Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 2/2023

Úvodní slovo

Možná se nad tím už ani nezamýšlíte, protože je součástí vašeho běžného života…

ale co přesně to vlastně aromaterapie je?

 

Aromaterapii lze definovat jako řízené používání éterických/esenciálních olejů, tedy rostlinných silic, k udržování, podpoře a zlepšení fyzické i psychické pohody. Aromaterapie

je druhem alternativní medicíny, který používá tyto rostlinné těkavé látky za účelem ovlivnění mysli, nálady nebo zdravotního stavu. Do těla pronikají více cestami, z nichž nejznámější vede přes čichovou sliznici. Éterické oleje dobře pronikají kůží k dalším tkáním. Právě dermální cesta dává prostor našim aromaterapeutickým produktům. Přírodní

éterické oleje se přidávají do nosného rostlinného oleje nebo másla a my je následně používáme pro podporu svého zdraví přes pokožku.

 

Aromaterapie není pouze cesta používání éterických/esenciálních olejů, ale i to, že si siličnou bylinu v přírodě objevíte, utrhnete a zpracujete. Čerstvými nebo sušenými bylinami obohatíte jídelníček. Bazalku, petržel, koriandr, libeček, tymián, dobromysl znáte jako koření. Kopr, mátu, meduňku, šalvěj, rozmarýn často používáte v kuchyni při přípravě pokrmů.

 

Čas sázení bylin je tady! Zasadit je můžete na zahradu, ale i na balkon, terasu či parapet okna. Pelargonii, afrikán nebo mátu oceníte pro jejich repelentní účinky. Levandule a yzop se vám odmění krásnými voňavými květy, které přilákají různobarevné motýly. Za výsadbu siličných rostlin vám budou vděčné především včely, ale pokud zasadíte kozlík nebo šantu na dostupné místo, bude vás milovat i vaše kočka a od byliny neodejde. Byliny vnášejí radost a zdraví do našich životů.

Přeji všem voňavé léto,

Michaela Švorcová

Úvodní slovo

Možná se nad tím už ani nezamýšlíte, protože je součástí vašeho běžného života… ale co přesně to vlastně aromaterapie je?

Koriandr

Koriandr setý (lat. Coriandrum sativum) – bylinka využívaná jako koření zároveň slouží jako surovina pro výrobu éterického oleje. I přes to, že je řazen mezi kořeněná aromata, jedná se o jemnou a pro nos příjemnou vůni. Pojďme si o této všestranné rostlině prozradit více…

KVĚTINOVÉ PARFÉMY BELAIR PUR

Květiny ve své škále barev, velikosti, tvaru a anatomického uspořádání představují zdánlivě nekonečné množství kombinací. Jejich velikost se pohybuje od drobných květů až po obří.

Heřmánkový zázrak INTIMISS - lékárnička v kelímku pro celou rodinu

Jak nadpis napovídá, hlavní složkou intimního balzámu INTIMISS je heřmánek. Má až neuvěřitelně hojivou sílu, uklidňující a protizánětlivé účinky. Je tak jemný, že se ne nadarmo stal nejoblíbenější bylinkou nejen našich babiček, ale i výrobců dětské kosmetiky.

Co dětem přidat na prázdniny do batůžku?

Máte vyplněnou přihlášku na tábor? Plánujete dětem prázdniny u babičky a dědy či dovolenou u moře? Co dětem přibalit s sebou, aby zvládly nástrahy, jako je spálení od sluníčka, bolavé bodnutí hmyzem či odřené koleno s pomocí aromaterapie? Čtěte dál!

Péče o pokožku po opalování

Proč je péče o pokožku po opalování tak důležitá? Říká se: "Slunce je dobrý sluha, ale zlý pán." Ano, díky sluníčku máme lepší náladu a opálenou pokožku. Většina kožních trápení náhle mizí, a tak vypadá krásně a zdravě.

GOTHEA K tomu nejlepšímu musíme dozrát

Když je nám dvacet, je naše mladá pleť nenáročná, stejně jako my sami. O dvacet let později už ale přesně víme, co chceme, a nespokojíme se jen tak s něčím. Stejně jako naše pleť.

Všechno se točí okolo očí - LIPIO SÉRA a OČNÍ KRÉMY

Každou z nás to jednou čeká. Dřív nebo později se ráno vzbudíme a budou tam. Jemné vrásky kolem očí. Co dělat, abychom tento den co nejvíce oddálily? Věnujte jemné pokožce kolem očí maximální péči.

MANDLOVÝ OLEJ

Mandlový olej se vyrábí ze sladkých mandlí. Je výborný jak na vnitřní, tak i vnější použití. Díky obsahu mononenasycených tuků má pozitivní vliv na srdce.

Česká firma Posedla vám jistí zadek

O krémech pro sportovce na zahřátí svalů před výkonem nebo naopak zklidňujících emulzích po námaze už jste jistě slyšeli. Napadlo vás ale někdy, že cyklisté používají ještě speciální druh mazání určený jen pro ně? Ano, je na sedací partie.

PORADNA

S nástupem respiračních onemocnění se naporadně nejčastěji setkáváme s dotazy, jak ulevit od nepříjemné rýmy, ucpaného nosu nebo zánětů dutin. Tato zima nám dává opravdu zabrat.

CO PŘINÁŠÍ AROMATERAPIE ZVÍŘATŮM?

Možná používání éterických olejů, tedy aromaterapii, vnímáte jako normální součást svého života – ať už si dopřáváte různé vůně pro zlepšení nálady nebo jsou pro vás oleje neocenitelnou součástí kosmetických přípravků či řešení zdravotních nebo psychických problémů. Přemýšleli jste někdy, co aromaterapie přináší nebo by mohla přinést vašim domácím zvířatům?

Co nového jsme přichystali pro vaše zvířecí miláčky?

Sortiment přípravků pro zvířata jsme rozšířili o další novinky, které prošly schválením Ústavu pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv, v rámci kterého jsou hodnoceny jednotlivé složky přípravku a jejich nezávadnost pro zvíře i člověka.

Cestování se psem

Kdo z náš dnes necestuje autem? Autem jezdíme prakticky všude, kam se dá – do práce, na nákupy, na výlety, sami nebo s celou rodinou. Spousta z nás má doma i nějakého toho čtyřnohého parťáka, kterého čas od času nebo i pravidelně vozí s sebou v autě. Pro někoho může být taková cesta nepředstavitelný problém, pro někoho příjemně strávený čas se zvířecím miláčkem.

PORADNA Aromafauna

Co nového v projektu „Včely & rostlinné silice“?

UDĚLEJTE RADOST SVÝM BLÍZKÝM S AROMAFLOROU

Lámete si hlavu s dárkem pro svou maminku, babičku, dědu, kamarádku? Zkrátka nevíte, jak obdarovat své blízké? Ať už jsou milovníky okrasných, venkovních či pokojových rostlin nebo dávají přednost zelenině, ovoci a bylinkám, máme pro vás tip na krásný voňavý dárek z rukou přírody.

Napsali jste nám