Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 3/2020

Olej z černého pepře

Pokud bychom mluvili všeobecně jen o pepři, dostali bychom se k velice obsažné a doslova nepřehledné knize. Důvod je celkem jednoduchý. Jednotlivých druhů pepře existuje podstatně více než 1000. O pepři jako koření lze bez nadsázky říci, že se jedná o věrného souputníka člověka od pradávné historie. Údajně pochází z jižní Indie, v současné době se pěstuje v mnoha tropických zemích. Celosvětově se jedná o jedno z nejpoužívanějších koření. Pepř je koření, které bylo v historii nejen ceněno na úrovni zlata, ale jednalo se i o uznávané platidlo. Historie člověka na této planetě by bez pepře nebyla úplná.

Vzhledem ke skutečnosti, že článek je věnován éterickému oleji z černého pepře, zmíním jako úvod k tomuto oleji jen ty nejznámější, v kuchyních běžně používané pepře: černý, zelený, bílý a červený. Již zde nás čeká malé překvapení. Všechny čtyři jmenované druhy onoho v gastronomii nepostradatelného koření spojuje jedna zajímavost. Pochází z jedné jediné rostliny, pepřovníku černého, s botanickým označením Piper nigrum. Různá možná zabarvení jsou dána stupněm zralosti plodů pepřovníku černého ve chvíli sklizně a následném dalším zpracování. Nejznámější a nejčastěji používaný je černý pepř. Aby to nebylo tak jednoduché, černý pepř má svůj původ v pepři zeleném. Sklízí se nezralý zelený pepř, když začíná ukazovat první příznaky dozrávání,

tedy zbarvování do červena. Následně se spaří ve vařící vodě a suší na slunci. Usušený pepř již není zelený, ale černý. Zelený pepř také pochází z ještě nezralých, sytě zelených bobulí. Po sklizni je nezbytně nutné velice rychlé usušení. Zelený pepř je oproti černému pepři méně ostrý a jeho aroma je jemnější. Nutno zmínit i fakt, že zelený pepř je daleko choulostivější na skladování. Zralé plody pepřovníku jsou červené. Ty se pak nakládají do nálevů. Na sušení jsou velice choulostivé, velice často při sušení mění barvu, hnědnou. Proto je nabídka červeného pepře celkem vzácná. Takže kuličky červeného (růžového) pepře ať již samostatné či ve směsích tak, jak je známe z běžné nabídky obchodů, většinou nepochází z pepřovníku černého. Takovýto červený pepř jsou sušené červené plody pepřovce obecného (Schinus molle). Zbývá nám pepř bílý. Ten je původem ze sklizně červeného neboli zralého pepře. Po sklizni dochází k jeho namáčení a následnému odstranění oné červené slupky. Vznikají bílé bobulky, které se následně suší a světlo světa spatří nám známý bílý pepř. Bílý pepř má výraznější a ostřejší chuť než pepř černý. Protože je zbaven slupky, která obsahuje cukry, není nasládlý a vykazuje i ostřejší pepřové aroma. Vzhledem ke skutečnosti, že jednou z důležitých součástí pepře jsou i éterické oleje, považuji za velice vhodné pořizování celého pepře, a teprve v případě potřeby jej umlet. Mletý pepř s postupem času ztrácí na síle a kvalitě svého jedinečného aroma.

Krom svého nezastupitelného postavení v gastronomii nachází černý pepř i mnohá uplatnění v aromaterapii, a to ve formě éterického oleje. Jen jako zajímavost bych uvedl, že černý pepř, který nechybí snad v žádné kuchyni, propůjčuje pokrmům nejen specifickou vůni a chuť, ale nabízí i mnohé zdravotní benefity. Působí antisepticky na močové cesty, aktivuje činnost jater a slinivky, podporuje trávení a mnohé další. Éterický olej z černého pepře se jako mnohé další vyrábí technologií parní destilace. Nejvyšší podíl v oleji černého pepře vykazují monoterpenické uhlovodíky. Taktéž obsah seskviterpenů je vysoký. Následují monoterpenické alkoholy, ketony, fenyl étery, aldehydy a oxidy. Éterický olej černého pepře vykazuje díky svému složení i velice zajímavé účinky. Jedná se o olej se silnými prokrvujícími, hřejivými a povzbuzujícími účinky. Současně lze jmenovat i účinky analgetické. Těchto vlastností lze použít v preparátech na různé běžně se vyskytující bolesti. Začít můžeme u ztuhlého svalstva, pokračovat revmatizmem, artrózou a skončit třeba u bolesti zubů. Díky svým protizánětlivým účinkům má své místo v kombinaci s dalšími éterickými oleji v preparátech na chronickou bronchitidu, laryngitidu a všeobecně při nastydnutí. Zde pak oceníme i jeho expektorační účinky při inhalaci. Občas jsou v popisu účinků uváděny i jeho afrodisiakální účinky, některé z obsažených výše zmíněných monoterpenů pozitivně ovlivňují funkci nadledvinek. Jak známo, kůra nadledvinek

