Facebook Twitter Karel Hadek na YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 4/2018

Novinky pro teenagery

A zase za to může poradna. Chápu, že každá věková skupina má jisté specifické požadavky na obličejovou kosmetiku. U výše zmíněné části populace je celkem obvyklý zájem o preparáty jak uklidňující, tak i protizánětlivé, což si lze vysvětlit zvýšenou citlivostí pokožky, případně i častou zánětlivostí v době dospívání. Z tohoto pohledu bych nabídku preparátů s logem KH označil jako naprosto dostatečnou. Zde mohou velice dobře posloužit krémy Aknette, Mateřídouškový, Levandulový, Shea-‑Melissa, Tamanu Derm, Tanaderm, Tea Tree (čajovníkový), Salterica, jakož i Lipio-‑Sérum-‑Heřmánek. Častokráte jsem si lámal hlavu, co doporučit na běžnou péči o pokožku obličeje těm, kteří v principu žádné problémy nemají, prostě chtějí svoji pokožku dobře ošetřit. I zde by se zcela jistě něco našlo, již i proto, že vnímání vůní je zcela individuální záležitost. Přesto na otázku, zda máme v nabídce nějaké speciality pro teenagery, jsem lakonicky odpovídal, že vše a nic. Přiznávám, i mně by se líbila daleko jednodušší odpověď za použití slůvka ano.

Vše začalo průzkumem trhu. To je takový vznešený termín, z mé strany se jednalo o obyčejné vyptávání. Výsledkem byl zájem o nějaká ta tonika a hlavně krémy samozřejmě s vůní přijatelnou jednou pro děvčata, podruhé pro chlapce. Stejně jako u výše zmíněných krémů, i pleťových vod a tonik je nabídka široká, a tak bylo nezbytně nutné popustit uzdu fantazii. Co by se omladině mohlo nejen líbit, ale co by též bylo užitečné. Evidentní bylo, že do vývoje přijdou vždy dva preparáty. Jeden pro děvčata a jeden pro chlapce. Požadovaná tonika obsahují 7% alkoholu. Takto nízká koncentrace není schopna pokožku ani dráždit, ani vysušovat a to je důvod, proč je lze použít na sušší typy pleti. Tonika jsou vhodná na dočištění pleti po mytí, případně pro osvěžení pokožky či jako podklad regeneračních olejů, pokud jsou používány. Velice důležitou složkou tonik pro teenagery je pantenol neboli provitamín B5. Ten bezproblémově proniká do pokožky, kde je přetvářen na vitamín B5. Hydratační, regenerační a uklidňující účinky pantenolu jej činí nutností v kvalitním kosmetickém preparátu. Další použitou složkou je urea, o které lze říci, že se v kosmetice používá téměř od samého začátku. Důvod dle mě je zcela jednoduchý. Je běžnou součástí kyselého hydro-‑lipidového pláště pokožky. Lze ji tedy označit jako fyziologickou složku. Hlavním účinkem urey je hydratace pokožky a její zjemnění. Že se jedná o velice účinnou látku, dokazuje i skutečnost, že je uvedena v lékopisu. Zmínit nutno i alantoin. Z jeho účinků pak lze vyzdvihnout schopnost podpory hojení mikrotraumat, pokožku zjemňuje a napomáhá hydratovat. Jen jako zajímavost bych zmínil relativně vysoký obsah alantoinu v léčivce zvané kostival lékařský, z kterého se v dobách dřívějších vyráběly masti doslova na celé tělo, ale hlavně na urychlení srůstání zlomenin. Důležité byly i použité éterické oleje.

V TONIKU GIRL – pro děvčata – obsahuje kompozice růžovou palmu, červenou mandarinku a meduňku. Výsledkem je nejen uklidňující účinek na pokožku, ale i velice příjemná vůně, která se dívkám zcela jistě bude líbit.

