Facebook Twitter Karel Hadek na YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 4/2017

Úklid bez tvrdé chemie

 

Sice na televizi moc nekoukám, ale zřídkavě si relax u puštěné televize přece jen také dopřeji, pokud narazím na něco zajímavého o historii, přírodě či vesmíru. Krom toho zajímavého, daleko častěji než je zdrávo, na mě vyskočí nějaká ta stupidní televizní reklama. Nyní mám z oné nabízené přemíry na mysli cosi specifického, tedy reklamu na různé čisticí a dezinfekční prostředky. Netuším, čím přikrmují v reklamních agenturách svoji představivost autoři různých animovaných škůdců člověka. Typoval bych to na smaženici z lysohlávek. Pokud by jeden bral tuto reklamu jen trochu vážně, musel by dojít k závěru, že bude nejvhodnější zrušit obývací pokoj, který bude uzpůsoben nadále sloužit jako chemické skladiště široké palety mycích, čisticích a dezinfekčních prostředků jen a jen proto, aby se naše příbytky nestaly líhní našich životů ohrožujících bakterií. Bakterie nejsou vidět, ne každý je mikrobiolog, a tak strategií reklamních agentur a jejich chlebodárců je strašit a strašit. Když tak přemýšlím nad oním strašením, začíná mi být divné, jak vůbec mohl člověk přežít dobu, kdy chemický průmysl tyto „skvosty“ ještě nenabízel. Nezvratným faktem je, že v průběhu života se stále nacházíme v prostředí, kde se to bakteriemi jen hemží. To, co bych označil jako „mikrobiální vakuum“, budeme na matičce Zemi hledat marně. Výjimkou by snad mohly být některé výzkumné laboratoře. Nutno podotknout, že ne všechny bakterie lze označit za zavilé nepřátele lidstva. Převážnou většinu z nich nutno označit jako neutrální, pro člověka nepředstavují žádné nebezpečí. Člověk se s nimi v průběhu evoluce naučil žít. A nejen to. Některé bakterie jsou pro člověka natolik důležité, že by bez nich prostě a jednoduše nemohl žít. Jen jako příklad bych uvedl, že bez bakterií bychom nebyli schopni trávit stravu. Zapomenout nesmíme ani na pokožku. Tzv. symbiotické bakterie mají důležitý úkol. Pokožka je jejich životní prostor, který si brání před nasídlením patogenních mikroorganizmů. Jinými slovy, jsou to bakterie, kdo nás chrání před jinými bakteriemi, jež způsobují kožní choroby. To je jen nepatrný zlomek výčtu, jak důležité jsou bakterie pro náš život. Kdysi jsem někde objevil informaci, že člověk je nositelem desetinásobného počtu bakterií, než má vlastních buněk. Nezbývá tedy než konstatovat, že používání chemických dezinfekčních prostředků, jež likvidují všechny bakterie v našem okolí, má daleko více společného s cestou do pekel nežli s hygienou a zdravím. Ono dokonce nejde jen o samotnou chemickou likvidaci bakterií, málokoho napadne i fakt, že v mnoha případech se zbytky chemikálií dostávají s prouděním vzduchu do oběhu a my je následně vdechujeme. Důsledky oné „chemické hygieny“ jsou nabíledni: Oslabování imunitního systému, zvýšený výskyt alergických projevů, poškozování symbiotické mikroflóry, včetně kožní. Nutno uvést, že ono zmíněné oslabování imunitního systému danou „hygienou“ následně u člověka vede ke snížené schopnosti bránit se právě bakteriálním chorobám.

 

