Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 3/2021

MATEŘÍDOUŠKOVÝ balzám

Jedno krásné přísloví praví, že dobrých přátel není nikdy dost. Pokud se podívám na současnou situaci, pak bohužel nezbývá než sarkasticky dodat, že oněch nežádoucích stejně tak, jako by nebylo nikdy dost. Jedním z často řešených problémů jsou různé záněty. Někdy uvnitř organizmu, jindy jsou jimi postiženy různé partie pokožky. I zde má aromaterapie celkem širokou nabídku různě účinných éterických olejů. K těm nejen nejznámějším, ale současně i neúčinnějším na velice široké spektrum původců zánětů, bakterií, patří éterické oleje ze skupiny tzv. fenolických olejů.

Jedním z nich je i mateřídouška. Vnímání vůně je samozřejmě individuální záležitostí, nemusí vonět každému, většina však se mnou zcela jistě bude souhlasit, že bylinná vůně mateřídoušky je opravdu velice příjemná. To je dáno skutečností, že olej mateřídoušky, např. na rozdíl od svého blízkého příbuzného oleje tymiánu, vykazuje nižší podíl tymolu a vyšší podíl karvakrolu. V případě různých zánětů na pokožce pak nejdůležitějším kritériem však nebude vůně účinné látky, případně daného preparátu, ale jeho účinnost. Empirické poznatky potvrzují, že mateřídouškový olej je velice účinný jak při vnitřním použití, tak i v preparátech určených k aplikaci na pokožku. Jsou však k dispozici nejen empirické, ale i vědecké poznatky. Je prokázáno, že mateřídouškový olej díky svému složení působí na mnohé patogenní bakterie, které mohou svým výskytem na pokožce způsobovat mnohé problémy. Jedním z nich je Staphylococcus aureus, velice dobře  známý zlatý stafylokok. Ten se sice celkem běžně vyskytuje jak na pokožce, tak i sliznicích zdravých lidí. Pokud ale za jistých podmínek (např. snížení imunity) dojde k přemnožení, bývá příčinou infekcí, mírnými záněty počínaje, až po život značně znepříjemňující a ohrožující komplikace. Velice častým problémem a důvodem k bezradnosti je u tohoto patogenního mikroorganismu rezistence na antibiotika.  Zde pak aromaterapie může ukázat svůj léčebný potenciál. Dalšími mikroorganismy, u kterých byla účinnost nejen zkoumána, ale i potvrzena, jsou Staphylococcus epidermidis. O něm lze konstatovat prakticky totéž, co o zlatém stafylokokovi. Koneckonců, je to celkem blízký příbuzný. Dále bych mohl zmínit prokazatelné účinky na některé streptokoky, kandidu a mnohé další, které však z pohledu pokožky hrají jen podřadnou roli. To je jen krátký výčet vědecky prokázaných účinků. Ty empirické jsou samozřejmě podstatně bohatší.

O účincích levandulového oleje je možné podobné konstatování jako o oleji mateřídouškovém, byť tento olej je podstatně jemnější. Zde jsou ona jemnost, jakož i protizánětlivé účinky dány vysokým obsahem linalylacetátu. Levandulový olej je však svými protizánětlivými a regeneračními účinky všeobecně daleko známější.  Vděčí za to velice rozšířenému používání mezi příznivci aromaterapie.  Dalšími oleji, které synergicky zvyšují účinnost olejů mateřídouškylevandule, jsou manukový, zázvorovýfenyklový. Jako nosiče éterických olejů posloužily tradiční exkluzivity jako bambucké máslo, mangové máslo, jojobový olej, které zjemňují pokožku, jakož i další rostlinné oleje. Samozřejmě ani regeneraci podporující vitamíny E a A nesmí chybět. Stejné lze říci i o lecitinu.

Vznikl tak nejen velice zajímavý a účinný protizánětlivý preparát. Jako bonus bych označil i jeho vynikající roztíratelnost na pokožce. To mohu potvrdit nejen  vlastní zkušeností s používáním v období vývoje a testování, ale podobně poznatky formulovali i „pokusní králíčci“. Nabídku tak obohatí účinný preparát na drobné zánětlivé procesy, které se v každodenním životě nevyhýbají nikomu.