V TONIKU BOY – pro chlapce – pak posloužily éterické oleje cedru, zelené mandarinky a borovice. I tato kompozice nabízí uklidňující a protizánětlivé účinky a velice příjemnou „chlapskou“ vůni. Co se krémů týká, i zde bylo nutné koncipovat dvě různé verze. Zásadní bylo rozhodnutí, že se v obou případech bude jednat o špičkové lecitinové preparáty. Bez lecitinu si takový preparát již neumím představit, a tak tato multifunkční fyziologická složka je základem obou preparátů. Jako tuková složka posloužily bambucké máslo, jojobový olej, olej z vlašských ořechů, olej z rýžových klíčků a olej olivový. Samozřejmě, v obou preparátech jsou receptovány i vitamíny E, A a provitamín B5 neboli pantenol.

Aby se LECIDERMA GIRL – pro děvčata – pachově „nehádala“ s tonikem a měla uklidňující, osvěžující, protizánětlivý i regenerační účinek, vznikla kompozice olejů levandule, limetky, citronové růže a Ylang-‑Ylangu. Velice příjemná vůně LECIDERMY GIRL nenechala čekat dotazy na téma, zda preparát mohou používat i ženy, které již nějakou tu dobu děvčaty nejsou. Zde ani jiná odpověď než ano být nemohla.

LECIDERMA BOY svojí svěží příjemnou vůní jistě osloví i „pánskou frakci mládeže“. I tento preparát je svou vůní sladěn s tonikem. V lecitinovém krému LECIDERMA BOY přišly ke slovu éterické oleje cedru, zelené mandarinky, pomerančového listí a amyrisu. I tento preparát vykazuje protizánětlivé, uklidňující a osvěžující účinky. Pochopitelně, že v rámci vývoje jsem preparát otestoval jako první. Ač mě nikdo nemůže podezřívat, že bych mohl ještě patřit k oné „pánské mládežnické frakci“, pro jeho příjemnou vůni i regenerační účinky jsem si LECIDERMU BOY oblíbil. Věřím, že všechny čtyři novinky lze označit jako vítané doplnění nabídky právě pro teenagery. Pokud si kladete otázku ohledně vánočního přání toho vašeho teenagera, zcela jistě jej potěšíte pořízením výše jmenovaných preparátů. Jistě potěší, že i v tomto případě je v expedici připraveno od každého preparátu po deseti kusech, které k prvním deseti objednávajícím půjdou jako dárek. Tonika budou v balení po 100 ml, krémy LECIDERMA pak po 50 ml.

Karel Hadek

Úvodní slovo pana Hadka

Asi je naprosto přirozené, že s přibývajícím věkem každého jednotlivce dochází i k jevu, který bych označil jako inflaci času. Mám pocit, že se čas urychluje, takže ho je čím dál tím méně. Nechce se mi věřit, že by tento pravděpodobně subjektivní jev (byť všeobecně rozšířený) mohl mít něco společného s globálním oteplováním. Na druhou stranu, i já jsem v teplém ročním období aktivnější.

VŮNĚ SPÁNKU

Je to k nevíře. Je slunečný den, příjemně teplo, nebe bez mráčku a u mě se objevil milý host, který běžného smrtelníka poctí návštěvou jen jedenkráte v roce. Nejen to, i den návštěvy je přesně definován. No den, to není zrovna přesný údaj, spíše upřesnění večer by bylo na místě.

ATLAS - tonikum po holení

Některé činnosti lze vnímat jako vyloženě pánské. Za jednu z nich bych považoval holení. Statistiky nám říkají, že ženy žijí o něco déle. Nemohu se zbavit pocitu, že jejich život se prodlouží právě o čas ušetřený tím, že není co holit. Byť i zde nejspíše pocit rovnoprávnosti vykonal své.

CARLOSS – parfém pro muže

Dotazy na parfémy sice nepatří k těm nejčastějším, to však zdaleka neznamená, že by se jednalo o zcela okrajovou záležitost. Ač trh je různými parfémy doslova přesycen, mají společného jmenovatele. Jedná se o krásně vonící tekutiny, v obalech, které je bez nadsázky možné označit za umělecká díla, ale jejichž obsahové složky jsou prakticky vždy i produkty chemického původu.

