Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 4/2021

Vůně vyvolávající vzpomínky aneb čichová paměť

Zavřete oči a nadechněte se. Co cítíte? Není vám ta vůně poněkud povědomá? Určitě se vám už někdy stalo, že jste se ocitli na místě, které vás svou vůní teleportovalo o několik desítek let do minulosti nebo tisíce kilometrů daleko. Třeba na dovolenou u moře nebo na půdu babiččiny chaty. Parfém neznámého kolemjdoucího dokáže v našem nitru rozpoutat doslova bouři, protože nám připomenul vůni první lásky. Pokuste se rozpomenout si na svou první čichovou vzpomínku.

Tak schválně, vsadím se, že si dodnes pamatujete vůni svého prvního parfému nebo jak voněly právě vytažené buchty z trouby v kuchyni vaší babičky. Nejpravděpodobněji bude však vaše první voňavá vzpomínka na vůni vaší maminky, její parfém, její kůži, vůni jejího šátku.

Pro miminka je čich jeden z nejdůležitějších smyslů. Miminko zná vůni maminky a považuje ji za uklidňující a ubezpečující – a ze začátku jsou čich a chuť ty nejdůležitější smysly. Vjemům spojeným s čichem se říká ČICHOVÁ PAMĚŤ.

Lidský čich má paměť vskutku geniální. Jedná se o nejstarší, nejjednodušší z pěti našich smyslů. Čich býval dlouho neprobádaný a až na počátku druhé poloviny minulého století se přišlo na to, že přenáší informace jinak než ostatní smysly. Pachy-vůně se ukládají do paměti převážně nevědomě spolu s kontextem, v němž byly zaznamenány. Proto nás umí ve vzpomínkách přenést na jiné místo, do jiné doby, a dokonce navodit jinou náladu. Pouhý pach často stačí k oživení vzpomínky, kterou jsme již dlouhou dobu považovali za ztracenou.

Na to dnes sázejí i tvůrci parfémů. Když mluví o inspiraci, většinou skloňují slova jako vzpomínky na lásku, dětství, vysněné místo na zemi či umělecké dílo. Je jasné, že jinak bude vonět parfém inspirovaný pařížskou ulicí prosycenou vůní teplých croissaintů a kávy, jinak parfém na motivy exotických vůní indické tržnice. Vzpomínky spojené s vůněmi je možné „rozdmýchat“ v jakémkoliv ročním období, ale před Vánoci je to díky množství voňavých podnětů jaksi jednodušší.

Předvánoční a vánoční období je vůněmi prosycené. Jako by nám vůně vynahrazovaly nedostatek slunečního svitu. Typické jsou v tomto období kořeněné vůně cukroví a teplých nápojů – vanilka, skořice, badyán, čokoláda. Dalšími neopomenutelnými vůněmi Vánoc jsou citrusy. Balíček od Mikuláše s veselou vůní mandarinek je prostě klasika. Sušené dekorační plátky pomerančů osvěží a provoní celý byt. Patří k nim i citronová poleva na sladkém chlebíčku.

A v neposlední řadě připomínám vůně jehličnanů. Jedlička jako typický symbol českých Vánoc, oblíbený smrk či borovice krásně doplní paletu svěžích lesních vůní. Která z nich zaplní váš obývací pokoj 24. prosince?

 

Jaká je vaše ČICHOVÁ PAMĚŤ?

Vůně kostela, celer, kopr, svěží vůně moře, svařené víno, štrůdl, vanilkové rohlíčky, zatuchlá vůně chaty otevřené po zimě, smažení řízků, vůně pracího mýdla, zemitá vůně obnažené hlíny, čerstvý chléb… V hlavě mi vzpomínky spojené s vůněmi blikají jak stroboskop.

Do voňavého přemítání můžete zapojit i děti. Zavažte jim oči a nechte je hádat, o jakou vůni se jedná, ať jen říkají, co jim vůně připomíná nebo je-li jim příjemná. Jistě si užijete spoustu radostných okamžiků.

A ještě jeden zajímavý experiment. Vůně mohou báječně oživit vzpomínky i u těch dříve narozených. Pamatujete na slepené fialkové bonbóny či vůni konvalinek ze „Živých květů“? Zavzpomínejte spolu se svými rodiči, prarodiči a možná se dostante k zajímavých rodinným příběhům nebo si společně s babičkou oživíte dávno zapomenutý rodinný recept.

Přeji nám všem, ať se letošní Vánoce zapíší do naší ČICHOVÉ PAMĚTI jako jedny z nezapomenutelných.

