Časopis
ČASOPIS AROMATERAPIE 4/2019
Úvodní slovo pana Hadka
Ani letos kalendář nemění svůj rytmus. Horké léto vystřídal každoročně se opakující, barvami hýřící podzim. A pokud
se podíváme do blízké budoucnosti, nutno konstatovat, že další Vánoce se blíží mílovými kroky. Vánoce bývají hezké, veselé, šťastné, příjemné, klidné, pro příznivce aromaterapie i voňavé. Tradice je tradice. Bez bohatě napečeného voňavého vánočního cukroví by snad ani Vánoce nemohly být. A tak mě napadlo,
že krom výše uvedeného jsou Vánoce i sladké. Nelze se pak divit, že bývají hezké, veselé, příjemné i šťastné. Podepisuje se na tom nejen ona atmosféra vánočních dnů. Jistý vliv má i konzumace vánočních sladkostí. Cukr je, všeobecně známo, bohatým zdrojem energie. V onom chladném období zcela jistě přijde vhod nejen pro svoje energetické hodnoty, ale prostě pečivu, nápojům dodává onu půvabnou sladkou chuť. Stejně jako bez soli, ani bez cukru by mnohá jídla nechutnala. Bohužel, cukr
má i svoje velice stinné stránky. Spíše než jako na potravinu bych se na cukr díval jako na léčivo. Léky též, jak všeobecně známo, mají negativní vedlejší účinky. Sice neexistuje žádná „vědecky stanovená, zdravá“ dávka denního příjmu cukru, běžně
je zastáván názor, že by se měl pohybovat kolem 30 až 40 gramů na den. Pochopitelně u jedinců, kteří mají díky své činnosti (sportovci, těžce pracující) vysokou kalorickou spotřebu, může být vyšší, výjimečně až dvojnásobek. Jako rozumná poučka
se mi jeví, že by konzumace jednoduchých cukrů měla pokrývat maximálně 10% denní energetické potřeby daného jedince. Při energeticky nenáročné činnosti lze počítat se spotřebou kolem 2 000 kcal. Z cukru by tedy mělo pocházet 200 kcal. Při kalorické hodnotě 400 kcal na 100 g bílého cukru by denní dávka byla
50 g. Zvědavost mi nedala, a tak jsem nejen zvážil, ale i pořídil fotku čajové lžičky plné cukru. Její váha obnášela 7,5 g. Bohužel, ono nejde jen o těch pár lžiček cukru do kávy či čaje. Abych se vešel do oněch 10 %, začal jsem sledovat i různé potraviny či nápoje.
U ochucených nápojů se cukr pohybuje kolem 10 g (občas i více) na 100 ml. Džemy, sušenky i mnohé z toho, co je představováno jako zdravé, obsahuje obrovská kvanta cukru, takže není problém za den zkonzumovat několikanásobek doporučeného množství onoho „bílého sladkého jedu“. Krom závislosti na cukr, která
se tak vytváří, jeho nadbytečná konzumace, pokud není doslova a do písmene spálen, vede k tvorbě a ukládání tuku v těle, a tudíž i k nadváze. Nemluvě o dalších problémech, které nadměrná konzumace onoho bílého (ne)štěstí přináší.
Budu rád, pokud těchto pár řádků přispěje k tomu, že i letošní Vánoce budou hezké, veselé, šťastné, příjemné, klidné, pro příznivce aromaterapie voňavé. A také sladké, byť bez nadměrné konzumace cukru. Všem čtenářům časopisu Aromaterapie přeji jak za sebe, tak i kolektiv zaměstnanců krom výše uvedeného
i vánoční pohodu a bohatého Ježíška. Rok 2019 se chýlí ke konci, vyslovuji tedy optimistické přání, aby přicházející rok s kulatým číslem 20 byl rokem lepším, než byl tento.
Karel Hadek
Úvodní slovo pana Hadka
Ani letos kalendář nemění svůj rytmus. Horké léto vystřídal každoročně se opakující, barvami hýřící podzim. A pokud se podíváme do blízké budoucnosti, nutno konstatovat, že další Vánoce se blíží mílovými kroky. Vánoce bývají hezké, veselé, šťastné, příjemné, klidné, pro příznivce aromaterapie i voňavé. Tradice je tradice. Bez bohatě napečeného voňavého vánočního cukroví by snad ani Vánoce nemohly být.
