Facebook Twitter Karel Hadek na YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 4/2018

DEO - MAN

Už je to hodně dávno, co jsem byl žádán, abych pro potřebné vytvořil nějaký ten deodorant. Díky profesní deformaci jsem dlouhá léta tento požadavek odmítal. Asi to nebyla jen profesní deformace, ale i fakt, že se nijak nepotím, a tak z hlediska mých potřeb je vlastně deodorant zbytečností. V případě potřeby se osprchuji nějakým příjemně vonícím sprchováčkem, že ano. Asi k tomu přispěl v dávné historii i jeden můj kamarád. Byl jsem nějaký nastydnutý, a tak jsem si udělal silnou česnečku, k tomu topinky, jak jinak než s česnekem. Ten ke mně přijel na návštěvu, a jak bylo jeho zvykem, na uvítanou mělo přijít kámošovské obejmutí. Moje upozornění, že po česneku čpím jak tchoř, pronesl památná slova: „Furt je lepší smrdět po česneku než po rakovině“. Tato moudrost se mi zafixovala v hlavě a vždy se vynořila, pokud přišla řeč na cokoli, co mělo do činění s fyziologickým procesem zvaným pocení. Když slyším slovo antiperspirant, naskakuje mi, doslova jako alergická reakce, husí kůže. Z mého pohledu se nejedná o nic jiného než o výrobek, který dočasně blokuje některé fyziologické procesy organizmu. Narušuje nejen termoregulaci, brání vylučování toxických produktů látkové výměny, ale hlavně díky obsaženému hliníku jej lze označit za naprosto nevhodný, pokud již nepoužijeme termín, pro použivatele toxický. Reklama samozřejmě tuto skutečnost zamlčuje, naopak vyvolává pocity viny za pocení. Méně informovaný, reklamou zmanipulovaný jedinec si musí připadat zanedbaně a nejspíše i jako sociálně nepřizpůsobivý. Bohužel namísto konstatování faktů o škodlivosti a toxicitě hliníku v organizmu jsou reklamou lobovány textilie potem nepoznamenané.

Jisté výhrady pak mám i vůči deodorantům. Nutno podotknout, zdaleka ne tak vyhraněné. U deodorantu mám námitky vůči syntetickým složkám, které se z cenových důvodů běžně používají. Chápu, pokud se někdo potí a na jeho těle se navíc vyskytují v množství větším než malém bakterie, které pot rozkládají, jeho odér není nic milého pro okolí. Zde nabízí pomoc častější osprchování např. se šalvějovým sprchovacím olejem. Chápu, že ne vždy je příležitost se v případě zvýšené potivosti osprchovat. Pak by měl ale ke slovu přijít deodorant s přírodními složkami, jež dočasně poskytnou onu příjemnou službu libé vůně, která doslova jen a jen přebije onu nepříjemnou pachovou informaci rozkládajícího se potu. Nutno podotknout, že i zde má aromaterapie co nabídnout. Koneckonců, již je to pár let, co firma začala nabízet deodorant Happy-‑Deo. Vzhledem k zájmu o něj ho lze zcela jednoznačně definovat jako preparát, který v nabídce nesmí chybět. Ač Happy-‑Deo má dle mého neutrální vůni, tedy ani vyhraněně M, ani F, byli to pánové se specifickým požadavkem speciálního deodorantu pro muže.

Nemaje patent na rozum, a osvícen tak maximálně zářivkou kanceláře, netuším, co je to typická pánská. Mohl by to být např. santálový olej. Pak ale můj rozum nebere, proč tak krásně voní i ženám. Přesto jsem se snažil vyhovět a pomaloučku polehoučku vznikal deodorant, který bych neoznačil tvrdě jako pánský, byť mohu zaručit, že je to to pravé pro muže. Navíc jsem dbal, aby byl i velice příjemný ženám, neboť i k jejich nosánkům se od jejich partnerů jeho vůně bude linout. Zmíněný santálový olej se pro tento deodorant stal povinností. Vůně santálu je velice hezky podpořena i vůní pačuli a cedru Atlas. Proti pocení a současně i rozkladu potu zde slouží nejen osvědčený šalvějový olej, ale i éterické oleje s obsahem citrálu a mateřídouška. Mírné osvěžení má na starosti éterický olej máty peprné a olej petitgrainový. Na závěr mohu již jen dodat, že letošní egyptská vedra byla tím nejlepším, co mě mohlo potkat při testování této „pánské“ novinky. Ač jsem výše uvedl, že se nepotím, při tamních 42 °C i moje tričko vypadá jak po zásahu vodním dělem při demonstraci. Nutno konstatovat, v takovýchto vedrech to bez pocení prostě nejde a novinka Deo-‑Man mi poskytovala nejen příjemné osvěžení, ale plně se mi osvědčila. Tento můj poznatek mi koneckonců potvrdili i pokusní (samo, že dvounozí, milí ochránci zvířat) M-‑králíčci. Byť F-‑králíčci se testování nezúčastnili přímo, i pro ně vůně M-‑králíčků byla velice příjemná. I když mi statistika říká, že většinovými klienty firmy jsou ženy, 10 preparátů DEO-‑MAN v lahvičce o objemu 100 ml s rozprašovačem již očekává, aby desítce obdarovaných zpříjemnily den. A tak dárky budou pravděpodobně darovány ještě jednou.

