Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 3/2020

Aromaterapie – rady, tipy, zkušenosti a souvislosti

Hned na úvod chci napsat, že vše v tomto článku jsou mé poznatky z mého třicetiletého používání aromaterapeutických výrobků Karla Hadka a z knih, které mě oslovily natolik, že jsem se dostala ze všech svých zdravotních problémů, kterých nebylo zrovna málo a od kterých mi klasická medicína nepomohla. Tak jsem to zkusila jinak a povedlo se! Proto začnu od konce, a tudíž od souvislostí.

Pokud si uvědomíte, že vše v těle je uzpůsobeno tak, aby si tělo pomohlo samo, bez užívání léků, máme napůl vyhráno. Vím, že někdy to není možné. Ale většinou to jde, jen to trvá delší dobu. Jelikož jsem původním povoláním spojová mechanička, vím, že kde není vedení, tam není spojení. To v praxi znamená, že v těle máme orgánové dráhy – jako jsou dráhy JATER, PLIC, TLUSTÉHO a TENKÉHO STŘEVA, SRDCE, SLINIVKY, SLEZINY, ŽALUDKU, ŽLUĆNÍKU... Právě tyto dráhy se starají a vzájemně se ovlivňují, aby v těle vše fungovalo, jak má. Když dráha některého orgánu nefunguje, tak ostatní dráhy se chvíli snaží pracovat za ni, ale pak se i ony oslabí a vzniká zdravotní problém. V současné době, kterou prožíváme a jsme nuceni nosit roušky, i když už omezeně, nejsme schopni vydechovat všechny nečistoty, jež by měly při dýchání odejít z těla ven. Tak si už způsobujeme problémy, např. větší únavu, bolest hlavy a také ovlivňujeme ostatní orgány, které jsou závislé na dostatečném okysličování, jako je např. srdce. Můžeme zjistit, že se nám např. zvýší tlak, jsme více podrážděni nebo běžnou chůzi brzy neudýcháme. A tak bych mohla pokračovat. Ale každý je jiný, proto i zdravotní problémy z doby, kdy se nosily roušky, se budou lišit. Další zdravotní problém může nastat v přílišné a všude přítomné desinfekci. Ta může způsobit jak potíže s dýcháním, tak i problémy na kůži, protože naše pokožka není na takovou desinfekční nálož uzpůsobena. Když se ještě přidá dlouhodobé nošení ochranných rukavic, je jen otázkou času, kdy se na kůži rukou projeví nějaký problém. Např. ekzém, suchost, svědivost atd. Není nic nového, že když desinfekci používáme delší dobu, zaděláváme si také na velký problém. Stačí si přečíst příbalový leták. Jak si můžeme pomoci, abychom tuto nelehkou dobu prožili co nejlépe?

1. Roušku nosit jen nezbytně nutnou nařízenou dobu. Na roušku si můžeme kápnout např. ÉO EUKALYPTUS nebo BOROVICOVÉHO JEHLIČÍ, čímž se nám zlepší dýchání. Nosní dírky několikrát denně vymazat Nosním olejem.

2. Když roušku nemáme, zaměřit se na hluboké dýchání nejlépe venku na čerstvém vzduchu, abychom dodali tělu kyslík.

3. Desinfekci používat v rozumné míře a pak doma po důkladném omytí ruce ošetříme krémem. Můžeme použít některý z krémů na ruce, např. SHEADERM, ale třeba i INTIMISS. Na běžné mytí rukou je vhodné použít místo tekutého mýdla mycí oleje na ruce, např. mycí olej SENSITIV nebo DESINFI.

4. Posílit si imunitu tím, že budeme užívat 3x denně 15 kapek ELEUTHEROCOCCU.

5. Mohou se projevit i různé alergie právě na dlouhodobé používání desinfekce, proto si na to musíme dát pozor.

Jedině pokud bude mít naše tělo dostatek vitamínů C, A, B, E...a dostatek minerálů, můžeme vše ve zdraví zvládnout. A to bez toho, abychom onemocněli. A podotýkám, v jakémkoliv věku! Potřebné vitamíny a minerály můžeme také do těla dostat pomocí směsi různých semínek. Osvědčila se mi směs smíchaná ze stejných dílů slunečnicového, dýňového, lněného,

chia semínka a vlašských ořechů, které pomelu na tříštivém kávomlýnku a přidám také stejný díl Psylia. Této směsi užívám 2 čajové lžičky ráno na lačno a zapiji ji 2 dl vlažné vody.

