Časopis
ČASOPIS AROMATERAPIE 4/2019
DOTYKY
Žijeme v době dotykové. Bohužel více než živých tvorů se poslední dobou dotýkáme obrazovek. Dotyk má pro naše životy mnohem větší význam, než si myslíme. Jedná se o formu kontaktu a komunikace. Jeho nedostatek může být příčinou celé řady potíží. Deprese, stavy úzkosti, poruchy nálady a oslabení imunitního systému jsou jen špičkou ledovce.
První nadechnutí a první dotek. Miminka jsou na dotecích v podstatě závislá. Poznají podle nich osoby, dokáží se díky nim uklidnit. Sání mateřského mléka je vlastně také dotek. Kůže na kůži. Malé děti jsou přirozeným „vyhledavačem“ doteků. Děti v předškolním věku vyjadřují podáním ruky či přitulením a mazlením důvěru osobě, s níž se dostávají do kontaktu. Jestliže dítě nemá možnost zažít láskyplný dotyk, velmi obtížně se u něj rozvíjí laskavost, vřelost, soucitnost a schopnost zažívat a navazovat blízkost a citovou intimitu.
Dotek má velmi intimní charakter, neboť se jím dostáváme do osobního prostoru druhého člověka. Proto může nedovolený dotek působit velmi nepříjemně. To je jeden z dobrých důvodů, proč k němu děti nenutit, například vyžadováním objetí a podobně. I většina dospělých potřebuje ke svému životu fyzickou blízkost a doteky jiných lidí. Ať už je to formou pohlazení, objetí, masáže, přitulení či pomazlení. Dotek může mít neuvěřitelnou sílu podobnou například elektřině. Vzpomeňte letmý dotek milované osoby, jenž dokáže rozpoutat neskutečnou vášeň.
Další z forem dotyků je podání ruky, krátký rituál mezi dvěma lidmi, kteří si vzájemně sevřou ruce. Hodně o nás napoví a může nás v očích druhého znemožnit. Jedná se o symbol pozdravu, stvrzení slibu či uzavření smlouvy. Dříve mělo podání ruky větší váhu než dnes a dalo se považovat za otázku cti.
Maséři vědí o doteku své. Rukama dokáží poznat i to, co očím zůstává skryto. Dotek formou masáže působí na člověka většinou velmi pozitivně. Po psychické stránce pomáhá uvolňovat stres, zklidňuje organismus a redukuje psychickou únavu. Po fyzické stránce masáž tonizuje kůži i podkoží, povzbuzuje krevní oběh, a usnadňuje tak vylučování toxinů z těla a výživu kůže. Mimo to rovněž příznivě působí na lymfatický systém a obnovuje svalový tonus, čímž omezuje únavu a zrychluje rekonvalescenci.
Dotek je velmi přesvědčivý a má v naší kultuře velký vliv při vyjednávání. Lidé, jichž se někdo dotkne, budou spíš „svolnější“ k dohodě s druhou stranou, budou v lepší náladě a všechny vaše požadavky uvidí v daleko příjemnějším světle. Dotek významně zvyšuje jejich ochotu Vám pomoci a dosáhnout toho, co chcete. Zkuste například pohladit partnera po zádech, než ho pořádáte o vynesení odpadků.
Dotknout se můžeme člověka také v negativním slova smyslu. A to v případě, že ho napadneme fyzicky, uděláme gesto nebo řekneme něco, co druhého člověka raní, poškodí či mu jinak ublíží. Dotyk tedy může sloužit i jako prostředek trestání. Když už je dítě potřeba zastavit fyzickou silou, tak je dobré ho třeba lehce plácnout přes stehno nebo ruce. Je k tomu také dobré použít nějakou věc, ne přímo ruce. Absolutně však není žádoucí, aby si dítě s dotykem spojovalo jen trestání.
Dotyky jsou velmi důležité i pro starší lidi, jichž se nedostatek dotyku týká asi ze všech skupin obyvatel nejvíce. Vyzkoušejte prarodiče při návštěvě v rámci pozdravu pohladit po tváři nebo je při rozhovoru držet za ruku. Co třeba ležícím pacientům při návštěvě ve zdravotnickém zařízení namasírovat plosky nohou?
Nedostatek dotyku se může projevit v uzavřenosti srdce. U člověka se pak míra citlivosti a vlídnosti sníží, může hůře vnímat a vyjadřovat své pocity a také hůře chápat pocity ostatních lidí. Pohlazení či objetí nás nic nestojí a dokáže vykouzlit mnoho dobrého, pohladit po duši a zahřát u srdce. Dotyky jsou klíčem k lepším vztahům.
A proto vyhlašuji výzvu: Začněme se více dotýkat, protože ruce jsou vlastně prodloužená srdce.
