Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 4/2024

Je čas se zahřát

S padajícím listím padá i teplota, kam jinam než k bodu mrazu. Chladné zimní počasí zvyšuje

nároky na fungování našeho organismu. Zejména ledviny a celý močový systém jsou chladem ohroženy nejvíce. Ledviny si můžete představit jako malá kamínka, která do těla dodávají prohřívací energii. Čím je chladnější počasí nebo čím méně se oblékáme, tím více energie musejí vydat, aby tělo udržely v provozní teplotě. Proto je dobré ohřívat tělo i jinými způsoby, aby nedocházelo ke zbytečnému vyčerpávání ledvin.

JAK NA TO?

Relaxujte ve vaně

Hřejivá voňavá koupel působí v chladném období roku obzvlášť blahodárně. Teplá voda nás zahřeje při pocitu vnitřního chladu, rozproudí krevní oběh a vůně zrelaxuje unavenou mysl. Koupel si dopřávejte alespoň jednou týdně a postarejte se, aby vás při ní nikdo a nic nerušilo. Pro podzimní a zimní koupele se hodí posilující  EUKALYPTO-TYMIÁNOVÝ,  CITRONOVO-KAFROVÝ, BOROVICOVÝ koupelový olej nebo sladce kořeněný JEŽÍŠEK.

Prohřívací zábal nohou

Patříte k lidem, kterým je v zimě pořád chladno, a třesete se i v huňatém svetru?

 

Sáhněte po koření a bylinkách. Skořice, zázvor, hřebíček, badyán, pepř nebo chilli jsou nejznámějšími zástupci prohřívacích potravin. Prokrvují, stimulují krevní oběh a zrychlují metabolismus. To vše má skvělý zahřívací efekt. Chcete si pomoci okamžitě? Namažte nebo namasírujte si nohy hřejivým krémem či olejem. Voňavý SKOŘICOVÝ MASÁŽNÍ OLEJ, extra prohřívací CAYATHERM nebo lehce vstřebatelná emulze COPATHERM jsou tou pravou volbou.

 

TIP!

Na podporu mikrocirkulace krevního oběhu a prevenci studených nohou a rukou, je nejlepší pravidelné saunování. Jestli vám sauna nedělá dobře, vyzkoušejte blahodárné účinky KNEIPPOVA CHODNÍKU. O co se jedná? Je to vodoléčebná relaxační procedura, při které se pravidelné střídá přešlapování v teplé a studené vodě. Střídání teploty a masáž plosky nohou díky kamínkům zlepší prokrvení nohou a zvýší odolnost organismu. Pozitivně ovlivňuje krevní oběh, pružnost cév, ale i achillovy šlachy. Nemusíte chodit do lázní. Tuto metodu zvládnete i doma.

Vystačíte si se dvěma lavory, zaoblenými kamínky a hodinkami. Do jednoho lavoru napusťte vodu o teplotě kolem 40 ° C, do druhého studenou kolem 10–12 ° C.

V teplé vodě přešlapujte cca 1 minutu, ve studené zůstaňte 5–10 vteřin. Začínejte v teplé vodě a dbejte na to, abyste skončili ve vodě studené. Brzy uvidíte, že tato relaxace blahodárné účinky nejen na vaše nohy.

 

Zázvorový obklad

Zázvor patří mezi jedno z nejvíce prohřívacích koření. Této vlastnosti lze dobře využít nejen ve formě čaje, ale také ve formě zázvorových obkladů.

JAK NA NĚ?

Oloupejte 5 cm zázvoru, nakrájejte na tenké plátky. Zázvor můžete i nastrouhat. Pokud nemáme čerstvý kořen, lze použít i pytlík zázvoru sušeného. K varu přiveďte 1 l vody, odstavte, vložte do něj zázvor, přikryjte pokličkou a nechte

10 minut louhovat. Zázvor nevařte, jen zalijte vroucí vodou. Přeceděním vznikne zázvorový nálev. Jakmile je nálev vlažný, namočte v něm ručník nebo plenu, vyždímejte a přiložte na oblast ledvin. Poté překryjte ještě suchou osuškou a nechte obklad působit, dokud nevychladne. Zázvor prohřívá a vnáší teplo do hloubky. Opakovat můžeme několik dní až týdnů. Obklad přispívá k významnému zvýšení imunity a detoxikaci organismu.

Obdobný prohřívací efekt docílíte i aplikací masážního oleje CAYATHERM

nebo lecitinové emulze COPATHERM na oblast ledvin.

 

Projasněte domov

Když venku chybí slunce, zažehněte vlastní sluníčko u sebe doma. Projasněte tmu hořícím krbem, ohněm v kamnech, světlem svíček nebo aromalampy. Oheň vnese do vašich domovů kouzelnou atmosféru, pocit tepla a pohody. Přidáním éterických olejů tento pocit ještě znásobíte. V zimním období jsou nejoblíbenější VÁNOČNÍ SMĚSI. SAUNOVÉ SMĚSI pro podporu dýchání nebo CITRUSOVÉ vůně, které slouží jako „voňavá antidepresiva“.

Energii ledvin můžeme doplnit i stravou. Vyšším podílem teplých kaší a polévek a zařazením prohřívacího koření. Protože zahřáté tělo je odolné tělo.

 

Lenka Rigová