Pokud vás tento článek oslovil a v něčem vám pomůže, budu ráda. Když si uvědomíte, že některé, i když dobře míněné rady a doporučení vašemu tělu neprospívají, vyberte si to, co je pro vaše tělo ještě přijatelné, aby zůstalo zdravé. Já si své tělo hýčkám, opatruji a hlavně poslouchám, protože vím, že jiné mi nikdo nedá!!!

Doufám, že až budete číst tento článek, bude už situace mnohem lepší a budeme se snažit na všechno to nepříjemné, co jsme zažili, co nejrychleji zapomenout. Moc si přeji, aby tato nepříjemná doba brzy skončila a mohli jsme Aromaterapii zase využívat nejen pro zdraví, ale i pro krásu a měli jsme z ní užitek a potěšení.

Kolarčíková Vlastimila kosmetička-aromaterapeutka, Slezská Ostrava e-mail: vlastimilakolarcikova@seznam.cz, mob.: 603 286 335

Úvodní slovo pana Hadka

Nic netrvá věčně, i letošní léto se nám pomalu chýlí ke konci. Za pár dní zde bude podzimní rovnodennost a vlády se ujme podzim. Odpověď na otázku, jaké bylo to letošní léto by byla sice individuálně odlišná, byť v jistém slova smyslu letos vlastně žádné léto ani nebylo. Běžně je vnímáno jako čas prázdnin a dovolených, který je nerozlučně spojován s cestováním doslova po celém světě. Pandemie covidu přinesla restrikce ve formě karantény a tohoroční cestování se v principu téměř nekonalo.

ZMĚNA OBALŮ

Ano je to tak. Na žádost mnoha z vás měníme obaly kosmetických přípravků KAREL HADEK. Koupelové oleje, sprchovací oleje, pleťové vody a tonika, masážní oleje a lecitinové emulze budou v nové PET láhvi. Původní „TRAPÉZ“ obal nahradí obal „POLY“. Sehnat odpovídající obaly pro naše výrobky nebylo snadné. Vybrané obaly splňují přísná kritéria a mnoho požadavků nejen našich, ale i vás klientů.

Novinka! Pryskyřice MASTICHA pro péči o zuby a dutinu ústní

Naše novinka Vám může připomenou dovolenou strávenou u moře, pochází totiž z překrásného řeckého ostrova Chios, Homérova rodiště. Chioská masticha je pryskyřice získávaná ze stromu Pistacia lentiscus L.. Setkáte se s označením mastic, lentisk, mastiha, mastix, arbre au mastic, …

THYMICON je registrovanou desinfekcí

Mnoho z nás používá THYMICON v domácnosti. Profesionálové z oblasti služeb jím ošetřují pinzety, nůžky, lehátka, přezůvky. THYMICON je oblíbeným lihovým přípravkem, pomocníkem. Nechali jsme testovat jeho účinky a laboratoř nám potvrdila, že může být používán jako desinfekční přípravek v potravinářství, průmyslu, domácnostech a veřejných prostorách dle evropské normy EN 1500.

Laboratorní vyšetření potvrzují: THYMICON a FAUNA DESINF mají desinfekční účinky!

Přípravky účinné proti bakteriím, kvasinkám i plísním. Pro potvrzení účinnosti přípravků THYMICON a FAUNA DESINF jsme jeho vyšetření zadali Státnímu zdravotnímu ústavu – Národní referenční laboratoři pro desinfekci a sterilizaci. Jednalo se o stanovení desinfekční účinnosti pro oblast potravinářství, průmyslu, použití v domácnostech a veřejných prostorách a o vyšetření dle evropské normy EN 1500 (účinnost při použití jako hygienická desinfekce rukou).

