Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 3/2022

Úvodní slovo Karla Hadka

Jaro, léto, podzim, zima... Roční období se nám v pravidelném rytmu střídají. Ke každému období patří i specifické počasí. A tak se vždy od příchodu zimy těším na příchod jara s jeho hřejivými paprsky. Stejně tak toužebně je očekáváno léto, čas prázdnin a dovolených, doby, kdy lidově řečeno dobíjíme naše baterie energií slunečního svitu a vytváříme zásoby vitamínu D pro onu chladnější a na sluneční svit chudou část roku.

Věřím, že doba dovolených a prázdnin každému přinesla příjemné prožitky a bude na co vzpomínat. I přes rozmary počasí bylo letošní léto svými prosluněnými dny krásné, a tak loučení s ním za pár dní bude obtížné. Podzimní rovnodennost neboli astronomický podzim v letošním roce nastává u nás, na severní polokouli, dne 23. září ve 3 hodiny a 4 minuty, tedy v brzkých ranních hodinách. Právě v tento den bude sluníčko vycházet přesně na východě a zapadat přesně na západě. Den bude stejně dlouhý jako noc. Následující dny se budou zkracovat, bude ubývat slunečního svitu a ukazatelé teploměrů se dají sice nepravidelně, ale vytrvale na cestu směrem dolů. Nezbývá než věřit, že před příchodem sychravých podzimních dnů nás ještě očekává i co nejvíce krásných dnů babího léta. Nastane čas toulek podzimní přírodou. Těšit se můžeme na každoroční kouzelnou hru barev listí stromů.

Výlety do přírody nejen příjemně naladí, prospějí našemu zdraví, ale i pozitivně ovlivňují naši psychiku. Je to i jedna z posledních možností, jak předejít splínu a depresím, které mnohým nedostatek sluníčka způsobuje. Nutno zmínit i pozitivní vliv toulek přírodou na posílení imunitního systému, jenž nám na oplátku nabídne podstatně lepší ochranu před různými zdravotními problémy, které jsou každoročně věrným průvodcem chladnou částí roku. Pokud vše nestihneme v přírodě, i teplo domova
a příjemné domácí prostředí nám může být nápomocné v zajišťování bezproblémového „přežití“ nepřízně počasí.

Éterické oleje nabízí možnost aromatizace prostor, v nichž pobýváme, a jejich následnou inhalaci. Aromatizované prostory nejen provoní, právě na podzim oceníme jejich jedinečnou schopnost mikrobiálně vyčistit vzduch a zbavit jej různých všudypřítomných patogenních bakterií i virů. Mnohé éterické oleje vykazují velice pozitivní vliv na naše dýchací cesty, pro které právě chladné roční období představuje značnou zátěž. Taktéž příjemně teplé aromaterapeutické koupele, dalo by se říci specialita pro toto období, poslouží nejen fyziologické očistě těla, ale současně poskytují velice příjemnou formu relaxace. Cenné služby nabízí aromaterapeutické koupele i v případě nastydnutí. Včasně použity mohou zabránit onemocnění.

Všem čtenářům časopisu Aromaterapie přeji nejen krásný a barevný podzim, ale též aby je aromaterapie provázela a stejně tak i pomáhala na každém kroku chladného ročního období.

Váš Karel Hádek

Úvodní slovo Karla Hadka

Jaro, léto, podzim, zima... Roční období se nám v pravidelném rytmu střídají. Ke každému období patří i specifické počasí. A tak se vždy od příchodu zimy těším na příchod jara s jeho hřejivými paprsky.

Ománské kadidlo HOJARI

Kadidlovníková pryskyřice provází lidstvo na jeho cestě již po tisíciletí, v našem sortimentu se ale jedná o NOVINKU!

ŠPANĚLSKÁ VERBENA – svěží letní aroma

Thymus hyemalis, druh tymiánu vyskytující se v jihovýchodním Španělsku, poskytuje krásné, svěže nasládlé citralové aroma. Tato vůně je velmi oblíbená jako dominantní složka parfémů a skvěle se doplňuje s kafrovými, citrusovými, bylinnými, mintovými, kořeněnými i dřevitými vůněmi.

NOVĚ V PRODEJI PRO DOSPĚLÉ

Po úspěšných novinkách pro děti přichází nové přípravky pro dospělé. V současné době se můžete seznámit se třemi produkty, ale další budou postupně následovat.

Olej z listů pomerančovníku

Tento olej je též znám pod označením petit grain. Naprosto stejné označení je běžně používáno i pro oleje vyzískané z listů mandarinky, citronu, grapefruitu, sladkého pomeranče a dalších citrusových druhů.

