Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 3/2020

Ruka ruku myje

Nenechte se zmýlit, tento článek nebude návodem k zamaskování nekalého chování, ale zamyšlením nad hygienou rukou. Ruce jsou taková šedá eminence našeho těla. Dokud fungují, moc si jich nevšímáme. Přijde nám automatické, že hladí, gestikulují, pracují, píší na klávesnici. Vše se zdá samozřejmé. Když se ale stane nečekaný úraz – rozřízlé bříško prstu, zlomený prst nebo zanícená záděra, cítíme se... JASNĚ jako BEZ RUKY. V tu chvíli nabývají skoro vesmírné důležitosti. Proto bychom měli péči o ně věnovat zvýšenou pozornost.

Pravděpodobně v žádné jiné době nezažily ruce tolik pozornosti jako letos na jaře. Koronavirová situace dala rukám pořádně zabrat. Neustálé mytí, desinfekce a používání rukavic způsobily přesušenou pokožku, svědění, štípání, olupování a nemožnost „je umazat“. Ruce byly v žebříčku pozornosti na nejvyšším místě.

Ale jak se říká: „Všechno zlé je pro něco dobré.“ Někteří lidé si oživili základy správné hygieny. Mytí rukou po toaletě, po příchodu z venku, před jídlem atd.

A přitom to je tak jednoduché. Věděli jste, že většina infekčních nemocí se přenáší rukama? Proto mytí rukou stále zůstává nejjednodušším způsobem, jak infekcím předcházet. Nejčastěji se jedná např. o žloutenku, E. coli, roupy, rotaviry, salmonelózu, a dříve to bývala i dětská obrna. Úlohu mohou mít špatně umyté ruce i při přenosu chřipky. Některé patogeny 24

přenášené v důsledku nedostatečné hygieny rukou přežívají v prostředí hodiny až dny, jiné, třeba virus žloutenky typu A, i měsíce. To je už docela dobrý důvod k mytí a desinfekci rukou, nemyslíte? Správným mytím rukou nic nezkazíte, pokud tedy používáte přípravky šetrné k pokožce – například mycí oleje.

V naší nabídce naleznete mycí oleje na ruce hned tři – DESINFI, CITRIO a SENZITIV. Spolehlivě odstraní všechny nečistoty rozpustné v tucích, ale i ve vodě. Rostlinné oleje, které tvoří základ těchto mycích olejů, nejsou těkavé, a proto se jich část vstřebá pokožkou včetně éterických olejů. Pokožka rukou je po jejich užití čistá a jemná. Mycí oleje z naší nabídky jsou vhodné pro celou rodinu od dětí až po seniory.

První pomoc, po níž většina lidí sáhne, je krém na ruce. Opravdový BALZÁM NA RUCE je třezalkovo – mateřídoušková specialita BALNARU. Polomastný třezalkový krém MYRHEA zase pomůže u profesionálních ekzémů a extrémně namáhané pokožky rukou u pečujících profesí, tedy lékařů, kadeřnic atd. Pro každodenní použití se hodí lehký nemastný vitamínový krém REA.

Na stavu pokožky rukou se často podepisuje i chlad, odmašťující mycí prostředky nebo různá kožní onemocnění, např. atopický ekzém. Pro ty, kteří potřebují ruce pořádně promazat, je tu mastný multivitamínový krém SHEADERM TH. Základem je bambucké máslo, které pokožku krásně zjemní, zregeneruje a na dlouhé hodiny uleví od pocitu suchých rukou. Hodí se i pro přípravy masky či masáže. Najdou se však i tací, kteří naopak nemají rádi pocit mastných rukou, a přesto potřebují své ruce ošetřovat. Pro ty je v nabídce lecitinový balzám s mírným obsahem alkoholu LECIO-MAJO. Rychle se vstřebává, vejde se i do té nejmenší kabelky a oblíbili si ho i zákazníci s atopickým ekzémem.