Olej z černého pepře

Pokud bychom mluvili všeobecně jen o pepři, dostali bychom se k velice obsažné a doslova nepřehledné knize. Důvod je celkem jednoduchý. Jednotlivých druhů pepře existuje podstatně více než 1000. O pepři jako koření lze bez nadsázky říci, že se jedná o věrného souputníka člověka od pradávné historie. Údajně pochází z jižní Indie, v současné době se pěstuje v mnoha tropických zemích. Celosvětově se jedná o jedno z nejpoužívanějších koření.

Vitamín A

Dotazy na tento vitamín patří k těm, které přichází do poradny celkem pravidelně. V průběhu let jsem na ně sice již vícekrát odpovídal i v časopise Aromaterapie. Není to tak dlouho, co jsem odpovídal na dotaz ohledně pravdivosti údaje, že vitamín A může vyvolat rakovinu. Tato „může-fáma“ nejspíše pochází ze studie, která byla provedena na nemocných jedincích vysoce ohrožených rakovinou plic a kuřácích, kterým byly dlouhodobě podávány vysoké dávky betakarotenu a navíc i vitamínu A (předpokládám, že nejen betakaroten byl syntetického původu).

AROMA-BALNEO – termoterapie

Podzim se nezadržitelně blíží, ruku v ruce s postupujícím časem přijdou i chladné dny a sychravé počasí. O nějaké to nastydnutí či rýmu zcela jistě nebude nouze, i pokud se nenaplní předpovědi ohledně druhé vlny koronaviru. O to více si v tuto roční dobu ceníme tepla domova. Když jeden přijde domů prokřehlý (a navíc zestresovaný), není snad nic milejšího, než se naložit do vany s příjemně teplou vodou a tělo krásně prohřát.

Laboratorní vyšetření antibakteriálních vlastností éterických olejů

Éterické oleje mají řadu pro nás pozitivních vlastností – jednou z nich je, že působí antibakteriálně. To znamená, že tlumí růst bakterií nebo je přímo ničí. Je to ale velmi obecné tvrzení, protože každý éterický olej působí podle svého složení různě intenzivně. Navíc různé druhy bakterií jsou jinak vnímavé k různým éterickým olejům. Zjednodušeně řečeno – co působí na jednu bakterii, nemusí působit na druhou.

Jak éterické oleje ovlivňují naši psychiku?

Těm, kdo pracují s éterickými oleji, to je jasné –„ano, éterické oleje dokážou samozřejmě ovlivňovat emoce a naladění člověka!“ Pro nezasvěcené je to spíš úsměvné...„Jak by asi tak nějaké vůně mohly ovlivnit něco tak složitého, jako je lidská mysl?“

ECHINACEA PURPUREA – pomocník nejen při nachlazení

Echinaceu obdivujeme nejen pro její krásu, pokud zdobí náš květinový záhon, ale i pro její schopnosti léčivé byliny. V angličtině se setkáte s označením „černooká Susan“, český název této rostliny je třapatka nachová (čeleď Asteraceae – hvězdnicovité). Tato trvalka pochází z travnatých oblastí Severní Ameriky.

Aromaterapie – rady, tipy, zkušenosti a souvislosti

Hned na úvod chci napsat, že vše v tomto článku jsou mé poznatky z mého třicetiletého používání aromaterapeutických výrobků Karla Hadka a z knih, které mě oslovily natolik, že jsem se dostala ze všech svých zdravotních problémů, kterých nebylo zrovna málo a od kterých mi klasická medicína nepomohla. Tak jsem to zkusila jinak a povedlo se! Proto začnu od konce, a tudíž od souvislostí.

Zubům na zoubek

O tom, že jsou ZUBNÍ OLEJE zdraví prospěšnější alternativou zubních past, není pochyb. O jejich používání jsme psali již mnohokrát. Vzhledem k stále se opakujícím dotazům, ale i proto, že opakování je matkou moudrosti, se znovu podíváme ZUBNÍM OLEJŮM na zoubek.