Absolue

Jedno z témat, které se v aromaterapii velice často probírají, je otázka technologie výroby různých éterických olejů. Nejčastěji používanou je parní destilace, kdy se přes zpracovávaný materiál pouští pára (až o teplotě 140 °C).

Kam pro nové informace ze světa aromaterapie?

Kromě tradičního aromaterapeutického Časopisu pro zdraví a krásu, který držíte v ruce, pro vás chystáme řadu dalších tipů, informací, dělíme se s vámi o zkušenosti našich dlouholetých zákazníků, pomáháme vám radami, jak si vytvářet vlastní kosmetické přípravky.

KOMEDONY

Komedony, běžně též nazývané černé tečky, jsou kožní póry ucpané pevným tukem. Ty jsou jedním z častých kosmetických problémů. Pro jejich odstranění je ideální hloubkové čištění pleti.

Nekomedogenní rostlinné oleje

V kosmetických přípravcích AKH naleznete řadu druhů rostlinných olejů. V naší nabídce je jich přes 20. Proč tolik? Nestačí jich smíchat jen něco málo základních? Jsou přeci„přírodní“, tady se nedá udělat chyba...

Růžovka neboli rosacea

Ke zčervenání obličeje někomu stačí se zastydět, jinému rozčílit. Toto emotivní zrudnutí však nemá dlouhého trvání, takže celkem rychle dochází k jeho vymizení. Daleko nepříjemnější a trvalé je červené zabarvení pokožky u rosacey.

Hoďte nohy do pohody aneb postavte své tělo zpátky na nohy

Po letním období, kdy jsme dopřávali našim chodidlům svobodu v žabkách, sandálkách nebo chodili na boso, může být návrat do uzavřené obuvi nepříjemným rozladěním.

Po hlavě do podzimu s krásnými vlasy bez kompromisů

Prosluněné dny u bazénu, moře či jezera se na našich vlasech podepsaly. V létě díky opálené pokožce a zářivě zlatým pramenům vypadáme o poznání lépe. Na jeho sklonku jsou však naše vlasy poničené a vlasová pokožka vysušená a svědivá. Co s tím?

Jak na atopický ekzém u dětí

Atopický ekzém u dětí se může objevit kdykoliv a zcela nečekaně i přesto, že se o jejich pokožku staráme s tou největší péčí. V poslední době jde o celkem častý problém. Uvádí se, že až 20 % dětí se v České republice setká s nějakou formou atopického ekzému.

PROČ JE OBDOBÍ DO 5 LET VĚKU DÍTĚTE NEJDŮLEŽITĚJŠÍ?

Podle vědeckých studií se mozek dítěte vyvíjí z 90 % v období od narození do 6 let věku. Je proto zásadní dětem od prvních dnů života připravit prostředí plné podnětů. Veškeré pozitivní zážitky, které děti navnímají v raném období svého života, je později předurčí k tomu, aby byly ve svém dospělém životě sebevědomější a šťastnější.

NOVINKY – RECENZE

Někteří naši klienti měli možnost vyzkoušet osobně novinky roku 2022 v době vzniku receptur. Při vývoji přípravku jsme byli rádi za připomínky. Nyní se s vámi chceme o některé konečné recenze podělit.

Svrab u lidí

Onemocnění svrabem bylo popisováno již v období antiky. Latinské označení svrabu – „scabies“ – je odvozeno od slovesa scabere = poškrábat. Nemusí být nutně spojeno se špatnou hygienou.

Novinky z výzkumu: použití rostlinných silic pro podporu zdraví včel

V roce 2019 započala naše spolupráce s Jihočeskou univerzitou na vývoji přípravků pro podporu zdraví včel založených na rostlinných silicích. Dílčí výsledky výzkumu naznačují vysoký potenciál silic při péči o včely.

Úspěchy v roce 2021

Ve vědeckém impaktovaném časopise INSECTS byl publikován článek s dílčími výsledky našeho výzkumu. Článek prošel hodnocením odborných oponentů, jedná se tedy o velký úspěch a ocenění.

Finanční dar Jihočeské univerzitě pro podporu výzkumu včel

Stejně jako loni, i letos byl Jihočeské univerzitě předán finanční dar pro podporu výzkumu včel.

Zeleninová zahrada s podzimem nezavírá!

Léto pomalu, ale jistě končí... Tábory, autokempy a jiné zájmové činnosti, kterými se lidé zabavují přes léto, se chystají na konec sezóny. Co teď s volným časem? Jednu radu pro vás máme... pusťte se do podzimního zahradničení, protože zahrada s podzimem rozhodně sezónu nekončí.