Nově můžete nalézt na e-shopu Aromaterapie Karel Hadek i desinfekční lecitinové emulze DESISTRONG a DESICITRO a hydrofilní mycí oleje s antimikrobiálními účinky HY-DESISTRONG a HY-DESICITRO. Lecitinové emulze na rozdíl od přípravků čistě na bázi alkoholu nepoškozují kůži a nenarušují důležitý ochranný kožní film. Desinfikují a zároveň pečují a podporují zdravou kůži. Přesto jsou však citlivé k problematické a ekzematické pokožce. (Za to JÁ EKZEMATIK dám RUKU do ohně). Antimikrobiální účinek lecitinových emulzí je zajištěn lihem, podpořen thymolem a obsaženými éterickými oleji z pomerančové kůry, citronové kůry, máty, rozmarýnu, čajovníku a dalšími. Před aplikací emulze doporučujeme použít i mycí oleje HY-DESISTRONG a HY-DESICITRO s antimikrobiálním účinkem.

Prostě každý si u nás najde to své. Do rukou se nám stejně jako do tváře zapisuje sám život. Ať je váš život jakýkoliv, nedovolte, aby první pohled na vaše ruce o vás prozradil více, než chcete odhalit.

Lenka Rigová

 

 

FEMISHEA a HY-INTIMA

Dobrý den, chtěla jsem se podělit se svou pozitivní zkušeností s vašimi přípravky. Poměrně často trpím kvasinkovými infekcemi v intimních partiích. Kamarádka mi doporučila vaše přípravky. Jelikož se vyzná v takových těch přírodních a zdravých věcech, poslechla jsem ji. Objednala jsem si tedy přípravky HY-INTIMU a balzám FEMISHEU. Přestala jsem na rady kamarádky používat sprchové gely a myla jsem si intimní partie HY-INTIMOU. Po prvním umytí se mi okamžitě zmírnilo svědění! Na noc jsem si zaváděla balzám FEMISHEA. Balzám FEMISHEA jsem používala preventivně ještě pár dní a HY-INTIMU používám už pravidelně.

Děkuji Zuzana H.

Úvodní slovo pana Hadka

Nic netrvá věčně, i letošní léto se nám pomalu chýlí ke konci. Za pár dní zde bude podzimní rovnodennost a vlády se ujme podzim. Odpověď na otázku, jaké bylo to letošní léto by byla sice individuálně odlišná, byť v jistém slova smyslu letos vlastně žádné léto ani nebylo. Běžně je vnímáno jako čas prázdnin a dovolených, který je nerozlučně spojován s cestováním doslova po celém světě. Pandemie covidu přinesla restrikce ve formě karantény a tohoroční cestování se v principu téměř nekonalo.

ZMĚNA OBALŮ

Ano je to tak. Na žádost mnoha z vás měníme obaly kosmetických přípravků KAREL HADEK. Koupelové oleje, sprchovací oleje, pleťové vody a tonika, masážní oleje a lecitinové emulze budou v nové PET láhvi. Původní „TRAPÉZ“ obal nahradí obal „POLY“. Sehnat odpovídající obaly pro naše výrobky nebylo snadné. Vybrané obaly splňují přísná kritéria a mnoho požadavků nejen našich, ale i vás klientů.

Novinka! Pryskyřice MASTICHA pro péči o zuby a dutinu ústní

Naše novinka Vám může připomenou dovolenou strávenou u moře, pochází totiž z překrásného řeckého ostrova Chios, Homérova rodiště. Chioská masticha je pryskyřice získávaná ze stromu Pistacia lentiscus L.. Setkáte se s označením mastic, lentisk, mastiha, mastix, arbre au mastic, …

THYMICON je registrovanou desinfekcí

Mnoho z nás používá THYMICON v domácnosti. Profesionálové z oblasti služeb jím ošetřují pinzety, nůžky, lehátka, přezůvky. THYMICON je oblíbeným lihovým přípravkem, pomocníkem. Nechali jsme testovat jeho účinky a laboratoř nám potvrdila, že může být používán jako desinfekční přípravek v potravinářství, průmyslu, domácnostech a veřejných prostorách dle evropské normy EN 1500.

Laboratorní vyšetření potvrzují: THYMICON a FAUNA DESINF mají desinfekční účinky!

