Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 1/2019

Laureth-4 Může, nebo nemůže?

Za vším je poradna, hlavně nezávazné slůvko „může“. Do poradny se lidé obrací jak s kosmetickými, tak i zdravotními problémy. To je naprosto v pořádku, pro tyto účely byla v dobách minulých poradna zřízena. Velice často však ještě i dnes od rozespalých a dezorientovaných ochránců zvířat pravidelně přichází dotazy na testování kosmetiky na zvířatech. A to přesto, nejenže jsme kosmetiku nikdy na zvířatech netestovali, ale navíc toto je v EU již šest let zakázáno! Taktéž o rozličné dotazy technického charakteru není nouze. Dotyčný si někde něco přečte (většinou od internetových „blog-‑odborníků“), pojme ho strach a hrůza a písemná forma daných emocí putuje do poradny. Většina tázajících se slušně zeptá, ale najdou se i tací, kteří na základě nově získaných „vysoce odborných vědomostí“ doslova přikazují dle nich nezbytně nutné provedení změn, neboť vitamin A v kosmetice, ať chce nebo nechce, musí způsobovat rakovinu. Na řadě jsou samozřejmě mnohé další složky, mezi nimi i emulgátor používaný, díky jeho rozpustnosti v oleji, u bezvodých olejových mycích preparátů s označením dle INCI: LAURETH-4. A tak dostávám dotaz, jak ho můžeme používat, když je nebezpečný tím, že „může“ obsahovat technologické jedy.

Aniž by toto pojednání mělo nahradit chemické školení, považuji za nutné zmínit, co to vůbec onen LAURETH-4 je. Ono slůvko „laureth“ má svůj původ v chemickém označení organických látek, např. mastné kyseliny laurové či mastného laurylalkoholu. Tyto látky vykazují ve své molekule 12 atomů uhlíku. Zatímco kyselina laurová je všeobecně známější, díky nynější propagaci kokosového oleje, který této nasycené mastné kyseliny obsahuje kolem 50 %, znalost laurylalkoholu je spíše jen záležitostí chemiků. Tento mastný alkohol slouží (krom jiného) k výrobě jak emulgátorů, tak i tenzidů. Technologie výroby se nazývá ethoxylace. Ta se provádí plynem nazývaným ethylen oxid. Tato látka je skutečně velice jedovatá, používá se např. jako speciální dezinfekce. Během procesu ethoxylace může dojít také ke vzniku další toxické látky, 1,4-dioxanu. A strašák je na světě.

Pokud bychom se podívali do kuchyně, najdeme tam velice podobné jedůvky. Třeba taková kuchyňská sůl, dle chemiků chlorid sodný. Skládá se z kovu sodíku, který při kontaktu s vodou doslova vybuchuje a musí se uchovávat např. v petroleji. Tou ještě zajímavější složkou je však chlor, žlutozelený, nepříjemně zapáchající plyn. Ten je prudce jedovatý, leptá a rozkládá živočišné tkáně a to je nejspíše „dobrý“ důvod, proč byl a nejspíše je stále používán jako smrtící bojový plyn. Snad čtenáře uklidním prohlášením, že je něco absolutně jiného sodík a chlor, zatímco kuchyňskou sůl můžeme označit jako životně důležitou nezbytnost každé kuchyně.

