Facebook Twitter Karel Hadek na YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 4/2020

SPAJKOVÝ OLEJ

Pojednání o tomto oleji nelze začít jinak, než konstatováním, že toto české pojmenování nemusí být až tak úplně správné či vhodné, byť je běžně používáno. Důvod je jednoduchý. Slůvkem spajk bývají označovány i jiné rostliny. Jako příklad lze uvést alpskou valeriánu, případně i alpský modrý petrklíč. Nutno však říci, že označení spajk se pro tento druh levandule vžilo nejvíce. Latinské označení pojednávané rostliny je Lavandula latifolia. Česky levandule širokolistá. V němčině je olej z této rostliny označován jako „Spiköl“. Složitější to mají u levandulových olejů Angličani. Olej z levandule úzkolisté označují jako anglickou levanduli, zatímco u spajkového oleje lze objevit trojí používané označení, a to buď spike, true (pravá), nebo French (tedy francouzská levandule). Označení spajk je odvozeno od latinského označení Lavandula spica, jež je synonymem označení Lavandula latifolia.

Širokolistá levandule (dále již jen jako spajková) se liší vzhledem od levandule úzkolisté, má rozvětvené (i vícenásobně) stonky květů a její listy jsou široké a povrch je plstnatě bělavý. Jen jako zajímavost bych uvedl, že různých levandulových druhů je více než čtyřicet, s barvou květů od bílé přes růžovou a modrou až k fialové. Spajkový olej se i jako ostatní levandulové oleje vyrábí parní destilací. Výtěžnost spajkového oleje je dva až třikrát vyšší než u levandule úzkolisté. Olej má nažloutlou barvu a vůni, která však díky obsahu kafru a 1,8 cineolu připomíná směs levandule a rozmarýnu. Vůně tohoto oleje není zdaleka tak jemná jako u úzkolisté levandule, je sice také květinová, ale s typickou cineolovou „svěžestí“. Spajkový olej na rozdíl od levandule vzhledem k obsahu kafru a cineolu, a naopak téměř absenci linalylacetátu, nevykazuje tak silné uklidňující účinky.

Nejdůležitějšími složkami spajkového oleje jsou monoterpenické alkoholy, hlavně pak linalool a menší množství terpinen-4-ol. Z monoterpenů je pak nejvíce zastoupen β-felandren a v množství kolem 5 % i limonen. Zajímavý a pro jeho účinky značně směrodatný je relativně vysoký obsah 1,8 cineolu (až 40 %) a kafru (kolem 15 %). V malém množství, kolem jednoho procenta, jsou obsaženy ještě další složky, např. linalylacetát, geraniol, alfa-bisabolol. Značně odlišné složení spajkového oleje mu na rozdíl od běžné levandule dává i odlišné terapeutické možnosti a současně nabízí v aromaterapii i celkem široké použití.

Spajkový olej se velice dobře osvědčil při problémech dýchacích cest. Jedním z nejznámějších účinků je při zahlenění schopnost hleny ředit a podporovat jejich vylučování. Odborná literatura uvádí, že spajkový olej prokazatelně zlepšuje pohyb řasinek dýchacích cest a tím je napomáháno samočisticím procesům dýchacích cest. Osobně se mi jako bývalému kuřákovi osvědčilo vnitřní užívání deseti kapek spajkového oleje v želatinových tobolkách 3 x denně po dobu deseti (je možné až čtrnáct) dnů. Začátek očisty dýchacích cest nastoupil již během 48 hodin. Mohu potvrdit můj subjektivní pocit zlepšeného, prohloubeného dýchání. Sám o sobě působí spajkový olej antimikrobiálně. Kombinací s tymiánovým, dobromyslovým, mateřídouškovým (u dětí) olejem je možné antimikrobiální účinky ještě více posílit a rozšířit spektrum těchto účinků. Díky svým vlastnostem se spajkový olej stává vhodným pomocníkem při nastydnutí, angínách, chřipkách, akutní bronchitidě a podobně. Zlepšení lze očekávat i při zánětech dutin. Jako bonus lze označit zlepšení funkčnosti imunitního systému aktivací leukocytů (bílé krvinky) při výše zmíněném vnitřním použití spajkového oleje. Nutno zmínit i skutečnost, že spajkový olej může v kombinaci s mátovým a eukalyptovým olejem nabídnout účinnou pomoc při nepříjemnostech spojených s „ucpaným“ nosem. Ošetření nosní sliznice preparáty, jež obsahují kombinaci zmíněných éterických olejů (nejlépe v třezalkovém oleji), zmírňuje otoky. Při výše uvedených problémech lze doporučit i aromatizaci prostorů, v nichž dlouhodobě pobýváme (kancelář, obývací pokoj, ložnice), směsí těchto olejů. Zde stačí nakapat spajkový olej (stejně tak i jiné éterické oleje) např. na kousek buničiny či bavlny a nechat volně odpařovat. Na 1 m3 prostoru je dávkování éterického oleje, případně jejich směsí, 1 až 2 kapky.

