Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 4/2017

Zimní ošetřování pokojových rostlin

V zimě je potřeba bránit pokojové rostliny proti škůdcům, kteří se před zimou stáhli do domácností, případně zimních zahrad. Den je krátký a slunce moc nesvítí, proto je dobré rostlinky podpořit novým substrátem, přihnojit a ošetřit.

První věc, co musíme udělat, je přesazení a výměna substrátu. Rostliny opatrně vyjmeme i s kořenovým balem z květníku, kořenový bal jemně očistíme od starého substrátu. Namícháme si nový substrát s prostředkem PLANT PROTECTOR (10–15 g přípravku na litr substrátu), který obohatí substrát o snadno přístupné živiny a zároveň naši rostlinu chrání před škůdci. Biologicky aktivní látky obsažené v prostředku PLANT PROTECTOR rostlina rozvede po celém svém těle, uloží do vakuol a použije je pro svou ochranu. Doba trvání ochrany závisí na intenzitě růstu rostliny – u rychle rostoucích rostlin je to zhruba měsíc a půl.

Po přesazení do nového substrátu je potřeba nechat rostlinky pár dní v klidu, aby měly čas na obnovení růstu kořínků a znovu ustálení svého metabolismu. Zhruba po 5–7 dnech můžeme přistoupit k ošetření rostlin postřikem prostředkem INSECT-‑STOP. V případě, že nemáme akutní problém s výskytem škůdců, doporučil bych provést ošetření nízkou dávkou (5–10 ml prostředku na litr vody) a ošetření opakovat po týdnu.

Nyní máme rostlinky přesazené, přihnojené a ošetřené jak přes půdu, tak přes povrch rostlinného těla. Ukážeme si pár představitelů nejběžnějších škůdců pokojových rostlin.

 

Listové mšice– Amphidinea

Mšice patří k nejčastěji se vyskytujícímu hmyzu na pěstovaných rostlinách. Jsou většinou 1-3 mm velké, tělo mají jemné, měkké, různě zbarvené, na zadečku je obvykle jeden pár různě velkých dutých trubičkových útvarů – sifunkul – jimiž v ohrožení vylučují výstražné látky. Křídla jsou průsvitná, blanitá, zádní pár je menší. Většina dospělců je bezkřídlá. Mšice jsou skupina hmyzu druhově velmi bohatá. Jen na území České republiky žije asi 850 druhů mšic. Jsou uzpůsobeny tak, aby se mšice dokázaly za příhodných podmínek co možná nejrychleji množit. Rychlé množení je strategií přežití, kterou si jinak málo pohyblivé a bezbranné mšice vytvořily. Vývoj jedné generace může trvat podle teploty pouhých 10–15 dní. Během roku některé druhy mohou mít i ve volné přírodě více než 20 generací. Mšice mění hostitele v závislosti na možnosti získávání potravy.

Příznaky – Lepkavá medovice na listech a výhonech způsobuje různé deformace pletiv, jež bývají doprovázeny změnou barvy poškozených míst. Některé druhy vyvolávají vznik hálek.

Škody – Mšice sáním oslabují rostliny, odnímají z nich velké množství tekutin a způsobují různé deformace listů stonků květů. Vylučují medovici, na níž se může vyvinout čerň a rozšiřují nevyléčitelné virové choroby.

Ohrožené rostliny – Napadené mohou být téměř všechny rostliny, zejména druhy s měkkými stonky a listy.

 

 

Sviluška chmelová – Tetranychus urticae

Sviluška patří mezi roztoče. Je patrná i pouhým okem, její velikost je 0,4–0,6 mm. Je jedním z nejčastějších a nejnebezpečnějších škůdců. Zbarvení je zelené až šedozelené, se dvěma tmavými skvrnami na zadečku. Přezimující samice mají oranžovou nebo červenou barvu. Svilušky se rozmnožují vajíčky, které samičky kladou na listy. Svilušky mají mnoho generací do roka. Ve vytápěných prostorách se rozmnožují rychle a celoročně mohou mít až dvacet generací.

Příznaky – Na povátých listech vznikají žluté difúzní skvrny, které se šíří podél nervatury. Listy žloutnou a jejich okraje bývají svinuté. Silně napadené rostliny jsou opředené sametovou pavučinkou.

Škody – Svilušky škodí sáním na spodní straně listů. Nové výhony zakrňují, listy hnědnou a zasychají. Silně napadené rostliny shazují listy.

Ohrožené rostliny – Škodí prakticky na všech pěstovaných rostlinách. Patří k nejčastějším škůdcům pokojových rostlin v domácnosti. V zimních zahradách napadá sviluška prakticky všechny okrasné rostliny, nebezpečná je pro BONSAJE.

Prevence – Rostliny pravidelně rosíme, protože sviluška nesnáší vlhkost.

