Facebook Twitter Karel Hadek na YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 4/2018

VŮNĚ SPÁNKU

Je to k nevíře. Je slunečný den, příjemně teplo, nebe bez mráčku a u mě se objevil milý host, který běžného smrtelníka poctí návštěvou jen jedenkráte v roce. Nejen to, i den návštěvy je přesně definován. No den, to není zrovna přesný údaj, spíše upřesnění večer by bylo na místě. Mám na mysli 24. prosinec. Už jsem toho prozradil více, než by bylo nutné. Je evidentní, že oním vzácným hostem v kanceláři nemůže být nikdo jiný než sám Ježíšek. Netuším, zda je více zvědavý či zvídavý, ale z jeho dotazů je zřejmé, že i letos bude chtít rozdávat dárky. Voňavé dárky. V touze po rozdávání není i letos ani prvním, ani jediným. Občas mám pocit, že Ježíšek má i naklonované, velice rozvětvené příbuzenstvo „taky ježíšků“ (úmyslně psáno s malým j), kteří firmu permanentně doslova bombardují s požadavky na dárky pro jejich sponzorství. Stejně jako není v silách Ježíška vyhovět všem psaným i nepsaným přáním, není v silách firmy vyhovět všem celoročním hledačům sponzorů.

Ten náš, štědrovečerní Ježíšek, to je ale úplně jiné kafe. Obdarovávat je jeho přirozeným posláním. Jen tak mezi námi, on se na to tolik specializoval, že snad ani nic jiného neumí. Je dlouholetým, vítaným, sezónním spolupracovníkem firmy, a pokud moje paměť sahá, vždy se staral o to, aby klientům firmy byly do balíčků s jejich objednávkami vkládány nějaké ty voňavé dárky. Proto i jeho letošní návštěva s předstihem. Vymyšlení dárku (to je perná makačka) zabere nějaký ten čas. A to nemluvím o notifikaci, certifikaci a dalších…fikacích, jež nařizuje legislativa EU. A tak Ježíšek kladl otázky a já jsem mu trpělivě odpovídal. Krom jiného přišla řeč i na usínání a spánek. Spánek jako takový je pro každého z nás velice důležitou každodenní součástí. Kvalita spánku ovlivňuje jak náš celkový zdravotní stav, tak i naše nálady po probuzení. Žijeme v rychlé „doslova neurotické“ době plné stresu. Nelze se divit, že za daných okolností jistá část populace má problémy jak s usínáním samotným, tak i kvalitou spánku. Někteří hledají řešení v návštěvě lékaře a následnou konzumací tablet na spaní.  Pomocnou ruku však může nabídnout i fytoterapie. Příroda nabízí množství rostlin, jež mají empiricky ověřené uklidňující účinky. Stejně tak aromaterapie se svojí širokou nabídkou éterických olejů nabízí svou rychlou pomoc jak s navozením klidu v předspánkové fázi, tak i prohloubením, tedy kvalitou spánku. V úvahu přichází éterické oleje, které vykazují uklidňující účinky. Jedním z nejosvědčenějších je levandule. Tento éterický olej pozitivně ovlivňuje psychiku. Uklidňující a spánek podporující účinky jsou nejen využívány po generace, ale i novodobé vědecké studie objevují a potvrzují dávno známé.

Dalším velice účinným olejem je majorán. V ložnici nelze nic zkazit ani s éterickými oleji, jež vykazují obsah aldehydu citrálu, který též vykazuje uklidňující účinky. V neposlední řadě nutno zmínit i seno. Zde rád vzpomínám, že jako městské děcko jsem se vždy těšil na prázdniny k dědovi a babičce. Oni měli doma krávu, kozu a hodně králíků a z toho důvodu i veliký seník, který se vždy v létě naplnil krásně vonícím senem a já jsem tam velice rád spával. A tak absolue sena se svými uklidňujícími účinky nutno považovat za dobrý a voňavý doprovod do říše snů. Povídání s Ježíškem bylo impulzem k vytvoření směsi éterických olejů. Při jejich testování se mně i Ježíškovi velice dobře usínalo. Aby byl zajištěn co nejrychlejší účinek, směs byla vyzkoušena i jako spray. Trochu rozprášit do vzduchu, trochu na polštář a účinek byl téměř okamžitý. Tím to ale nekončí, kompozice použitých olejů vykazuje i velice dobré antimikrobiální účinky, pomáhá při bolestech hlavy, neklidu, depresích a migrénách. Nejen mně samotnému, ale i Ježíškovi se daná směs zalíbila. On rozhodl, že to je to pravé ořechové, co bude do vánočních balíčků klientů vkládat. Na moji otázku, jak tuto novinku pojmenovat, měl velice rychlou odpověď. Krásně to voní a podporuje spánek. To se nemůže jmenovat jinak než Voňavý spánek. A tak nezbylo než stanovit datum, odkdy dokdy bude Voňavý dárek součástí ježíškovských balíčků. Vše se bude řídit datem odeslání objednávky.

Prvním dnem bude 9. listopad od 00.00 hodin a takto to poběží až do 14. prosince do 24.00 hodin. Tato novinka bude výjimečná i tím, že ji nedostane jen prvních 10 objednávajících, ale bude se týkat tisíců lahviček s rozprašovačem o objemu 100 ml. Darovat dělá radost, a tak za každých 1 200 Kč hodnoty objednávky v MC bude Ježíšek vkládat do balíčku jedno balení preparátu Vůně spánku. Nezbývá než popřát krásné, bohaté, ale především však klidné a pohodové vánoční svátky. Já i Ježíšek věříme, že Vůně spánku přispěje i k tomu, aby byly noci i voňavé.

