Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 3/2024

Děti v sauně

V rámci programu zdravého životního stylu tyto aktivity začalo podporovat mnoho škol i školek. Sauna má blahodárné účinky. Pořádným vypocením si zlepšujeme tělesnou odolnost vůči nepříznivým vnějším vlivům, vyčistíme si hlavu a tím se zbavíme stresu. Mnoho lidí již saunování považuje za očistný rituál jak fyzický, tak psychický.

Sauna podporuje cévní a oběhový, lymfatický, dýchací, a imunitní systém. Pokožka je po saunování jemnější, tělo odpočinuté a zbavené odpadních látek, které jinak z těla odcházejí při horečnatých onemocněních.

 

Jak se správně saunovat?

  • Do sauny chodíme tak 2 hodiny po jídle.
  • Nechodíme v plavkách, gumičky brání správnému toku krve a lymfy, zahalit se můžeme do prostěradla.
  • Svaly by měly být uvolněné, proto je nejlepší ležet, tělo se tak prohřívá stejnoměrněji… ale jde to vždy? Pokud přitáhnete nohy k bradě, bude to lepší, než je ponechat na chladnější zemi.
  • Největší horko je v sauně u stropu. Sauna bývá vyhřívána na 70–100 °C a vlhkost vzduchu je okolo

20 %. Pokud se saunováním začínáte, zůstaňte sedět na zemi nebo nejnižší lavici.

  • Asi v desetiminutových intervalech polévejte horké kameny, tím vzniká pára, která příznivě působí na pokožku, ale především na dýchací cesty. A co teprve když si přidáte kvalitní esenciální olej…
  • Místo metliček si pořiďte drbadlo z mořské houby nebo přírodní trávy, třením podpoříte pocení.
  • Pokud ležíte, před odchodem z potírny se asi na

3 minutky posaďte, předejdete závrati či nevolnosti.

  • Po odchodu z potírny se osprchujte studenou vodou a pak hurá do studeného bazénu. Následně se zabalte do suché osušky a odpočívejte v odpočívárně.
  • Nezapomeňte i na dostatečný přísun tekutin, nejlépe čisté vody bez bublin, vody s citronem… Po ukončení saunování je ideální doplnit i minerály v podobě čerstvých ovocných nebo zeleninových šťáv, vynecháme alkohol.
  • Při pocení tělo vylučuje minerální látky a jiné různé kyseliny, které udržují kyselý povrch pokožky kožní film (pH 5–6), tím se posiluje obranyschopnost organismu.

Každý z nás se potí jinak a proto se nedá přesně stanovit doba, po kterou bychom se měli potit, ale většinou se u dospělých pohybuje okolo 20 minut. Celý proces se opakuje 3–4×, ale i to záleží na nás samotných.

Pro děti saunu nevyhříváme na tak vysokou teplotu. Pokud chodí děti v doprovodu rodičů do dospělácké sauny, tak je necháme sedět na nižší lavici a interval saunování zkrátíme.

 

Saunovací cyklus dítěte

Je obdobný jako u dospělého, není však potřeba jej opakovat příliš často, alespoň při začínání se saunováním.

  • očista – osprchujte dítěti celé tělo i vlasy vlažnou vodou
  • saunování ‑ celou dobu pozorujte reakce dítěte, použijte nižší teploty

a kratší dobu než u dospělého – batole 3 minuty, školkové děti 5–8 minut, od 10 let 8–15 minut

  • ochlazení – vlažnou vodou, opatrně a citlivě, nikdy ne hlavu, bazén vynecháváme u batolat a školkových dětí
  • odpočinek – osušte dítě a zabalte ho do suchého ručníku a odpočívejte

Saunovací rituály jsou mezi dospělými stále oblíbenější. Otázkou je zda je mohou navštívit i děti. Mohou, pokud dodržíte body sounování pro děti. Na saunovací rituál můžete použít esenciální oleje: BOROVICOVÝ, EUKALYPTOVO-

-CITRONOVÝ, MEDUŇKOVÝ, CITRONOVÝ, MATEŘÍDOUŠKOVÝ

nebo speciální SAUNOVACÍ SMĚSI. Dbejte však na to, aby byly oleje opravdu z přírodních surovin a ne syntetická náhrada. To by celý saunovací rituál postrádal smysl a imunitu vašeho dítěte by nepodpořil.

 

Michaela Švorcová