DEO - MAN

Už je to hodně dávno, co jsem byl žádán, abych pro potřebné vytvořil nějaký ten deodorant. Díky profesní deformaci jsem dlouhá léta tento požadavek odmítal. Asi to nebyla jen profesní deformace, ale i fakt, že se nijak nepotím, a tak z hlediska mých potřeb je vlastně deodorant zbytečností. V případě potřeby se osprchuji nějakým příjemně vonícím sprchováčkem, že ano.

LIPIO - SÉRUM MAN

Občas se setkávám s dotazy na kosmetické speciality pro muže. Přiznávám, do dnešního dne jsem nepochopil a nikdo mi nevysvětlil, jaký by měl být zásadní rozdíl ve složení krému pro ženu a muže. Tak i nadále tvrdím, že rozdíl může být tak maximálně ve vůni daného preparátu.

LECITINIA BODY MAN

Lecitinové tělové balzámy si od doby, kdy byly zařazeny do nabídky, získaly velké množství příznivců. Nelze se divit. Lecitinové emulze lze bez nadsázky označit za to nejlepší, co lze na ošetření pokožky těla vytvořit. Důvodů je hned několik. Jako první bych uvedl praktičnost použití.

Novinky pro teenagery

A zase za to může poradna. Chápu, že každá věková skupina má jisté specifické požadavky na obličejovou kosmetiku. U výše zmíněné části populace je celkem obvyklý zájem o preparáty jak uklidňující, tak i protizánětlivé, což si lze vysvětlit zvýšenou citlivostí pokožky, případně i častou zánětlivostí v době dospívání.

Užitečný pomocník

Kam moje paměť sahá, neustále se vedou diskuze o tom, zda lze používat éterické oleje vnitřně, či nikoli. Pokud někdo tvrdí, že nikoli, pak bych měl jednoduchou otázku. Co asi děláme, pokud si dáme např. česnek, cibuli, celer a mnohé další potraviny či koření, které nás od nepaměti doprovází jako součást potravinového řetězce?

Mateřídouška

Hned v úvodu pojednání o mateřídoušce a jejím éterickém oleji musím uvést, že se klaním tomu, kdo dal této rostlině do vínku toto krásné jméno. Dle mého názoru naprosto přesně vystihuje jak vůni, tak i účinky této rostliny, případně i éterického oleje z ní vyzískaného.

Matricaria chamomilla

Už dříve jsem psala o svojí „dětské“ lékárničce, kde první místo zaujímá ÉTERICKÝ OLEJ LEVANDULE úzkolisté Karel Hadek. Bez lékárničky z domu nevycházíme. Starší dcera se při odchodu vždy zeptá: „A lékárničku máme?“ A i když ji někdy neberu celou, levandulový olej mám v kabelce vždycky. Stejně jako telefon.

Pod pokličkou

S blížícím se koncem roku bývá zvykem bilancovat, ohlížet se za uplynulým a i plánovat, co v následujícím roce změníme, vylepšíme.

Mimose absolue Karel Hadek – buď sám sobě alchymistou!

MIMOSE ABSOLUE Karel Hadek má velmi tuhou konzistenci, je tvrdá jako kámen. Pokud se ji podaří rozbít, pak její úlomky jsou velmi podobné úlomkům skla. Za žádných podmínek nebude mimose prostřednictvím kapátka kapat.

TEA TREE olej

Dobrý den, pane Hadku, ráda bych se s Vámi podělila o svou zkušenost se zánětem středního ucha a TEA TREE OLEJEM.

Velký zázrak proti dětským opruzeninám

Už dlouhou dobu jsem nadšenou uživatelkou Hadkových preparátů na intimní hygienu žen. Když se mi v létě narodila holčička, dostali jsme v porodnici na opruzeniny zinkovou mast a k ní jednu neocenitelnou radu: „Vaše holčička má citlivou pokožku jako vy, tak se k ní podle toho chovejte…”