Ale zpět k našemu „laurethovi“. V rámci technologie výroby „může“ vznikat i již zmíněný 1,4 dioxan, známý též pod srozumitelnějším označením diethylendioxid. Zjednodušeně vyjádřeno, dvě molekuly ethylen oxidu se „slepí“. Co se nebezpečí z něho vyplývajícího týká, v žádném případě nemá v kosmetice co pohledávat, ale v rámci konkurenčního boje jsou jeho nebezpečné účinky značně přeháněny. O to více mě pak zaráží hodnocení, někdy i lidí s akademickým vzděláním, kteří LAURETH-4 bez problémů hodnotí jako naprosto nevhodnou složku pro výrobu kosmetiky proto, že „může“ tyto dvě složky obsahovat. Bohužel ještě jsem se ani od jednoho z těchto pseudoodborníků nedozvěděl, jak to s tím LAURETH-4 je, pokud tyto složky neobsahuje! Vkrádá se otázka, zda to nevědí, nebo spíše nechtějí vědět? Ne vždy nám chemie musí jen škodit. Jednou z dobrých stránek chemie je, že nám nabízí možnost provedení chemické analýzy, na jejímž základě jsme schopni čistotu (nejen u LAURETH-4) posoudit, a pro výrobu použít surovinu prostě a jednoduše bez onoho strašáka „může“. Nezbývá než konstatovat, že tento emulgátor používáme již déle než 30 let. Nejen v preparátech pro zdravé, ale i v těch, jejichž posláním je řešit různé zdravotní problémy našich klientů. A samozřejmě pak i v dětské kosmetice. Pokud vyrábíme preparáty i pro ty nejmenší, nejen zdravé, ale i nemocné děti, bylo by naprosto nezodpovědné používat nevhodné složky či suroviny s jedy. Mám zato, že v konečném kontextu i kontraproduktivní, pokud od preparátů požadujeme, aby lidem pomáhaly od jejich ať již kosmetických, či zdravotních problémů. Nutno podotknout, že za celou dobu používání emulgátoru LAURETH-4 mi nejsou známé jakékoli negativní reakce ze strany použivatelů. S tímto emulgátorem se 100 % koncentrací byly prováděny i dlouhodobé klinické studie. Bylo konstatováno, že ani nesenzibilizuje pokožku, ani nedráždí.

Další testy pak potvrdily, že LAURETH není teratogenní, případně toxický pro plod. Ale máme demokracii, a tak každý (analfabeti jsou jediná výjimka) může psát, co ho napadne. Včetně kosmetických pohádek na téma bylo-‑nebylo. A tak mnozí jedinci, kteří mají od Boha dar krásně psát, krásně píší, občas sice nevědí o čem, ale píší. Jindy jen praktikují to, co se dobře naučili ve škole – opisují. Nezřídka se v tvrdém konkurenčním boji osvědčí i použití dobře zaplacených „vědeckých studií na objednávku“, jindy poslouží i správně nasměrovaný laik. V jednom se ale všichni shodnou. Používají právně nezávaznou formulaci „může“. Pokud by se dle výše zmíněných „dobroznalců“ LAURETH-4 neměl používat jen a jen proto, že „může“, pak by se zcela jistě neměl jíst chleba, protože „může“ být např. kontaminovaný plísní. Neměla by se používat voda, protože jeden se v ní „může“ utopit. Obrovskou nezodpovědnost představuje i vycházení na ulici, kde každého „může“ přejet auto. Zásadní rozdíl bude asi v tom, že suroviny na výrobu kosmetiky nehodnotíme dle toho, co kdo píše někde na blogu, či rádoby chytré příručce, kterou lze dobře zpeněžit, ale výhradně na základě odborných informací a analytických certifikátů. Za vhodné bych považoval i zmínit, ono nikdy nejde jen o jednu složku, ale o koncepci celého preparátu. Nezbývá než dodat, že i já používám preparáty s LAURETH-4 i pro moji osobní potřebu. Dokonce jsem je používal i pro vlastní děti, když byly malé. S úsměvem bych již jen dodal, že preparáty s logem KH nebezpečné „mohou“ být. A to nejen ty s LAURETH-4. Nikoli však lidem, ale problémům, které pomáhají řešit.

