Časopis
ČASOPIS AROMATERAPIE 4/2024
Esenciální oleje z vavřínovitých rostlin
Vavřínovité rostliny (lat. Lauraceae), čeleď čítající kolem 3000 druhů, většinou domovem v tropických oblastech. Ve Středomoří se ale potkáte přímo se samotným vavřínem vznešeným. Mezi zástupci těchto aromatických dřevin objevíte skořicovník, kasii, litseu i kafrovník. Řada druhů poskytuje vonné esenciální oleje, některé jsou ceněné díky svému dřevu. Náleží sem i nádherné brazilské růžové dřevo Aniba rosaeodora, které je však chráněno. Nejen dřevo, ale i éterický olej z aniby je uveden v příloze II úmluvy CITES. Z něho získávaný esenciální olej je ceněný v parfémářství.
Pro své kulinářské počiny z vavřínovitých rostlin oceníte třeba bobkový list nebo avokádo. AVOKÁDOVÝ OLEJ získávaný z plodu hruškovce přelahodného je zajímavý svou nazelenalou až zelenou barvou. Je skvělý pro každodenní použití pro teplou i studenou kuchyni. Ochutíte jím saláty, hodí se i do dresinků a pomazánek.
Vavřín vznešený
Laurus nobilis
Vůně: příjemná, silná, zřetelně kořeněná
Složení: cineol, pinen, linalool, terpineol, geraniol
Sušené tuhé listy vavřínu vznešeného jsou známým kořením – jedná se o bobkový list. Povzbuzuje chuť k jídlu, podporuje trávení, posiluje žaludek.
Vavřín měl svou úlohu v mytologii a společenském životě antického Řecka a Říma. Věncem z vavřínu byli zdobeni společensky významné osoby, vítězové her nebo válečných tažení.
Esenciální olej uklidňuje a uzemňuje, harmonizuje, používaný pro meditaci. Vhodný k podpoře koncentrace, posiluje sebedůvěru. Budí nadšení a dodává vnitřní jistotu. Používaný při strachu a životních krizích. V kosmetice prohřívá a stimuluje tok lymfy. Je proto ideální jako součást koupelových a masážních olejů pro uvolnění svalů a kloubů a přípravků proti celulitidě.
Kde jej najdete?
- OLEOSOL JAGR – speciální masážní peelingový přípravek s jemnou mořskou solí, olejem z grepu, jalovce a vavřínu při bolestech způsobených vysokou fyzickou zátěží.
- PREVENTY – masážní olej na těžké nohy
- MASÁŽNÍ OLEJ LECITOL WALO
podporující tok lymfatických tekutin a vylučování toxických látek
z organismu, který mohou používat lidé s diabetem trpící na bércové vředy.
Skořice
Cinnamomum zeylanicum
Vůně: teplá, příjemně nasládlá, výrazně kořeněná
Složení: skořicový aldehyd, eugenol, furfurol, linalool, benzaldehyd, karyofylen, cymol
Skořicovník cejlonský/pravý je stromem příbuzným vavřínu, jehož kůra je používána jako koření. Srí Lanka (Cejlon) je stále hlavním producentem, získávána je ale i na Madagaskaru. Blízce příbuzné jsou kasie, ze kterých je také získáván esenciální olej.
Stimuluje a duševně stabilizuje, prohřívá emoce teplem, harmonizuje osobnost. Má euforizující a erotizující účinek. Hodí se při únavě, oslabení a fyzickém vyčerpání, při napětí.
Podporuje krevní oběh a dýchání. Povzbuzuje chuť k jídlu a posiluje žaludek. Je vhodný jako součást přípravků při celulitidě a formování postavy. Přidává se do krémů a masážních přípravků na prohřátí svalů a kloubů před sportovním výkonem nebo při ztuhlosti.
Kde jej najdete?
- SAHASRARA – směs esenciálních olejů pro sedmou čakru
- SKOŘICOVÝ MASÁŽNÍ OLEJ s prohřívacím a prokrvujícím účinkem
- CELLU THERAP – aktivující masážní krém při celulitidě
Kafrovník
Cinnamomum camphora
Vůně: typická intenzivní kafrová vůně
Složení: kafr, alfa a beta‑pinen, kamfen, safrol, fenchen, felandren, borneol, 1,8‑cineol, eugenol
Kafr je získáván ze dřeva kafrovníku, jedná se však i o složku esenciálních olejů z rozmarýnu nebo spajku. Svými účinky je podobný mentolu. Má duchovní úlohu v některých asijských náboženstvích.
Stabilizuje organismus při velké slabosti, zlepšuje duševní stav.
Zvyšuje krevní tlak, posiluje činnost srdce a krevního oběhu.
Vhodný jako součást přípravků určených pro mastnou a problematickou pleť (akné).
Může mít prokrvující a deodorační účinky na pokožku. Přidává se do masážních olejů na uvolnění ztuhlého svalstva a kloubů, hodí se také pro aplikaci po námaze.
Kde jej najdete?
- CITRONOVO-KAFROVÝ KOUPELOVÝ OLEJ pro aktivaci organismu revmatiků
- LECITINIA NIGHT – lecitinová emulze pro péči o nohy při křečích a syndromu neklidných nohou
- COPATHERM – prohřívací emulze pro dlouhodobě namáhané svaly a klouby.
Ravintsára
Cinnamomum camphora
Vůně: svěží, s nádechem eukalyptu
Složení: eukalyptol, limonen, menthadien, alfa a beta‑pinen, myrcen, karyofylen, karen, linalool, cymen, sabinen, alfa‑felandren, kamfen, estragol, eugenyl‑methyl‑ether, ocimen
Ravintsára – ačkoli jménem velmi podobná ravensáře, jedná se oodlišný esenciální olej. Obě rostliny jsou řazeny do čeledi vavřínovitých, ale zatímco ravensára pochází ze stromu Ravensara aromatica, esenciální olej ravintsáta je získáván z listů původně čínského kafrovníku lékařského vysazeného v minulosti na Madagaskaru. Zde se tak oba stromy potkaly.
Ravintsára znamená v jazyku domorodců „dobrý strom“. Ravinsárový olej lehce připomíná aroma eukalyptu, se kterým ho pojí vysoký obsah eukalyptolu.
Esenciální olej je oblíbený pro podporu dechu. Vyzkoušejte jej jako společníka při dechových cvičeních nebo jógové praxi!
Litsea cubeba
Litsea cubeba
Vůně: osvěžující, teplá, sladkokyselá, citronovo-pomerančová
Složení: citral, linalool, geraniol, neral
Ačkoli je esenciální olej typický svou citrusovou vůní, opravdu patří do čeledi vavřínovitých. Známý je i pod názvem may chang.
Příjemně osvěžuje, působí proti únavě, při nedostatku energie a oslabené koncentraci.
Používaný jako součást přípravků k ošetření mastné, zánětlivé a nervózní pleti. Ve směsi se šalvějí snižuje nadměrné pocení.
Kde jej najdete?
- DEOBOTAS – osvěžující deodorant citrusové vůně na osvěžení nohou při zvýšeném pocení
- RELAX SAUNA – relaxační směs esenciálních olejů s uklidňujícími účinky pro používání v sauně
- VIROSALK – osvěžovač vzduchu s oleji z borovice, litsey cubeby, čajovníku, máty a pepře pro mikrobiální čistotu ovzduší
MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.