Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Herbář

Rostlinná másla

Rostlinná másla

Poslední dobou jako by se roztrhl „máselný pytel“ s roztodiv­nými másly nejen v oblasti potravin, ale i v kosmetice. I přes vše „špatné“, co vědci na másle v minulosti objevili, samotné slovo máslo má v našem podvědomí pozitivní hodnotu. Náhle čítáme v reklamních prospektech o másle olivovém, mandlovém, makadamiovém, brutnákovém a mnoha dal­ších.

Reklama a chemie jsou zde zase ruku v ruce na cestách. Tato másla nejsou svým původem přírodní, ale jedná se o pro­dukty uměle vytvořené z daných olejů. Chemici prostě po­změní molekulární strukturu původního oleje tím, že do ní zabudují atom vodíku, a tekutý olej ztuhne na konzistenci podobnou máslu. A když už je tu podobná konzistence, proč nepoužít onen pozitivně přijímaný termín, byť produkt samotný s máslem nic společného nemá.

Vzhledem k tomu, že ona „chemomásla“ nepovažuji za pří­nos kosmetice (viz článek „Není máslo jako máslo“ v časo­pise Aromaterapie č. 2/2008, str. 10–11), nezařazuji je ani do nabídky.

Kosmetických másel v následujícím pojednání se ona che­mizace netýká. Jsou vyráběna z rostlin s obsahem vyššího podílu tuků, které mají po vyzískání tuhou konzistenci díky svému původnímu složení – již jako dar přírody.

 

Kompletni nabídka na e-shopu...

 

Produkty této kategorie

BAMBUCKÉ MÁSLO (SHEA-BUTTER)

Rostlinný tuk pro přípravu dezertů a provonění pokrmů

Popis: Je vhodný při pečení sušenek, dortů a dalších sladkostí místo klasického másla (ve stejném poměru). Používá se při výrobě kvalitních čokolád, kde nahrazuje kakaové máslo. Lze jím nahradit smetanu nebo olivový olej do základu omáčky. Krásně provoní těstoviny, rýži, brambory nebo zeleninu.

INCI: Butyrospermum parkii Butter

Fyzikální vlastnosti: Bělavý až nažloutlý pevný tuk. Bod tání: cca +36 °C.

Základní obsahové složky: Mastné kyseliny – hlavní podíl kyselina stearová (C18:0) cca 44 %, olejová (C18:1) cca 42 % a linolová (C18:2) cca 8 % a vitamíny E a A, alantoin, triterpe­nalkoholy, estery kyseliny skořicové, lecitin. 

Vlastnosti: Velmi jemný rostlinný tuk s vynikající snášenli­vostí. Pokožku zjemňuje (obsahuje až 12 % nezmýdelnitel­ných složek), obnovuje její pružnost a podporuje vývoj zdravé tkáně. Správně emulgován napomáhá stabilizaci její vlhkosti. Čisté bambucké máslo má přirozený UV faktor cca 4. 

Použití: Vynikající součást regeneračních preparátů. Je před­určen pro ošetřování zejména zralé, povadlé a suché pokožky, stejně tak i citlivé a vnímavé pokožky dětí. Preparátům do­dává na jemnosti, což se zřetelně projevuje i obnovou pruž­nosti pleti. Mimořádně se osvědčil při lupénce, atopickém ekzému, neurodermatitidě apod. Tento nedráždivý tuk lze používat i samostatně k ošetřování a pěstování pleti, hlavně pak v zimních měsících, kdy díky absenci vody pokožku navíc chrání před mrazy. 

TIP: Bambucké máslo rozpustíme při teplotě kolem 40 °C a používáme jako jedinečný samostatný masážní „olej“ či jako nosič přidávaných éterických olejů. Pokožka masírovaná bambuckým máslem extrémně získává na jemnosti. 

Standardní balení: 100 g, 250 g, 500 g, 1000 g

 


KAKAOVÉ MÁSLO

"Rostlinné máslo" "kakaové vůně"

Popis: Kakaové máslo má poměrně široké využití v kuchyni. Používá se při výrobě kvalitních čokolád. Výborné je i na smažení, opékání a pečení. Výhodou je, že nepřebíjí chutě ostatních ingrediencí. Je mimořádné pro bohatý obsah vitamínu E a množství antioxidantů.