Zázrak jménem CANDIOL

Zdravím tým AKH, chtěla jsem vám poděkovat za zázrak jménem CANDIOL. Nejdříve jsem ho začala používat na úpravu trávení a odvodnění organismu. Dvě tobolky denně (cca 10 kapek dohromady) – při mém cvičení mi to hodně pomohlo a srovnala jsem se. Žádné nafouklé břicho, trávicí potíže, připadala jsem si taková „lehčí“.

Kadidlo jako bojovník proti zánětům

Tento tým provádí již několik let výzkum. Ve svých pokusech použil syntetický protizánětlivý lék Zileuton a přírodní látky s protizánětlivým potenciálem, mezi nimiž bylo právě i kadidlo. Tým profesora Werze byl překvapen, že zatímco se Zileuton i další přírodní látky ihned usídlily přímo v aktivním centru enzymu, aby zablokovaly vznikající zánět, kadidlo postupovalo úplně jinak. Jeho substance se spojila s enzymem na místě mimo jeho aktivní centrum.

Ruka ruku myje

Nenechte se zmýlit, tento článek nebude návodem k zamaskování nekalého chování, ale zamyšlením nad hygienou rukou. Ruce jsou taková šedá eminence našeho těla. Dokud fungují, moc si jich nevšímáme. Přijde nám automatické, že hladí, gestikulují, pracují, píší na klávesnici. Vše se zdá samozřejmé.

Podpořte svou imunitu!

Součástí záplavy koronavirových zpráv byla i informace o tom, že klinické onemocnění covid-19 je způsobeno přehnanou imunitní odezvou organismu... Následně jsme se začali setkávat s dotazy, jestli bychom neměli nějaký přípravek na snížení imunity.

Dotaz na pana Hadka

Dobrý den, pane Hadku, nejspíše jste v té záplavě proseb přehlédl mou poznámku o studii, která zmiňuje, že nejcennější složka česneku allicin je velmi prchavá a nelze ji udržet v jakékoli formě déle než pár minut po mechanickém rozdrcení buněk. Zajímalo by mě, zda je to pravda, přála bych si, aby nebyla a Váš olej zcela nahradil česnek čerstvý. Samozřejmě, jak uvádíte, při atace nemoci bychom doplňovali olej i čerstvým česnekem.

MULTIF BALZAM – pomocník při potížích s paranálními váčky u psů

Běžně se o paranálních váčcích hovoří jako o análních žlázách, i když to není zcela přesné označení. Ústí do nich pachové žlázy, proto obsahují poměrně zapáchající náplň, většinou hnědožluté barvy. Vzhled sekretu se liší u různých jedinců, vliv na jeho složení má i potrava.

Zkušenosti s našimi produkty z AROMAFAUNY

Dobrý den, chtěla bych se s Vámi podělit o své zkušenosti, resp. zkušenosti naší fenečky, s problémy s pokožkou a srstí a přípravky od AROMAFAUNY.

S hmyzem zatočíme!

Proč si léto neužít v klidu a pohodě? Všichni přece milujeme posedět si na čerstvém vzduchu. Jenže všude na nás číhá v bojové pohotovosti otravný a všudypřítomný hmyz. A ten, jak je nám známo, dokáže tyto báječné chvilky pořádně znepříjemnit. Proto vezmeme nejbližší drogerii útokem a nakoupíme spoustu chemie v domnění, že jsme udělali to nejlepší pro svoji ochranu. Ale je to pro nás a naše okolí opravdu zdravé a bezpečné? Nebylo by vhodnější použít něco šetrnějšího?

TOMCAT TOMMY

co k tomuto přípravku říct. Ten, kdo ho umíchal, měl úžasný nápad. U nás doma jsou kočky, pes, kouřící děda a jiné jinak vonící elementy. TOMCAT TOMMY používáme neustále při všech příležitostech, kde je potřeba osvěžit místnost i náladu. Vůně tohoto přípravku nás tak oslovila, že jej vozíme všude s sebou. Často jsou nám kladeny otázky, nebo se dozvídáme, co to tu tak pěkně voní. Děkujeme!