Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 4/2021

Voňavá cesta smrkového éterického oleje z Tyrolska

Příjemná jehličnanová vůně smrku ztepilého potěší snad každý nos. S nástupem chladnějšího ročního období při nákupu padne volba na tento éterický olej určitě častěji než za horkého července. Jehličnany v nás evokují blížící se vánoční naladění.

Odkud éterický olej v naší nabídce pochází? Pojďme objevit, co vše se skrývá za lahvičkou smrkového éterického oleje.

Naším dodavatelem smrkového oleje je nově rodinná výroba Eschgfeller v Jižním Tyrolsku nacházející se v údolí Sarntal (Val Sarentino). Naleznete jej v severní Itálii v blízkosti Bolzana. Překrásná krajina provoněná silicemi jehličnatých lesů láká turisty v létě i v zimě. Přímo zde v horách jsou získávány suroviny pro výrobu éterických olejů. Tradice výroby je již více jak stoletá. Dřeviny zde rostou volně, bez zásahu člověka, proto je u produktů garantována biokvalita. Myšleno je také na udržitelnost této produkce. Smrk ztepilý (latinsky Picea abies) je nejběžnějším stromem této oblasti.

Nasekaný materiál je umístěn do kotle, vodní pára proudící zespodu extrahuje silici/éterický olej. Doba extrakce je asi 8 hodin. Pára je ochlazována v chladicí nádobě. Éterický olej je lehčí než voda a nemísí se s ní, obě fáze se od sebe oddělí pomocí florentské nádoby. Filtrační proces následně odstraní případné pevné nečistoty. Voda, která zbyla z destilace, obsahuje stopy silice. Nazýváme ji hydrolát nebo květinová voda. Pro 1 litr éterického oleje je potřeba přibližně 650 kg sekaných smrkových větví a jehličí.

Rodina Eschgfellerových nabízí i ubytovací služby, vlastní éterické oleje využívá při zde nabízených masážích, v saunách a inhalačních místnostech.

Smrk ztepilý je hlavně pro své prospěšné účinky na dýchací systém používán už po staletí. Symbolizuje ochraňující ženský element. Smrky rostoucí ve vyšších nadmořských výškách mají tvrdší dřevo, které déle odolává zubu času. Je používáno při výrobě kvalitních hudebních nástrojů.

Pro své antiseptické účinky je smrkový olej skvělý pro období respiračních infekcí. Stimuluje uvolňování hlenů. Má uplatnění při masážích díky svému protikřečovému a relaxačnímu efektu, tlumí revmatické bolesti, uvolňuje ztuhlé svaly a je využíván i při dně. Má však i ceněné účinky na naši duši - vyvažující, povznášející, protistresový, řeší emocionální bloky a pomáhá najít vnitřní harmonii. Proto je skvělý pro aromatizaci nejen domácnosti.

Své místo si našel ve směsích éterických olejů řad SAUNAVÁNOCE, v recepturách pro BOROVICOVÝJALOVCOVÝ KOUPELOVÝ OLEJ KOUPELOVÉM OLEJI NA NOHY. Naleznete jej také v CHINA BALSAMU, který pomáhá ulevovat při bolestech hlavy.

 

 

MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

Ohlédnutí za končícím rokem

V každém roce dochází ke změnám. Přichází něco nového, končí to, co bylo nové kdysi. Přichází změny nutné i ty dlouho plánované.

Informace k objednávkám

I v letošním roce bychom vám chtěli udělat radost a poděkovat za vaši přízeň. Prvním dárkem je VÁNOČNÍ SLEVA 15 % na výrobky z našeho e-shopu www.aromakh.cz. Sleva platí od 5.11. do 5.12.2021.

Novinky COPACOOL a COPATHERM Pro sportem namáhané i věkem poznamenané klouby a svaly

V loňském roce se v našem sortimentu nově objevila KOPAIVA, éterický olej typický vysokým obsahem β-karyofylenu. Tato silice s pryskyřičným aromatem působí silně protizánětlivě, regeneračně a dokáže pomoci při tlumení bolesti.

Voňavý ADVENTNÍ KALENDÁŘ

Překvapením letošního roku je VOŇAVÝ ADVENTNÍ KALENDÁŘ, kterým Vám chceme zpříjemnit předvánoční čas. V dřevěné krabičce z masivního dřeva se ukrývá 24 malých lahviček éterických olejů nebo jejich směsí různých vůní.

Vánoční aromaterapie

Sešel se rok s rokem a Vánoce již opět stojí přede dveřmi. Vánoce v sobě skrývají mnohá kouzla a půvaby. Jsou to nejkrásnější svátky roku, svátky klidu, pohody, svátky v kruhu rodinném. Vánoce povětšinou trávíme v kruhu svých blízkých.

Vetiverový olej

Rostlina, z níž se pojednávaný olej vyzískává, pochází z tropických oblastí. Původem je z Indie, byť v dnešní době je pěstována i v dalších tropických oblastech světa, jako je Čína, Indonésie, Brazílie, Haiti, Paraguay a třeba i na ostrovech Cejlon a Réunion.

Plísně v zažívacím traktu

Nepříjemnými potížemi převážně u jedinců středního a vyššího věku je svědivost v oblasti konečníku. Nicméně, v žádném případě nelze toto svědění označit za bezdůvodné. Takto postižení jedinci mívají krom zmíněné svědivosti ještě mnohé další specifické průvodní problémy.

Voňavá cesta smrkového éterického oleje z Tyrolska

Příjemná jehličnanová vůně smrku ztepilého potěší snad každý nos. S nástupem chladnějšího ročního období při nákupu padne volba na tento éterický olej určitě častěji než za horkého července. Jehličnany v nás evokují blížící se vánoční naladění.

Jak pomocí aromaterapie pečovat o posed cyklistů?

Otlačený zadek je nejčastější stížnost, kterou slýcháme od cyklistů a cyklistek, a zároveň jeden z hlavních důvodů, proč jsme se s naší firmou Posedla pustili do vývoje cyklistických sedel na míru pomocí 3D tisku.

Proč miluji Altheu?

Když jsem v jednom z minulých čísel psala o své lásce k jalovci, trochu jsem opomněla zmínit krém ALTHEA. A to by rozhodně byla velká škoda. Jak roky přibývají, začíná se to projevovat i v obličeji.

Vůně vyvolávající vzpomínky aneb čichová paměť

Zavřete oči a nadechněte se. Co cítíte? Není vám ta vůně poněkud povědomá? Určitě se vám už někdy stalo, že jste se ocitli na místě, které vás svou vůní teleportovalo o několik desítek let do minulosti nebo tisíce kilometrů daleko.

Co by byly Vánoce bez pohádek

Co by byly pohádky bez Popelky? Co by byla Popelka bez svého ztraceného střevíčku…? Jenže na to musíte mít dámy (i pánové) hedvábnou nožku a hladkou patu, aby střevíček padl jako ulitý.

Přípravky pro děti

Pěkný den, ráda bych se s vámi podělila o svou dobrou zkušenost. V červnu se mi narodila dcera, u které jsem se rozhodla používat Vaši kosmetiku, protože už roky ji sama také používám.

Tipy na vánoční dárky

Vánoce máme za dveřmi a je čas přemýšlet o dárcích pod stromeček. Výběrem voňavého dárku ať už v podobě éterických olejů nebo speciálního výrobku uděláte radost svým blízkým.