produkuje různé hormony, včetně pohlavních, a pepř tak působí jako velice jemné, fyziologické afrodisiakální tonikum. Výše zmíněných povzbuzujících účinků lze velice efektivně využít k inhalacím v kombinaci s rozmarýnovým olejem všude tam, kde je třeba schopnosti bdělosti a koncentrace. Tyto dva oleje mají také své místo v různých masážních přípravcích pro sportovce. Zde mohu doporučit kombinaci s třezalkovým olejem. Stejně dobré terapeutické účinky jako masáže nám poskytnou i teplé koupele, ať již při uvolňování ztuhlého svalstva, výše popsaných problémech, jež způsobují výše popsanénemoci,asamozřejměipřinastydnutí.Vposledních desetiletích se mnohá vědecká pracoviště věnují výzkumu účinnosti éterických olejů. Olej z černého pepře nevyjímaje. Krom potvrzení mnoha empirických poznatků výzkum potvrdil i pozitivní vliv černého pepře na lipidovou látkovou výměnu. Napomáhá spalování tuků, zvyšování hodnot HDL cholesterolu (dobrého) a snižování hodnot LDL cholesterolu (špatného). Dalším pozitivem je podpora vylučování toxických produktů látkové výměny z organizmu. Občas jsou zmiňovány i antivirální účinky pepřového oleje. V úvodu jsem zmínil vysoký obsah monoterpenických uhlovodíků v pepřovém oleji. Tyto složky se vyskytují v mnoha éterických olejích a tím je dána i jejich antivirální účinnost. Kdysi jsem též četl o experimentech s pepřovým éterickým olejem při odvykání kouření.

Na závěr možno zmínit, že občas bývá pepřový olej i součástí prostředků sebeobrany, tzv. pepřových sprejů, byť většinou tyto spreje obsahují extrakt z feferonek. Proto při práci s pepřovým olejem vždy dáváme řádný pozor, aby se tento olej v žádném případě nedostal do očí. Velice nepříjemné pocity by vyvolaly i vyšší koncentrace oleje na sliznicích. Pokožka snáší pepřový olej celkem dobře. Já sám jsem si kdysi udělal masážní olej z 5 % pepřového oleje a žádné dráždění jsem neregistroval. Přesto bych doporučoval používat koncentrace jen kolem 2 %. Individuální vnímavost je velice rozdílná, a proto bych právě u tohoto prokrvujícího oleje doporučoval vždy provádět test snášenlivosti, nejlépe v loketní jamce.

Karel Hadek

Úvodní slovo pana Hadka

Nic netrvá věčně, i letošní léto se nám pomalu chýlí ke konci. Za pár dní zde bude podzimní rovnodennost a vlády se ujme podzim. Odpověď na otázku, jaké bylo to letošní léto by byla sice individuálně odlišná, byť v jistém slova smyslu letos vlastně žádné léto ani nebylo. Běžně je vnímáno jako čas prázdnin a dovolených, který je nerozlučně spojován s cestováním doslova po celém světě. Pandemie covidu přinesla restrikce ve formě karantény a tohoroční cestování se v principu téměř nekonalo.

ZMĚNA OBALŮ

Ano je to tak. Na žádost mnoha z vás měníme obaly kosmetických přípravků KAREL HADEK. Koupelové oleje, sprchovací oleje, pleťové vody a tonika, masážní oleje a lecitinové emulze budou v nové PET láhvi. Původní „TRAPÉZ“ obal nahradí obal „POLY“. Sehnat odpovídající obaly pro naše výrobky nebylo snadné. Vybrané obaly splňují přísná kritéria a mnoho požadavků nejen našich, ale i vás klientů.

Novinka! Pryskyřice MASTICHA pro péči o zuby a dutinu ústní

Naše novinka Vám může připomenou dovolenou strávenou u moře, pochází totiž z překrásného řeckého ostrova Chios, Homérova rodiště. Chioská masticha je pryskyřice získávaná ze stromu Pistacia lentiscus L.. Setkáte se s označením mastic, lentisk, mastiha, mastix, arbre au mastic, …

THYMICON je registrovanou desinfekcí

Mnoho z nás používá THYMICON v domácnosti. Profesionálové z oblasti služeb jím ošetřují pinzety, nůžky, lehátka, přezůvky. THYMICON je oblíbeným lihovým přípravkem, pomocníkem. Nechali jsme testovat jeho účinky a laboratoř nám potvrdila, že může být používán jako desinfekční přípravek v potravinářství, průmyslu, domácnostech a veřejných prostorách dle evropské normy EN 1500.

