Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 2/2011

Poradna Karla Hadka

Vážený pane Hadku,

přicházím s dotazem ohledně popraskaných koutků rtů. Na koutky a afty trpívám, když mám sníženou imunitu, většinou předcházejí chřipce nebo jinému onemocnění. V lednu jsem měla angínu, v únoru lehčí chřipku. Koutky od té doby nemohu vyléčit, stále praskají a už je to hodně bolestivé. Vyléčila jsem je na jeden týden, kdy jsem byla na horách lyžovat, tam se to kupodivu krásně spravilo. Po návratu z hor se ale koutky opět zhoršily. Užívám B-komplex forte, rty mažu Fungicidem (ten mi dříve pomohl, nyní nezabírá). Cítím se zdravě a nevím, jak na tuhle nepříjemnost vyzrát. Nikdy jsem netrpěla na opary a ani jsem je nikdy neměla.

Děkuji moc za Vaši radu!
S pozdravem Petra B.


Milá paní Petro,

děkuji Vám za Váš mail i důvěru, se kterou se na mě se svým dotazem obracíte.

Vámi popisovaný problém opravdu velice často řeší aplikace komplexu vitamínů B. Jak ale zmiňujete, B-komplex forte již používáte. Sama taktéž zmiňujete sníženou imunitu. Zde Vám mohu doporučit na Váš problém používání ELEUTHEROCOCC extraktu. Pochopitelně, že i samotné ošetřování rtů protizánětlivými přípravky hraje důležitou roli. Zde pak přichází v úvahu dva preparáty. Tím prvním je preparát INTIMISS, který nejen vykazuje protizánětlivé účinky, ale díky vysokému podílu bambuckého másla je schopen zjemňovat tkáň. Tím druhým preparátem je pak balzám HERPILAN. Je účinný nejen vůči oparům, ale vykazuje i vynikající protizánětlivé účinky.

Věřím, že kterýkoli z nich Vám bude schopen pomoci. Jak sama zmiňujete, v lednu jste měla angínu, v únoru chřipku a problém se táhne od této doby. Každá takováto nemoc se projevuje nejen svými typickými projevy, které vnímáme, ale doslova zanáší organismus produkty látkové výměny původců onemocnění. I těch se musí organismus zbavit. Děje se tak v rekonvalescenci, která pak může být, zcela individuálně, různě dlouhá. Váš problém může být způsobován i tím, že Vaše tělo nebylo schopno toxické látky, vzniklé v průběhu onemocnění, dostatečně vyloučit. Zde bych pak ještě doporučil napomoci organismu se vyčistit pomocí jalovcových preparátů. JALOVCOVÝ koupelový či sprchovací olej, popřípadě i jalovcová kúra by mohly být účinnou pomocí.

Budu rád, pokud Vám moje odpověď bude alespoň trochu užitečná.

Karel Hadek



Dobrý den pane Hádku,

mám pro Vás jenom takovou malou praktickou připomínku. Používám hodně Vašich produktů, ale bohužel se zvyšujícím věkem se zhoršuje zrak a např. v koupelně pod sprchou mám problém na poličce najít správnou lahvičku. Nebylo by je možné třeba nějak rozlišit barevně? Na víčka nebo potisk? Že by byly barvy dle účelu použití přípravku? (Sprchový, koupelový, masážní, jak je máte rozděleny do skupin). Nebo třeba barevná samolepicí kolečka na víčku. Když mám preparáty v zásuvce a něco hledám, není žádná nápověda. Neberte toto jako kritiku, ale jako námět k zamyšlení.

Děkuji a přeji krásné sluníčkové jarní dny.
Hana P.


Milá paní Hano,

děkuji Vám za Váš mail i Váš námět.