Přípravky účinné proti bakteriím, kvasinkám i plísním. Pro potvrzení účinnosti přípravků THYMICON a FAUNA DESINF jsme jeho vyšetření zadali Státnímu zdravotnímu ústavu – Národní referenční laboratoři pro desinfekci a sterilizaci. Jednalo se o stanovení desinfekční účinnosti pro oblast potravinářství, průmyslu, použití v domácnostech a veřejných prostorách a o vyšetření dle evropské normy EN 1500 (účinnost při použití jako hygienická desinfekce rukou).

Olej z černého pepře

Pokud bychom mluvili všeobecně jen o pepři, dostali bychom se k velice obsažné a doslova nepřehledné knize. Důvod je celkem jednoduchý. Jednotlivých druhů pepře existuje podstatně více než 1000. O pepři jako koření lze bez nadsázky říci, že se jedná o věrného souputníka člověka od pradávné historie. Údajně pochází z jižní Indie, v současné době se pěstuje v mnoha tropických zemích. Celosvětově se jedná o jedno z nejpoužívanějších koření.

Vitamín A

Dotazy na tento vitamín patří k těm, které přichází do poradny celkem pravidelně. V průběhu let jsem na ně sice již vícekrát odpovídal i v časopise Aromaterapie. Není to tak dlouho, co jsem odpovídal na dotaz ohledně pravdivosti údaje, že vitamín A může vyvolat rakovinu. Tato „může-fáma“ nejspíše pochází ze studie, která byla provedena na nemocných jedincích vysoce ohrožených rakovinou plic a kuřácích, kterým byly dlouhodobě podávány vysoké dávky betakarotenu a navíc i vitamínu A (předpokládám, že nejen betakaroten byl syntetického původu).

AROMA-BALNEO – termoterapie

Podzim se nezadržitelně blíží, ruku v ruce s postupujícím časem přijdou i chladné dny a sychravé počasí. O nějaké to nastydnutí či rýmu zcela jistě nebude nouze, i pokud se nenaplní předpovědi ohledně druhé vlny koronaviru. O to více si v tuto roční dobu ceníme tepla domova. Když jeden přijde domů prokřehlý (a navíc zestresovaný), není snad nic milejšího, než se naložit do vany s příjemně teplou vodou a tělo krásně prohřát.

Laboratorní vyšetření antibakteriálních vlastností éterických olejů

Éterické oleje mají řadu pro nás pozitivních vlastností – jednou z nich je, že působí antibakteriálně. To znamená, že tlumí růst bakterií nebo je přímo ničí. Je to ale velmi obecné tvrzení, protože každý éterický olej působí podle svého složení různě intenzivně. Navíc různé druhy bakterií jsou jinak vnímavé k různým éterickým olejům. Zjednodušeně řečeno – co působí na jednu bakterii, nemusí působit na druhou.

Jak éterické oleje ovlivňují naši psychiku?

Těm, kdo pracují s éterickými oleji, to je jasné –„ano, éterické oleje dokážou samozřejmě ovlivňovat emoce a naladění člověka!“ Pro nezasvěcené je to spíš úsměvné...„Jak by asi tak nějaké vůně mohly ovlivnit něco tak složitého, jako je lidská mysl?“

ECHINACEA PURPUREA – pomocník nejen při nachlazení

Echinaceu obdivujeme nejen pro její krásu, pokud zdobí náš květinový záhon, ale i pro její schopnosti léčivé byliny. V angličtině se setkáte s označením „černooká Susan“, český název této rostliny je třapatka nachová (čeleď Asteraceae – hvězdnicovité). Tato trvalka pochází z travnatých oblastí Severní Ameriky.

Aromaterapie – rady, tipy, zkušenosti a souvislosti

Hned na úvod chci napsat, že vše v tomto článku jsou mé poznatky z mého třicetiletého používání aromaterapeutických výrobků Karla Hadka a z knih, které mě oslovily natolik, že jsem se dostala ze všech svých zdravotních problémů, kterých nebylo zrovna málo a od kterých mi klasická medicína nepomohla. Tak jsem to zkusila jinak a povedlo se! Proto začnu od konce, a tudíž od souvislostí.

Zubům na zoubek

O tom, že jsou ZUBNÍ OLEJE zdraví prospěšnější alternativou zubních past, není pochyb. O jejich používání jsme psali již mnohokrát. Vzhledem k stále se opakujícím dotazům, ale i proto, že opakování je matkou moudrosti, se znovu podíváme ZUBNÍM OLEJŮM na zoubek.

