Časopis
ČASOPIS AROMATERAPIE 3/2024
Zase migréna?
Slyšet stížnosti na migrénu není neobvyklé. Často je ale migrénou nazývána každá bolest hlavy – přitom se nejedná o synonyma. Běžná bolest hlavy není migrénou. Toto neurologické onemocnění však bohužel i přes svou závažnost může být okolím podceňováno a jeho vážnost nepochopena…
Co je to migréna?
Intenzivní pulzující, většinou jednostranná bolest hlavy, která může být spojena s řadou dalších nepříjemných příznaků. Doprovází ji nevolnost, zvracení, poruchy vidění, zvýšená citlivost na světlo, pachy a zvuky. Může trvat hodiny až několik dní. Tyto silné bolesti brání člověku v běžných denních aktivitách, práci nebo školní docházce a při častých opakováních narušují rodinný, společenský i pracovní život. Zaměňování migrény s běžnou bolestí hlavy, která občas potrápí snad každého, opravdu není na místě.
„Běžná“ bolest hlavy vyvolaná např. strnulostí krční páteře při práci u počítače, únavou či nedostatečným příjmem tekutin nebo stresem je označována jako tenzní bolesti hlavy. Úlohu hrají i vlivem stresu stažené svaly šíje a z toho vycházející špatné držení páteře. Tato bolest je většinou mírnější, oboustranná.
Migrény mohou doprovázet i jiná onemocnění – nádorová, zánětlivá, cévní příhody, epilepsii. Objevují se po úrazech hlavy a krku. Mohou doprovázet některá infekční onemocnění, záněty paranasálních dutin.
Zvláštním typem migrén jsou ty s tzv. aurou. Zažívá ji asi třetina lidí s migrénami. Tento stav předchází krátce samotné migréně. Aura představuje širokou škálu příznaků, ale nejčastěji je spojována s poruchami řeči, zraku a dalších smyslů. Pacienti mohou vidět záblesky, různé obrazce nebo nedokážou zaostřit. Objevuje se také mravenčení kůže.
Příčiny migrény
Přesné příčiny jsou různorodé a stále zůstávají neodhaleny, úlohu ale jistě mají i genetické vlohy, což potvrzuje častý výskyt v rodinných liniích. Zřejmě to ale bude otázka více genů, které se u dané osoby sejdou. Častěji trpí migrénami ženy, v návaznosti na hormonální výkyvy během periody. Někdy mohou migrénu vyvolat i antikoncepční pilulky. U každého může být spouštěč jiný. Někdy migréna odstartuje, až když se spouštěčů spojí více. Může se jednat o stres, úzkost, nedostatek spánku nebo jeho nepravidelnost, dlouhé sledování obrazovky počítače, ostré světlo, hlasité zvuky, potíže se zuby… bohužel jsou to často situace, kterým se v běžném životě nevyhneme, ať se snažíme sebevíce. Těžko ovlivníme i změny atmosférického tlaku, které také mohou mít vliv.
Některé věci ale ovlivnit můžeme – třeba svou stravu. Pravidelnost i její složení. Spouštěčem totiž může být příjem alkoholu, kávy, zrajících sýrů, čokolády, také glutamát i některá umělá sladidla… Migrénami častěji trpí obézní lidé. Vliv mohou mít změny na krční páteři vlivem špatného držení těla v důsledku nesprávných pohybových návyků a opomíjení správného cvičení.
Léčba
Pomáhá odpočinek, ticho a klid. Obvyklé léky proti bolesti jsou účinné jen při mírných formách. Univerzální léčba bohužel neexistuje. Existují léčiva, která snižují frekvenci výskytu migrény a jsou využívány jako prevence při chronických migrénách (beta‑blokátory, blokátory kalciových kanálů, antidepresiva, antikonvulziva – topiramát, valproát…). Úplně však výskytu migrén nezabrání. Při záchvatu jsou využívány tzv. triptany ovlivňující hladinu serotoninu.
Prevence
Životospráva, pravidelný spánek, pravidelná vyvážená strava a dostatečný příjem tekutin. Prospěšná jsou dechová cvičení a přiměřená fyzická aktivita. Příliš intenzivní cvičení může být naopak spouštěčem migrény. Je doporučováno obohatit stravu o hořčík, koenzym Q10 a riboflavin. Neváhejte do preventivních opatření zařadit dechové cvičení, jógu, akupunkturu a fyzioterapii.
S bylinkami na migrénu?
