Časopis
ČASOPIS AROMATERAPIE 3/2024
Imunitní systém u dětí
Když ho pochopíme, budeme vědět, jak ho podpořit
Imunitní systém není vůbec jednoduchý. Jeho buňky mají různé schopnosti, pozice, vlastnosti i funkce. Stejně jako důstojníci a vojáci v armádě, každý zde má své důležité místo a svoji úlohu. Nepřítel se musí odhalit, správně identifikovat a musí se vymyslet konkrétní strategie pro boj s ním. Jeho rychlé rozpoznání a likvidace někdy není snadná. Než se zmobilizuje armáda a vyzbrojí se správnými zbraněmi, trvá to docela dlouho.
Schopnost imunity rozpoznávat a reagovat na vše, co je pro tělo škodlivé, se nejvíce vyvíjí v dětském věku. My jako rodiče samozřejmě chceme, aby naše děti stonaly co nejméně a hledáme možnosti, jak je ochránit. Někdy ale až zbytečně vše dezinfikujeme a držíme je ve sterilním prostředí, aby„něco nechytily“. Děti se ale potřebují setkávat s nemocemi. Jedině tak si bude moci imunitní systém zapsat informace o jejich původcích (patogenech) do své imunologické paměti. To je totiž klíčové pro její další vývoj. Tím, jak se „seznamuje“, si vytváří svou vlastní „imunologickou paměť“, díky které si pamatuje postup, jakým se podařilo infekci zlikvidovat. Při dalším setkání
s patogenem umí reagovat mnohem rychleji a nemoc zničí v zárodku. Tato část imunity se označuje jako specifická nebo také získaná a soustředí do své armády buňky a informace, které si sbírá v průběhu celého života. To je podstata imunologické paměti. Pro malé děti to v podstatě znamená, že čím více různých nemocí za svůj dětský život potkají, tím více informací si jejich imunitní systém do své paměti nasbírá a ony tak budou v dospělosti vůči nim odolnější.
Slizniční imunita – alfa a omega v prevenci respiračních onemocnění
Zásadní součástí imunitního systému je slizniční imunita. Chrání tělo před nepřátelskými buňkami vstupujícími přes kůži, sliznice nosu, úst, plic a trávicí trakt. Ochranné bariéry jsou neustále v pohotovosti a navzájem úzce komunikují s ostatními buňkami imunitního systému. Na svém povrchu soustřeďují složitý systém nazývaný mikrobiom, který stojí v první obranné linii. Jeho hlavní rolí je chránit tělo před vstupem patogenů do těla. Když si uvědomíme, že v první linii stojí naše kůže, nosní sliznice, sliznice úst, střeva i pohlavních orgánů, pak nám dojde, že pokud se na ně chceme spolehnout, musíme se o ně dobře starat. A tady je prostor pro nás rodiče. Pokud děti povedeme už od malička k dobrým návykům a zdravému životnímu stylu, podpoříme vývoj jejich imunity dobrým směrem.
Budování hygienických návyků
Přimět děti, aby si myly ruce, chodily brzo spát, nejedly sladkosti a šly se ven proběhnout, i když tam není zrovna hezké počasí, může být docela oříšek. Proto bychom jim měli zásady zdravého životního stylu vštěpovat už od útlého věku. Imunita tak bude mít dost času na „vytrénování“ se. Dobrým základem je samozřejmě strava, která by měla být co nejpestřejší a nejkvalitnější. Ruku v ruce spolu jde dostatek pohybu, hlavně na čerstvém vzduchu, psychická pohoda a vhodné hygienické návyky.
Kdo má děti, moc dobře zná vývojové období „A proč?“. Děti milují otázky a ptají se pořád dokola na to samé, dokud je neuspokojí ta správná odpověď. Děti také milují experimenty. Jeden takový experiment můžete rovnou využít při vysvětlování otázky ohledně mytí si rukou. Vysvětlete jim, že na rukou mají bakterie, které když budou v přesile, mohou způsobit nemoc nejen jim, ale i jejich kamarádům. K názorné ukázce použijte třpytky. Nasypejte je dětem na ruce a společně si představte, že to jsou bakterie. Pak je nechte dělat běžné činnosti. Díky tomu uvidí, jak snadno se mohou třpytky/ bakterie přenášet. Děti pak pošlete si umýt ruce vodou a mýdlem. Lépe tak pochopí, jak je důležité umývat si ruce před každým jídlem, aby se zbavili z rukou všech bakterií. Ještě náročnější disciplínou je budování správné techniky čištění zubů. Choďte s dětmi na dentální hygienu už od předškolního věku, aby se naučili správně čistit si zoubky. Věděli, jste, že pro kontrolu správně vyčištěných zubů existují indikátory plaku, které zabarví zuby v místech, kde nejsou dostatečně dobře vyčištěny?