Lenka Rigová
Úvodní slovo pana Hadka
Ani letos kalendář nemění svůj rytmus. Horké léto vystřídal každoročně se opakující, barvami hýřící podzim. A pokud se podíváme do blízké budoucnosti, nutno konstatovat, že další Vánoce se blíží mílovými kroky. Vánoce bývají hezké, veselé, šťastné, příjemné, klidné, pro příznivce aromaterapie i voňavé. Tradice je tradice. Bez bohatě napečeného voňavého vánočního cukroví by snad ani Vánoce nemohly být.
VÁNOCE AKH
Nebe je blankytně modré a bez jediného mráčku. Stále vládnou tropické teploty. Tyto řádky píši sice na podzim, ale v Hurghadě. I když tropické počasí tomu vůbec neodpovídá, letošní Vánoce jsou nedaleko a nezadržitelně se blíží.
Čajovníkový olej
Hned na úvod bych rád zmínil i další, v ČR běžně používaná označení, Tea Tree Oil, případně jen zkratku TTO. Zde se jedná o převzaté anglické označení tohoto oleje. Každopádně věčně zelený keř či strom, z jehož listů se čajovníkový éterický olej vyzískává, má latinské označení Melaleuca alternifolia.
Palisandr
Palisandr aneb indické růžové dřevo. O každém éterickém oleji lze říci, že má nějaké to nej. U oleje z růžového dřeva bych řekl, že ono „nej“ spočívá ve schopnosti nejvíce zamotat hlavu. Poté, co éterický olej růžové dřevo brazilské provenience díky ochraně stromu s latinským názvem Aniba rosaeodora doslova zmizel ze světa, všichni, kdo ho používali, za něj hledali náhradu.
Vnitřní použití éterických olejů
Jedním ze značně frekventovaných dotazů, na které celkem pravidelně odpovídám, je ověřování různých informací ohledně éterických olejů dostupných na internetu. I když jsem na mnohé tázané zcela jistě již v minulosti v časopisu Aromaterapie odpovídal, bude dobré se problematice používání éterických olejů věnovat opakovaně.
Bezpečnostní symboly na našich produktech – neděste se
Na lahvičkách s našimi éterickými oleji se setkáte s řadou upozornění a značek, které bohužel na první pohled člověka spíš vyděsí. Proto se nás ptáte, co že je na éterických olejích tak hrozného, že je takto označujeme. Pokud se chcete dozvědět více, čtěte dál!
ELEMENT VODA
Posledním elementem, o kterém se zmíníme, je element VODY. Přestože jím končíme, jedná se o element, ve kterém se vše začíná. Něco končí, aby něco nového mohlo začít. Počátek veškerého života je ve vodě. V lidském životě je to těhotenství. V profesním období je to situace, kdy přemýšlíte nad změnou zaměstnání, ale zůstává zatím jen u nápadu.
TRADIČNÍ ŠTĚDROVEČERNÍ VEČEŘE – BYLO NEBYLO
Jakmile skončí léto, začnou se nevyhnutelně blížit Vánoce. Samotné slovo v nás vyvolává mnoho pocitů, někomu se vybaví vzpomínky na dětství, vůni vanilkových rohlíčků či babiččiny vánočky, ale pro mnohé bohužel znamená i mnoho stresů a honění se za dárky.
DOTYKY
Žijeme v době dotykové. Bohužel více než živých tvorů se poslední dobou dotýkáme obrazovek. Dotyk má pro naše životy mnohem větší význam, než si myslíme. Jedná se o formu kontaktu a komunikace. Jeho nedostatek může být příčinou celé řady potíží. Deprese, stavy úzkosti, poruchy nálady a oslabení imunitního systému jsou jen špičkou ledovce.
ZKUŠENOSTI s AROMATERAPIÍ
Snad už každému z nás se přihodila v životě nějaká ta ,,nehoda,, . Je dost lidí, kteří ji tomu druhému třeba i přejí, kteří mají radost z cizího neštěstí. Je to smutné, ale tito lidé ubližují takovými myšlenkami hlavně sami sobě! Někteří jen škodolibě komentují např. takzvaný ,, silniční lišej,, a někdo třeba takto postiženou osobu polituje.
ROVNÁTKA V KAŽDÉM VĚKU
Je mi 25 let a rozhodla jsem se pro rovnátka. Od mala byl můj sen mít krásné rovné zuby. Místo toho mám jedničky přes sebe a ještě k tomu předkus.
Dobrý večer pán Hadek,
ďakujem Vám za odpoveď. Prečítala som si odporučenia. Čo sa týka ďalších preparátov aj s manželom sme verní odberatelia od roku 2002. Manžel používa po holení Citrónovú pleťovú vodu. Povedal, že až keď začal používať túto vodu po holení, prestal mať problémy so zarastaním fúzov do pokožky. Hovoril, že vždy sa mu niektoré otočili a zabodli sa mu späť do pokožky a musel si ich odtiaľ vyťahovať ihlov.