Laboratorní vyšetření potvrzují: THYMICON a FAUNA DESINF mají desinfekční účinky!

Přípravky účinné proti bakteriím, kvasinkám i plísním. Pro potvrzení účinnosti přípravků THYMICON a FAUNA DESINF jsme jeho vyšetření zadali Státnímu zdravotnímu ústavu – Národní referenční laboratoři pro desinfekci a sterilizaci. Jednalo se o stanovení desinfekční účinnosti pro oblast potravinářství, průmyslu, použití v domácnostech a veřejných prostorách a o vyšetření dle evropské normy EN 1500 (účinnost při použití jako hygienická desinfekce rukou).

Olej z černého pepře

Pokud bychom mluvili všeobecně jen o pepři, dostali bychom se k velice obsažné a doslova nepřehledné knize. Důvod je celkem jednoduchý. Jednotlivých druhů pepře existuje podstatně více než 1000. O pepři jako koření lze bez nadsázky říci, že se jedná o věrného souputníka člověka od pradávné historie. Údajně pochází z jižní Indie, v současné době se pěstuje v mnoha tropických zemích. Celosvětově se jedná o jedno z nejpoužívanějších koření.

Vitamín A

Dotazy na tento vitamín patří k těm, které přichází do poradny celkem pravidelně. V průběhu let jsem na ně sice již vícekrát odpovídal i v časopise Aromaterapie. Není to tak dlouho, co jsem odpovídal na dotaz ohledně pravdivosti údaje, že vitamín A může vyvolat rakovinu. Tato „může-fáma“ nejspíše pochází ze studie, která byla provedena na nemocných jedincích vysoce ohrožených rakovinou plic a kuřácích, kterým byly dlouhodobě podávány vysoké dávky betakarotenu a navíc i vitamínu A (předpokládám, že nejen betakaroten byl syntetického původu).

AROMA-BALNEO – termoterapie

Podzim se nezadržitelně blíží, ruku v ruce s postupujícím časem přijdou i chladné dny a sychravé počasí. O nějaké to nastydnutí či rýmu zcela jistě nebude nouze, i pokud se nenaplní předpovědi ohledně druhé vlny koronaviru. O to více si v tuto roční dobu ceníme tepla domova. Když jeden přijde domů prokřehlý (a navíc zestresovaný), není snad nic milejšího, než se naložit do vany s příjemně teplou vodou a tělo krásně prohřát.

Laboratorní vyšetření antibakteriálních vlastností éterických olejů

Éterické oleje mají řadu pro nás pozitivních vlastností – jednou z nich je, že působí antibakteriálně. To znamená, že tlumí růst bakterií nebo je přímo ničí. Je to ale velmi obecné tvrzení, protože každý éterický olej působí podle svého složení různě intenzivně. Navíc různé druhy bakterií jsou jinak vnímavé k různým éterickým olejům. Zjednodušeně řečeno – co působí na jednu bakterii, nemusí působit na druhou.

Jak éterické oleje ovlivňují naši psychiku?

Těm, kdo pracují s éterickými oleji, to je jasné –„ano, éterické oleje dokážou samozřejmě ovlivňovat emoce a naladění člověka!“ Pro nezasvěcené je to spíš úsměvné...„Jak by asi tak nějaké vůně mohly ovlivnit něco tak složitého, jako je lidská mysl?“

ECHINACEA PURPUREA – pomocník nejen při nachlazení

Echinaceu obdivujeme nejen pro její krásu, pokud zdobí náš květinový záhon, ale i pro její schopnosti léčivé byliny. V angličtině se setkáte s označením „černooká Susan“, český název této rostliny je třapatka nachová (čeleď Asteraceae – hvězdnicovité). Tato trvalka pochází z travnatých oblastí Severní Ameriky.

Aromaterapie – rady, tipy, zkušenosti a souvislosti

Hned na úvod chci napsat, že vše v tomto článku jsou mé poznatky z mého třicetiletého používání aromaterapeutických výrobků Karla Hadka a z knih, které mě oslovily natolik, že jsem se dostala ze všech svých zdravotních problémů, kterých nebylo zrovna málo a od kterých mi klasická medicína nepomohla. Tak jsem to zkusila jinak a povedlo se! Proto začnu od konce, a tudíž od souvislostí.