Karel Hadek a Ježíšek

Úvodní slovo pana Hadka

Asi je naprosto přirozené, že s přibývajícím věkem každého jednotlivce dochází i k jevu, který bych označil jako inflaci času. Mám pocit, že se čas urychluje, takže ho je čím dál tím méně. Nechce se mi věřit, že by tento pravděpodobně subjektivní jev (byť všeobecně rozšířený) mohl mít něco společného s globálním oteplováním. Na druhou stranu, i já jsem v teplém ročním období aktivnější.

VŮNĚ SPÁNKU

Je to k nevíře. Je slunečný den, příjemně teplo, nebe bez mráčku a u mě se objevil milý host, který běžného smrtelníka poctí návštěvou jen jedenkráte v roce. Nejen to, i den návštěvy je přesně definován. No den, to není zrovna přesný údaj, spíše upřesnění večer by bylo na místě.

ATLAS - tonikum po holení

Některé činnosti lze vnímat jako vyloženě pánské. Za jednu z nich bych považoval holení. Statistiky nám říkají, že ženy žijí o něco déle. Nemohu se zbavit pocitu, že jejich život se prodlouží právě o čas ušetřený tím, že není co holit. Byť i zde nejspíše pocit rovnoprávnosti vykonal své.

CARLOSS – parfém pro muže

Dotazy na parfémy sice nepatří k těm nejčastějším, to však zdaleka neznamená, že by se jednalo o zcela okrajovou záležitost. Ač trh je různými parfémy doslova přesycen, mají společného jmenovatele. Jedná se o krásně vonící tekutiny, v obalech, které je bez nadsázky možné označit za umělecká díla, ale jejichž obsahové složky jsou prakticky vždy i produkty chemického původu.

DEO - MAN

Už je to hodně dávno, co jsem byl žádán, abych pro potřebné vytvořil nějaký ten deodorant. Díky profesní deformaci jsem dlouhá léta tento požadavek odmítal. Asi to nebyla jen profesní deformace, ale i fakt, že se nijak nepotím, a tak z hlediska mých potřeb je vlastně deodorant zbytečností. V případě potřeby se osprchuji nějakým příjemně vonícím sprchováčkem, že ano.

LIPIO - SÉRUM MAN

Občas se setkávám s dotazy na kosmetické speciality pro muže. Přiznávám, do dnešního dne jsem nepochopil a nikdo mi nevysvětlil, jaký by měl být zásadní rozdíl ve složení krému pro ženu a muže. Tak i nadále tvrdím, že rozdíl může být tak maximálně ve vůni daného preparátu.

LECITINIA BODY MAN

Lecitinové tělové balzámy si od doby, kdy byly zařazeny do nabídky, získaly velké množství příznivců. Nelze se divit. Lecitinové emulze lze bez nadsázky označit za to nejlepší, co lze na ošetření pokožky těla vytvořit. Důvodů je hned několik. Jako první bych uvedl praktičnost použití.

Novinky pro teenagery

A zase za to může poradna. Chápu, že každá věková skupina má jisté specifické požadavky na obličejovou kosmetiku. U výše zmíněné části populace je celkem obvyklý zájem o preparáty jak uklidňující, tak i protizánětlivé, což si lze vysvětlit zvýšenou citlivostí pokožky, případně i častou zánětlivostí v době dospívání.

Užitečný pomocník

Kam moje paměť sahá, neustále se vedou diskuze o tom, zda lze používat éterické oleje vnitřně, či nikoli. Pokud někdo tvrdí, že nikoli, pak bych měl jednoduchou otázku. Co asi děláme, pokud si dáme např. česnek, cibuli, celer a mnohé další potraviny či koření, které nás od nepaměti doprovází jako součást potravinového řetězce?

Mateřídouška

Hned v úvodu pojednání o mateřídoušce a jejím éterickém oleji musím uvést, že se klaním tomu, kdo dal této rostlině do vínku toto krásné jméno. Dle mého názoru naprosto přesně vystihuje jak vůni, tak i účinky této rostliny, případně i éterického oleje z ní vyzískaného.

Matricaria chamomilla

Už dříve jsem psala o svojí „dětské“ lékárničce, kde první místo zaujímá ÉTERICKÝ OLEJ LEVANDULE úzkolisté Karel Hadek. Bez lékárničky z domu nevycházíme. Starší dcera se při odchodu vždy zeptá: „A lékárničku máme?“ A i když ji někdy neberu celou, levandulový olej mám v kabelce vždycky. Stejně jako telefon.

Pod pokličkou

S blížícím se koncem roku bývá zvykem bilancovat, ohlížet se za uplynulým a i plánovat, co v následujícím roce změníme, vylepšíme.

Mimose absolue Karel Hadek – buď sám sobě alchymistou!

MIMOSE ABSOLUE Karel Hadek má velmi tuhou konzistenci, je tvrdá jako kámen. Pokud se ji podaří rozbít, pak její úlomky jsou velmi podobné úlomkům skla. Za žádných podmínek nebude mimose prostřednictvím kapátka kapat.

TEA TREE olej

Dobrý den, pane Hadku, ráda bych se s Vámi podělila o svou zkušenost se zánětem středního ucha a TEA TREE OLEJEM.

Velký zázrak proti dětským opruzeninám

Už dlouhou dobu jsem nadšenou uživatelkou Hadkových preparátů na intimní hygienu žen. Když se mi v létě narodila holčička, dostali jsme v porodnici na opruzeniny zinkovou mast a k ní jednu neocenitelnou radu: „Vaše holčička má citlivou pokožku jako vy, tak se k ní podle toho chovejte…”