Facebook Twitter Karel Hadek na YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 4/2017

BRONOL

 

Jedním ze zdravotních problémů, který je v populaci velice rozšířen a který většinu z nás navštěvuje častěji, než je únosné, má pojmenování bronchitida. Hned v úvodu nutno uvést, že bychom měli rozlišovat mezi bronchitidou akutní a chronickou. Jen s trochou nadsázky by bylo možné říci, že se jedná o dvě různé nemoci. Akutní forma nemoci bývá způsobena bakteriemi či viry a organizmus si s ní při dobré imunitě a podání „pomocné ruky“ celkem rychle poradí. Odezní v rozmezí jednoho týdne až čtrnácti dnů. Jako původce chronické bronchitidy pak lze označit znečištěné životní prostředí. Tedy jak plynné, tak pevné exhaláty v našem okolí, nejčastěji prach, kouř (je jedno, zda z komína či cigaret). Chemikálie uniklé z chemiček (byť stojí v přírodě), přispívat samozřejmě může i chemie používaná v domácnostech. Chronická bronchitida vzhledem k svému „původu“ má pochopitelně i dlouhodobější charakter a je „aktivněji zastoupena“ v místech, kde ekologie jaksi „dostává na frak“. Z uvedeného je zřejmé, že nejohroženější skupinou jsou pak malé děti a starší lidé. Typickými znaky bronchitid mohou být, či spíše jsou teploty, zahlenění, kašel s vylučováním hlenu, zvýšená únavnost, dýchací problémy.

 

Vyčerpávající pojednání o bronchitidě by bez problémů vydalo na knižní vydání. Já bych tímto článkem rád přispěl k rozšíření informací co dělat, co nabízí aromaterapie, pokud se již začne smůla lepit na paty, či přesněji bronchitida na plíce…

 

Tím prvním, co mohu doporučit, je posílení imunity. Hlavně v chladném ročním období přijde každému k dobru, nejen u bronchitidy. Zde mohu jen a jen doporučit eleutherococcový extrakt. Podobné platí i o zvýšené potřebě vitamínu C, kde denní dávka může být 2 g, výjimečně a krátkodobě i více. I vitamín C zvyšuje imunitu a nejvhodnější forma jsou jeho přírodní zdroje. Z dalších vitamínů lze doporučit vitamín E, jakož i provitamín A, tedy betakaroten. Jako nepostradatelný lze v tomto případě označit česnek v jakékoli formě, který se, ne náhodou, může chlubit označením přírodní antibiotikum. Krom česneku ve stravě samozřejmě přichází v úvahu i česnekový éterický olej. Česnek jako takový je z organizmu vylučován přes pokožku a dýchacími cestami. Jeho pachovou informaci sice nelze ani při nejlepší vůli označit jako příjemnou, ale právě ono vylučování dýchacími cestami zajišťuje jeho excelentní účinek při problémech dýchacích cest. Další nabídkou aromaterapie je skupina éterických olejů označovaných jako fenolické. Jedná se o oleje tymiánu, mateřídoušky, dobromyslu a saturejky. Díky obsahovým složkám tymolu a karvakrolu mají velice silné, širokospektrální protizánětlivé účinky a dále, což považuji za důležité, napomáhají ředit, uvolňovat zahlenění a vykašlávat. Lze je používat vnitřně (zde by bylo dávkování 3× denně


3 až 5 kapek jako inhalaci, ke koupelím či masážím. Taktéž čaje z těchto léčivek lze doporučit, byť zalití vařící vodou uvolní část éterických olejů, jinak účinných látek, které pak skončí ve vzduchu, nikoli těle potřebného. Proto bych spíše doporučil rozemletí v tříštivém mlýnku na kávu na prach a konzumaci drogy touto formou. Tělo je, technicky vyjádřeno, dokonalý extraktor, který takto využije z léčivky vše. Další z éterických olejů vhodných k dlouhodobě prováděným inhalacím jsou oleje borovice, borovice-‑kleče, smrku a eukalyptu. V případě suchého vzduchu v obývaném prostředí lze používat i zvlhčovače vzduchu a éterické oleje přidávat do nich. Éterické oleje lze také doporučit jako součást balneoterapie při bronchitidě. Zde bych pak jmenoval tři koupelové oleje, nejen vhodné při bronchitidě, ale doslova průvodce zimním obdobím. Jedničkou je Eukalyptovo-Tymiánový KO, ale i Tymiánový KO Borovicový KO si zaslouží mimořádnou pozornost. Dalším užitečným pomocníkem při bronchitidě, kterého nutno zmínit, je balzám Proatem. Díky bylinným obsahovým složkám a éterickým olejům je velice jemný, je výborně snášen i pokožkou dětí, ale hlavně tiší i křeče hladkého svalstva, tedy působí proti kašli. Vtírá se do oblasti hrudníku, případně i zad.