Zubům na zoubek

O tom, že jsou ZUBNÍ OLEJE zdraví prospěšnější alternativou zubních past, není pochyb. O jejich používání jsme psali již mnohokrát. Vzhledem k stále se opakujícím dotazům, ale i proto, že opakování je matkou moudrosti, se znovu podíváme ZUBNÍM OLEJŮM na zoubek.

Zázrak jménem CANDIOL

Zdravím tým AKH, chtěla jsem vám poděkovat za zázrak jménem CANDIOL. Nejdříve jsem ho začala používat na úpravu trávení a odvodnění organismu. Dvě tobolky denně (cca 10 kapek dohromady) – při mém cvičení mi to hodně pomohlo a srovnala jsem se. Žádné nafouklé břicho, trávicí potíže, připadala jsem si taková „lehčí“.

Kadidlo jako bojovník proti zánětům

Tento tým provádí již několik let výzkum. Ve svých pokusech použil syntetický protizánětlivý lék Zileuton a přírodní látky s protizánětlivým potenciálem, mezi nimiž bylo právě i kadidlo. Tým profesora Werze byl překvapen, že zatímco se Zileuton i další přírodní látky ihned usídlily přímo v aktivním centru enzymu, aby zablokovaly vznikající zánět, kadidlo postupovalo úplně jinak. Jeho substance se spojila s enzymem na místě mimo jeho aktivní centrum.

Ruka ruku myje

Nenechte se zmýlit, tento článek nebude návodem k zamaskování nekalého chování, ale zamyšlením nad hygienou rukou. Ruce jsou taková šedá eminence našeho těla. Dokud fungují, moc si jich nevšímáme. Přijde nám automatické, že hladí, gestikulují, pracují, píší na klávesnici. Vše se zdá samozřejmé.

Podpořte svou imunitu!

Součástí záplavy koronavirových zpráv byla i informace o tom, že klinické onemocnění covid-19 je způsobeno přehnanou imunitní odezvou organismu... Následně jsme se začali setkávat s dotazy, jestli bychom neměli nějaký přípravek na snížení imunity.

Dotaz na pana Hadka

Dobrý den, pane Hadku, nejspíše jste v té záplavě proseb přehlédl mou poznámku o studii, která zmiňuje, že nejcennější složka česneku allicin je velmi prchavá a nelze ji udržet v jakékoli formě déle než pár minut po mechanickém rozdrcení buněk. Zajímalo by mě, zda je to pravda, přála bych si, aby nebyla a Váš olej zcela nahradil česnek čerstvý. Samozřejmě, jak uvádíte, při atace nemoci bychom doplňovali olej i čerstvým česnekem.

MULTIF BALZAM – pomocník při potížích s paranálními váčky u psů

Běžně se o paranálních váčcích hovoří jako o análních žlázách, i když to není zcela přesné označení. Ústí do nich pachové žlázy, proto obsahují poměrně zapáchající náplň, většinou hnědožluté barvy. Vzhled sekretu se liší u různých jedinců, vliv na jeho složení má i potrava.

Zkušenosti s našimi produkty z AROMAFAUNY

Dobrý den, chtěla bych se s Vámi podělit o své zkušenosti, resp. zkušenosti naší fenečky, s problémy s pokožkou a srstí a přípravky od AROMAFAUNY.

S hmyzem zatočíme!

Proč si léto neužít v klidu a pohodě? Všichni přece milujeme posedět si na čerstvém vzduchu. Jenže všude na nás číhá v bojové pohotovosti otravný a všudypřítomný hmyz. A ten, jak je nám známo, dokáže tyto báječné chvilky pořádně znepříjemnit. Proto vezmeme nejbližší drogerii útokem a nakoupíme spoustu chemie v domnění, že jsme udělali to nejlepší pro svoji ochranu. Ale je to pro nás a naše okolí opravdu zdravé a bezpečné? Nebylo by vhodnější použít něco šetrnějšího?

TOMCAT TOMMY

co k tomuto přípravku říct. Ten, kdo ho umíchal, měl úžasný nápad. U nás doma jsou kočky, pes, kouřící děda a jiné jinak vonící elementy. TOMCAT TOMMY používáme neustále při všech příležitostech, kde je potřeba osvěžit místnost i náladu. Vůně tohoto přípravku nás tak oslovila, že jej vozíme všude s sebou. Často jsou nám kladeny otázky, nebo se dozvídáme, co to tu tak pěkně voní. Děkujeme!