 

Molice skleníková – Trialeurodes vaporariorum

Molice skleníková byla přivezena do Evropy z pralesů Jižní Ameriky se zásilkou orchidejí. V té době byla teplomilná a již při teplotě kolem 20° C hynula. V současné době se aklimatizovala a přežívá teploty několik stupňů nad nulou. Ve volné přírodě není schopná přezimovat. Molice jsou 1–2 mm veliké, mají dva páry křídel pokryté souvislou vrstvičkou bělavých voskových výpotků, které pokrývají též celé tělo. Křídla v klidu odstávají od těla a sedící molice má trojúhelníkovitý tvar. Molice jsou přizpůsobeny k životu na spodní straně listů, kde sají. Dávají přednost mladým listům na vrcholu rostliny, na které kladou vajíčka. Patří k nejčastěji se vyskytujícím škůdcům.

Příznaky – Při vyrušení létají dospělci molic kolem rostliny. Na spodní straně listů jsou vidět průsvitná vajíčka.

Škody – Rostliny oslabují sáním. Vylučují medovici, na níž se může vyvinout čerň.

Ohrožené rostliny – Molice se vyskytuje prakticky na všech okrasných a užitkových rostlinách pěstovaných v krytých prostorách (zimní zahrady, foliovníky, skleníky).

Prevence – Výskyt molic je třeba průběžně kontrolovat. Velkým pomocníkem jsou žluté lepivé destičky (dospělce velmi přitahují) a slouží k prvnímu zjištění výskytu molic. Při pravidelném používání se výskyt dospělců molice velmi omezí.

 

Třásněnka zahradní – Thrips tabaci

Patří do řádu třásnokřídlých. Je to drobný hmyz velikosti 1 mm. Patří k nejvýznamnějším škůdcům rostlin. Mají štíhlé, protáhlé tělo, krátká nitkovitá tykadla a bodavé, savé ústrojí. Převažuje žlutavé nebo hnědočerné zabarvení. Vývoj probíhá přes 4–5 vývojových stadií. Třásněnky jsou pohyblivé a rychlé. Většinou se ukrývají do pochev listů, do květů a poupat, takže je snadné je přehlédnout. Dospělci přezimují v horních vrstvách půdy. Ve vnitřních prostorách mohou mít až 8 generací do roka, avšak i malé množství třásněnek způsobí vážné škody.

Příznaky – Na listech se objevují nasáté skvrny charakteristického bělavého až stříbrného vzhledu. Na posátých místech najdeme drobný trus. Typické jsou deformace listů a květů, zasychání květů, opadávání plůdků, změny a barvy posátých zelených částí nebo květů. Mladé vzcházející rostlinky bývají silně deformované.

Škody – Škodí sáním (třásněnky sají přednostně na měkkých mladých pletivech) zejména rašících listů, poupat květů a tvořících se mladých plůdků. Třásněnky mohou znehodnotit celé výsevy.

Ohrožené rostliny – Silně poškozují všechny pokojové rostliny (palmy, květy orchidejí).

 

Puklice

Puklice jsou většinou hnědé nebo nažloutlé, mají voskovitý štít, který může být okrouhle nebo oválně klenutý. Vyskytují se nejvíce na rubech listů. Puklice jsou savý hmyz vyskytující se celý rok.

Příznaky – Lepkavý povlak na listech a na nábytku pod rostlinami, na rubu listů voskovitý, hnědý nebo žlutý povlak.

Škody – Sáním oslabují rostliny, vylučují lepkavou medovici, na které se může vyvinout čerň.

Ohrožené rostliny – Napadeny mohou být všechny rostliny. Nejvíce jsou však ohroženy rostliny citrusové a ibišky.

Ing. Michael Švorc

Úvodní slovo pana Hadka

Závěrečné, chladné čtvrtletí roku 2017 vystřídalo krásné dny babího léta a je v plném proudu. Jistou radost mi působí jak pohled z okna, tak občas i pobyt v přírodě.

BRONOL

Jedním ze zdravotních problémů, který je v populaci velice rozšířen a který většinu z nás navštěvuje častěji, než je únosné, má pojmenování bronchitida. Hned v úvodu nutno uvést, že bychom měli rozlišovat mezi bronchitidou akutní a chronickou. Jen s trochou nadsázky by bylo možné říci, že se jedná o dvě různé nemoci. Akutní forma nemoci bývá způsobena bakteriemi či viry a organizmus si s ní při dobré imunitě a podání „pomocné ruky“ celkem rychle poradí. Odezní v rozmezí jednoho týdne až čtrnácti dnů. Jako původce chronické bronchitidy pak lze označit znečištěné životní prostředí. Tedy jak plynné, tak pevné exhaláty v našem okolí, nejčastěji prach, kouř (je jedno, zda z komína či cigaret).

MOTTENOL

Mohu konstatovat, že nebýt poradny, byli bychom o pár preparátů chudší. Zdaleka nechodí jen dotazy týkající se kosmetických či zdravotních problémů. Byť zde nutno podotknout, vše souvisí se vším. Kdysi to byly dotazy na vešky, které byly důvodem vzniku PROAPINOLU.

ORANGE-ACIDOL

ORANGE-‑SANITOL je již nějaký ten pátek v nabídce firmy a díky jeho jedinečným čisticím schopnostem, krásné pomerančové vůni a v jistém slova smyslu i přírodnímu původu surovin se stal miláčkem našich zákazníků.

