Facebook Twitter Karel Hadek na YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 4/2018

Matricaria chamomilla

Už dříve jsem psala o svojí „dětské“ lékárničce, kde první místo zaujímá éterický olej levandule úzkolisté Karel Hadek. Bez lékárničky z domu nevycházíme. Starší dcera se při odchodu vždy zeptá: „A lékárničku máme?“ A i když ji někdy neberu celou, levandulový olej mám v kabelce vždycky. Stejně jako telefon.

Druhé místo patří éterickému oleji heřmánek lékařský (modrý) Karel Hadek nebo jak jsme si ho s dcerkami pojmenovaly mezi sebou – Chamomilla. A pokud jej nazveme celým jménem, tak Matricaria Chamomilla!

Vzpomínáte si na příběh nebo kreslený film o českém krtkovi, který hledal léčivou rostlinu, aby uzdravil myšku? Tuto knihu jsme četly několikrát a vznešený latinský název se u nás ujal. A musím dodat, že mi několikrát pomohl. Heřmánkový olej je velmi jemný a lokálně jej můžeme používat v koncentrované formě např. na škrábance, záděrky, třísky, pupínky.

Samozřejmě, na prvním místě je vždy levandulový olej, ale v druhé fázi nastupuje heřmánkový, a to z několika důvodů.

Když se u nejmladší dcery podívám na třísku nebo na malý škrábanec, vždycky objevím zánět, který je pak potřeba vyléčit, protože do toho neustále šťourá. Když jsem heřmánek použila přesně na to místo, žádný zánět se neobjevil.

Na své škrábance a štípance děti vzpomínají velmi často a dokonce začnou plakat, pokud se jim na těle znovu objeví. A vůbec je to ani nemusí bolet. V této chvíli je právě vhodný olej heřmánku lékařského. Jakmile vytáhnu lahvičku s olejem a řeknu jim, že mám Chamomillu, děti přestanou plakat, vzdychají úlevou a čekají se zatajeným dechem, že je namažu. Madší, které je 1 rok a 7 měsíců, povídá: „Sama namažu Chamomillou“. Starší dcera, která má 3 roky a 7 měsíců, opakuje: „Já taky sama“.

Heřmánkový olej má velmi příjemnou teplou bylinnou vůni a nádhernou modrou barvu. Vůně má uklidňující vliv na psychiku a barva je kouzelná. Je to prostě nádhera, když se tímto olejem mažete. A co je nejdůležitější? Zavčas dětem lahvičku s olejem sebrat, neboť namazané nebudou jen škrábance a štípance.

Ještě jedna důležitá věc. Po koupeli před spaním bych upřednostnila Heřmánkový olej před Levandulovým. Jeho vůně a účinek je příjemnější. Po koupeli máme doma rituál, že namažeme všechny nové škrábance a štípance. Pokud tedy nějaké jsou.

Třetí fáze – závěrečná regenerace škrábanců se provádí balzámem Intimiss. Je to úžasný přípravek, který obsahuje jojobový a heřmánkový olej a má zároveň krásnou zelenou barvu. Hodně jsem už o něm mluvila i psala a můžu na něj „pět ódy“ do nekonečna. Po narození dcer je používám na intimní hygienu, na obličej, celé tělo a také na masáž.

Holčičky tento balzám zbožňují, strašně se jim líbí, když si jej samy mohou mazat. Vždycky jim dám do malých lahviček nebo na talířky trošku balzámu a ony milují, když si mohou mazat celé tělo. Důležité je dát jim jen trošku, protože vymažou vše, co mají.

Mladší dcera si jej dala i do pusy a moc ji chutnal. Proto si s ním při několika našich večerních rituálech namazala i jazyk. A starší to po ní opakovala. Důrazně jsem jim to nezakazovala, poněvadž jsem věděla, že je to brzy přejde a že balzám je absolutně bezpečný a žádnou újmu jim nezpůsobí. Nehledě na to, že všechny látky, které jsou v něm obsaženy, jsou kvalitní.

Karel Hadek má ještě jeden úžasný přípravek – dětský nosní olej s heřmánkem a levandulí. Tento éterický olej má světle zelenou barvu s dominatní vůní heřmánku lékařského. Je známo, že děti si nerady nechávají kapat do nosu. Když to moje holčičky odmítají, beru do ruky sprej a udiveně povídám: „Copak ty nechceš nakapat? Vždyť to je Matricaria… Chamomilla…léčivá.“ A dva nosánky si spokojeně lehnou a čekají na kouzelný olej.

Taková je zázračná Matricaria Chamomilla!

Oxana Mich, Jekatěrinburg

Úvodní slovo pana Hadka

Asi je naprosto přirozené, že s přibývajícím věkem každého jednotlivce dochází i k jevu, který bych označil jako inflaci času. Mám pocit, že se čas urychluje, takže ho je čím dál tím méně. Nechce se mi věřit, že by tento pravděpodobně subjektivní jev (byť všeobecně rozšířený) mohl mít něco společného s globálním oteplováním. Na druhou stranu, i já jsem v teplém ročním období aktivnější.