Vzhledem ke skutečnosti, že spajkový olej krom antimikrobiálních vykazuje i jisté antivirální účinky, lze považovat spajkový olej za vhodnou součást kompozic na

aromatizaci obývaných prostor i v době kapénkových infekcí. Spajkový olej lze označit i jako vynikající analgetikum. I to je jedním z důvodů, proč se lze s tímto olejem setkat jako součástí přípravků na revmatizmus, případně i problémy s bolestivými klouby či ztuhlým svalstvem. Stejně jako levandule úzkolistá i spajkový olej nabízí pomoc při bolestech hlavy.

Zapomenout nesmíme ani protizánětlivé účinky spajkového oleje. Zde přichází v úvahu použití jako masážní přípravky, tak i koupele, případně i olejové zábaly. Spajkový olej vykazuje velice dobrou dermální snášenlivost. Ani koncentrace kolem 3 % nevedou k podráždění pokožky. Své místo má spajkový olej i v kosmetických preparátech na ošetření obličeje. Zde se mohou dobře uplatnit prokrvující účinky hlavně u zralé pokožky, pokožky s projevy suchosti, či naopak mastnoty. V preparátech určených k pěstění pokožky spajkový olej, případně kompozice se spajkovým olejem, regenerují, zpevňují a vyhlazují pokožku. Přidání do vlasových mycích olejů je vhodné při problémech s lupy, svědivostí či mastnými vlasy. Výše jsem zmínil velice dobrou dermální snášenlivost. Spajkový olej lze označit jako netoxický, avšak vzhledem k obsahu ketonu kafru bych ho nedoporučoval aplikovat na větší plochu pokožky u těhotných žen, a hlavně pak u malých dětí.

Na závěr snad již jen zmínku o spajkovém oleji z historie, z dob, kdy neexistovaly tenzidy, a očistu zajišťovalo mýdlo. Byly to právě spajkový a levandulový olej, které se těšily oblibě a byly velice často používány k parfemaci mýdla, ať již samostatně či v kombinaci s jinými oleji. Takovýmto mýdlům pak byly připisovány různé léčebné účinky.

 

Karel Hadek

Úvodní slovo pana Hadka

Další rok, tentokráte s kulatou dvacítkou na konci, se pomalu chýlí ke svému konci. Již dnes lze říci, že vše bylo úplně jinak, než jsme mohli předpokládat a než jsme si se svými blízkými vzájemně přáli ve chvíli, kdy nám odcházel rok předešlý a tento současný se hlásil o slovo. Již leden, tedy první chladný měsíc tohoto roku, přinášel „horké zprávy“ o výskytu jakési nové nemoci ve vzdálené Číně. Netrvalo dlouho a ona čínská inovace byla „úspěšně“ exportována do všech koutů naší planety.

Měníme se pro vás

Není to tak dávno, co vznikla společnost 1. Aromaterapeutická KH a.s., výrobce aromaterapeutických produktů značek KAREL HADEK, AROMAFAUNA a AROMAFLORA. Psal se rok 2012. V loňském roce společnost rozšířila výrobu o aromaterapeutické parfémy a esenciální směsi značky BELAIR PUR. Letos přidala produkty značky AKH a AROMASANITY.

Novinky pro děti? Ano!!!

Maminky chtějí pro své děti to nejlepší, o tom asi nemusíme diskutovat. I ženy, které se dříve o složení kosmetiky nezajímaly, tuto otázku začnou řešit při vybírání krémů a mycích přípravků pro děti. Mám dva malé syny a takové produkty kupuji u 1. Aromaterapeutické KH, hlavně MANDLOVÝ MYCÍ OLEJ, dětský krém BABY L, FENYKLOVÝ MASÁŽNÍ OLEJ (který používám i na mazání hrudníčku při kašli), NOSNÍ OLEJ BABY... a samozřejmě INTIMISS na dětskou prdelku proti opruzeninám. Vůni heřmánku úplně nemusím, proto bych určitě ocenila rozšíření dětské řady o další produkty.

Baby novinky/Novinky pro děti

Dlouho očekávané přípravky pro děti jsou tady. Vybrat vhodné varianty nebylo snadné. Nakonec jsme se rozhodli pro lecitinové emulze, čtyři mycí oleje a jeden intimní olej, které budete moci zakoupit. Nové přípravky jsou určené dětem s normální i problematickou pokožkou ke každodennímu používání. Volili jsme suroviny vhodné pro jemnou dětskou pokožku, pokud možno bez alergenních látek. V nových přípravcích není olej z pšeničných klíčků ani žádný živočišný produkt. Základ tvoří rostlinné oleje a másla spolu s lecitiny a éterickými oleji.