Citrónový olej

Citrusové plody, mezi nimi pak hlavně citrony, ač původem z jihu, jsou zdravým průvodcem po celý rok. Hlavně pak v jeho chladném ročním období, do kterého patří i Vánoce.

Úklid bez tvrdé chemie

Sice na televizi moc nekoukám, ale zřídkavě si relax u puštěné televize přece jen také dopřeji, pokud narazím na něco zajímavého o historii, přírodě či vesmíru. Krom toho zajímavého, daleko častěji než je zdrávo, na mě vyskočí nějaká ta stupidní televizní reklama.

Zimní večer s WOMAN THERAPY

Páteční večer po hektickém pracovním týdnu, ponuré šero za oknem, slunce už pár dní nevyslalo žádný pozdrav. Děti sedí u svých počítačů a v televizi běží hokejový zápas, takže manžel má svůj program jasný. Ptám se sama sebe, co s časem před usnutím?

Bolest hlavy a China Balzám

Podzim je jako stvořený k nachlazení, chřipkám a angínám. Ani mně se letos tato nepříjemnost nevyhnula. Dostala jsem horečky a angínu a toto vše doprovázely migrény a velmi silné bolesti hlavy.

Bydlíme zdravě a vkusně

Zima leze pod nehty, sníh, déšť a plískanice, navlhlé kabáty a promáčené boty, ve kterých přijdeme domů, doprovází typická „vůně“, kterou nasáknou i naše předsíně, chodby a šatny.

Dny s výrobky Aromaterapie Karel Hadek

Z éterických olejů nedám dopustit na Levandule extra ÉO, říkáme mu babička mezi éterickými oleji. Svým laskavým působením totiž dokáže vyladit nebo zahojit téměř vše.

Jóga a éterické oleje

Někdy je umění zkombinovat všechny denní i týdenní povinnosti a nezapomínat přitom na své zdraví, bez kterého bychom neměli energii právě na ony povinnosti.

Vitamín D i v zimě

V dnešní době je stále větší počet lidí, kteří trpí nedostatkem vitamínu D. Příčinou může být životní styl moderního života, kdy lidé pracují v kancelářích a nemají dostatek času na život venku.

Voňavé saunování

Podzimní a zimní čas přímo svádí k rozmazlovacím chvilkám. Možná je to sychravým počasím, možná kratším dnem. Čas od času nás tak přepadne chuť zpříjemnit si celý den nebo alespoň večer.

Zelenobílé výrobky

Krásně a nenásilně mi vaše zelenobílé výrobky zapadly do života, a myslím, že ne jen mně. Při kurzech aromaterapie nám bylo vyprávěno tolik informací, až se hlava točila, ale dodnes rady využíváme.

Non-‑stop CANDIÖL, stop antibiotikům

Ještě poměrně nedávno jsem byla pyšná na své zdraví, svou imunitu. Zatímco všechny v mém okolí zahnalo do postele nachlazení, chřipka či angína, já byla jako rybička. Pak se ale něco zlomilo a já začala nemocem podléhat taky a daleko častěji.

Anděl aromaterapie na horách

Léto uteklo jako voda. Ani jsme se nenadáli a slevové portály nabízí místo zájezdů k moři zájezdy na hory. V prvním čísle časopisu Aromaterapie pro Vás kolegyně připravila článek o cestovatelském minimu hadkovských přípravků do teplých krajin, které rozdělila do dvou praktických částí, a to přípravky pro denní potřebu a hygienu a přípravky pro výjimečné případy.

Mytí vlasů

Zdravím AKH, chtěla bych napsat pár řádků a podělit se o zkušenosti s kosmetikou AKH. Začnu přípravkem – MYCÍ OLEJ NA VLASY. Zhruba před třemi lety jsem přešla na metodu NO SHAMPOO mytí vlasů. Tato doba byla velmi náročná na výdrž a nepodvolení se konzumnímu šamponu, který myje sám, jen co se nanese.

Omluva

Společnost 1. Aromaterapeutická KH a. s. se tímto omlouvá společnosti Johnson & Johnson.

Miminko – příprava na jeho příchod a první týdny

Naša rodina sa rozrástla o nového člena a celé toto dobrodružstvo nám pomohlo zvládnuť aj pár produktov pána Hadka. Ako prvorodička som sa pred pôrodom snažila na nastávajúce obdobie pripraviť, no pracovné povinnosti a jarný zhon mi tento plán zmenili a k veci som pristupovala skôr intuitívne a veľmi som neštudovala, párkrát som si zacvičila gravidjógu a hlavne som sa snažila odpočívať. Aj preto som presvedčená o účinnosti produktov pána Hadka, nič iné som totiž pravidelne nerobila.

Zimní ošetřování pokojových rostlin

V zimě je potřeba bránit pokojové rostliny proti škůdcům, kteří se před zimou stáhli do domácností, případně zimních zahrad. Den je krátký a slunce moc nesvítí, proto je dobré rostlinky podpořit novým substrátem, přihnojit a ošetřit.