Časopis
ČASOPIS AROMATERAPIE 3/2024
bolest hlavy a migréna – souvislosti
KDY VZNIKÁ
Mozkomíšní mok je čirá tekutina, která obklopuje mozek a míchu. Tvoří tekutý obal, nadlehčuje je a zajišťuje rovnoměrný tlak. Mozkomíšní mok vzniká v mozkových komorách. V případě úbytku mozkomíšního moku může pacient pociťovat bolesti hlavy, neboť mozek při sebemenším pohybu hlavy více„naráží“ do kostí lebky. To značí, že mok se jemně přelévá mezi lebkou a pánví. Mozkomíšní mok je součástí kraniosakrálního systému a hraje roli při bolestech hlavy i trvajících migrenózních stavech, a to zejména v souvislosti se zvýšeným tlakem mozkomíšního moku. To se může stát, pokud je přelévání tekutiny nevyvážené. Jakýkoliv blok na páteřním sloupci způsobí překážku v plynulém toku. Je to stejné, jako když teče voda v potoce nebo řece, a musí obtékat kámen.
Kraniosakrální terapie je jedna z možností. Působí blahodárně na autonomní nervovou soustavu, přispívá k její harmonizaci. Pracuje s fasciemi, což umožňuje celé oblasti hlavy uvolnit se a relaxovat. Terapie provedená odporníkem působí na tlak mozkomíšního moku a reguluje jej. Kraniosakrální systém se neustále rytmicky pohybuje a terapeuti tento rytmus jemným dotykem monitorují. Pokud je tento rytmus narušen, poukazuje to na napětí v určité oblasti nebo v okolních tkáních. Jakmile se v jedné části těla objeví dysfunkce, může ovlivnit tělo jako celek. Terapeut podpoří uvolnění měkkých tkání, aby se postižená oblast mohla uvolnit a navrátit k harmonickému fungování. Odstraněním překážek dochází k uvolnění tlaku v hlavě, krku.
PREVENCE ZÁCHVATŮ MIGRÉNY:
- Pravidelný pohyb
- Reflexní terapie
- Duševní hygiena
- Kvalitní spánek
- Racionální životospráva
- Pitný režim
Kraniosakrální terapie navíc účinně zmírňuje následky stresu a obnovuje rovnováhu autonomního nervového systému – parasympatického i sympatického. V tomto směru má kraniosakrální terapie na tento systém velmi pozitivní vliv. Kraniosakrální terapie, někdy také známá jako kraniosakrální osteopatie, je specializovaný přístup zaměřený na diagnostiku a terapeutickou práci s dysfunkcemi v kraniosakrálním systému.
Kraniosakrální terapie doplňuje holistický přístup, zabývající se léčbou bolestí hlavy, ale také mnoha dalšími problémy, jako jsou sinusitida, dysfunkce čelistního kloubu a fibromyalgie, bolesti zad, skolióza, výhřez ploténky, ischias, bolesti kloubů, svalové křeče.
Holistický přístup je charakteristický i v praktikování aromaterapie. Používáním esenciálních olejů při preventivních aromaterapeutických masážích pomáháte tělu při zatuhlých svalech. Bolestem v pánevní oblasti ulevíme péčí o bedra, oblast křížkové kosti a hýždě. Vždy je však lepší chápat tělo jako celek a tak k němu přistupovat.
Pokud se migréna objeví, může jít o blokaci toku moku v sakrální oblasti. Zkuste oblast kosti křížové, pánevních kostí a bederních obratlů potřít masážním olejem CAYATHERM nebo lecitinovou emulzí COPATHERM, přikrýt potravinářskou folií a nechat působit 40–50 minut. Oblast 2–4 krčního obratle ošetřit pomocí přípravku CHINA BALZAM. Ten samý balzám naneste na spánky a při bolesti čela i na čelo. Pokud byste museli jít ven, doporučuji místa chránit, budou intenzivně chlazena balzámem.
Trpíte‑li na časté bolesti hlavy a migrény, pomůže vám jóga nebo spinální cvičení – nejen krokodýlí cviky. Oboje se zaměřuje na správné postavení páteře, dobře fungující tok moku a správné dýchání. I dechová cvičení mají své opodstatnění. Pohybem bránice uvolňujete napětí a masírujete vnitřní oblast těla. Uvolníte napětí vnitřních orgánů, odvedete z nich odkysličenou krev a přivedete tu okysličenou. Regenerujete je, ozdravujete. Pokud se podíváte do filozofie jógy, objevíte, že jogíni při cvičení pracují s energií. Sušumna je centrální kanál, který prochází přímo páteří. Kolem sušumny se vinou Ida a Pingala, které začínají stejně jako Sušumna v Múladháře – oblasti kostrče.
Sedavým zaměstnáním, nesprávným držením těla, špatnou chůzí, krátkým dýcháním si blokujeme správnou funkci mozkomíšního moku a vytváříme si civilizační onemocnění. Zkuste to jinak. Možnosti jsou…
Ke správnému dechu pomohou dechová cvičení. Spojit a podpořit je můžete s esenciálními oleji. Dech začíná v nosních dírkách a zde vnímáme vůni, kterou si uvědomíme v mozku. Pokud je vůně příjemná, dojde k uvolnění napětí ve svalech a zklidnění nervové soustavy. Není krásné, jak to vše spolu souvisí?
Michaela Švorcová