Facebook Twitter Karel Hadek na YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 3/2019

Úvodní slovo pana Hadka

Horké, ale jako vždy sladké léto se s námi pomalu loučí, za pár dní převezme vládu podzim, doufejme, že i on bude sladký. Bude! Dozrávají jablka, hrušky, broskve, švestky a mnohé další ovoce. Jak jinak tyto přírodní příjemnosti nazvat než podzimní sladkosti? Za zmínku stojí, že tyto potraviny nabízela příroda člověku od jeho prvních roků po této planetě. Naši předkové se prakticky po celou dobu živili sběrem a lovem. To neplatí zhruba posledních tisíc generací, kde se člověk naučil hospodařit, pěstovat rostliny a chovat dobytek. S přibývajícím počtem lidí na planetě a technickým pokrokem se zásadně mění stravovací návyky, jež se projevují i různými zdravotními problémy. Hledá se viník a ten je i nalezen. Výjimečně to není zahradník, ale cukr. Myslím, že tak trochu i neprávem, byť… Pokud se podíváme nejen na to, co jíme, ale i kolik toho jíme, ke zjištění, kolik lidí trpí nadváhou, nepotřebujeme vědeckou obec, stačí se jen rozhlédnout kolem sebe. Svádět vše jen na cukr mi připadá pošetilé. Dle mého názoru, to mě kdysi učili ve škole, cukr je rychle přístupným zdrojem energie a člověk ho ke svému životu zcela jednoznačně potřebuje. Jako chemik bych spíše věnoval pozornost konzumované kvalitě a samozřejmě i množství. Tedy preferování onoho cukru v ovoci a zelenině před bílým cukrem, glukózovým sirupem, které se nachází jak v komerčních nápojích, tak i různých průmyslových potravinách. Ke zdraví patří zcela jistě pestrá strava v odpovídajícím množství.  Příčinou zdravotních problémů, či dokonce chorob není v tomto smyslu cukr jako takový, ale nadměrný příjem kalorií v konzumovaném jídle. A cukr? Ten je zde jen jednou z kaloricky hodnotných složek.  Pokud je kalorický příjem delší dobu vyšší než výdej, nemůže to dopadnout jinak, než tvorbou tukových zásob. Kdysi snad byly vytvořené podzimní tukové zásoby nutností k přežití zimy. Ale dnes v době supermarketů? Zapomenout nesmíme ani na pohyb. Navíc bych dodal, pokud možno na čistém vzduchu. K přeměně potravin na energii potřebujeme kyslík obsažený ve vzduchu. Aby biochemická laboratoř člověk mohla dobře pracovat, kvalita všeho vstupujícího do organizmu hraje podstatnou roli. Nezbývá než popřát podzim oslazený jak babím létem, kouzlem barev, tak i chutným ovocem. A samozřejmě i dobré spalování nadbytečných kalorií při podzimních procházkách přírodou hýřící barvami.

Karel Hadek

Úvodní slovo pana Hadka

Horké, ale jako vždy sladké léto se s námi pomalu loučí, za pár dní převezme vládu podzim, doufejme, že i on bude sladký. Bude! Dozrávají jablka, hrušky, broskve, švestky a mnohé další ovoce. Jak jinak tyto přírodní příjemnosti nazvat než podzimní sladkosti?

Sytí, krášlí i léčí

Na mysli mám rostlinné oleje a tuky, pro úplnost však musím zmínit i oleje a tuky původu živočišného. Mezi olejem a tukem není zásadního rozdílu v chemickém složení, skládají se z mastných kyselin.

Zázvorový olej

Zázvor patří k rostlinám, jejichž léčebné účinky lidé využívají (jak se říká) „od nepaměti“. Koneckonců i lidová píseň „Běží liška k Táboru, nese pytel zázvoru“ vznikla zcela jistě jen díky všeobecně známým léčebným schopnostem této bylinky.

PPN aneb…

Teplé koupele v chladném ročním období (to se mimochodem pomalu ale jistě blíží) jsou zcela jistě pro každého (kdo má k dispozici vanu) příjemnou záležitostí. Nutno zdůraznit, že nabízí daleko více než jen onu zmíněnou příjemnost. Tomu pak odpovídá i nadpis článku, tedy PPN - „Příjemná Prevence Nemocí“.

Ceníky

V minulém vydání našeho časopisu byly provedeny změny v ceníku výrobků Aromaterapie Karel Hadek, byla vynechána některá velikostní balení výrobků a ceník AROMAFAUNY nebyl otištěn vůbec. K tomuto kroku nás přivedla stále rostoucí poptávka po našem časopise Aromaterapie pro zdraví a krásu a nových informacích z oblasti používání produktů.

Ahoj Michaelo,

Chtěla bych ti napsat o novinkách, které jsme v naší práci při zastoupení značky KAREL HADEK v Rusku připravili. Přijde nám zajímavé být co nejblíž našim zákazníkům a uživatelům produktů KAREL HADEK a nabízet jim doplňkové služby, související zdravotní služby obecně, školení v oblasti aromaterapie a informační podpory, jak říkáme být on-line.