Zcela jistě  máte pravdu, že barevné rozlišení lahviček by určitě napomohlo identifikaci jednotlivých preparátů. Bohužel situace na trhu s obaly je taková, že se musí kupovat velká množství, aby byly cenově přijatelné. Skladové zásoby pak jsou doslova a do písmene špatně uložené, mrtvé peníze. Hodně peněz. Investované peníze přináší alespoň nějaké ty úroky či dividendy. Sklad nikoli… Na konci roku je dokonce účetně považován za „zisk“ firmy a zdaňován daní ze zisku… Již od začátku existence firmy, tedy na začátku osmdesátých let minulého století, jsem definoval firemní barvy, bílou a zelenou. V mezidobí toto patří zcela jednoznačně k image firmy. Barevnými obaly bych se pak dopracoval k tomu, že konečný vzhled výrobků by  byl, tak jako to mají mnohé jiné firmy, „kanárkově“ barevný. Podobná je i situace s etiketami. Samy o sobě nejsou žádnou levnou záležitostí. Dělat je vícebarevné by nejen podstatně zvýšilo jejich cenu, ale vedlo i narušení identifikace s výrobky jiných firem. Navrhovaná opatření by jednoznačně vedla ke zvýšení ceny preparátů o několik korun a tomu se bráním. Také z toho důvodu, že barevné označení by bylo žádoucí podle průzkumu, který jsem si dělal, u cca 5 % zákazníků… 

Za této situace se nabízí daleko levnější řešení. Těm, kteří tuto pomůcku potřebují, nic nebrání, aby si doma preparáty sami označili tak, jak jim to vyhovuje. Někteří to tak již na základě doporučení dělají. Někdo si je polepí barevnými plastovými samolepkami, jiní z druhé strany popíší lihovým fixem. Poslouží i barevné gumičky na uzávěru. Zde lze říci, že vynalézavosti se meze nekladou. A nezvyšuje to cenu preparátů. To potěší hlavně v době, kdy ceny surovin na světových trzích letí raketově nahoru. Zde pak nezbývá, než šetřit každý haléř, a jak jsem již psal, jakékoli barevné označování by pro 95 % zákazníků, krom dalších výdajů, nic nepřineslo.

Karel Hadek



Dobrý den,

mám následující dotaz: můj přítel má kožní problém, jenže pobýváme nyní dlouhodobě v USA a k doktorovi tady jít nechceme. Léčbu normálními léky přítel odmítá a přírodní prostředky tu ještě neznáme. Potřebovala bych poradit, co si mám objednat od Vás.

Jeho problém začal zhruba před pěti lety. Projevuje se místečky velikosti kloubu na prstu až celého lokte, hodně zhrublá, zrohovatělá kůže, která praská až do krve, problém neovlivňuje počasí ani roční období, ani strava… Alergik není, predilekce klouby na rukách a lokty. Byl na prohlídce u kožního lékaře, tam mu řekli, že je to lupénka, ale testy to neprokázaly. Ničím se neléčí, neví, že by podobný problém v rodině někdo měl. Občas to štípe, zkoušeli jsme na kloub vazelínu, trošku to pomohlo, ale nezmizelo. Vazelínou to řešit nechci.

Pracuje s chemickými prostředky jako je savo a různé čističe, což mu také nepomůže... Na lupénku by to mohlo sedět, ještě mne napadl atopický ekzém, ale ten nikdo v rodině nemá...

Nyní bydlíme u moře, a přesto se mu to zase objevilo až zde, asi před měsícem až dvěma. Za těch pět let se to objevilo asi dvacetkrát. Kdyby Vás něco napadlo, budu moc ráda za každou radu.

Díky moc a mějte se krásně!
S pozdravem Alex

 

Milá paní Alexandro,

díky za Váš mail i Vámi zaslaný dotaz.

Podle toho, jak problém popisujete, se skutečně může jednat o lupénku. Co se lupénky týká, spíše by se mělo používat množné číslo. Stejný kožní problém, ale nikdo není schopen doporučit, co by mohlo zaručeně pomoci. Může se stát „zázrak“ a jeden se trefí do černého, může to však být i dlouhé hledání.

Předpokládám, že tento problém je z části podmíněn psychosomaticky. Zde je třeba rozhlédnout se kolem sebe a pokud možno eliminovat stres. Lupénky bývají spojeny s látkovou výměnou, proto je potřeba podpořit vyčištění organismu. Je jaro a pro pojídání celulózy obsažené v různých poživatelných rostlinách, tedy listech, jako je pampeliška, jitrocel, list borůvky či brusinky, brutnák, list břízy, dobromyslu, kopřivy, maliny, mateřídoušky, ostružiny, meduňky, řebříčku a dalších přichází právě nejvhodnější doba.