Zázrak jménem CANDIOL

Zdravím tým AKH, chtěla jsem vám poděkovat za zázrak jménem CANDIOL. Nejdříve jsem ho začala používat na úpravu trávení a odvodnění organismu. Dvě tobolky denně (cca 10 kapek dohromady) – při mém cvičení mi to hodně pomohlo a srovnala jsem se. Žádné nafouklé břicho, trávicí potíže, připadala jsem si taková „lehčí“.

Kadidlo jako bojovník proti zánětům

Tento tým provádí již několik let výzkum. Ve svých pokusech použil syntetický protizánětlivý lék Zileuton a přírodní látky s protizánětlivým potenciálem, mezi nimiž bylo právě i kadidlo. Tým profesora Werze byl překvapen, že zatímco se Zileuton i další přírodní látky ihned usídlily přímo v aktivním centru enzymu, aby zablokovaly vznikající zánět, kadidlo postupovalo úplně jinak. Jeho substance se spojila s enzymem na místě mimo jeho aktivní centrum.

Ruka ruku myje

Nenechte se zmýlit, tento článek nebude návodem k zamaskování nekalého chování, ale zamyšlením nad hygienou rukou. Ruce jsou taková šedá eminence našeho těla. Dokud fungují, moc si jich nevšímáme. Přijde nám automatické, že hladí, gestikulují, pracují, píší na klávesnici. Vše se zdá samozřejmé.

Podpořte svou imunitu!

Součástí záplavy koronavirových zpráv byla i informace o tom, že klinické onemocnění covid-19 je způsobeno přehnanou imunitní odezvou organismu... Následně jsme se začali setkávat s dotazy, jestli bychom neměli nějaký přípravek na snížení imunity.

Dotaz na pana Hadka

Dobrý den, pane Hadku, nejspíše jste v té záplavě proseb přehlédl mou poznámku o studii, která zmiňuje, že nejcennější složka česneku allicin je velmi prchavá a nelze ji udržet v jakékoli formě déle než pár minut po mechanickém rozdrcení buněk. Zajímalo by mě, zda je to pravda, přála bych si, aby nebyla a Váš olej zcela nahradil česnek čerstvý. Samozřejmě, jak uvádíte, při atace nemoci bychom doplňovali olej i čerstvým česnekem.

MULTIF BALZAM – pomocník při potížích s paranálními váčky u psů

Běžně se o paranálních váčcích hovoří jako o análních žlázách, i když to není zcela přesné označení. Ústí do nich pachové žlázy, proto obsahují poměrně zapáchající náplň, většinou hnědožluté barvy. Vzhled sekretu se liší u různých jedinců, vliv na jeho složení má i potrava.

Zkušenosti s našimi produkty z AROMAFAUNY

Dobrý den, chtěla bych se s Vámi podělit o své zkušenosti, resp. zkušenosti naší fenečky, s problémy s pokožkou a srstí a přípravky od AROMAFAUNY.

S hmyzem zatočíme!

Proč si léto neužít v klidu a pohodě? Všichni přece milujeme posedět si na čerstvém vzduchu. Jenže všude na nás číhá v bojové pohotovosti otravný a všudypřítomný hmyz. A ten, jak je nám známo, dokáže tyto báječné chvilky pořádně znepříjemnit. Proto vezmeme nejbližší drogerii útokem a nakoupíme spoustu chemie v domnění, že jsme udělali to nejlepší pro svoji ochranu. Ale je to pro nás a naše okolí opravdu zdravé a bezpečné? Nebylo by vhodnější použít něco šetrnějšího?

TOMCAT TOMMY

co k tomuto přípravku říct. Ten, kdo ho umíchal, měl úžasný nápad. U nás doma jsou kočky, pes, kouřící děda a jiné jinak vonící elementy. TOMCAT TOMMY používáme neustále při všech příležitostech, kde je potřeba osvěžit místnost i náladu. Vůně tohoto přípravku nás tak oslovila, že jej vozíme všude s sebou. Často jsou nám kladeny otázky, nebo se dozvídáme, co to tu tak pěkně voní. Děkujeme!