 

I mně se občas stane, že mám nějaké ty drobné dýchací problémy. Když nepřišel ke slovu zrovna česnek či jeho éterický olej, výše uvedené éterické oleje vždy dobře posloužily. Z několika lahviček, vždy po jedné či dvou kapkách. Tak to šlo celkem dlouhou dobu. Až díky „bronchiálním“ dotazům na poradnu mě napadlo vybrat to nejlepší, nejosvědčenější (až na česnekový olej, kterým si nově vzniklý preparát BRONOL, v množství jedné až dvou kapek, může každý individuálně ještě posílit) a vše sjednotit do jedné jediné lahvičky. A tak se v lahvičce nesoucí název BRONOL nachází éterické oleje se silně protizánětlivými i antivirálními účinky, dále oleje tišící kašel, ulehčující vykašlávání, podporující činnost a prokrvení plic. Lze konstatovat, specialita, se kterou jsem doslova navýsost spokojen osobně nejen já, ale i moji, jak je prezentuji, pokusní dvounozí králíčci. Co se dávkování týká, ideální aplikace je pro dospělého člověka 3× denně 5 až 10 kapek, nejlépe po jídle. BRONOL má sice příjemnou vůni. To se koneckonců týká velké většiny éterických olejů. Jejich chuť však za lahůdkovou označit nelze v žádném případě. Proto i u BRONOLu doporučuji jeho plnění do želatinových tobolek. Pro ulehčení dávkování do tobolek bude dodáván i s pipetou. Pokud se podívám na kalendář, mohu jen konstatovat, že BRONOL přichází do nabídky v pravou chvíli. Budu rád, pokud i zde aromaterapie zabrání rozvinutí nemoci a tím i návštěvám u lékaře. A nyní již jen tradice. 10 hnědých lahviček s etiketou BRONOL o objemu 20 ml již v laboratoři čeká na první desítku objednávajících, k jejichž objednávce bude přiložen jako dárek.

 

Karel Hadek

 

BRONOL 4226

20ml C = 163,36Kč  / 50ml D = 326,74

Úvodní slovo pana Hadka

Závěrečné, chladné čtvrtletí roku 2017 vystřídalo krásné dny babího léta a je v plném proudu. Jistou radost mi působí jak pohled z okna, tak občas i pobyt v přírodě.

BRONOL

Jedním ze zdravotních problémů, který je v populaci velice rozšířen a který většinu z nás navštěvuje častěji, než je únosné, má pojmenování bronchitida. Hned v úvodu nutno uvést, že bychom měli rozlišovat mezi bronchitidou akutní a chronickou. Jen s trochou nadsázky by bylo možné říci, že se jedná o dvě různé nemoci. Akutní forma nemoci bývá způsobena bakteriemi či viry a organizmus si s ní při dobré imunitě a podání „pomocné ruky“ celkem rychle poradí. Odezní v rozmezí jednoho týdne až čtrnácti dnů. Jako původce chronické bronchitidy pak lze označit znečištěné životní prostředí. Tedy jak plynné, tak pevné exhaláty v našem okolí, nejčastěji prach, kouř (je jedno, zda z komína či cigaret).

MOTTENOL

Mohu konstatovat, že nebýt poradny, byli bychom o pár preparátů chudší. Zdaleka nechodí jen dotazy týkající se kosmetických či zdravotních problémů. Byť zde nutno podotknout, vše souvisí se vším. Kdysi to byly dotazy na vešky, které byly důvodem vzniku PROAPINOLU.

ORANGE-ACIDOL

ORANGE-‑SANITOL je již nějaký ten pátek v nabídce firmy a díky jeho jedinečným čisticím schopnostem, krásné pomerančové vůni a v jistém slova smyslu i přírodnímu původu surovin se stal miláčkem našich zákazníků.

Citrónový olej

Citrusové plody, mezi nimi pak hlavně citrony, ač původem z jihu, jsou zdravým průvodcem po celý rok. Hlavně pak v jeho chladném ročním období, do kterého patří i Vánoce.

Úklid bez tvrdé chemie

Sice na televizi moc nekoukám, ale zřídkavě si relax u puštěné televize přece jen také dopřeji, pokud narazím na něco zajímavého o historii, přírodě či vesmíru. Krom toho zajímavého, daleko častěji než je zdrávo, na mě vyskočí nějaká ta stupidní televizní reklama.