SPAJKOVÝ OLEJ

Pojednání o tomto oleji nelze začít jinak, než konstatováním, že toto české pojmenování nemusí být až tak úplně správné či vhodné, byť je běžně používáno. Důvod je jednoduchý. Slůvkem spajk bývají označovány i jiné rostliny. Jako příklad lze uvést alpskou valeriánu, případně i alpský modrý petrklíč.

HARPAGOFYT – pomoc pro bolavé klouby a svaly

Čertův dráp nebo také čertův spár, anglicky Devil’s claw – co se skrývá za tímto trochu čarodějnickým názvem? Jedná se o rostlinu pocházející z jižní Afriky, harpagofyt ležatý (latinsky Harpagophytum procumbens). Náleží do čeledi sezamovitých. Dosahuje i 1,5 m a je celkem pěkný na pohled, zdobí jej růžové až tmavě růžové nebo fialové květy. Stonky jsou poléhavé, odtud pojmenování„ležatý“. Svůj název získal díky zahnutým útvarům na svých plodech. V období sucha přežívá díky rozsáhlému kořenovému systému a zásobním hlízám. Dříve byly tyto hlízy získávány sběrem ve volné přírodě, v současnosti je už harpagofyt pěstován komerčně. V Evropě je známý až od 19. století.

Roušky, desinfekce, ANEMOS a další „vůně“

Sychravé počasí a roušky se nám vrátily. Mezi nejčastější dotazy patří: „Co mám dělat s rouškou, je vlhká, nevoní. Pokud ji nechám složenou v kapse, vznikají tam plísně, drží se v nich bakterie.“ Ano, to vše se může dít, pokud roušku pravidelně nepereme, nevyváříme. Ale co s těmi jednorázovými? Měli bychom je likvidovat. Ale v nich se i nadále drží mikroorganismy.

Éterické oleje pro lepší spánek

Spánek je životní nezbytností, která udržuje fit naše tělo i psychiku. Je velmi důležitý pro regeneraci organismu. Nedostatek spánku působí negativně na imunitní systém a metabolismus i na naši náladu. Ne každý ale má to štěstí, že spí jako špalek...

...itis

O slovo se hlásí ono, pro většinu populace méně příjemné, chladné roční období. To se nám ve své sychravosti prezentuje každoročně doslova přemírou nezvaných návštěv, jejichž označení končí na ...itis. Jmenované nepříjemnosti zcela jistě nikoho nepotěší. Rhinitis, česky pak rýma, je touto dobou asi nejrozšířenější, nežádoucí a také protivnou ...itisovou záležitostí. Chlad a sychravost venkovního prostředí je dobrým důvodem, proč jej tak rádi měníme za příjemnost teplého domova. Krom dalších faktorů se na zvýšené náchylnosti na rýmu podepisuje právě ono příjemné teplo. Ve většině případů ona hřejivá příjemnost způsobuje i podstatné snížení relativní vlhkosti vzduchu. Vdechovaný suchý vzduch pak vysouší i nosní sliznici, funkčně ji oslabuje a činí daleko náchylnější na nasídlení a množení ať již bakterií či virů.

THYMICON a FAUNA DESINF účinné i proti virům

Možná už vám informace o různých desinfekcích lezou krkem – odpusťte nám ale ještě tento krátký článek... Rádi bychom vás totiž informovali o výsledcích vyšetření účinnosti desinfekčních přípravků THYMICON a FAUNA DESINF proti virům. Testování probíhalo ve Státním zdravotním ústavu v Ostravě dle normy ČSN EN 14476+A2: 2020: hygienické drhnutí rukou a dezinfekce povrchů ve zdravotnictví. Toto vyšetření probíhalo jako doplnění již potvrzeného účinku proti bakteriím, plísním a kvasinkám.

KOPAIVA – důležitá součást „aroma-lékárničky“

KOPAIVA, známá i pod názvem KOPAIBA/COPAIBA, je mohutná dřevina vyskytující se v tropických oblastech Ameriky, Asie i Afriky. Náleží do čeledi bobovitých. „Náš“ éterický olej je vyráběn z pryskyřice stromu Copaifera reticulata, který se vyskytuje v Brazílii. Pryskyřici a odvary využívají už po několik set let amazonští indiáni.

Kurkumový éterický olej

Kurkumu si většina z nás spojí s kořením, které se používá v indické kuchyni do curry. Pro svou typickou barvu je nazývána také indický šafrán, zlaté koření, zlatá bohyně nebo indický žlutý kořen. Výborný je z ní ale i čaj, třeba s příměsí červeného pepře. Z této rostliny s latinským názvem Curcuma longa se vyrábí také éterický olej.

