Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 3/2023

Úvodní slovo

Prázdniny jsou u konce, začíná babí léto. Dozrává ovoce, listy stromů pomalu začnou vytvářet paletu barev typických pro podzim. Letní teplé počasí vystřídají chladné ranní teploty a vlhko. Přichází období, kdy podporu potřebuje naše imunita.

Aromaterapie je skvělý způsob, jak si udržet zdraví, pohodu a vitalitu v době, kdy se příroda chystá na zimu. Využíváním léčivých účinků éterických olejů získaných z rostlin můžeme podpořit imunitu nebo předejít různým potížím, jako jsou nachlazení, rýma, bolesti hlavy, únava, deprese nebo stres. Používáním přípravků s obsahem éterických olejů tak činíme, aniž bychom si toto uvědomili. Přesto však je vhodné volit v každém období jiné přípravky, právě pro jejich odlišné léčebné účinky.

 

Nejvhodnější prevencí a podporou naší energie je princip teorie pěti elementů. Během pozdního neboli babího léta nám budou spolehlivými pomocníky například kardamom, koriandr, kadidlo, fenykl, citron, majoránka, vetiver, benzoin, řebříček. Pro podzim – element Kov – zvolme cypřiš, eukalyptus, borovici.

 

Používáním éterických olejů v čichacích tyčinkách a v kosmetických přípravcích podporujeme sebe, svou imunitu. Éterické oleje v aromalampě, difuzérech, v esenciálních parfémech vytváří zdravější prostředí, ve kterém žijeme my i naši blízcí. Zvolíme‑li oleje z rostlin, které jsou využívány při nachlazení, rýmě nebo kašli, podporujeme mikrobální čistotu prostředí a snižujeme šíření mikroorganismů kapénkové nákazy. Podporou jsou kajeput, čajovník, máta, borovice, smrk, manuka, tymián, mateřídouška, eukalyptus, kanuka, citron, pomeranč.

K mikrobiálně čistšímu prostředí nám pomáhá vhodný mycí a dezinfekční prostředek. Nejznámější z naší nabídky jsou ORANGE SANITOL a AROMA SANITOL. Pro předvánoční úklid jsme každoročně v říjnu na tyto přípravky poskytovali slevu. Vzhledem k neúrodě pomerančů v Brazílii se cena pomerančového oleje vyšplhala několikanásobně výše, a proto již sleva na přípravky s pomerančovým olejem nebude. Přesto však jsme pro vás na měsíc říjen připravili překvapení a mimo něj při nákupu některého pomerančového čističe obdržíte dárek, který vám jistě udělá radost. Doufám, že úroda pomerančů bude příští sezónu větší a oleje bude dostatek. Více se o připravované akci dozvíte na www.aromakh.cz a z ecomailů, kterými vás pravidelně informujeme o novinkách, akcích, článcích na blogu.

Michaela Švorcová

Úvodní slovo

Prázdniny jsou u konce, začíná babí léto. Dozrává ovoce, listy stromů pomalu začnou vytvářet paletu barev typických pro podzim. Letní teplé počasí vystřídají chladné ranní teploty a vlhko. Přichází období, kdy podporu potřebuje naše imunita.

Exotický olej TAMANU

Foraha, kamanu, domba, alexandrijský nebo indický vavřín, ati tree – i pod těmito názvy se skrývá středně vysoký strom kalaba obvejčitá (lat. Calophyllum inophyllum). Ze semen jejích plodů je po 5 až 6 týdnech přirozeného sušení na slunci za studena lisován OLEJ TAMANU. Semena obsahují až 75 % tohoto oleje.

MYRTOVITÉ ROSTLINY

Proč se věnovat rostlinné čeledi myrtovitých (lat. Myrtaceae)? Z pohledu aromaterapie je to velice významná skupina. Éterické oleje získávané z myrtovitých rostlin vynikají svými intenzivními účinky na tělo i psychiku, výraznou antimikrobiální aktivitou, působí proti širokému spektru bakterií i původců plísňových onemocnění. Jedná se většinou o siličnaté dřeviny.

PROTIZÁNĚTLIVÁ AROMATERAPIE – kopaiva, kurkuma a kadidlo

Bolest, zarudnutí, horkost a nebo porucha hybnosti nás často dovedou až k lékaři. Ten nás vyšetří a zhodnotí stav větou: Je to zánět. Předepíše protizánětlivé léky, protizánětlivou mast nebo v případě potřeby antibiotika.

TOP 7 éterických olejů proti bolesti v krku

Bolest a škrábání v krku není nic vzácného. Snad každý z nás si tento nepříjemný příznak během roku zažije. Nejčastěji jako součást nachlazení nebo infekcí dýchacího systému či angíny. Pozorujeme zarudnutí a otok mandlí, špatně se nám polyká, můžeme mít horečku, jsou zvětšené mízní uzliny v oblasti krku.

ROSTLINNÉ EXTRAKTY A TINKTURY

Koncentrovaná síla přírody pro spokojené tělo i duši Výtažky z rostlinných materiálů obsahují široké spektrum pro náš organismus užiteč- ných látek, které dokážou působit silně protizánětlivě, antimikrobiálně a antioxidačně.

Aromaterapie v paliativní péči

Paliativní péče je komplexní přístup pro podporu kvality života pacientů s život ohrožující diagnózou a pacientů v terminálním stádiu nemoci. Měla by naplňovat tělesné, psychologické, ale i sociální a spirituální potřeby nemocného člověka a jeho rodiny.

Dětství – klíčové období pro vývoj imunitního systému

Možná máte doma malého předškoláčka nebo dítko, které v září poprvé nastoupilo do školky a už teď se děsíte představy, jak zvládnete nápor všech infekcí, které na něj v dětském kolektivu číhají. Jak je to vlastně s imunitním systémem malých dětí, jak se budují jeho základy a jak mu můžeme pomoci, aby se dobře vyvíjel?

Důkladná PREVENCE jako ZÁKLADNÍ ESENCE

Nosní sliznice musí denně odolávat různým infektům, které se touží dostat přes dýchací cesty dál do těla. Proto je na místě udržovat náš nos zdravý, aby byl vůči infekci co nejvíce odolný. Pravidelná hygiena nosu představuje tu nejlepší prevenci opakujících se rým. Pro nosní hygienu jsou nejvhodnější spreje s mořskou vodou obsahující cenné minerály

Office esence

Pondělí, úterý středa… nebo neděle… na který den se dnes cítíte? V pondělí se nám nechce do práce, bude porada, ach jo… použijte směs pro pondělí. Máte poradu ve středu? Nevadí, pondělní vůní nic nepokazíte, použijte ji ve středu nebo v neděli, pokud potřebujete “nakopnout”.

Autoparfém Fresh mood

V dnešním uspěchaném světě je někdy těžké najít chvíli na relaxaci a odpočinek. Dlouhé cesty autem mohou být stresující, a proto je důležité mít u sebe něco, co nám pomůže zlepšit náladu a přinése pohodu. A právě pro tyto potřeby byl vytvořen autoparfém FRESH MOOD, který v sobě ukrývá přírodní sílu a blahodárné účinky esenciálních olejů.

Majoránka

Olej z vlašských ořechů

Olej z vlašských ořechů je nejen skvělým pomocníkem na vaření, ale má i plno zdravotních benefitů. Patří mezi ně antioxidační účinky, podporuje cévní a oběhovou soustavu díky obsahu omega‑3 a omega‑6 mastných kyselin, pomáhá udržovat střevní mikrofóru, tudíž zlepšuje trávení a je tak skvělým partnerem při redukci.