Časopis
ČASOPIS AROMATERAPIE 4/2024
JAK SE PŘIPRAVIT NA ZIMU, abychom měli dostatek energie
Slunečních paprsků ubývá a nálada klesá, stejně tak i energie. Tím se snižuje naše obranyschopnost a zvyšuje se šance chytit nějakou virózu. Podle čínského pentagramu se na podzim dostávají do největší aktivity plíce a pokud jsou plíce oslabené a v nerovnováze, zhoršují se v tomto období respirační chronické obtíže. Zdraví plic je důležité pro správnou funkci tlustého střeva. To je nejvíce zatíženo koncem roku. Abychom se cítili fit a plní energie, měli bychom v tomto období věnovat podpoře plic a tlustého střeva.
Spojitost mezi těmito dvěma orgány nám může připadat zvláštní. Podle tradiční čínské medicíny (TČM) jsou plíce párovým orgánem tlustého střeva a řídí sestup čchi v těle. Právě díky pohybu čchi zajišťovanému plícemi totiž může správně probíhat sestup i v tlustém střevě. Plíce jsou „ochrannou střechou“ umístěnou nad dalšími vnitřními orgány.
Kdo bude na podzim pečovat o své plíce, které ovlivňují naši odolnost vůči virům a bakteriím, ten zároveň podpoří zdraví tlustého střeva, ale i zdraví ostatních orgánů.
Plíce jsou podle TČM nejvíce zatíženy v listopadu. S příchodem chladného počasí, vdechováním studeného vzduchu, častými inverzemi a přechody ze zimy do tepla, suchým vzduchem v přetopených místnostech, a také zvýšeným množstvím respiračních onemocnění. Podle orgánových hodin se aktivují od třetí do páté hodiny. Ti co mají oslabené plíce, potíže s dýcháním, astmatici či alergici se mohou v těchto hodinách častěji probouzet.
Naše tlusté střevo je nejvíce zatíženo koncem roku, v měsíci prosinci. Nejaktivnější je mezi pátou a sedmou hodinou ráno. Je proto velmi prospěšné, když navykneme naše tělo na vyprazdňování hned v ranních hodinách. V tento čas je velmi důležitý dostatečný příjem tekutin, vlažná voda či bylinkový čaj.
TIP:
Prsní uvolňující balzám PROATEM obsahuje esenciální oleje z BADYÁNU, BOROVICE-JEHLIČÍ, EUKALYPTU, LEVANDULE, MÁTY, KAJEPUTU, MATEŘÍDOUŠKY, TYMIÁNU A NIAOULI. Je to směs esencí, která zklidní dýchací cesty a zároveň podpoří tvorbu hlenu, jeho uvolnění a zlepší tak dýchání při respiračních potížích.
Balzám má příjemnou vůni a díky bambuckému a mangovému máslu respektuje i tu nejcitlivější pokožku. Balzám můžete namazat na hrudník či mezi lopatky, při bolesti v krku a laryngeálních projevech i na krk, při rýmě do podklíčkové oblasti. Účinné látky se budou postupně uvolňovat a zklidňovat.
Jak plíce chránit a posilovat?
Emocí podzimu je smutek. V určité míře je zdravý a pomáhá se zklidněním. V danou chvíli je dobré ho přijmout, ale pokud je ho příliš, vyčerpává plíce, ubírá energii a vede k oslabení organismu.
Plicím nedělá dobře chlad, proto je nejdůležitější se v zimě teple oblékat a neprochladnout. Pokud jsou plíce v oslabení, pomůže vám také aromaterapie. Esenciální oleje mají terapeutický potenciál, podpoří léčbu respiračních obtíží a jsou vhodné i jako prevence běžných infekcí. V podzimních a zimních měsících jsou obzvláště oblíbené aromaterapeutické koupele, masáže i inhalace. Nechte působit esenciální oleje cestou, která je vám v danou chvíli nejpříjemnější. Můžete je rozptylovat do ovzduší pomocí aromalamp a difuzérů, vdechovat jejich vůni. Z esenciálních olejů vybírejte takové, které desinfikují vzduch a působí protiplísňově, protivirově a antimikrobiálně. Dýchání podpoří EUKALYPTUS, RAVINTSARA, KAJEPUT, BOROVICE, LEVANDULE, MATEŘÍDOUŠKA, TYMIÁN, CYPŘIŠ, BADYÁN, ROZMARÝN I MAJORÁNKA, ČAJOVNÍK, MANUKA ČI CITRUSOVÉ VŮNĚ LIMETKA, CITRON, BERGAMOT, POMERANČ, MANDARINKA.
Jak podpořit zdraví tlustého střeva a plic?
V první řadě zdravým a vyváženým jídelníčkem. Ten by měl být přizpůsoben ročnímu období a venkovní teplotě. Důležitá je vláknina, která by ve stravě neměla chybět. Vyhněte se přejídání a přílišné konzumaci alkoholu.
V zimě jsou vhodné ovesné a pohankové kaše, vařená zelenina, zeleninové a masové vývary. Méně vhodné jsou chlazené mléčné výrobky, vynechat bychom měli průmyslově zpracované potraviny s vysokým množstvím soli a aditiv. Do jídelníčku je dobré zařadit jablka, hrušky, fíky, česnek, cibuli, pórek, kysané zelí, kimchi, čočku, rýži, vlašské ořechy a jedlé kaštany. Plicím udělají dobře silné masové a zeleninové vývary, husté omáčky a recepty s povahově teplými potravinami (dýňová či mrkvová polévka se zázvorem a kurkumou, poctivá česnečka, pohanková či ovesná kaše). Pijte dostatek čisté, nesycené vody a bylinných čajů. Vhodnými bylinkami jsou také bez černý, proskurník, řepík, dobromysl a mochna nátržník. Vaše tlusté střevo potěší například fenykl, bedrník anýz, meduňka či máta.
PharmDr. Vendula Víchová