VÁNOCE AKH
Nebe je blankytně modré a bez jediného mráčku. Stále vládnou tropické teploty. Tyto řádky píši sice na podzim, ale v Hurghadě. I když tropické počasí tomu vůbec neodpovídá, letošní Vánoce jsou nedaleko a nezadržitelně se blíží.
Čajovníkový olej
Hned na úvod bych rád zmínil i další, v ČR běžně používaná označení, Tea Tree Oil, případně jen zkratku TTO. Zde se jedná o převzaté anglické označení tohoto oleje. Každopádně věčně zelený keř či strom, z jehož listů se čajovníkový éterický olej vyzískává, má latinské označení Melaleuca alternifolia.
Palisandr
Palisandr aneb indické růžové dřevo. O každém éterickém oleji lze říci, že má nějaké to nej. U oleje z růžového dřeva bych řekl, že ono „nej“ spočívá ve schopnosti nejvíce zamotat hlavu. Poté, co éterický olej růžové dřevo brazilské provenience díky ochraně stromu s latinským názvem Aniba rosaeodora doslova zmizel ze světa, všichni, kdo ho používali, za něj hledali náhradu.
Vnitřní použití éterických olejů
Jedním ze značně frekventovaných dotazů, na které celkem pravidelně odpovídám, je ověřování různých informací ohledně éterických olejů dostupných na internetu. I když jsem na mnohé tázané zcela jistě již v minulosti v časopisu Aromaterapie odpovídal, bude dobré se problematice používání éterických olejů věnovat opakovaně.
Bezpečnostní symboly na našich produktech – neděste se
Na lahvičkách s našimi éterickými oleji se setkáte s řadou upozornění a značek, které bohužel na první pohled člověka spíš vyděsí. Proto se nás ptáte, co že je na éterických olejích tak hrozného, že je takto označujeme. Pokud se chcete dozvědět více, čtěte dál!
ELEMENT VODA
Posledním elementem, o kterém se zmíníme, je element VODY. Přestože jím končíme, jedná se o element, ve kterém se vše začíná. Něco končí, aby něco nového mohlo začít. Počátek veškerého života je ve vodě. V lidském životě je to těhotenství. V profesním období je to situace, kdy přemýšlíte nad změnou zaměstnání, ale zůstává zatím jen u nápadu.
TRADIČNÍ ŠTĚDROVEČERNÍ VEČEŘE – BYLO NEBYLO
Jakmile skončí léto, začnou se nevyhnutelně blížit Vánoce. Samotné slovo v nás vyvolává mnoho pocitů, někomu se vybaví vzpomínky na dětství, vůni vanilkových rohlíčků či babiččiny vánočky, ale pro mnohé bohužel znamená i mnoho stresů a honění se za dárky.
DOTYKY
Žijeme v době dotykové. Bohužel více než živých tvorů se poslední dobou dotýkáme obrazovek. Dotyk má pro naše životy mnohem větší význam, než si myslíme. Jedná se o formu kontaktu a komunikace. Jeho nedostatek může být příčinou celé řady potíží. Deprese, stavy úzkosti, poruchy nálady a oslabení imunitního systému jsou jen špičkou ledovce.
ZKUŠENOSTI s AROMATERAPIÍ
Snad už každému z nás se přihodila v životě nějaká ta ,,nehoda,, . Je dost lidí, kteří ji tomu druhému třeba i přejí, kteří mají radost z cizího neštěstí. Je to smutné, ale tito lidé ubližují takovými myšlenkami hlavně sami sobě! Někteří jen škodolibě komentují např. takzvaný ,, silniční lišej,, a někdo třeba takto postiženou osobu polituje.
ROVNÁTKA V KAŽDÉM VĚKU
Je mi 25 let a rozhodla jsem se pro rovnátka. Od mala byl můj sen mít krásné rovné zuby. Místo toho mám jedničky přes sebe a ještě k tomu předkus.
Dobrý večer pán Hadek,
ďakujem Vám za odpoveď. Prečítala som si odporučenia. Čo sa týka ďalších preparátov aj s manželom sme verní odberatelia od roku 2002. Manžel používa po holení Citrónovú pleťovú vodu. Povedal, že až keď začal používať túto vodu po holení, prestal mať problémy so zarastaním fúzov do pokožky. Hovoril, že vždy sa mu niektoré otočili a zabodli sa mu späť do pokožky a musel si ich odtiaľ vyťahovať ihlov.