Časopis
ČASOPIS AROMATERAPIE 3/2024
Vůně, které proříznou vzduch
Během podzimních měsíců, kdy je počasí proměnlivé, se vyplatí sáhnout po éterických/esenciálních olejích s dezinfekčními účinky. Podvědomě si vybíráme oleje, které zlepšují dýchání, ulevují nám od příznaků nachlazení a posilují imunitní systém. Mezi takové éterické oleje patří jednoznačně ty, které mají ve svém složení eukalyptol (1,8-cineol), kafr, limonen, thymol, eugenol či pineny. Významně snižují koncentraci rhinovirů a koronavirů (viry, které nejčastěji způsobují nachlazení) a dalších patogenů. Proto, když nás nejvíce ohrožují respirační nemoci, oceníme KAFR, MENTOL, ČAJOVNÍK, RAVINTSARU, KAJEPUT, BOROVICI, SMRK, EUKALYPTUS, TYMIÁN či MATEŘÍDOUŠKU, NIAOULI, MYRHU a MYRTU.
Aromaterapie je nejlepší způsob, jak ochránit dýchací cesty před typickými respiračními nemocemi. O éterických olejích víme, že obsahují farmakologicky aktivní složky, které jsou schopny potlačit virové patogeny. Působí na epitel dýchacích cest, který dráždí, čímž podporují vydatnější sekreci hlenu. Současně působí antisepticky přímo na zanícenou sliznici. Výhodou aromaterapie je, že si její účinek můžeme užít formou, která je nám v daný okamžik nejpříjemnější. Mohou to být inhalace, masáže, koupele, ale i saunování.
INHALACE páry přináší úlevu při kašli, bolesti v krku, zánětu dutin a jiných onemocněních dýchacího ústrojí. Výběr éterických olejů záleží na tom, jaké příznaky řešíme. Pokud se snažíte předejít nachlazení, inhalujte několikrát denně páru s levandulí, tea‑tree a eukalyptem. Na přetrvávající suchý kašel je vhodná myrha, majoránka, kadidlo a levandule, odstranit hleny z dýchacích cest pomůže myrta, tymián, mateřídouška či badyán.
nachlazení můžete obohatit oleji z eukalyptu, kafru, jedlového nebo borovicového jehličí. Dokáží povzbudit prokrvení a uvolnit dýchací cesty. Ve vaně se nezdržujte příliš dlouho, aby jste zbytečně nepřetěžovali krevní oběh. Dobré je pak po koupeli ještě minimálně 20–30 minut odpočívat zabalený v teplé dece či peřině.
KAFR, nejen na dýchání je machr
- Kafrová vůně je typická, silná a pronikavá. Dokáže pročistit vzduch od negativní energie a také umí zbavit tělo negativních emocí.
- Kafr stimuluje krevní oběh, na nervový systém působí uvolňujícím účinkem, na pokožku zklidňujícím.
- V aromaterapii se používá k posílení imunitního systému při nejrůznějších infekcích, zejména dýchacího ústrojí, pomáhá při kašli, při potížích s dýchacími cestami.
- V homeopatii se kafr doporučuje v případech chladu celého těla.
- Kafr je oblíbenou složkou přípravků určených na svalové bolesti a bolesti kloubů při revmatismu a artritidě. Velmi rychle se vstřebává do kůže a okamžitě vyvolává lehce hřejivý pocit, který je v počátku vnímán jako silně chladivý. Prohřívací účinek kafru je ve skutečnosti reakcí těla na chladný stimul. A v tom kafr připomíná mátu.
- Kafr má schopnost vyrovnávat jin a jang. Je proto užitečný při narušení rovnováhy mezi nimi. Je dobré ho mýt po ruce při šoku, hysterii, přílišném přehřátí či podchlazení. Zmírňuje šok, rozvášněné i hysterické projevy nebo také nadměrnou sexuální vzrušivost.
- Použití: na masáže či koupele, jako studený obklad na otoky, podlitiny a podvrtnutí, deodorant na upocené nohy.
EUKALYPTOVÁ vůně, když někdo stůně
- Eukalyptový olej má čistou typicky kafrovou, medicínskou vůni s krásnými svěžími tóny.
- Patří mezi nejoblíbenější oleje při onemocnění z nachlazení a poslouží také jako prevence před infekcemi.