Při budování návyků ústní hygieny se nebojte zařadit olejové zubní přípravky. Jejich základem jsou rostlinné
oleje, proto jejich složení negativně neovlivňuje ústní mikrobiom. Zároveň nevadí, když jej děti spolknou. Navíc, přidané éterické oleje ulevují od bolesti při prořezávání nových zoubků. Naučte už malá miminka pravidelnému čištění pusinky. Po každém kojení jim lehce vytřete pusinku navlhčeným cípem kapesníku nebo pleny. Použijte pár kapek oleje BABY-DENT a miminku vytřete pusinku od zbytků mléka. Jednak si miminko lépe osvojí návyky ústní hygieny, ale také se sníží riziko rozvoje tzv. “moučnivky“, která je následkem nestabilního mikrobiomu v ústech.
Výchova ke správné výživě
Oslabená imunita a nedostatečná výživa jdou spolu ruku v ruce. Jídelníček dítěte by měl být proto poskládán tak, aby podporoval jeho normální vývoj. Problém v dnešní výživě dětí je snadná dostupnost sladkostí. S tím je spojená kazivost zubů a negativní ovlivnění střevního mikrobiomu. Zdravá střevní sliznice je pro dobrou imunitu zásadní. Funguje jako bariéra před vstupem patogenních mikroorganismů do krve, stimuluje imunitní odpověď těla a pomáhá regulovat zánětlivé reakce. Tím střevo významně přispívá k ochraně proti infekcím dýchacích cest a podporuje celkové imunitní zdraví.
Strava bohatá na cukry a zpracované potraviny může způsobit záněty i oslabení imunity. Omega‑3 nenasycené mastné kyseliny mají antioxidační vlastnosti a také ovlivňují funkci B a T‑lymfocytů. U dětí je dostatek omega‑3 mastných kyselin důležitý hlavně z hlediska vývoje mozku, nervové soustavy a zraku. Do dětského jídelníčku zahrňte potraviny bohaté na prospěšné omega‑3 mastné kyseliny. Jsou hlavně v rybách (losos, tuňák, sleď, makrela…), ale i ve lněném semínku, chia semínku nebo oříšcích. Pro zdravou imunitu je velmi důležitý vitamín C, který je silným antioxidantem. Najdete ho například v citrusových plodech, kiwi, paprice, brokolici nebo kapustě.
Mně se ještě nechce spát
Během spánku probíhá celá řada procesů nezbytných pro obranyschopnost a celkovou vitalitu. Opravují se a obnovují buňky, včetně těch imunitních. Pokud dítě spí málo, může se to projevit oslabením imunitního systému. Děti jsou ještě malé na to, aby věděly, jak moc je pro ně spánek důležitý. Rodiče by měly nastavit a dodržovat pravidla spánkového režimu už u malého miminka. Klidné prostředí, pravidelný režim a večerní rituály – večeře, sprcha, pohádka, pomazlení v postýlce, apod. Tím dítě uklidníte, pomůžete mu snadno usnout a zajistíte mu zdravý spánek. A pokud má dítě problém s usínáním, rozhodně neberte na pomoc do ruky mobil nebo tablet. Děti, které tráví čas před spaním u displeje, hůře usínají. Světlo vyzařované z displeje ovlivňuje kvalitu spánku. Vybudované spánkové návyky mají vliv na spánek a mohou se přenést do dospělosti.
Díky aromaterapii se může z usínání stát krásný a voňavý rituál. Éterické oleje můžete aplikovat formou koupele či masáže. Pro klidné dětské usínání je dobrá MANDARINKA, HEŘMÁNEK ŘÍMSKÝ,
V dětském jídelníčku by neměly chybět zdravé tuky. Nebojte se je dětem přidávat do prvních příkrmů. Důležitý je správný výběr. Zdrojem omega‑3 nenasycených mastných kyselin je LNĚNÝ OLEJ, KONOPNÝ OLEJ, OLEJ Z VLAŠSKÝCH OŘECHŮ. Do teplé
kuchyně se dá zařadit AVOKÁDOVÝ a SEZAMOVÝ OLEJ, ve studené kuchyni můžete využít OLIVOVÝ a DÝŇOVÝ OLEJ. Jednotlivé oleje můžete střídat dle chuti.
Pravidelný pohyb zlepšuje cirkulaci krve a transport kyslíku a živin do buněk, včetně těch imunitních. Nebojte se vyrazit ven, i když tam není ideální počasí. Pohyb venku v chladnějším počasí působí příznivě na organismus, a tím i na imunitu. Při sportu venku se také dítě ve zdravé míře otužuje a jelikož vše v našem těle je provázané, zlepšuje se kvalita spánku a snižuje působení stresu. Vyrazte s dětmi objevovat krásy přírody babího léta.
V rámci otužování můžete vzít děti do sauny. Krátkodobá tepelná stimulace kůže s následným ochlazením vede k aktivaci imunitního systému. Pravidelné saunování zvyšuje odolnost proti virovým i bakteriálním onemocněním.
PharmDr. Vendula Víchová