VŮNĚ SPÁNKU

Je to k nevíře. Je slunečný den, příjemně teplo, nebe bez mráčku a u mě se objevil milý host, který běžného smrtelníka poctí návštěvou jen jedenkráte v roce. Nejen to, i den návštěvy je přesně definován. No den, to není zrovna přesný údaj, spíše upřesnění večer by bylo na místě.

ATLAS - tonikum po holení

Některé činnosti lze vnímat jako vyloženě pánské. Za jednu z nich bych považoval holení. Statistiky nám říkají, že ženy žijí o něco déle. Nemohu se zbavit pocitu, že jejich život se prodlouží právě o čas ušetřený tím, že není co holit. Byť i zde nejspíše pocit rovnoprávnosti vykonal své.

CARLOSS – parfém pro muže

Dotazy na parfémy sice nepatří k těm nejčastějším, to však zdaleka neznamená, že by se jednalo o zcela okrajovou záležitost. Ač trh je různými parfémy doslova přesycen, mají společného jmenovatele. Jedná se o krásně vonící tekutiny, v obalech, které je bez nadsázky možné označit za umělecká díla, ale jejichž obsahové složky jsou prakticky vždy i produkty chemického původu.

DEO - MAN

Už je to hodně dávno, co jsem byl žádán, abych pro potřebné vytvořil nějaký ten deodorant. Díky profesní deformaci jsem dlouhá léta tento požadavek odmítal. Asi to nebyla jen profesní deformace, ale i fakt, že se nijak nepotím, a tak z hlediska mých potřeb je vlastně deodorant zbytečností. V případě potřeby se osprchuji nějakým příjemně vonícím sprchováčkem, že ano.

LIPIO - SÉRUM MAN

Občas se setkávám s dotazy na kosmetické speciality pro muže. Přiznávám, do dnešního dne jsem nepochopil a nikdo mi nevysvětlil, jaký by měl být zásadní rozdíl ve složení krému pro ženu a muže. Tak i nadále tvrdím, že rozdíl může být tak maximálně ve vůni daného preparátu.

LECITINIA BODY MAN

Lecitinové tělové balzámy si od doby, kdy byly zařazeny do nabídky, získaly velké množství příznivců. Nelze se divit. Lecitinové emulze lze bez nadsázky označit za to nejlepší, co lze na ošetření pokožky těla vytvořit. Důvodů je hned několik. Jako první bych uvedl praktičnost použití.

Novinky pro teenagery

A zase za to může poradna. Chápu, že každá věková skupina má jisté specifické požadavky na obličejovou kosmetiku. U výše zmíněné části populace je celkem obvyklý zájem o preparáty jak uklidňující, tak i protizánětlivé, což si lze vysvětlit zvýšenou citlivostí pokožky, případně i častou zánětlivostí v době dospívání.

Užitečný pomocník

Kam moje paměť sahá, neustále se vedou diskuze o tom, zda lze používat éterické oleje vnitřně, či nikoli. Pokud někdo tvrdí, že nikoli, pak bych měl jednoduchou otázku. Co asi děláme, pokud si dáme např. česnek, cibuli, celer a mnohé další potraviny či koření, které nás od nepaměti doprovází jako součást potravinového řetězce?

Mateřídouška

Hned v úvodu pojednání o mateřídoušce a jejím éterickém oleji musím uvést, že se klaním tomu, kdo dal této rostlině do vínku toto krásné jméno. Dle mého názoru naprosto přesně vystihuje jak vůni, tak i účinky této rostliny, případně i éterického oleje z ní vyzískaného.

Matricaria chamomilla

Už dříve jsem psala o svojí „dětské“ lékárničce, kde první místo zaujímá ÉTERICKÝ OLEJ LEVANDULE úzkolisté Karel Hadek. Bez lékárničky z domu nevycházíme. Starší dcera se při odchodu vždy zeptá: „A lékárničku máme?“ A i když ji někdy neberu celou, levandulový olej mám v kabelce vždycky. Stejně jako telefon.

Pod pokličkou

S blížícím se koncem roku bývá zvykem bilancovat, ohlížet se za uplynulým a i plánovat, co v následujícím roce změníme, vylepšíme.

Mimose absolue Karel Hadek – buď sám sobě alchymistou!

MIMOSE ABSOLUE Karel Hadek má velmi tuhou konzistenci, je tvrdá jako kámen. Pokud se ji podaří rozbít, pak její úlomky jsou velmi podobné úlomkům skla. Za žádných podmínek nebude mimose prostřednictvím kapátka kapat.

TEA TREE olej

Dobrý den, pane Hadku, ráda bych se s Vámi podělila o svou zkušenost se zánětem středního ucha a TEA TREE OLEJEM.

Velký zázrak proti dětským opruzeninám

Už dlouhou dobu jsem nadšenou uživatelkou Hadkových preparátů na intimní hygienu žen. Když se mi v létě narodila holčička, dostali jsme v porodnici na opruzeniny zinkovou mast a k ní jednu neocenitelnou radu: „Vaše holčička má citlivou pokožku jako vy, tak se k ní podle toho chovejte…”