Levandule, heřmánek a zmražený citrón!

Proč mražený citrón? Protože jsme doma neměli po ruce olej z máty peprné. Dostali jsme se do situace, kdy bylo potřeba zamezit svědění a k tomu nám právě napomohl zmražený citrón.

Vážený pane Hadku,

dnes mi přišel balíček s objednanými výrobky. V první řadě jsem byla šokována rychlostí, jakou byla objednávka vyřízena. Včera jsem objednala, dnes mám balíček doma! Po rozbalení a nabažení se vůní přípravků jsem se vrhla na časopis a začetla se do článku „To za Hadka nebylo...“.

Krásný dobrý den, pane Hadku,

děkuji moc za e-mail, který byl pro mne velmi inspirativní a musím říci, že mi i velice pomohl. Zkusila jsem Váš bylinný krém ATOP-DERM, ALOE VERA KONCENTRÁT, který piji již třetí týden, a MEDUŇKOVÝ SPRCHOVÝ OLEJ, MEDUŇKOVÝ KOUPELOVÝ OLEJ a OLEJ NA MYTÍ RUKOU.

Střevní parazité – jak jim voní „éteráky“?

Že mají střevní parazity naši domácí mazlíčci, tomu se až tak moc nedivíme, většina chovatelů je pravidelně odčervuje. Ale přiznat si, že podobní malí živočichové obývají i naše střeva, to už jako samozřejmost určitě nevnímáme. Je pravda, že díky běžným hygienickým návykům i zavedeným požadavkům při výrobě potravin se v našich zeměpisných šířkách již ve velkém rozsahu paraziti nevyskytují, ale zcela vymýceni určitě nejsou.

Léto a sluníčko je skvělé , ale…

Většina z nás se těší na léto, které nás po chladném období zase zahřeje a rozveselí naši mysl. Ale když už je toho hodně a teploty šplhají vysoko, tak mnoho z nás pociťuje únavu a vyhledává stín a chladnější místa k odpočinku. To mám na mysli ty relativně zdravé jedince.

Přirozené obočí je luxusní!

Každý pupínek, skvrnka nebo mílie nás okrádá o sebevědomí. Během několika měsíců používání preparátů KH se pleť dostává do rovnováhy a dlouholeté problémy mizí. Málokdo si však uvědomuje, jak dominantním prvkem našeho obličeje je obočí, které nám doslova rámuje tvář. Pěstěný vzhled by měl jít ruku v ruce s jeho příjemným a přirozeným tvarem.

„Povinná“ četba s vůní levandule

Povinná četba v uvozovkách je vlastně katalog aromaterapeutických preparátů Karla Hadka, ve kterém si průběžně čtu a velmi ráda listuji. Nikdy si nezapomenu přečíst příspěvek pana docenta Feřteka v úvodu katalogu. Letos je to již 20 let, co nás navždy opustil náš nejznámější dermatolog a člověk ryzího charakteru, Doc. MUDr. Otakar Feřtek, CSc. Měla jsem tu čest být žákyní pana docenta v Kosmetické škole jeho manželky, Vlasty Feřtekové.

Element KOV

Energie roku se od svého středu posouvá dále k období elementu KOVU. Jedná se o období od 15. 9. do 14. 11. Tato doba (část roku) odpovídá ročnímu období podzimu. Podzim je doba sklizně, ale také představuje pomalé rozloučení se s létem, smutek. V průběhu každého dne podzim představuje večer. Teplé slunce a doba letních slavností jsou pryč, dny se krátí, rostlin a zvířat ubývá.

Dýňové hody

Dýně je symbol podzimu. A tak v tomto období není týden, abych si z ní neuvařila nějakou lahůdku. A co takhle zkusit i dýňový olej? Tato potravina je bohatá na minerální látky, vitamíny, obsahuje nenasycené mastné kyseliny, které jsou pro náš organismus prospěšné.

Špína je príma

Jsem od přírody celkem líná. Abych se vyhnula hromadám špinavých triček, zavedla jsem jedno tričko denně. Kdo ho ušpiní, chodí v něm až do večera. Že by se u nás dalo jíst z podlahy, se také nedá říci (rozuměj: umím trávit čas smysluplněji než věčně s rukama v kýblu)

Není špína jako špína…

Naše babičky říkaly: „Čistota půl zdraví, špína celé.“ Nic se nemá přehánět. A proto denní úklid přípravky s důrazem na dezinfekci domácnosti, kde si při příchodu domů nemůžeme sednout na židli, aniž bychom nejprve nepodstoupili dezinfekční očistu…,to už nemá s normálním bydlením a žitím nic společného.

Hormonální nerovnováha – ASTMA

Astma je onemocnění vedoucí k zúžení průdušek. Zúžení průdušek (bronchů) je vyvoláno stažením svalů přítomných v jejich stěně. Má za následek poruchu dýchání projevující se zrychleným mělkým dýcháním, lapáním po dechu provázeným pískotem. Dle původu potíží je astma děleno na alergické a nealergické.