Na závěr již jen „laurethová“ historka z poloviny devadesátých let minulého století. Na tehdy ještě ukrajinském Krymu byla krize a nedostatek všeho. V zimě tam propukla epidemie chřipky, samozřejmě léky taktéž nebyly. Jeden z tamních doktorů, účastník kurzu Aromaterapie rok před touto událostí, se mě v průběhu přednášky o koupelových olejích snad u každého koupeláku ptal, zda je v receptuře obsažen minerální olej. Nezbylo než slušně odpovědět, že není, že jsou použity výhradně jen rostlinné oleje. Rok nato, když se chřipka zmocnila i jeho, se pan doktor začal léčit popíjením Eukalypto-‑Tymiánového koupelového oleje. Účinek byl tak rychlý a přesvědčivý, že zmíněný koupelový olej doporučoval jak svým pacientům, tak o účincích informoval i kolegy lékaře. My jsme na to přišli čistě náhodou při vyhodnocování statistik prodejnosti. V té době krymská pobočka neprodávala téměř nic jiného než Eukalypto-‑Tymiánový koupelový olej v množství, jež bylo hodně, hodně divné. Když jsem se ptal, co tam s ním dělají a dostal výše popsané sdělení, utrpěl jsem malý šok! Ale pan doktor nejspíše zjistil, že při orálním použití je LAURETH-4 prakticky netoxický. Mě toto následné zjištění také uklidnilo. Navíc i potěšilo. Nikoli proto, abych při chřipce doporučoval popíjení zmíněného koupeláku. Zde by mohl posloužit jen rostlinný olej s éterickými oleji bez emulgátoru (jakási forma „olejového sirupu“). Ale hlavně proto, že u malých dětí nelze vyloučit, že se v průběhu koupele koupelové vody nenapijí. I z tohoto pohledu jsou preparáty s logem KH bezpečné.

Karel Hadek

Úvodní slovo pana Hadka

Stejně jako ona příjemná atmosféra svátků vánočních, tak loučení se se starým rokem a vítání onoho nově přicházejícího je již minulostí. Ježíšek dle mého odvedl práci tak, jak měl a každého potěšil nějakým tím dárečkem. Půlnoc dělící končící a nově začínající rok byla jako každý rok nejen důvodem k oslavám, ale i tradičním momentem popřát si v kruhu svých blízkých jen a jen to nejlepší, pevné zdraví samozřejmě nevyjímaje.

LUCALEN a MONTANISS

Asi každý z nás se již alespoň jednou (spíše mnohokrát) v životě setkal s nějakým tím problémem, který nám po nějakou dobu znepříjemňoval život. Bolest hlavy, nastydnutí, chřipka, zlámaná noha a mnohé další nepříjemnosti, o nichž se otevřeně bavíme, tak nějak se staly běžnými, byť nežádoucími průvodci životem. Do poradny však dochází i dotazy intimního charakteru, které se týkají někdy intimní hygieny, zánětů močových cest, jindy kvasinek v oblasti pohlavních orgánů.

Vůně spánku

Jak jen to napsat? Je sice skutečností, že VŮNĚ SPÁNKU přichází do nabídky jako novinka, ale seznamovat s ní by bylo více než nošení dříví do lesa. U novinky bývá tradicí, že deset prvních objednávajících ji obdrží jako dárek. U VŮNĚ SPÁNKU, samozřejmě díky Ježíškovi, je vše jinak.

GDPR

Doba se mění, nové přichází a to, co bylo nové před rokem, pomalu odchází. Časopis Aromaterapie vychází již řadu let a za ten čas jste si zvykli, že se čtyřikrát do roka objeví ve schránce. Od 25. 5. 2018 platí GDPR /General Data Protection Regulation/ nařízení na ochranu osobních údajů. Pokud nám souhlas se zpracováním osobních údajů a zasíláním newsletteru /informační zpravodaj, zpravidla časopis, vlastní tiskové informační médium instituce nebo podniku/ poskytnut nebyl, časopis od nás nemohl být zaslán.