Karel Hadek

Úvodní slovo pana Hadka

Asi je naprosto přirozené, že s přibývajícím věkem každého jednotlivce dochází i k jevu, který bych označil jako inflaci času. Mám pocit, že se čas urychluje, takže ho je čím dál tím méně. Nechce se mi věřit, že by tento pravděpodobně subjektivní jev (byť všeobecně rozšířený) mohl mít něco společného s globálním oteplováním. Na druhou stranu, i já jsem v teplém ročním období aktivnější.

VŮNĚ SPÁNKU

Je to k nevíře. Je slunečný den, příjemně teplo, nebe bez mráčku a u mě se objevil milý host, který běžného smrtelníka poctí návštěvou jen jedenkráte v roce. Nejen to, i den návštěvy je přesně definován. No den, to není zrovna přesný údaj, spíše upřesnění večer by bylo na místě.

ATLAS - tonikum po holení

Některé činnosti lze vnímat jako vyloženě pánské. Za jednu z nich bych považoval holení. Statistiky nám říkají, že ženy žijí o něco déle. Nemohu se zbavit pocitu, že jejich život se prodlouží právě o čas ušetřený tím, že není co holit. Byť i zde nejspíše pocit rovnoprávnosti vykonal své.

CARLOSS – parfém pro muže

Dotazy na parfémy sice nepatří k těm nejčastějším, to však zdaleka neznamená, že by se jednalo o zcela okrajovou záležitost. Ač trh je různými parfémy doslova přesycen, mají společného jmenovatele. Jedná se o krásně vonící tekutiny, v obalech, které je bez nadsázky možné označit za umělecká díla, ale jejichž obsahové složky jsou prakticky vždy i produkty chemického původu.

DEO - MAN

Už je to hodně dávno, co jsem byl žádán, abych pro potřebné vytvořil nějaký ten deodorant. Díky profesní deformaci jsem dlouhá léta tento požadavek odmítal. Asi to nebyla jen profesní deformace, ale i fakt, že se nijak nepotím, a tak z hlediska mých potřeb je vlastně deodorant zbytečností. V případě potřeby se osprchuji nějakým příjemně vonícím sprchováčkem, že ano.

LIPIO - SÉRUM MAN

Občas se setkávám s dotazy na kosmetické speciality pro muže. Přiznávám, do dnešního dne jsem nepochopil a nikdo mi nevysvětlil, jaký by měl být zásadní rozdíl ve složení krému pro ženu a muže. Tak i nadále tvrdím, že rozdíl může být tak maximálně ve vůni daného preparátu.

LECITINIA BODY MAN

Lecitinové tělové balzámy si od doby, kdy byly zařazeny do nabídky, získaly velké množství příznivců. Nelze se divit. Lecitinové emulze lze bez nadsázky označit za to nejlepší, co lze na ošetření pokožky těla vytvořit. Důvodů je hned několik. Jako první bych uvedl praktičnost použití.

Novinky pro teenagery

A zase za to může poradna. Chápu, že každá věková skupina má jisté specifické požadavky na obličejovou kosmetiku. U výše zmíněné části populace je celkem obvyklý zájem o preparáty jak uklidňující, tak i protizánětlivé, což si lze vysvětlit zvýšenou citlivostí pokožky, případně i častou zánětlivostí v době dospívání.

Užitečný pomocník

Kam moje paměť sahá, neustále se vedou diskuze o tom, zda lze používat éterické oleje vnitřně, či nikoli. Pokud někdo tvrdí, že nikoli, pak bych měl jednoduchou otázku. Co asi děláme, pokud si dáme např. česnek, cibuli, celer a mnohé další potraviny či koření, které nás od nepaměti doprovází jako součást potravinového řetězce?

Mateřídouška

Hned v úvodu pojednání o mateřídoušce a jejím éterickém oleji musím uvést, že se klaním tomu, kdo dal této rostlině do vínku toto krásné jméno. Dle mého názoru naprosto přesně vystihuje jak vůni, tak i účinky této rostliny, případně i éterického oleje z ní vyzískaného.

Matricaria chamomilla

Už dříve jsem psala o svojí „dětské“ lékárničce, kde první místo zaujímá ÉTERICKÝ OLEJ LEVANDULE úzkolisté Karel Hadek. Bez lékárničky z domu nevycházíme. Starší dcera se při odchodu vždy zeptá: „A lékárničku máme?“ A i když ji někdy neberu celou, levandulový olej mám v kabelce vždycky. Stejně jako telefon.

Pod pokličkou

S blížícím se koncem roku bývá zvykem bilancovat, ohlížet se za uplynulým a i plánovat, co v následujícím roce změníme, vylepšíme.

Mimose absolue Karel Hadek – buď sám sobě alchymistou!

MIMOSE ABSOLUE Karel Hadek má velmi tuhou konzistenci, je tvrdá jako kámen. Pokud se ji podaří rozbít, pak její úlomky jsou velmi podobné úlomkům skla. Za žádných podmínek nebude mimose prostřednictvím kapátka kapat.

TEA TREE olej

Dobrý den, pane Hadku, ráda bych se s Vámi podělila o svou zkušenost se zánětem středního ucha a TEA TREE OLEJEM.

Velký zázrak proti dětským opruzeninám

Už dlouhou dobu jsem nadšenou uživatelkou Hadkových preparátů na intimní hygienu žen. Když se mi v létě narodila holčička, dostali jsme v porodnici na opruzeniny zinkovou mast a k ní jednu neocenitelnou radu: „Vaše holčička má citlivou pokožku jako vy, tak se k ní podle toho chovejte…”