„Vůně je jako poezie beze slov, nemusíte jí rozumět, ale musíte ji cítit.“

 

 

Lenka Rigová

Ohlédnutí za končícím rokem

V každém roce dochází ke změnám. Přichází něco nového, končí to, co bylo nové kdysi. Přichází změny nutné i ty dlouho plánované.

Informace k objednávkám

I v letošním roce bychom vám chtěli udělat radost a poděkovat za vaši přízeň. Prvním dárkem je VÁNOČNÍ SLEVA 15 % na výrobky z našeho e-shopu www.aromakh.cz. Sleva platí od 5.11. do 5.12.2021.

Novinky COPACOOL a COPATHERM Pro sportem namáhané i věkem poznamenané klouby a svaly

V loňském roce se v našem sortimentu nově objevila KOPAIVA, éterický olej typický vysokým obsahem β-karyofylenu. Tato silice s pryskyřičným aromatem působí silně protizánětlivě, regeneračně a dokáže pomoci při tlumení bolesti.

Voňavý ADVENTNÍ KALENDÁŘ

Překvapením letošního roku je VOŇAVÝ ADVENTNÍ KALENDÁŘ, kterým Vám chceme zpříjemnit předvánoční čas. V dřevěné krabičce z masivního dřeva se ukrývá 24 malých lahviček éterických olejů nebo jejich směsí různých vůní.

Vánoční aromaterapie

Sešel se rok s rokem a Vánoce již opět stojí přede dveřmi. Vánoce v sobě skrývají mnohá kouzla a půvaby. Jsou to nejkrásnější svátky roku, svátky klidu, pohody, svátky v kruhu rodinném. Vánoce povětšinou trávíme v kruhu svých blízkých.

Vetiverový olej

Rostlina, z níž se pojednávaný olej vyzískává, pochází z tropických oblastí. Původem je z Indie, byť v dnešní době je pěstována i v dalších tropických oblastech světa, jako je Čína, Indonésie, Brazílie, Haiti, Paraguay a třeba i na ostrovech Cejlon a Réunion.

Plísně v zažívacím traktu

Nepříjemnými potížemi převážně u jedinců středního a vyššího věku je svědivost v oblasti konečníku. Nicméně, v žádném případě nelze toto svědění označit za bezdůvodné. Takto postižení jedinci mívají krom zmíněné svědivosti ještě mnohé další specifické průvodní problémy.

Voňavá cesta smrkového éterického oleje z Tyrolska

Příjemná jehličnanová vůně smrku ztepilého potěší snad každý nos. S nástupem chladnějšího ročního období při nákupu padne volba na tento éterický olej určitě častěji než za horkého července. Jehličnany v nás evokují blížící se vánoční naladění.

Jak pomocí aromaterapie pečovat o posed cyklistů?

Otlačený zadek je nejčastější stížnost, kterou slýcháme od cyklistů a cyklistek, a zároveň jeden z hlavních důvodů, proč jsme se s naší firmou Posedla pustili do vývoje cyklistických sedel na míru pomocí 3D tisku.

Proč miluji Altheu?

Když jsem v jednom z minulých čísel psala o své lásce k jalovci, trochu jsem opomněla zmínit krém ALTHEA. A to by rozhodně byla velká škoda. Jak roky přibývají, začíná se to projevovat i v obličeji.

Vůně vyvolávající vzpomínky aneb čichová paměť

Zavřete oči a nadechněte se. Co cítíte? Není vám ta vůně poněkud povědomá? Určitě se vám už někdy stalo, že jste se ocitli na místě, které vás svou vůní teleportovalo o několik desítek let do minulosti nebo tisíce kilometrů daleko.

Co by byly Vánoce bez pohádek

Co by byly pohádky bez Popelky? Co by byla Popelka bez svého ztraceného střevíčku…? Jenže na to musíte mít dámy (i pánové) hedvábnou nožku a hladkou patu, aby střevíček padl jako ulitý.

Přípravky pro děti

Pěkný den, ráda bych se s vámi podělila o svou dobrou zkušenost. V červnu se mi narodila dcera, u které jsem se rozhodla používat Vaši kosmetiku, protože už roky ji sama také používám.

Tipy na vánoční dárky

Vánoce máme za dveřmi a je čas přemýšlet o dárcích pod stromeček. Výběrem voňavého dárku ať už v podobě éterických olejů nebo speciálního výrobku uděláte radost svým blízkým.