Celulóza mechanicky čistí střevní stěnu a tím trávicí trakt, hořčiny napomáhají obnovit symbiotickou střevní mikroflóru a organismus zásobují tou nejpřirozenější formou hořčíku, tedy chlorofylem. Jako potravinové doplňky doporučuji vždy BRUTNÁKOVÝ OLEJ, který obsahuje více než 20 % kyseliny gamalinolenové a ELEUTHEROCOCC extrakt, který zvyšuje imunitu organismu. Doporučuji stravu bohatou na vitamíny, hlavně pak vitamín C, B (komplex), E a betakaroten. Pokud není pokožka rozpraskaná až do krve, nechá se na její ošetření, pro zlepšení lokální látkové výměny, použít i preparát SALTIA. V současné době je testován i nový preparát Tesalta, který by mohl být též vhodným pomocníkem.

Bohužel lupénky je nutno považovat za nevyléčitelné, vhodnými opatřeními se však lze dopracovat k tomu, že ji dostaneme pod kontrolu, do latentního stadia. 

Budu rád, pokud Vám, tedy Vašemu příteli, bude moje odpověď užitečná.

Váš Karel Hadek



Dobrý den pane Hadku,

pročítala jsem na vašich stránkách v poradně tipy, jak pečovat o pokožku novorozenců a miminek, ale nenašla jsem žádnou informaci, jak o ni pečovat v létě a jak ji chránit před sluncem. Je mi jasné, že by se dětská pokožka měla slunci vystavovat co nejméně, ale přesto tomu asi úplně zabránit nejde. Pokud je mi známo, tak konvenční přípravky na ochranu miminek a dětí obsahují zinek. Mé dceři bude v létě třičtvrtě roku, tak už přemýšlím, čím ji budu mazat. Co byste mi doporučil?

Děkuji za odpověď.
Vaše věrná zákaznice Soňa T.


Milá paní Soňo,

děkuji Vám za Váš mail i důvěru, se kterou se na mě se svým slunečným dotazem obracíte.

V úvodu je snad dobré podotknout, jak dobře u Vás funguje mateřský cit. Máte pravdu, děti by měly být před sluníčkem dobře chráněny. Sluníčko by doslova a do písmene mělo být dávkováno jako lék.

U mimin to pak platí dvojnásobně.

Námi nabízené opalovací oleje jsou samozřejmě vhodné i pro pokožku dětí. Zde mohu jen dodat, že právě opalovací oleje KH patří do skupiny preparátů, které jsem původně vyvinul pro vlastní rodinné potřeby již v době, kdy jsem s kosmetikou začínal. Považuji je za vhodné hlavně z toho důvodu, že neobsahují žádné minerální ani syntetické oleje, které v opalovací technice nemají dle, mého názoru, co dělat. Jsou vyrobeny výhradně z olejů rostlinných. Taktéž jsou prosty chemických emulgátorů, jakož i chemické konzervace či parfémových složek. Neobsahují tedy žádnou látku, vůči níž bych mohl mít, z hlediska dermálního jakékoli výhrady.

Obsažený ochranný faktor funguje tak, že u UV záření, které má krátkou vlnovou délku, ji změní na dlouhou, a v praxi tím udělá z UV záření teplo. Zde už pak zbývá jen podotknout, že žádný opalovací preparát nemůže nahradit rozumné rodiče.

Rychlost reakce pokožky na expozici slunečním zářením je velmi individuální. Lidé s tmavší pletí snesou daleko více. Pro všechny ale platí jedno stejné pravidlo. Jakmile se objeví první začervenání pokožky, je to signál zmizet z „dosahu slunečních paprsků“, či ještě srozumitelněji - zabránit v tento den jakékoli další expozici pokožky UV zářením.

Na závěr snad již jen dobrý tip. Opalovací oleje se nejlépe a stejnoměrně nanáší na mokrou pokožku.

Budu rád, pokud Vám moje odpověď bude alespoň trošku užitečná.

Karel Hadek



Dobrý den, 

chtěla jsem Vás požádat o radu. Vnouček mé zákaznice má pravděpodobně sluneční alergii. Rádi by ho chm přípravkem. Je vhodný opalovací olej OF 15? Je to dostatečná ochrana? Co nám můžete poradit ohledně této problematiky? Dále jsem se chtěla zeptat na třezalkový macerát. Třezalka je fotosenzibilizující, nemůže v tomto oleji způsobit problém?