Za zmínku samozřejmě stojí i zatěžování životního prostředí. V neposlední řadě nutno konstatovat, že ne všechny bakterie chemie zlikviduje, a tak dochází (stejně jako u antibiotik) ke vzniku rezistence. Při psaní těchto řádků jsem si vzpomněl na jednoho známého v Německu, který měl nade dveřmi půvabný nápis, který bych volně přeložil asi takto: „U nás se uklízí jen tolik, abychom byli šťastní. A čisto máme jen tolik, abychom byli zdrávi.“ Samozřejmě, že doma můžeme uklízet i bez toho, že bychom angažovali onu tvrdou a agresivní chemii. Na běžný úklid v domácnosti naprosto stačí Orange-‑Sanitol. Jak pro podlahy, tak i pro očistu nábytku. I okna umyje naprosto dokonale. Občas dostávám dotaz, zda je vhodný i na nádobí. Na mytí nádobí doporučuji specialitu se jménem Samea. Jedná se o jemně rozemletý rostlinný materiál, který obsahuje slizy a nádobí omyje stejně dobře jako tenzidové výrobky standardně nabízené v obchodních sítích. A nejen to, se Sameou lze i omývat ovoce určené ke konzumaci. Pokud by někdo omylem Sameu snědl, nic se neděje, má potravinářskou kvalitu. Zmínit nutno i novinku Orange-‑Acidol. Jeho vlastnosti i použití jsem specifikoval v článku, který jej zavádí do nabídky. Zde bych snad již jen uvedl, že se nejedná o žádnou žíravinu, která by poškozovala pokožku a jeho další předností je i rychlá biologická odbouratelnost. Posledním preparátem, který mi prokazuje dobré služby, je Thymicon. Na rozdíl od výše jmenovaných má podstatně silnější antimikrobiální účinky. Ten se mi osvědčil na dezinfekci různých pomocníků v kuchyni, jako jsou dřevěná kuchyňská prkénka, vařečky a další. Vzhledem ke skutečnosti, že jsem dost často na cestách, se mi stává, že mi zůstane část chleba nebo i jiné pečivo. Občas jsem po návratu zjistil výskyt plísně na daném pečivu. Nyní to řeším stříknutím Thymiconu do papírového sáčku, ten i s pečivem vložím do igelitového pytlíku jako ochranu před vyschnutím. Po jistou dobu plísně nemají v thymiconové atmosféře šanci. Stejně tak lze chránit i různé džemy, marmelády a podobně během jejich spotřeby. Postříkání víčka Thymiconem vždy před uzavřením dočasně brání plesnivění takto ošetřené potraviny. Odpadkový koš bych označil nikoli za příjemnost, ale nutné zlo. Ať již z hlediska mikrobiálního či možného vzniku zápachu, což spolu celkem úzce souvisí, několikerá aplikace Thymiconu brání vzniku obojího. Asi nemusím zdůrazňovat, že v tomto případě není Thymicon náhradou za časté vyprazdňování odpadkového koše.

 

Karel Hadek

Úvodní slovo pana Hadka

Závěrečné, chladné čtvrtletí roku 2017 vystřídalo krásné dny babího léta a je v plném proudu. Jistou radost mi působí jak pohled z okna, tak občas i pobyt v přírodě.

BRONOL

Jedním ze zdravotních problémů, který je v populaci velice rozšířen a který většinu z nás navštěvuje častěji, než je únosné, má pojmenování bronchitida. Hned v úvodu nutno uvést, že bychom měli rozlišovat mezi bronchitidou akutní a chronickou. Jen s trochou nadsázky by bylo možné říci, že se jedná o dvě různé nemoci. Akutní forma nemoci bývá způsobena bakteriemi či viry a organizmus si s ní při dobré imunitě a podání „pomocné ruky“ celkem rychle poradí. Odezní v rozmezí jednoho týdne až čtrnácti dnů. Jako původce chronické bronchitidy pak lze označit znečištěné životní prostředí. Tedy jak plynné, tak pevné exhaláty v našem okolí, nejčastěji prach, kouř (je jedno, zda z komína či cigaret).

MOTTENOL

Mohu konstatovat, že nebýt poradny, byli bychom o pár preparátů chudší. Zdaleka nechodí jen dotazy týkající se kosmetických či zdravotních problémů. Byť zde nutno podotknout, vše souvisí se vším. Kdysi to byly dotazy na vešky, které byly důvodem vzniku PROAPINOLU.

ORANGE-ACIDOL

ORANGE-‑SANITOL je již nějaký ten pátek v nabídce firmy a díky jeho jedinečným čisticím schopnostem, krásné pomerančové vůni a v jistém slova smyslu i přírodnímu původu surovin se stal miláčkem našich zákazníků.

Citrónový olej

Citrusové plody, mezi nimi pak hlavně citrony, ač původem z jihu, jsou zdravým průvodcem po celý rok. Hlavně pak v jeho chladném ročním období, do kterého patří i Vánoce.

Úklid bez tvrdé chemie

Sice na televizi moc nekoukám, ale zřídkavě si relax u puštěné televize přece jen také dopřeji, pokud narazím na něco zajímavého o historii, přírodě či vesmíru. Krom toho zajímavého, daleko častěji než je zdrávo, na mě vyskočí nějaká ta stupidní televizní reklama.