Jak mi u porodu pomohla aromaterapie?

Jako druhorodička mohu srovnávat porod BEZ a porod S aromaterapií. Ano, s aromaterapií je to mnohem lepší.

Ahoj Karle,

posílám otázku od kosmetičky, která pracuje s éterickými oleji již mnoho let. Ona chce znát Tvůj názor, případně Tvoje úvahy. Otázka zní: Může dlouhodobý příjem olejů (pokožkou a vnitřně) ovlivnit složení krve? Například na leukocytech? Leukocyty 3.0, počet leukocytů a další testy jsou normální.

Vážený pane Hadku,

ráda bych Vám moc poděkovala za Vaše přípravky ATOP- DERM a MYKOSA N, které mi "zachraňují" nohy. ATOP-DERM a ATOPINAL jsme používali už u naší dcerky, která dlouho trpěla atopickým ekzémem a tyto krémy pomáhaly tlumit svědění, vysychání a velmi přispěly k tomu, že se ekzém časem úplně vytratil. Já trpím ekzémem a zároveň plísněmi na nohou už od dětství a nemohu se jich zbavit. Obzvláště v letních měsících, kdy se chodidla potí, stav bývá někdy dost nepříjemný. Váš krém přináší úlevu, napjatá pokožka povolí, ztlumí se svědění. Doktorka na kožním mi předepsala samozřejmě kortikoidy, ale já zatím zvládám nepříjemné stavy pouze s Vašimi přípravky.

Dobrý den,

ráda bych se podělila o svou zkušenost s přípravky Karel Hadek. Po porodu se mi rozjel ekzém hlavně na rukou- suché ruce popraskané do krve. Jezdila jsem všude možně po doktorech, nikde mi nebyli schopní pomoci. Vyzkoušela jsem různé mastičky, léky, ale žádné zlepšení. Moje kamarádka mi poradila, abych vyzkoušela ATOP-DERM. Malé zlepšení bylo, nicméně místo popraskaných rukou se mi pro změnu začaly dělat puchýřky. Po odborné konzultaci s paní Rigovou z týmu AKH jsem vyzkoušela jiný krém – konkrétně TANADERM.

Dobrý den,

ráda bych vám touto cestou chtěla moc poděkovat za vaše rady a hlavně za opravdu úžasný lék, který jsme využili na léčbu bradavice u devítiletého chlapce.

Ořechové hody

Vlašské ořechy – jeden z typických znaků Vánoc. Vánoční dekorace, cukroví, dokonce i lidové zvyky. Bez vlašských ořechů si to nedokážeme zkrátka představit. Řekněme si o nich něco víc.

Vážně nevážně o jalovci aneb JÁ LOVE JALOVEC

Než jsem začala pracovat v Aromaterapii Karel Hadek, věděla jsem o JALOVCI pouze to, že se má přes něj přeskakovat rovnýma nohama, pravděpodobně pro štěstí.

Adventní věnec, vánoční dekorace plná symbolů

Jistě mi dáte zapravdu, když řeknu, že advent je obdobím, kdy si dáváme na výzdobě domácnosti opravdu záležet. Někdo má raději tradiční dekorace, jiný dává přednost módním trendům. Jedním z prvních symbolů Vánoc, který je s adventem spjatý, je adventní věnec.

Děti tvoří

Nejlepší dárek je z lásky darovaný! Toto moudro se dozvíte v každé pohádce. A já dodávám „vlastnoručně vyrobený“. Odmala jsem měla ráda vyrábění dárků. Možná to bylo také tím, že jako děti jsme jinou možnost než vyrobit dárek samy neměly. Peníze jsme běžně k dispozici neměly, nebo jen pár korun na roksové lízátko či limonádu a vesnický krámek rozhodně neoplýval bohatou nabídkou dárkových předmětů.

Vánoce s AKH

Pomalu a jistě přichází vánoční svátky. Za pár týdnů bude první adventní neděle. V domovech zavoní vánoční cukroví, perníčky, svařák. V tomto roce potřebujeme kouzlo Vánoc víc než kdy jindy. Klidná vánoční atmosféra v rodinném kruhu, setkávání se s rodinnými příslušníky... Kapr, bramborový salát, vánočka, vánoční stromeček a především dárky.

HARPAGOFYT – pomoc pro bolavé klouby a svaly

Čertův dráp nebo také čertův spár, anglicky Devil’s claw – co se skrývá za tímto trochu čarodějnickým názvem? Jedná se o rostlinu pocházející z jižní Afriky, harpagofyt ležatý (latinsky Harpagophytum procumbens). Náleží do čeledi sezamovitých.