INCI: Theobroma cacao Seed Butter

Fyzikální vlastnosti: Světle žlutá hmota s typickou vůní kakaa. Bod tání: cca +33 °C.

Základní obsahové složky: Mastné kyseliny – hlavní podíl ky­selina stearová (C18:0) cca 33 %, palmitová (C16:0) cca 25 %, olejová (C18:1) cca 32 %. Stopové množství aminokyselin způ­sobuje, že toto máslo není náchylné ke žluknutí.

Vlastnosti a použití: Původně základní surovina pro výrobu čokolády. Vhodný jako součást krémů, především pro citli­vou, suchou a zralou pokožku. Je nedráždivý. Po ošetření je pokožka jemná. Větší množství kakaového másla v receptuře se nedoporučuje, protože způsobuje nadměrný lesk pokožky. Vzhledem k obsahu aminokyselin se používá jako stabilizátor proti oxidaci.

TIP: Kakaové máslo námi nabízené má formu peciček a roz­pustíme ho při teplotě kolem 40 °C a používáme jako jedi­nečný masážní „olej“. Lze modifikovat přidáním specifických éterických olejů. Vynikající í pro výrobu domácí pravé čoko­lády, bez ztužených tuků.

Standardní balení: 100 g, 250 g

 


MANGOVÉ MÁSLO

Jemný rostlinný tuk s výbornou snášenlivostí na pokožce

Popis: Používá se v přípravcích pro péči o pleť, je velmi jemný, s vynikající snášenlivostí. Mangové máslo vykazuje zjemňující a regenerační vlastnosti, je dobře stabilní proti žluknutí. Tradičně je používáno pro své schopnosti uklidňovat, bránit vysoušení pokožky a chránit před UV zářením. Zlepšuje roztíratelnost přípravků. Stabilizuje emulze. Bývá vhodné jako součást přípravků dětské, opalovací a vlasové kosmetiky. Ošetřování pokožky mangovým máslem se může projevit obnovou její pružnosti. Je součástí exkluzivních regeneračních přípravků.

INCI: Mangifera indica Seed Butter

Fyzikální vlastnosti: Bělavý, pevný tuk. Bod tání: cca +33 - 38 °C.

Základní obsahové složky: Mastné kyseliny – hlavní podíl kyselina olejová (C18:1) cca 45 %, stearová (C18:0) cca 42 %, palmitová (C16:0) cca 7 %, linolová (C18:2) cca 3 %, vitamíny E a A, alantoin, triterpenalkoholy, estery kyseliny skořicové, lecitin. 

Vlastnosti: Velmi jemný rostlinný tuk s vynikající snášenli­vostí. Mangové máslo vykazuje zjemňující a regenerační vlast­nosti. Je dobře stabilní proti žluknutí. Tradičně je používáno v deštných pralesích pro své schopnosti uklidňovat, zabránit vysoušení pokožky a chránit před UV zářením. Zlepšuje roztí­ratelnost preparátů. Stabilizuje emulze.

Použití: Pokožku zjemňuje, je vhodný pro ošetřování zejména zralé, povadlé a suché pokožky. Správně emulgováno napo­máhá stabilizaci její vlhkosti. Vhodné jako součást preparátů dětské, opalovací a vlasové kosmetiky. Ošetřování pokožky mangovým máslem se projevuje obnovou její pružnosti.Součást exkluzivních regeneračních preparátů.

Standardní balení: 100 g, 250 g

 

 

 

Doporučujeme:

 Suchá pleť, zjemnění:
 BAMBUCKÉ MÁSLO KAKAOVÉ MÁSLO MANGOVÉ MÁSLO  
       
 Ochablá a stárnoucí pleť:
 BAMBUCKÉ MÁSLO KAKAOVÉ MÁSLO    
       
 Přecitlivělá pleť:
 BAMBUCKÉ MÁSLO KAKAOVÉ MÁSLO    
       
 Lupénka, atopický ekzém: 
 BAMBUCKÉ MÁSLO      
       
 Na opalování: 
 KAKAOVÉ MÁSLO