 

Karel Hadek

Měníme se

V loňském roce jste se poprvé setkali s novými obaly na našich výrobcích. Láhve POLY s dávkovačem jsme měnili z několika důvodů. Jedním byla covidová situace, kdy začaly být problémy s dodávkou obalů a surovin, druhým požadavek na větší hygienu a třetím vaše nespokojenost s obalem a vzhledem původním.

Nově v prodeji: Komonicový éterický olej

Komonice lékařská (lat. Melilotus officinalis) je rostlinou z čeledi bobovitých (stejně jako např. hrách nebo jetel). Původní oblastí výskytu je Evropa a Asie, nyní i Severní Amerika. Skrývá se i pod označením žlutý sladký jetel.

Modrý cypřiš – australský nováček mezi našimi éterickými oleji

Pro upřesnění - nováčkem je modrý cypřiš v naší nabídce, jinak je tento strom používán už po tisíciletí původními obyvateli severní části Austrálie. Jeho sklizeň je plánována v rámci udržitelnosti produkce a je pod vládním dohledem. Tato dřevina dorůstá i 40 metrů, jsou známy cypřiše staré i přes 200 let.

MATEŘÍDOUŠKOVÝ balzám

Jedno krásné přísloví praví, že dobrých přátel není nikdy dost. Pokud se podívám na současnou situaci, pak bohužel nezbývá než sarkasticky dodat, že oněch nežádoucích stejně tak, jako by nebylo nikdy dost. Jedním z často řešených problémů jsou různé záněty. Někdy uvnitř organizmu, jindy jsou jimi postiženy různé partie pokožky.

Pačuliový olej

Pačuliový éterický olej má svou zvláštní, velice aktivní, charakteristicky zemitou, nasládlou, těžkou a kořeněnou vůní, kterou lze jedním slovem označit jako staro-orientálně exotickou. Traduje se, že tuto vůni si lidé buď zamilují, nebo ji nenávidí. Jde spíše o momentální nastavení každého jedince. Moje osobní zkušenost je, že někdy mi voní, jindy nikoli.

Péče o pleť a ústa pod rouškou

V dnešní době se stále častěji setkáváme s dotazy, které nás vedou k zamyšlení, jaký vliv má každodenní nošení roušek na pokožku obličeje a na dýchací cesty. Pokud máme imunitní systém v pořádku, umíme si ve většině případů s vdechovanými patogeny poradit.

Jojobový olej

Podíváme-li se do historie péče a pěstování pokožky, můžeme konstatovat, že jak živočišné, tak i rostlinné oleje byly od nepaměti nedělitelnou součástí kosmetických procedur. Důvody jsou naprosto logické a jsou minimálně dva. Tím prvním je fakt, že kyselý hydro-lipidový ochranný plášť pokožky člověka má příbuzné chemické složení jako rostlinné oleje.

Mrkvový zmatek

Mezi letošní nově zařazené položky na našem e-shopu přibyly dvě mrkvové novinky – Éterický olej MRKVOVÁ SEMENA – NEPÁL a OLEJ Z MRKVOVÝCH SEMEN LISOVANÝ ZA STUDENA. I když jsou obě tyto novinky vyráběny z mrkve obecné (Daucus carota), každá je vlastně jiná, má jiné hlavní obsahové složky a je používána odlišným způsobem.

Kosmetické přípravky – jaké je riziko pro celiaky?

Celiakie je autoimunitní zánětlivé onemocnění střev. Organismus neadekvátně reaguje na gluten, což je bílkovina přítomná v pšenici, ovsu, ječmeni, žitu. Lepek je přitom důležitý z hlediska technologie výroby potravin – dodává těstu jeho typickou strukturu. Ne každý, kdo má genetické predispozice, skutečně musí trpět klinickými projevy.

D-Panthenol (provitamín B5)

Panthenol je jednou z velice důležitých aktivních multifunkčních složek, o níž lze říci, že je doslova životně důležitá a díky svým vlastnostem a účinkům nesmí chybět ani v kvalitní kosmetice. Její další známé označení je provitamín B5. Hned v úvodu je vhodné upozornit, že ono všeobecné označení panthenol má dvě verze označované jako „D“ a „L“.

Podzimní ošetřování pokožky

Letošní teplé letní dny plné slunečního záření se pomalu, ale jistě chýlí ke konci. Nebude dlouho trvat a o slovo se přihlásí podzim se svým chladným a sychravým počasím. Ošetřování pokožky po ukončení opalovací sezóny je minimálně stejně tak důležité jako její ochrana během slunných letních dnů.