Tak jako nejsou vyjasněny přesné mechanismy rozvoje migrény, nejsou úplně odhaleny cesty a účinné látky z bylinek, které při migrénách přinášejí úlevu. V této souvislosti se mluví zejména o heřmánku pravém (ale i římském a žlutém), meduňce lékařské a levanduli, muškátové šalvěji, mátě kadeřavé, rolní i peprné, kanuce, kozlíku a kopaivě. Jistě nelze tvrdit, že zastaví akutní migrénový záchvat, mohou ale mírnit příznaky. Tyto byliny obsahují esenciální oleje, u kterých jsou prokázány protizánětlivé a analgetické účinky, tedy tlumí bolest. Nápomocné jsou také svým zklidňujícím účinkem na psychiku. Ovlivňují přenos nervových vzruchů. O některých (např. o šalvěji) můžeme směle hovořit jako o přírodním antidepresivu, levandule má zas účinky sedativní.
Při stresujících situacích využijete zklidňující esenciální oleje tím, že je jednoduše nakapete na ubrousek a necháte odpařovat v místnosti. Nebo vyzkoušejte inhalační tyčinky, do kterých si nachystáte svůj oblíbený zklidňující esenciální olej a tyčinku můžete nosit stále při sobě. Můžete si i vytvořit vlastní směs.
Z čerstvého i sušeného heřmánku, meduňky nebo máty nachystáte bylinné čaje, které můžete pravidelně popíjet. Vychladlý nálev je ideální pro vytvoření obkladu.
Kdo nemusí silné bylinné vůně, určitě si oblíbí KOPAIVU. Esenciální olej jemné pryskyřičné vůně je opravdu příjemný snad pro každého. Při bolestech jej použijte v 1% koncentraci v nosném masážním oleji (mandlový nebo třeba z vlašských ořechů) pro jemnou masáž v oblasti spánků a pro uvolnění svalů v oblasti krční páteře. Pro tuto jemnou masáž se výborně hodí i esenciální oleje z eukalyptu a máty peprné. Menthol z máty peprné opravdu dokáže tlumit bolest. Jelikož jsou to oleje výrazně „větrové“, použijte koncentraci určitě nižší.
Pokud se úplně necítíte na to si směs sami míchat, sáhněte po přípravku CHINA BALZAM, který právě eukalyptus a mátu peprnou obsahuje. Společníky jim dělá borovice, sibiřská jedle a jalovec. Aplikujte jemnou masáží na čelo, spánky a šíji a následně si dopřejte odpočinek.
Jak je uvedeno výše, u někoho mohou mít silná aromata naopak úlohu spouštěče a na každého funguje něco jiného.
Bylinné doplňky stravy
Pomocnou ruku či chcete‑li lístek přiloží rostliny také jako doplňky stravy. Pozitivní vliv byl objeven u HARPAGOFYTU LEŽATÉHO neboli čertova drápu/ďáblova spáru. Extrakt z něj je protizánětlivý a působí také jako antikonvulzivum. Pomoci může i ZÁZVOR, ŠIŠÁK BAJKALSKÝ, DRMEK nebo GINKGO BILOBA. KURKUMA a její
hlavní účinná složka kurkumin působí proti bolesti, protizánětlivě a antioxidačně.
Na první pohled neuvěřitelně působí i spreje do nosu s obsahem kapsaicinu, tedy účinnou látkou z chilli papriček. Takový sprej si asi do nosu stříknout netoužíte, ale silné pálení a slzení brzy pomine a dostaví se znatelná úleva od bolesti hlavy.
TŘEZALKA TEČKOVANÁ, další bylina s uklidňujícími účinky na organismus. Své využití nachází při začínající depresi, zažene melancholii a pocity úzkosti. V řadě klinických studií byl potvrzen její účinek na mírné a středně silné deprese. Zjistilo se, že má podobný vliv jako ostatní antidepresiva, avšak účinek se projeví až po několikatýdenním pravidelném užívání třezalky. Klinické pokusy s třezalkou tečkovanou naznačují prospěšnost užívání této bylinky při změnách nálady spojených s menopauzou a premenstruačním syndromem, s obsedantně‑kompulzivní poruchou a také se zimními (sezónními) depresemi. Je vhodná při nadměrném stresu a doporučuje se také při žaludečních neurózách, při migrénách či při léčbě závratí.
Život s migrénou není jednoduchý – nebojte se vyhledat pomoc odborníků! Spoustu věcí, které mohou průběh migrény nebo četnost záchvatů zmírnit, ale můžete ovlivnit sami.
MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.