Zimní večer s WOMAN THERAPY

Páteční večer po hektickém pracovním týdnu, ponuré šero za oknem, slunce už pár dní nevyslalo žádný pozdrav. Děti sedí u svých počítačů a v televizi běží hokejový zápas, takže manžel má svůj program jasný. Ptám se sama sebe, co s časem před usnutím?

Bolest hlavy a China Balzám

Podzim je jako stvořený k nachlazení, chřipkám a angínám. Ani mně se letos tato nepříjemnost nevyhnula. Dostala jsem horečky a angínu a toto vše doprovázely migrény a velmi silné bolesti hlavy.

Bydlíme zdravě a vkusně

Zima leze pod nehty, sníh, déšť a plískanice, navlhlé kabáty a promáčené boty, ve kterých přijdeme domů, doprovází typická „vůně“, kterou nasáknou i naše předsíně, chodby a šatny.

Dny s výrobky Aromaterapie Karel Hadek

Z éterických olejů nedám dopustit na Levandule extra ÉO, říkáme mu babička mezi éterickými oleji. Svým laskavým působením totiž dokáže vyladit nebo zahojit téměř vše.

Jóga a éterické oleje

Někdy je umění zkombinovat všechny denní i týdenní povinnosti a nezapomínat přitom na své zdraví, bez kterého bychom neměli energii právě na ony povinnosti.

Vitamín D i v zimě

V dnešní době je stále větší počet lidí, kteří trpí nedostatkem vitamínu D. Příčinou může být životní styl moderního života, kdy lidé pracují v kancelářích a nemají dostatek času na život venku.

Voňavé saunování

Podzimní a zimní čas přímo svádí k rozmazlovacím chvilkám. Možná je to sychravým počasím, možná kratším dnem. Čas od času nás tak přepadne chuť zpříjemnit si celý den nebo alespoň večer.

Zelenobílé výrobky

Krásně a nenásilně mi vaše zelenobílé výrobky zapadly do života, a myslím, že ne jen mně. Při kurzech aromaterapie nám bylo vyprávěno tolik informací, až se hlava točila, ale dodnes rady využíváme.

Non-‑stop CANDIÖL, stop antibiotikům

Ještě poměrně nedávno jsem byla pyšná na své zdraví, svou imunitu. Zatímco všechny v mém okolí zahnalo do postele nachlazení, chřipka či angína, já byla jako rybička. Pak se ale něco zlomilo a já začala nemocem podléhat taky a daleko častěji.

Anděl aromaterapie na horách

Léto uteklo jako voda. Ani jsme se nenadáli a slevové portály nabízí místo zájezdů k moři zájezdy na hory. V prvním čísle časopisu Aromaterapie pro Vás kolegyně připravila článek o cestovatelském minimu hadkovských přípravků do teplých krajin, které rozdělila do dvou praktických částí, a to přípravky pro denní potřebu a hygienu a přípravky pro výjimečné případy.

Mytí vlasů

Zdravím AKH, chtěla bych napsat pár řádků a podělit se o zkušenosti s kosmetikou AKH. Začnu přípravkem – MYCÍ OLEJ NA VLASY. Zhruba před třemi lety jsem přešla na metodu NO SHAMPOO mytí vlasů. Tato doba byla velmi náročná na výdrž a nepodvolení se konzumnímu šamponu, který myje sám, jen co se nanese.

Omluva

Společnost 1. Aromaterapeutická KH a. s. se tímto omlouvá společnosti Johnson & Johnson.

Miminko – příprava na jeho příchod a první týdny

Naša rodina sa rozrástla o nového člena a celé toto dobrodružstvo nám pomohlo zvládnuť aj pár produktov pána Hadka. Ako prvorodička som sa pred pôrodom snažila na nastávajúce obdobie pripraviť, no pracovné povinnosti a jarný zhon mi tento plán zmenili a k veci som pristupovala skôr intuitívne a veľmi som neštudovala, párkrát som si zacvičila gravidjógu a hlavne som sa snažila odpočívať. Aj preto som presvedčená o účinnosti produktov pána Hadka, nič iné som totiž pravidelne nerobila.

Zimní ošetřování pokojových rostlin

V zimě je potřeba bránit pokojové rostliny proti škůdcům, kteří se před zimou stáhli do domácností, případně zimních zahrad. Den je krátký a slunce moc nesvítí, proto je dobré rostlinky podpořit novým substrátem, přihnojit a ošetřit.