Lenka P.


Milá paní Lenko,

děkuji Vám za Váš mail i Vámi zaslaný dotaz. Dle mého názoru sice žádná „sluneční alergie“ neexistuje, to ale zdaleka neznamená, že nevznikají problémy spojené s pobytem na sluníčku.

Problém vidím v tom, že za viníka je označováno sluníčko, které za tyto problémy v principu nemůže.

Otázka, kde hledat zakopaného psa, je pak velice složitá. Možností, proč problém vzniká, je značné množství. Od plísní v trávicím traktu, přes konzervační či fototoxické látky v potravinách, reakce na použité léky, nevhodné látky v kosmetice a mnohé další.

Opalovací oleje KH lze označit jako velice vhodné. Neobsahují ani konzervační látky, parfémy či jiné, ať již fototoxické či jen potenciálně fototoxické složky. Ve většině případů jsou při tomto problému dobrým pomocníkem. Byť pokud jsou výše jmenované nevhodné látky v těle, může se ona negativní reakce kvůli dopadajícímu UV záření stejně projevit. Zde bych Vám doporučil popřemýšlet, kde by problém mohl být.

Každopádně doporučuji vyčištění organismu. I zde může pomoci např. pojídání hořkých pampeliškových listů či detoxikační jalovcová kúra. Doporučit mohu i konzumaci betakarotenu, nejlépe v jeho přirozené formě, např. mrkvový salát, či zeleninu na betakaroten bohatou. Zcela jistě je ku prospěchu i použití ELEUTHEROCOCC extraktu na posílení imunity.

Velice pozitivně se projevuje i konzumace vitamínu E. Zde bych pak ale doporučil tobolky z lékárny, neboť strava bohatá na vitamín E je, bohužel, současně i energeticky bohatá.

Je sice „téměř“ pravdou, že třezalka jako taková či výrobky z ní jsou fotosenzibilizující, ale i zde je nutno říci „ale“. V komplexu s použitými oleji a vitamíny tato „téměřpravda“ přestává fungovat a aktivita třezalky je využita k posílení ochranného faktoru. Takže žádný problém způsobit nemůže, právě naopak, může pomoci jej odstranit díky své bioaktivitě v opalovacích preparátech KH.

Karel Hadek



Dobrý den,

dostal se mi do ruky váš časopis č. 1/2011 a ten mě inspiroval k poslání dotazu. Jednak mi šumí v uších, což je nepříjemné, ale nesnesitelné je svědění v levém uchu. Občas, když už to nemůžu vydržet, se poškrábu a mám v něm mokro. Myslíte, že na to existuje něco, co by mi pomohlo?

Marie S.


Milá paní Marie,

děkuji Vám za Váš mail i důvěru, se kterou se na mě se svým dotazem obracíte.

Bohužel odpověď nebude jednoduchá, pokud nevíme, co svědění způsobuje. A tak nezbývá, než hádat. Velice často se stává, že při mytí hlavy se šampon dostává do uší. Pak již jen stačí, aby nebyl následně řádně vypláchnut. Tensidy obsažené v šamponu vykonají své a může dojít k poškození pokožky v uších. A nejen to. Takto funkčně oslabená pokožka je pak samozřejmě náchylná na vznik mnoha nepotěšujících alternativ problémů.

Může to být ekzém, dále pak nějaká mikrobiální infekce, nebo dokonce i plísňová záležitost. Dle toho pak vypadá i odpověď. Ve všech případech bych doporučil řádné vyplachování uší. V případě ekzému bych doporučil preparát SHEADERM TH. Při mikrobiálních problémech pak buď preparát DONOSOL, a nebo INTIMISS. No a při plísních by byl dobrou volbou buď preparát HERPILAN nebo FEMISHEA. Ve všech případech bych doporučil vytvořit tamponek, napojit olejem či balzámem a vložit do ucha.

Pochopitelně, že jediným důvodem nemusí být výše jmenovaný šampon, problémy vznikají jinak. Dle Vašeho údaje, že máte v uchu po poškrábání vlhko, bych se přikláněl k názoru, že by se nejspíše mohlo jednat o ekzém, byť ani ostatní zmíněné možnosti nelze vyloučit.