- Nejvýznamnější jsou jeho antiseptické účinky na horní cesty dýchací. Dokáže mírnit symptomy nemocí z nachlazení, otevírá hrudník, rozšiřuje cévy a zlepšuje dýchání při bronchitidách, zánětech dutin či zápalu plic.
- V aromaterapii se používá pro svůj antiseptický, analgetický, protizánětlivý a stimulační účinek.
- Eukalyptus působí na tělo chladivě. Mezi jeho významné účinky patří snížení horečky, úleva od bolesti hlavy, zklidňuje přes dechové centrum a oživuje náladu.
- Nejen, že je velkým pomocníkem v léčbě různých onemocnění dýchacích cest, ale poradí si také při kožních onemocněních a je doporučován k ošetření svalových bolestí a při revmatismu.
- Nechte eukalyptus odpařovat spolu s tea‑tree, myrhou, kajeputem či tymiánem. Ve směsích působí jako balzám na podrážděné dýchací cesty, pomáhá zmírnit příznaky suchého kašle a uvolní ucpané dutiny.
Ráno jste vstali fit a plní energie a večer jste domů přišli s náladou pod psa? Máte pocit, že na vás „něco leze“? Máte zimnici a cítíte únavu? Dopřejte si EUKALYPTOVO-TYMIÁNOVOU KOUPEL. S velkou oblibou se eukalyptus používá také v saunách, buď samotný nebo ve směsích. Najdete ho v naší nejoblíbenější RELAX SAUNĚ, FINSKÉ a ČÍNSKÉ SAUNĚ.
MENTOL osvěží dech i dýchání
- Mentol má čerstvé, chladivé mátové aroma s čistými kafrovými podtóny.
- Mátový olej je užitečný při problémech s dýcháním, zvlášť dobrý je při suchém kašli, ucpaných dutinách, a při bolestech hlavy způsobených překrvením. Pokud příliš namáháte mozek a cítíte slabost, mátový olej rozptýlí nevolnost a stabilizuje hlavu.
- Působí též slabě anesteticky a odstraňuje svědění při podráždění pokožky, snižuje sekreci sliznic, a tím, že stahuje kapiláry, působí velmi osvěžujícím dojmem.
- Při nachlazení se dobře kombinuje s levandulí, rozmarýnem, eukalyptem a citronem.
Ke zmírnění únavy si dopřejte koupel se 2 kapkami MÁTY a 2 kapkamiMYRTY (smíchejte s NEUTRÁLNÍM KOUPELOVÝM OLEJEM).
MYRHA
- Myrha je aromatický keř s ostrými trny, který produkuje červenooranžovou pryskyřici. Ta uzavírá kůru keře a chrání ho před patogeny přenášenými vzduchem a zároveň zabraňuje ztrátám vlhkosti.
- Myrhový olej stimuluje a posiluje, působí hlavně na plíce a dýchací systém. Velmi účinně pomáhá při nachlazení, kašli, chrapotu či ztrátě hlasu z nachlazení.
- Povzbuzuje při odkašlávání a velmi účinně pomáhá při nachlazení a všech problémech souvisejících se zvýšenou produkcí hlenu. Nejenže podporuje tvorbu a odkašlávání hlenu, ale také uklidňuje sliznice se zánětem (bronchitidách).
- Dobře se mísí s myrtou, hřebíčkem, smrkem, heřmánkem, kadidlovníkem, eukalyptem či borovicí.
Ke zmírnění příznaků akutní bronchitidy nebo zánětu dutin smíchejte 3 kapky NIAOULI a 3 kapky EUKALYPTU a inhalujte. Ke zmírnění suchého a dráždivého kašle si udělejte směs z NIAOULI, MYRHY a CEDRU.
NIAOULI, ČAJOVNÍK A KAJEPUT
- Tyto éterické oleje mají společného zástupce z rodu kajeputů (Melaleuca), jichž existuje mnoho.
- Některé z nich jsou ceněné pro éterický olej, který se z nich získává. Z kajeputu střídavolistého (M. alternifolia) se získává velmi oblíbený tea tree, z kajeputu bělodřevého (M. leucadendron) se získává kajeputový olej a kajeput pětižilní (M. quinquenervia) je zdrojem pro olej niaouli.
- Tyto rostliny jsou z čeledi myrtovitých, jsou příbuzné blahovičníku (eukalyptový olej), novému koření (pimentovník pravý), hřebíčku a myrtám.
