Facebook Twitter Karel Hadek na YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 4/2018

CARLOSS – parfém pro muže

Dotazy na parfémy sice nepatří k těm nejčastějším, to však zdaleka neznamená, že by se jednalo o zcela okrajovou záležitost. Ač trh je různými parfémy doslova přesycen, mají společného jmenovatele. Jedná se o krásně vonící tekutiny, v obalech, které je bez nadsázky možné označit za umělecká díla, ale jejichž obsahové složky jsou prakticky vždy i produkty chemického původu. Nutno podotknout, výrobu kvalitního parfému lze označit za umění. Při průmyslové výrobě dochází k míchání jednotlivých složek, dalo by se říci jednotlivých „vonících chemikálií“. Některé z nich mohou být dokonce izolovány i z přírodních komplexů, byť mnohdy je příroda skoupá, přírodních složek je nedostatek, jindy by to bylo příliš drahé, a tak ke slovu přichází syntetika. Nutno zmínit skutečnost, že chemici vyrábí a nabízí i vonné složky, které se v přírodě vůbec nenachází. Nelze se pak divit, takovéto složky nejenže nelze označit za bezpečné, je zde i značně zvýšené riziko vzniku alergií. Chápu, že příznivci aromaterapie hledají parfémy bez chemické syntetiky. Zde však vzniká zásadní problém. Zatímco komerční parfemáři mají k dispozici tisíce jednotlivých složek, a tím i možnost vytvoření daleko širší palety vůní a jejich daleko diferencovanější kompozice, aromaterapie k tvorbě parfémů využívá komplexních éterických olejů. Je všeobecně známo, že éterické oleje se skládají z desítek až stovek jednotlivých substancí. Pokud tedy smícháme dohromady jen tři éterické oleje, získáváme směs několika set jednotlivých substancí. Je doslova loterií, jaká bude výsledná pachová informace.

Nesmíme opomenout ani další fenomén přírody. Parfemáři používají jednotlivé složky, a jsou tedy schopni naprosto přesně definovat vždy opakovatelnou pachově neměnnou recepturu. V aromaterapii jsme také schopni přesně definovat, kolik kterého oleje použijeme. Bohužel výsledná vůně se vždy může v detailu trochu lišit. Důvod je zcela jednoduchý, příroda nezná standardy a i složení éterických olejů se liší, např. vlivem počasí. Rozdíl v pachové informaci sice není nijak velký, ale je. Již mnohokrát jsem odpovídal v rámci poradny na dotaz, zda jsme nezměnili recepturu preparátu, že se dotyčnému zdá, že má mírně odlišnou vůni. Nezbylo než konstatovat, že nezměnili, a argumentovat několika příklady z běžného života. Nenajdeme dva lidi, kteří mají stejné otisky prstů. Stejně ať již v supermarketu, či přímo na poli nenajdeme dvě stejné brambory, mrkve či okurky. Stejné přírodní zákony samozřejmě platí i pro rostliny, z nich se éterické oleje vyrábí. Přesto vidím u aromaterapie obrovské výhody. Právě nestandardnost, tedy nepatrná změna ve složení je důvodem, proč u mikroorganizmů nemůže vzniknout rezistence. Další výhodou parfémů vyráběných z éterických olejů je fakt, že původní surovinou byly rostliny, krom výsledné vůně, jsou zde i terapeutické účinky dané použitými éterickými oleji. V naší voňavé nabídce se již pár parfémů nachází. Většina z nich je definována jako dámský parfém. Jako pánský je označen jen jeden – FARAO. Domnívám se (ale možná se pletu), že ženy používají parfémy daleko více než muži. Proto bych daný stav označil za nevyvážený. A tak jsem přemýšlel, co by vonělo mužům a současně lahodilo i dámským nosánkům.

I když jsem kdysi kdesi četl, že santál je pánská vůně, nesouhlasím. To je především excelentní, fascinující vůně, která se líbí snad každému. Krom kouzelné vůně má další výhodu, jedná se o hustý éterický olej a navíc působí jako fixátor vůně. Jediným jeho handicapem je jeho extrémně vysoká cena. Ale ta vůně za to stojí! Dalším velice zajímavým olejem je olej cedru. Doslova lze říci, že se se santálem doplňují. Koneckonců, oba tyto oleje se destilují ze dřeva zmíněných rostlin. Svěžest v dané kompozici zajišťují oleje z pomerančového listí, plodů a květů, podporován olejem Litsea Cubeba. Poslední složkou, jak již to u parfémů bývá, je vysokoprocentní alkohol. Důvod je zcela jednoduchý. Aby byla záruka, že všechny složky éterických olejů přejdou do roztoku, je alkohol kolem 80% nezbytností. Stará moudrost praví, že co voní jednomu, nemusí vonět druhému. Ano, vnímání či hodnocení vůní je naprosto individuální reakce, ale i přesto si dovolím tvrdit, že bych těžko hledal někoho, komu kompozice éterických olejů v parfému Carloss nebude vonět. Spíše naopak, svěží dřevitá vůně bude příjemně dráždit i nosánky kolemjdoucích. Parfém Carloss bude nabízen stejně jako ostatní parfémy, jako tester, v balení 3 ml a dále v lahvičce s rozprašovačem o objemu 50 ml. I v tomto případě se budeme držet tradice. Obal bude stejný jako u ostatních parfémů, nebude tedy umělecké dílo, které by zbytečně jen a jen podstatně zvyšovalo cenu. A když již jsem zmínil tradici… 10 excelentně vonících parfémů Carloss v lahvičce o objemu 50 ml s rozprašovačem již očekává, aby desítce obdarovaných provoněl den.

