Facebook Twitter Karel Hadek na YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 3/2018

Dejte sbohem podzimním chmurům

Podzim… roční období, které každoročně lidi rozděluje na dva tábory. Na ty, kteří se jej nemohou dočkat, protože se konečně ochladí a na ty, kteří se podzimního chmurného času téměř děsí.

Sama patřím mezi milovníky jara a léta a žloutnoucí listí na stromech ve mne vyvolává jakýsi nepříjemný pocit, vlezlou myšlenku na chlad, déšť, krátké dny a věčně studené ruce.

V časopisech nazývají tento pocit podzimní únavou, či dokonce depresí. Naštěstí se ve většině případů o skutečnou depresi nejedná. Jde spíše o melancholii. Existuje několik způsobů, jak podzimní dekadenci přelstít a aromaterapie u toho samozřejmě nebude chybět.

Zaspěte podzimní splín

Tak jako v létě dodržujeme pitný režim, je důležité na podzim dodržovat spánkový režim. Aby se naše tělo nabilo energií a zvládlo tak další pochmurný den, měli bychom chodit spát a vstávat ve stejný čas. V žádném případě není dobré těstě před spaním jíst nebo dokonce koukat do počítače, protože modré světlo vyzařované počítačem brání uvolnění melatoninu – spánkovému hormonu. Výsledkem toho může být počítání oveček až do rána a následný výskyt kruhů pod očima, že by se na nich dalo cvičit. Pokud máte problémy s usínáním, může vám pomoci éterický olej z LEVANDULE a překvapivě i směs éterických olejů CANDISAN! Skvěle se Vám bude usínat po horké lázni s použitím MEDUŇKOVÉHO KOUPELOVÉHO OLEJE.

Na podzim svítá o dost později a někomu tak může probouzení a zapojení do každodenního režimu dělat problémy. Pak mějte po ruce směs éterických olejů AROMA-BUDÍK. Obsažená máta a rozmarýn probudí vaše smysly a aktivuje vaši činnost. Ideální je si AROMA-BUDÍK aplikovat například do interiéru auta během cesty do práce.

Paleta barev

V šedivých deštivých dnech bývá situace nejhorší. Právě proto bychom měli z šatníku vylovit ty nejpestřejší kousky v barvách podzimního listí. Žlutá barva dle „barvomluvy“ aktivuje mozkovou činnost, podporuje paměť a schopnost učit se. Barvou radosti a optimismu je oranžová. Červená může dodávat energii a sílu k rozhodování. Takže zapomeňte na chmurné černé a šedé hábity a zahalte se do pestré palety barev. Uvidíte, že svět bude hned veselejší.

Imunita, imunita a zase imunita

Do podzimního jídelníčku zahrňte co nejvíc potravin s obsahem vitamínu B, který zlepšuje koncentraci a podporuje paměť. Vhodným zdrojem tohoto vitamínu jsou sýry, vejce a maso.

K posilování imunity neodmyslitelně patří i vitamín C. Bohatým zdrojem tohoto vitamínu je bezesporu šípek nebo rakytník. Kdo ale nemá možnost nasbírat a usušit si tyto plodiny, ten jistě ocení VITAMÍN C V PRÁŠKU, který lze jednoduše rozpustit ve vodě a vypít. Podzim je obdobím nachlazení a chřipek, proto by vám doma rozhodně neměl chybět ELEUTHEROCOCC – jedinečný pomocník při posilování imunitního systému.

Vstávat a cvičit

Asi největším problémem podzimní melancholie je donutit se k pohybu. V deštivém počasí se člověku prostě nikam nechce, a tak trávíme až moc času ležením pod dekou u televize. Nemusíte nutně trávit půl dne v posilovně. Endorfin neboli hormon štěstí zaplaví vaše tělo i při cvičení nebo protahování v pohodlí domova. Ať už si zvolíte jógu, pillates či základní cviky na formování postavy, vaše tělo se bude tetelit blahem a odmění vás příjemným pocitem.

Pokud byste se přeci jen rozhodli pro cvičení ve fitness centru a zajímá vás, které z našich přípravků by se vám mohly hodit, můžete se inspirovat v následujícím článku S HADKEM DO FITKA.