Rostlinné oleje v kuchyni

Jak rostlinné oleje a tuky, tak i tuky živočišného původu jsou nepostradatelnou součástí naší stravy. Používáme je jak na vaření, pečení, smažení, fritování, tak i ve studené kuchyni. V tomto pojednání bych se rád věnoval výhradně tukům a olejům z rostlinné říše.

Lupénka

Lupénka se pomalu, ale jistě stává jednou z tak zvaných lidových nemocí. V jednom odborném časopisu byla uvedena informace, že tímto onemocněním jsou postiženy více než 3 % populace. Dle dermatologů se jedná o nevyléčitelnou nemoc, i když léčbou a dalšími opatřeními lze stav podstatně zlepšit, v lepším případě i přivést do latentního stavu.

CAYATHERM

Dobrý den, ráda bych se přidala k pochvalám účinků oleje Cayatherm při pásovém oparu.Bohužel mě tato „radost“ postihla v prvním koronavirovém létě 2020. Jelikož jsem pásový opar do té doby nikdy neměla a těsně předtím jsem se několik dní „cpala“ jahodami, usoudila jsem, že ty červené flíčky budou kopřivka (tu jsem sice taky nikdy neměla, ale kdosi v rodině na ten „jahodový“ typ trpí).

Atopický ekzém

Lékaři synovi diagnostikovali atopický ekzém v době, kdy mu byly asi 3 měsíce. Hned nás vybavili spoustou informací o změně režimu, reklamními letáčky a zaručenými krémy a mastičkami na AE. Poctivě jsem tedy vykoupila lékárnu a mazala. Ekzém se nelepšil, takže byly nasazeny kortikoidy.

Éterické oleje do školky

Dobrý den, již řadu let používám vaše produkty k osobní potřebě. Stala jsem se učitelkou dětí v MŠ. V září do mé třídy nastoupí malé, sotva 3leté děti. Prosím poraďte mi nejvhodnější éterický olej, který bych kapala na papírové tácky a pomohl by novým dětem s klidnější adaptací na školku a s lehčím odloučením se od rodičů.

Popraskané koutky

Dobrý den, desítky let jsem spokojenou uživatelkou vašich přípravků a snad kromě oleje na mytí vlasů jsem se skamarádila se všemi, které jsem vyzkoušela. Dnes si nedovedu představit, že bych si čistila zuby zubní pastou nebo aplikovala na obličej některý z úžasných krémů s kyselinami všeho druhu.

Vyzkoušeli jsme: modrý cypřiš pomáhá při výskytu bradavic

Potkaly i mého syna – bradavice. Není to sice žádná hrozná choroba, ale pěkný pohled na ně není, rozsévají se dále po těle nebo dojde k přenosu infekce na dalšího člena rodiny a třeba na chodidle mohou být při chůzi nepříjemné.

Bez klobouku bos pečuj o svůj nos

Pohled do tváře člověka nám o něm prozradí mnohé. To, že se dá z obličeje poznat, jak se člověk cítí a jak žije, je známé už stovky let. Obličej můžeme rozčlenit do 5 pásem: ČELO – zobrazuje nervový systém. OČI – souvisí se stavem jater. NOS a TVÁŘE – zobrazují kvalitu oběhu a dýchání. ÚSTA – jsou zónou zažívacího ústrojí. BRADA – poukazuje na kondici ledvin a pohlavních orgánů.

Podzimní menu s mrkvovým a dýňovým olejem

Novinku rostlinný olej z MRKVOVÝCH SEMEN lisovaný za studena lze kromě péče o pleť využít i v kuchyni. Neobsahuje potravinové alergeny a má nespočet benefitů pro zdraví, stejně jako ostatní rostlinné oleje. Mrkvový olej je bohatý na karoteny, které mají schopnost působit jako silné antioxidanty.

Poradna: dravčík

Dobrý den, prosím o radu. Může mi vaše veterinářka poradit ohledně psa? Pes má cheyletielózu (roztoče na hlavě). Projevuje se svěděním, zarudnutím, ztrátou srsti. Má alergii na levanduli (silný kašel kvůli polštáři s levandulí a jalovcem).