Karel Hadek

Úvodní slovo pana Hadka

Asi je naprosto přirozené, že s přibývajícím věkem každého jednotlivce dochází i k jevu, který bych označil jako inflaci času. Mám pocit, že se čas urychluje, takže ho je čím dál tím méně. Nechce se mi věřit, že by tento pravděpodobně subjektivní jev (byť všeobecně rozšířený) mohl mít něco společného s globálním oteplováním. Na druhou stranu, i já jsem v teplém ročním období aktivnější.

VŮNĚ SPÁNKU

Je to k nevíře. Je slunečný den, příjemně teplo, nebe bez mráčku a u mě se objevil milý host, který běžného smrtelníka poctí návštěvou jen jedenkráte v roce. Nejen to, i den návštěvy je přesně definován. No den, to není zrovna přesný údaj, spíše upřesnění večer by bylo na místě.

ATLAS - tonikum po holení

Některé činnosti lze vnímat jako vyloženě pánské. Za jednu z nich bych považoval holení. Statistiky nám říkají, že ženy žijí o něco déle. Nemohu se zbavit pocitu, že jejich život se prodlouží právě o čas ušetřený tím, že není co holit. Byť i zde nejspíše pocit rovnoprávnosti vykonal své.

CARLOSS – parfém pro muže

Dotazy na parfémy sice nepatří k těm nejčastějším, to však zdaleka neznamená, že by se jednalo o zcela okrajovou záležitost. Ač trh je různými parfémy doslova přesycen, mají společného jmenovatele. Jedná se o krásně vonící tekutiny, v obalech, které je bez nadsázky možné označit za umělecká díla, ale jejichž obsahové složky jsou prakticky vždy i produkty chemického původu.

DEO - MAN

Už je to hodně dávno, co jsem byl žádán, abych pro potřebné vytvořil nějaký ten deodorant. Díky profesní deformaci jsem dlouhá léta tento požadavek odmítal. Asi to nebyla jen profesní deformace, ale i fakt, že se nijak nepotím, a tak z hlediska mých potřeb je vlastně deodorant zbytečností. V případě potřeby se osprchuji nějakým příjemně vonícím sprchováčkem, že ano.

LIPIO - SÉRUM MAN

Občas se setkávám s dotazy na kosmetické speciality pro muže. Přiznávám, do dnešního dne jsem nepochopil a nikdo mi nevysvětlil, jaký by měl být zásadní rozdíl ve složení krému pro ženu a muže. Tak i nadále tvrdím, že rozdíl může být tak maximálně ve vůni daného preparátu.

LECITINIA BODY MAN

Lecitinové tělové balzámy si od doby, kdy byly zařazeny do nabídky, získaly velké množství příznivců. Nelze se divit. Lecitinové emulze lze bez nadsázky označit za to nejlepší, co lze na ošetření pokožky těla vytvořit. Důvodů je hned několik. Jako první bych uvedl praktičnost použití.

Novinky pro teenagery

A zase za to může poradna. Chápu, že každá věková skupina má jisté specifické požadavky na obličejovou kosmetiku. U výše zmíněné části populace je celkem obvyklý zájem o preparáty jak uklidňující, tak i protizánětlivé, což si lze vysvětlit zvýšenou citlivostí pokožky, případně i častou zánětlivostí v době dospívání.

Užitečný pomocník

Kam moje paměť sahá, neustále se vedou diskuze o tom, zda lze používat éterické oleje vnitřně, či nikoli. Pokud někdo tvrdí, že nikoli, pak bych měl jednoduchou otázku. Co asi děláme, pokud si dáme např. česnek, cibuli, celer a mnohé další potraviny či koření, které nás od nepaměti doprovází jako součást potravinového řetězce?

Mateřídouška

Hned v úvodu pojednání o mateřídoušce a jejím éterickém oleji musím uvést, že se klaním tomu, kdo dal této rostlině do vínku toto krásné jméno. Dle mého názoru naprosto přesně vystihuje jak vůni, tak i účinky této rostliny, případně i éterického oleje z ní vyzískaného.

Matricaria chamomilla

Už dříve jsem psala o svojí „dětské“ lékárničce, kde první místo zaujímá ÉTERICKÝ OLEJ LEVANDULE úzkolisté Karel Hadek. Bez lékárničky z domu nevycházíme. Starší dcera se při odchodu vždy zeptá: „A lékárničku máme?“ A i když ji někdy neberu celou, levandulový olej mám v kabelce vždycky. Stejně jako telefon.

Pod pokličkou

S blížícím se koncem roku bývá zvykem bilancovat, ohlížet se za uplynulým a i plánovat, co v následujícím roce změníme, vylepšíme.

Mimose absolue Karel Hadek – buď sám sobě alchymistou!

MIMOSE ABSOLUE Karel Hadek má velmi tuhou konzistenci, je tvrdá jako kámen. Pokud se ji podaří rozbít, pak její úlomky jsou velmi podobné úlomkům skla. Za žádných podmínek nebude mimose prostřednictvím kapátka kapat.

TEA TREE olej

Dobrý den, pane Hadku, ráda bych se s Vámi podělila o svou zkušenost se zánětem středního ucha a TEA TREE OLEJEM.

Velký zázrak proti dětským opruzeninám

Už dlouhou dobu jsem nadšenou uživatelkou Hadkových preparátů na intimní hygienu žen. Když se mi v létě narodila holčička, dostali jsme v porodnici na opruzeniny zinkovou mast a k ní jednu neocenitelnou radu: „Vaše holčička má citlivou pokožku jako vy, tak se k ní podle toho chovejte…”