Zimní večer s WOMAN THERAPY

Páteční večer po hektickém pracovním týdnu, ponuré šero za oknem, slunce už pár dní nevyslalo žádný pozdrav. Děti sedí u svých počítačů a v televizi běží hokejový zápas, takže manžel má svůj program jasný. Ptám se sama sebe, co s časem před usnutím?

Bolest hlavy a China Balzám

Podzim je jako stvořený k nachlazení, chřipkám a angínám. Ani mně se letos tato nepříjemnost nevyhnula. Dostala jsem horečky a angínu a toto vše doprovázely migrény a velmi silné bolesti hlavy.

Bydlíme zdravě a vkusně

Zima leze pod nehty, sníh, déšť a plískanice, navlhlé kabáty a promáčené boty, ve kterých přijdeme domů, doprovází typická „vůně“, kterou nasáknou i naše předsíně, chodby a šatny.

Dny s výrobky Aromaterapie Karel Hadek

Z éterických olejů nedám dopustit na Levandule extra ÉO, říkáme mu babička mezi éterickými oleji. Svým laskavým působením totiž dokáže vyladit nebo zahojit téměř vše.

Jóga a éterické oleje

Někdy je umění zkombinovat všechny denní i týdenní povinnosti a nezapomínat přitom na své zdraví, bez kterého bychom neměli energii právě na ony povinnosti.

Vitamín D i v zimě

V dnešní době je stále větší počet lidí, kteří trpí nedostatkem vitamínu D. Příčinou může být životní styl moderního života, kdy lidé pracují v kancelářích a nemají dostatek času na život venku.

Voňavé saunování

Podzimní a zimní čas přímo svádí k rozmazlovacím chvilkám. Možná je to sychravým počasím, možná kratším dnem. Čas od času nás tak přepadne chuť zpříjemnit si celý den nebo alespoň večer.

Zelenobílé výrobky

Krásně a nenásilně mi vaše zelenobílé výrobky zapadly do života, a myslím, že ne jen mně. Při kurzech aromaterapie nám bylo vyprávěno tolik informací, až se hlava točila, ale dodnes rady využíváme.

Non-‑stop CANDIÖL, stop antibiotikům

Ještě poměrně nedávno jsem byla pyšná na své zdraví, svou imunitu. Zatímco všechny v mém okolí zahnalo do postele nachlazení, chřipka či angína, já byla jako rybička. Pak se ale něco zlomilo a já začala nemocem podléhat taky a daleko častěji.

Anděl aromaterapie na horách

Léto uteklo jako voda. Ani jsme se nenadáli a slevové portály nabízí místo zájezdů k moři zájezdy na hory. V prvním čísle časopisu Aromaterapie pro Vás kolegyně připravila článek o cestovatelském minimu hadkovských přípravků do teplých krajin, které rozdělila do dvou praktických částí, a to přípravky pro denní potřebu a hygienu a přípravky pro výjimečné případy.

Mytí vlasů

Zdravím AKH, chtěla bych napsat pár řádků a podělit se o zkušenosti s kosmetikou AKH. Začnu přípravkem – MYCÍ OLEJ NA VLASY. Zhruba před třemi lety jsem přešla na metodu NO SHAMPOO mytí vlasů. Tato doba byla velmi náročná na výdrž a nepodvolení se konzumnímu šamponu, který myje sám, jen co se nanese.

Omluva

Společnost 1. Aromaterapeutická KH a. s. se tímto omlouvá společnosti Johnson & Johnson.

Miminko – příprava na jeho příchod a první týdny

Naša rodina sa rozrástla o nového člena a celé toto dobrodružstvo nám pomohlo zvládnuť aj pár produktov pána Hadka. Ako prvorodička som sa pred pôrodom snažila na nastávajúce obdobie pripraviť, no pracovné povinnosti a jarný zhon mi tento plán zmenili a k veci som pristupovala skôr intuitívne a veľmi som neštudovala, párkrát som si zacvičila gravidjógu a hlavne som sa snažila odpočívať. Aj preto som presvedčená o účinnosti produktov pána Hadka, nič iné som totiž pravidelne nerobila.

Zimní ošetřování pokojových rostlin

V zimě je potřeba bránit pokojové rostliny proti škůdcům, kteří se před zimou stáhli do domácností, případně zimních zahrad. Den je krátký a slunce moc nesvítí, proto je dobré rostlinky podpořit novým substrátem, přihnojit a ošetřit.