Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Karel Hadek radí

AROMATERAPIE A RÝMA Téma: Rýma

Otázka

Vážená poradno,

přes moji kamarádku jsem se seznámila s vaší firmou. Obracím se na Vás s prosbou o radu. Každý rok s přicházejícím podzimem a zimou se potýkám se zdravotními problémy. Rýma, nastydnutí a chřipky mě provází až do jara. Je zde nějaká možnost se za pomoci aromaterapie těmto zdravotním problémům vyhnout?

Předem velmi děkuji za odpověď.

Božena H.

Odpověď

Milá paní Boženo,

děkuji Vám za Váš mail i důvěru, se kterou se na poradnu obracíte. Problémy, které popisujete, mají v daném období žně. Navštíví značnou část populace. Primárně to však není o aromaterapii, ale o imunitě. Proto existuje i druhá část populace, kterým se dané choroby vyhýbají.

V této souvislosti bych rád zmínil, že zhruba 70% naší imunity se nachází v trávicím traktu. Pokud zde není vše v nejlepším pořádku, mají to choroby celkem jednoduché. Takže to první, co bych mohl doporučit, je konzumace pampeliškových listů. Bližší informace o pampelišce a jejich účincích lze dohledat v archivních číslech časopisu Aromaterapie, který je v elektronické podobě na našem webu. Zajímavý je například článek v Aromaterapii 2/3 z roku 2007 na str. 7 až 9. Dalším vynikajícím průvodcem chladného ročního období je eleutherococcový extrakt. Prokazatelně navyšuje imunitu a napomáhá tak organizmu aktivněji a účinněji se bránit před patogenními bakteriemi a viry. Krom zvyšování imunity optimalizuje funkce organizmu a působí jako adaptogen. Dávkování pro dospělého člověka je 3 x denně 15 až 30 kapek. Užívat lze eleutherococcový extrakt prakticky neomezeně dlouho. Informace o eleutherococcovém extraktu najdete na našem webu, v nabídce „KE STAŽENÍ“ je o něm brožurka, kterou lze i stáhnout, případně vytisknout.

Dále pak mohu doporučit i výrobky obsahující echinaceový extrakt. Tento však není součástí naší nabídky. Lze jej pořídit buď v lékárnách či eshopech na internetu. Významnou roli hraje i strava bohatá na vitamíny, makro- a mikroelementy. Tedy masové vývary se zeleninou, zeleninové saláty a ovoce. Nutno zmínit např. citron, cibuli, česnek a jako sladidlo lze doporučit osvědčený med. Zmíněné potraviny jsou nejen vhodnou prevencí onemocnění, ale i v případě onemocnění. Samozřejmě, že i aromaterapie má co nabídnout. Vynikající prevencí jsou koupelové oleje. Jako specialitu pro toto roční období Vám mohu doporučit Eukapyptovo­‑Tymiánový koupelový olej. Já osobně, pokud mám pocit, „že na mě něco leze“, si okamžitě dopřeji až hodinovou koupel v této specialitě. Dobře může posloužit i koupelový olej borovicový či rozmarýnový. Pokud byste měla k dispozici saunu, její návštěvy mohu jen a jen doporučit. V nabídce firmy se nachází směsi éterických olejů speciálně pro sauny. Pokud sauna k dispozici není, lze je použít i k běžné inhalaci v domácnosti, např. v ložnici či obývacím pokoji. Z dalších směsí éterických olejů, které mohu doporučit jako dobrou prevenci ať již bakteriemi či viry způsobovaných onemocnění, by byla směs Aromeclima, Virosan, Atemol, China. Pokud budete upřednostňovat vlastní směsi, k jejich vytváření mohu doporučit borovicový, smrkový, jedlový, tymiánový (červený), mateřídouškový, dobromyslový, rozmarýnový, levandulový, hřebíčkový, skořicový, badyánový a jistě i mnohé další antibakteriální a antivirální oleje. Výše zmíněné éterické oleje či jejich směsi vidím i jako velice účinnou prevenci onemocnění mimo domov. Hromadnou dopravu, nákupní centra a další místa, kde se shromáždí vyšší koncentrace lidí, jsou ideální pro šíření kapénkových infekcí. Jako ironie osudu mi připadá konstatování, že nejnebezpečnější místa, kde je nejvyšší možnost se nakazit, jsou čekárny lékařů… Zde pak považuji za povinnost, pokud se onemocnění chceme vyhnout, používat např. ochrannou roušku ošetřenou éterickými oleji a takto deaktivovat kapénky obsažené ve vdechovaném vzduchu. Ona ale stačí i lahvička éterického oleje v kapse či kabelce a v případě potřeby či nutnosti aplikovat pár kapek oleje či směsi na kapesník a vdechovaný vzduch přes něj „filtrovat“.

 

Při dostatečných znalostech se nabízí i možnost vnitřního použití éterických olejů. Koneckonců, např. česneková polévka či topinka s česnekem není nic jiného než konzumace éterických olejů v jejich původním zdroji. Při bolestech v krku se velice osvědčil a musím dodat, neznám nic lepšího než cypřišový olej. Pro stejné účely lze použít i méně chutnou směs éterických olejů Candiöl. Zde se aplikuje jedna kapka cypřišového oleje či Candiölu přímo do pusy. Smícháme s připravenými slinami a co nejpomaleji polykáme. Od klientů mám informace, že dobrou volbou při bolestech v krku je i preparát Halitosan. Aplikujeme malé množství do úst a též co nejpomaleji polykáme. Ač mohu prohlásit, že se mi úspěšně daří nemocem vyhýbat, rýma je problém, který, byť zřídka, i mě navštíví. Zde pak střídavě, dle potřeby používám nosní olej, případně i Donosol. Zmínit musím i Lecinos, který jsem si oblíbil pro jeho vlastnosti. V zimních měsících jsou místa našeho pobytu vytápěna. To s sebou přináší i problém suchého vzduchu. Lecinos, coby lecitinová emulze, velice dobře nejen zvlhčuje přesušenou nosní sliznici, odstraňuje nepříjemné pocity sucha v nose, ale obsažené éterické oleje poskytují výbornou ochranu před nasídlením patogenních mikroorganizmů do nosní dutiny.

Sice nemohu garantovat, že dodržování výše uvedených opatření se zárukou zabrání onemocnění, ale pravděpodobnost je značně vysoká. A i pokud by k onemocnění došlo, bude mít lehčí průběh a také následná rekonvalescence bude kratší. Budu rád, pokud Vám moje odpověď bude užitečná a přeji bezproblémové zimní měsíce.

Karel Hadek