- Co mají tyto oleje společné, je velmi svěží medicínská vůně s kafrovitými tóny a eukalyptu podobnými podtóny.
- Z hlediska kvality a účinku je u čajovníkového oleje významný obsah terpinenolu, který je považován za hlavního nositele antiseptického účinku. Další jeho účinnou složkou je, stejně jako u kajeputového oleje, 1,8‑cineol (eukalyptol).
- Vůně těchto éterických olejů jsou povzbuzující a navozují pocit „svobodného prostoru k dýchání“, pomáhají překonat nedostatek energie, obnovují chuť do života a pomáhají udržovat jasnou a bdělou mysl.
- Pro své výborné expektorační účinky se tyto oleje hodí jako přísady k inhalacím a do koupelí.
- Tyto oleje se dobře mísí s levandulí, eukalyptem, borovicí, citronem, myrhou, myrtou či pomerančem.
Máte doma dítě, které trápí rýma a kašel a děsíte se, co přijde v noci? Mějte vždy doma v pohotovosti směs ATEMOL. Jeho příjemná vůně povzbuzuje a osvěžuje vyčerpanou dětskou mysl, zároveň uleví při kašli, rýmě, zánětu dutin, bronchitidě a strašáku všech rodičů, kterým je laryngitida.
Připravit si také můžete balzám, kterým můžete pro zmírnění kašle potírat hrudník. Do rostlinného oleje či másla přidejte kapku vybraného kajeputu a smíchejte s levandulí, myrhou, borovicí a eukalyptem (4 kapky).
MYRTA zmírňuje a uklidňuje dráždivý kašel
- Myrta má svěží, ovocnou vůni, která spojuje s přírodou.
- Pomáhá zprůchodnit dýchací cesty, podporuje rozpouštění hlenu a jeho vykašlávání.
- Má jemné zklidňující účinky a hodí se i při dětských nemocech, má lehkou a příjemnou vůni.
- Doporučuje se zejména při onemocnění dýchacích cest, jako přísada do koupele i k inhalaci páry.
- Celkově je myrta tišící, uklidňující a rozveselující, vyjasňuje, pročišťuje a ochraňuje ducha.
- Dobře se mísí s kořením, ale také s levandulí, neroli, citronem, bergamotem, rozmarýnem, borovicí, mentolem.
V době, kdy jsme nejvíc ohroženi respiračními nemocemi, jistě oceníte svěží účinky myrty ve směsích HORSKÁ či JAPONSKÁ SAUNA. Nejenže nás jejich vůně propojí s přírodou, ale díky obsaženým éterickým olejům nám pomohou překonat únavu při virovém nachlazení. Ideální je jejich použití, když na nás tak zvaně „něco leze“ (do kanceláří, do auta či inhalačních tyčinek).
MATEŘÍDOUŠKA a TYMIÁN, bylinky z babiččiny zahrádky
- Tyto dvě bylinky patří do jedné velké rodiny tymiánů a s ohledem na chemické složení se dá říci, že mateřídouška je jemnější verzí silnějšího tymiánu.
- Oproti tymiánu obsahuje mateřídouška méně thymolu a para‑cymenu a má významné množství geraniolu a geranyl‑acetátu s imunostimulačními, relaxačními a protizánětlivými účinky.
- Působí protizánětlivě při kašli a nachlazení, zmírňují zahlenění, pomáhají při zánětech dutin, hrtanu i průdušek.
- Mateřídouškový i tymiánový éterický olej můžete použít k inhalaci i při koupeli.
- Pokud máte děti, mateřídouškový olej využijete při virových onemocněních. Díky jemnému prohřívacímu účinku zlepšuje krevní oběh a zmírňuje bolesti svalů a kloubů z prochladnutí.
- Často jsou součástí saunovacích směsí s dalšími éterickými oleji. Při virové infekci je můžete zkombinovat s hřebíčkem, eukalyptem, mátou či citronem.
Velmi oblíbenou metodou našich babiček bylo vtírání léčivých balzámů na hrudník či mezi lopatky. MATEŘÍDOUŠKA a TYMIÁN stále patří mezi nejoblíbenější bylinky, a tak je také najdete ve směsi PROATEM. Tento prsní balzám můžete použít při záchvatu laryngitidy, při rýmě či kašli.
PharmDr. Vendula Víchová