Sociální síť

Sociální síť je internetová služba umožňující svým členům tvořit a sdílet s ostatními osobní obsah, komunikovat s nimi, sdružovat se a vzájemně se bavit. Služeb sítí FACEBOOK, INSTAGRAM, YOU TUBE využívají i naše společnosti. Snaží se vám poskytnout větší množství informací o přípravcích, nefunkčnosti e-‑shopu v případě technické odstávky.

Laureth-4 Může, nebo nemůže?

Za vším je poradna, hlavně nezávazné slůvko „může“. Do poradny se lidé obrací jak s kosmetickými, tak i zdravotními problémy. To je naprosto v pořádku, pro tyto účely byla v dobách minulých poradna zřízena. Velice často však ještě i dnes od rozespalých a dezorientovaných ochránců zvířat pravidelně přichází dotazy na testování kosmetiky na zvířatech. A to přesto, nejenže jsme kosmetiku nikdy na zvířatech netestovali, ale navíc toto je v EU již šest let zakázáno!

Olej z pšeničných klíčků

Všechny rostlinné oleje mají něco společného. Např. slovo olej jim dává do vínku, že mají tekutou formu. Rostliny je formulují jako triglyceridy. Jejich mastné kyseliny mají různý podíl nenasycených vazeb. Čím vyšší podíl nenasycených vazeb, tím jsou oleje tekutější a jejich přechod do pevné formy vyžaduje nižší, někdy i minusové teploty. Rozdílné je pak složení mastných kyselin různých olejů a jejich procentuální podíl. A samozřejmě rozdílný je i obsah látek specifických pro danou rostlinu, které pak spolurozhodují o účelu použití oleje stejně jak v potravinářství, tak i kosmetice. Jedním z olejů, který v tomto smyslu tak trochu vybočuje z řady, je olej z pšeničných klíčků. Již jeho pojmenování nám naznačí, že se nezískává běžným lisováním celých semen či plodů jako u slunečnice, mandle, ořechů atd. Tento olej lze označit jako vedlejší produkt běžné výroby pšeničné mouky, kdy je pšeničné zrno zbaveno obalového materiálu (tzv. otruby) a dále i klíčku. Otruby jsou velice vhodným potravinovým doplňkem prospívajícím trávení i detoxikaci. Izolované pšeničné klíčky lze taktéž použít jako excelentní potravinový doplněk (pokud neobsahují těžké kovy a pesticidy).

Fenyklový olej

Fenykl nachází uplatnění i v kuchyni jako vynikající chutná zelenina. A nejen to. Stejně tak zajímavé, jako i osvědčené účinky vykazuje fenykl i jako léčivka. Latinský název fenyklu je Foeniculum vulgare. Fenykl je velice aromatická bylina s typickou vůní i chutí podobnou anýzu a badyánu. Ona chuť a vůně typická pro jmenované rostliny je dána hlavně obsahem anetolu. Fenykl má rád teplo. Dalo by se říci, že se jedná o typickou středomořskou rostlinu, byť je pěstována i u Černého moře, v Číně a dalších zemích. Asi i proto je používání jižněji od nás daleko běžnější. Zjistil jsem, že velice populární je fenykl i v Egyptě. Koneckonců ani u nás není neznámou rostlinou, běžné je pěstování i v mírném pásmu.

Aromasvíčky?

Není nad příjemně provoněný domov. A tak po různých dotazech na „dobré a voňavé prášky na prádlo“, „přírodních mýdlech s éterickými oleji“ zde máme módu domácího svíčkového kutilství. Alespoň tak usuzuji podle počtu přicházejících dotazů. Na mysli však nemám onu svíčkovou, která je ozdobou české kuchyně, ale tak trochu nešťastně chápané, a navíc prováděné spalování někdy syntetických voňavých látek, jindy dokonce i éterických olejů. Historickým posláním svíček a podobných zařízení v dobách, kdy neexistovala elektřina, bylo vytvářet světlo. Ani objev elektřiny však nenechal svíčky upadnout v zapomnění. Neustále nachází uplatnění při utváření jedinečné teplé atmosféry, kterou nám dokáže vytvořit otevřený oheň. Je příjemné vnímat plápolající plamínek. Nelze se divit, že plamínek svíčky je i v dnešní době vnímán jako symbol různých slavnostních okamžiků.