Karel Hadek

Úvodní slovo Karla Hadka

Už je to nějaký ten pátek, co se sluníčko přehouplo přes rovník a po, jako vždy dlouhé, zimě začíná potěšitelně prohřívat kosti jak těm dříve, tak i těm později narozeným. Jaro s sebou přináší nejen teplo - prodlužují se dny a zvyšuje se naše aktivita.

Novinky: Želatinové tobolky

Dnes se nechci zabývat probíráním otázky, zda je možné používat éterické oleje vnitřně, či nikoli. Konec konců zde je odpověď jasná. Spíše se stále opakuje otázka, jak to učinit.

Novinky: Lipiosérum

Lipio rodinka se rozrůstá

Novinky: Sliby jsou (polo)chyby...

Když jsem se v posledním loňském čísle časopisu Aromaterapie rozepisoval o firemnímstěhování, pár řádků jsem věnoval nejen jarnímu úklidu, ale i dni otevřených dveří.

Novinky: Loučení s růžovým dřevem

Když jsem letos v březnu objednával olej z růžového dřeva, místo jeho dodání jsem dostal upozornění, že rostlina, ze které je vyráběn, Aniba rosaeodora var. amazonica, se dostala na seznam CITES.

ČTENÍ NEJEN PRO TĚHOTNÉ....

Téma: Může za to krém?

,,Budu potřebovat jiný krém, udělaly se mi pupínky na bradě a to se mi nestává, nikdy předtím jsem je neměla…“ může si občas povzdechnout některá z klientek. Je to však opravdu vina krému?

Téma: Lepší než čaj?

Čaj jako nápoj provází člověka od nepaměti. Nejpozději v dobách, kdy se naši předkové naučili zacházet s ohněm a vařit vodu, přestaly rostliny sloužit jen k přímé konzumaci a našly použití při přípravě nápojů.

Téma: Význam aromaterapie v léčbě AKNÉ

Mnozí z nás si kladou otázku, zda akné souvisí s dospíváním a je v tomto období samozřejmostí, nebo zda není něco v pořádku. Akné je onemocnění mazových žláz hormonálního původu a jako k takovému bychom k němu měli přistupovat.

Téma: Může vlasovou kosmetiku AKH používat i profesionální kadeřnice?

K častým dotazům ohledně vlasové kosmetiky AKH patří otázky na pěnivost mycího vlasového oleje, neboť jsme zvyklí, že téměř všechny běžné chemické šampony při nanesení pění.

Lékař radí: Nebezpečné a podceňované chlamydie

Chlamydie jsou skutečnou hrozbou a moderní epidemií. Z oficiálních zdrojů víme, že se u člověka vyskytují tři druhy těchto zvláštních bakterií: Chlamydia trachomatis, způsobující pohlavní infekce, Ch. pneumoniae, vyvolávající zápaly plic a konečně Ch. psittacis, která působí oční záněty.

Lékař radí: Svlékl jsem bílý plášť

Kniha pro tělo i duši

Poradna Karla Hadka: Aloe má pokračování...

V minulém vydání časopisu Aromaterapie jsem odpověděl na dotazy čtenářů, které se týkaly námi nabízeného Aloe Vera gelu. Spíše než „odpověděl“, bych mohl říci, že článek vyvolal další vlnu dotazů.

Poradna Karla Hadka

UPOZORNĚNÍ: AROMATERAPIE KAREL HADEK NENÍ ATOK!

Od chvíle, kdy se ve zprávách televize Nova objevilo upozornění, že Opalovací olej Baby OF 15 firmy Cosmetics ATOK International s.r.o., nesplňuje zákonný požadavek o obecné bezpečnosti, se velice často stává, že si jej spotřebitelé dávají naprosto neopodstatněně do souvislosti s firmou AROMATERAPIE Karel Hadek s.r.o.

Poradna Karla Hadka: Karpální tunely

Poslední dobou se množí dotazy na bolesti způsobené v oblasti karpálních tunelů. Jedná se o prostor mezi kůstkami v zápěstí. Tímto volným prostorem prochází k prstům ruky šlachy, jakož i nerv. Právě ten se z mnoha důvodů může stát zdrojem bolestivých projevů spojených s brněním či mravenčením prstů.

AROMA tip: POMERANČová kůže?

V horkém létě má toto ovoce osvěžující účinek a jeho vůně nám zlepší náladu. Ale tzv. „pomerančová“ kůže vytváří vrásky starostí i hodně mladým a štíhlým dívkám. Ano, řeč bude o celulitidě.

AROMA tip: Získejte si sluníčko na svoji stranu

Všichni se těšíme na dovolenou, na prázdniny, na úžasný pobyt u moře. V posledních letech nás ale odborníci stále častěji varují před nadměrným sluněním bez ochranných opalovacích přípravků a před nebezpečím rakoviny kůže. Zdůvodňují své obavy stále se ztenčující ozónovou vrstvou, která chrání naši planetu před škodlivou složkou slunečního záření.

Názor: Diagnóza?

Někdy na začátku března jsem byl požádán PhDr. Milanem Koukalem z redakce měsíčníku 21. STOLETÍ, zda bych byl pro jejich časopis ochoten napsat pár řádků o aromaterapii. Příspěvek by měl být uveřejněn v kontroverzní rubrice Vědecká tabu, kde se objevují současně dva rozdílné názory.

Názor: Aromaterapie po 30 letech

V době, kdy jsem s aromaterapií začínal, tedy na počátku 80. let minulého století, byla záležitostí celkem neznámou. Po zhruba 30 letech se situace značně změnila. Nejen proto, že nabízí v mnoha oblastech účinné řešení zdravotních problémů, ale v jistém slova smyslu ji lze chápat jako návrat člověka tam, kde má své kořeny. Tedy k přírodě.

Názor: Zdroj psychosomatických traumat? Choroboplodní politikové!

Mnohá onemocnění jsou způsobena někdy přímo, jindy pak zapříčiněna či podstatně zhoršována psychickým stavem. Někdy se u nemocného podaří najít původ onemocnění v jeho těle, jindy však jakoby nemoc neměla naprosto žádný důvod.

Napsali jste nám: Hledá se zdravá žena

Před svatbou dcery mi na preventivní gynekologické prohlídce lékař diagnostikoval cystu na vaječníku velikosti 6 x 7 cm. Ne, že bych neměla žádné zdravotní potíže, ale občasné píchnutí v podbřišku jsem spojovala s náročností předsvatebních příprav.

Napsali jste nám: Zlepšení poštovních služeb

Jak známo, naše zásilky k zákazníkům odcházejí jako „obchodní balík“ prostřednictvím České pošty. Ta nyní zavádí novou službu. K zásilce přikládáme i číslo Vašeho mobilu a pošta Vás v den doručení upozorní formou SMSky.

Napsali jste nám: Křehké lahvičky

Dobrý den, v první řadě se Vám musím svěřit, že jsem dlouhodobou odběratelkou Vaší kosmetiky, olejíčků a vůní. Moc Vám ve Vaší práci fandím, „pěju“ o Vás všude kolem jen samé chvály a nemám důvod, proč tak nečinit.

Rozhovor: Vzpomínka na docenta Feřteka

Na našeho významného dermatologa, jehož 12. výročí úmrtí si připomeneme v červenci, vzpomíná MUDr. Karel Fahoun, DrSc. Dozvíte se i o historii Ústavu lékařské kosmetiky v Praze, v jehož čele stál.

AromaFauna: Novinky pro zvířata

V září 2010 jsme představili novou kosmetickou řadu AromaFauna určenou pro zvířata a duben 2011 vám přinesl novinky, které jste požadovali.

AromaFauna: Klíšťata, blechy a repelenty

Začíná sezóna klíšťat, blech a komárů. Jak si pomoci a jak pomoci zvířatům?

AromaFauna: Svrab v koňských rousech

Asi před šesti měsíci jsem objevila u našeho koně Faraona, irského coba, v rousech svrab. Ihned byla zahájena léčba odčervením a antibiotiky. Ovšem účinek to nemělo zase až tak ,,účinný“.

AromaFauna: Terária, jejich obyvatelé a aromaterapie

Co víme o životě v teráriích? Většinou je máme spojené s ještěrkami, hady, pavouky. V teráriích se snažíme cizokrajným zvířatům vytvořit kvalitní životní prostředí. Většina těchto zvířat je odchycena ve volné přírodě, přepravena na záchytnou stanici a odtud transportována dopravními prostředky mnoho tisíc kilometrů, do dalších stanic a následně do obchodů a ke svým obdivovatelům.