Menopauza a éterické oleje

Přechod neboli klimakterium či menopauza označuje několikaleté období, ve kterém dochází ke snižování hladiny ženského hormonu estrogenu, klesá funkce vaječníků až do jejího vymizení. Probíhají hormonální změny, které ovlivňují celý organismus, ovlivňují hormonální systém v celém těle.

Element dřevo

Vánoce jsou za námi, dětem začaly jarní prázdniny a jaro se ještě ani nezačalo rozkoukávat. Ale energie jang, která odpovídá probouzení a období jara, už je ve vzduchu cítit. Dříve se období od sv. Matěje 24. 2. do sv. Josefa 19. 3. říkávalo předjaří nebo také pozimek. Opravdové jarní období, ke kterému se brzy přehoupneme, představuje vládu elementu DŘEVA.

K štíhlosti se člověk musí projíst

Tak nám začal rok 2019. Dali jste si předsevzetí, že letos konečně zhubnete do plavek a chystáte se na držení různých diet, hladovek, detoxikačních programů a tak dále? Nedělejte to! Ono shodit nějaké to kilo není až zas tak těžké, těžší je si udržet úbytek váhy a k tomu vám žádné diety ani cokoliv jiného nepomůže.

ONRIT aneb jak se vynalezl cyklobalzám

Jak to v životě chodí, na některé dobré věci se přijde mimoděk, souhrou okolností, prostě náhodou. Jsou to již dva roky, kdy jedna z našich fenek briardek Ticinka byla po náročném chirurgickém zákroku – operaci sleziny. Pooperační jizva byla na břiše a v pánevní oblasti, velice špatně se hojila. Michaela Švorcová na základě letitých znalostí účinnosti éterických olejů připravila vlastní recepturu hojivé masti. Již od počátku aplikace preparátu bylo na ránu radost pohledět. Zánětlivá ložiska mizela, jizva se krásně zacelovala.

Nový trend v oblasti antiage…?

Určite mnohí z vás zachytili nový trend v oblasti omladenia tváre a krku – tvárové cvičenie/ obličejová cvičení, (tvárová jóga, tvárová gymnastika, facialfitness.). Mnoho výrazov pre prirodzené omladenie pomocou cvičenia mimických svalov a masáží poteší najmä milovníkov, milovníčky prirodzenej krásy.

Zlatá aromka

Když se zamyslím, kdy jsem se poprvé setkala s bílo-‑zeleným obalem od pana Hadka, vrátím se asi tak patnáct let zpátky do doby, kdy byl můj první syn ještě školou nepovinné dítko. Tehdy býval často nemocný a mě už nebavilo do něj neustále „ládovat“ antibiotika, aniž bych viděla nějaký dlouhodobý výsledek. Tehdy jsem objednala ELEUTHEROCOCCOVÝ EXTRAKT a začala syna zocelovat jinak. Po zhruba čtvrt roce se začaly dostavovat výsledky a syn přestal neustále pokuckávat, nudle od nosu zmizela, a i když ve školce děti padaly jak hrušky, synkův imunitní systém celkem úspěšně odolával. Začaly si toho všímat i paní učitelky. Cože jsem to s tím klukem udělala…?

Bambucké máslo pomáhá i miminkům

Ráda bych se s vámi podělila o radost z účinků bambuckého másla. V srpnu jsme do rodiny přivítali nového člena, narodil se nám druhý syn. Stejně jako u velkého procenta miminek i u našeho se objevila novorozenecká vyrážka a následně i seborea.

Dobrý den,

moc děkuji za milý dáreček dětem s názvem VIROSAN.