Obklopte se vůněmi

Čich je pro nás nedocenitelným smyslem. Díky němu pozná miminko svou matku, byť ještě nemá vyvinutý zrak. Díky němu si vybavujeme i po letech vůni domácích buchet našich babiček. A díky němu si můžeme dopřávat voňavé chvilky v práci nebo doma, a zlepšovat si tak náladu.

Vdechování různých vůní působí na naše čichové centrum, které úzce souvisí s naším chováním a emocemi. Proto bychom se měli v těchto nevlídných časech obklopovat nasládlými dřevitými vůněmi. Vhodný je například BERGAMOT, HŘEBÍČEK nebo SKOŘICE podbarvená POMERANČOVÝM ÉTERICKÝM OLEJEM.

 

Iva Šimonková

Úvodní slovo pana Hadka

Stále se opakující, a přesto pokaždé jiné. Mám na mysli čtyři roční období, která nás provází životem. Mají zajímavé vlastnosti. Např. takové jaro. V chladu zimy na něj netrpělivě čekáme, aby pak rychle uběhlo. Ještě že následuje léto, které vykazuje podobné, hlavně hřejivější znaky.

Inovace obalů

Kdysi, když jsem byl s výrobou kosmetiky na samých počátcích, musel jsem řešit problém, do čeho preparáty plnit. Již tehdy bylo módou používání slov „přírodní kosmetika“. Jediným obalem přicházejícím v úvahu u „přírodní kosmetiky“ bylo sklo a pro krémy porcelánové kelímky.

Zrušení služby „Sloučený balík s AKH“

Vážení zákazníci, dlouhodobě jsme Vám umožňovali spojit Vaši objednávku od společnosti 1. Aromaterapeutická KH a. s., s objednávkou od společnosti Aromaterapie Fauna s. r. o.

ECHINACEA

Echinacea purpurea je celé latinské pojmenování této velice zajímavé léčivky. Jejím českým názvem je třapatka nachová. Velice často je představována jako ozdobná květina zahrad. Něco na té okrasnosti bude.

Jablko – elixír zdraví

Na dotaz jedné čtenářky ohledně nikoli jablek jako takových, ale jejich doošetřování před uvedením na trh, jsem odpověděl v poradně, co si o tom myslím. Když jsem si článek sám po sobě přečetl, pomalu mě na jablka přešla chuť. Neprávem. Jablko je jablko, tedy ovoce.

Roupi

Poslední dobou jsem odpovídal dost často na dotazy, které se týkaly jak prevence roupů, tak i jejich výskytu. Samozřejmě, že i zde má aromaterapie co říci, dokonce byla, je a zcela jistě i v budoucnosti bude součástí zbavování se těchto nepříjemných parazitů. Na otázku, jak se člověk nakazí, je celkem jednoduchá odpověď. Je nezbytně nutné pozřít jejich vajíčka.

Éterický olej NIAOULI

Ono poněkud exotické pojmenování tohoto oleje může způsobovat problémy při prvním vyslovováním čtyř po sobě jdoucích samohlásek. INCI označení tohoto oleje je: Melaleuca viridiflora Leaf Oil. Bohužel, při grafickém zpracování se do našeho tištěného katalogu vloudila chyba a NIAOULIOVÝ OLEJ má u INCI uvedeno označení pro olej myrhový (Commiphora myrha Oil).

LECITIN SUPER

Velice často dostávám dotaz na použití rostlinných olejů nikoli v kosmetice, ale jako kosmetiky. Odpověď je celkem jednoduchá. ROSTLINNÉ OLEJE jsou vynikající suroviny na výrobu kosmetiky, jako kosmetiku je z mého pohledu nelze označit. Důvod je zcela jednoduchý a principiálně vychází z poznatků o pokožce.

TAMANU-‑DERM – rychlá pomoc při regeneraci pokožky kolem očí

Dobrý den, vážení čtenáři Aromky Aromka není jen skvělý časopis, ve kterém si můžete přečíst odborné informace, ale i výborná příležitost a místo pro sdílení osobních zkušeností. Proto se s Vámi chci podělit o své zkušenosti s použitím krému „TAMANU-‑DERM“, a to nejen na základě jeho přesného aplikování.

Aromaterapie není zázrak, ale…

S aromaterapií pracuji asi 25 let, proto vím, že skvěle funguje. Pomáhá všude a všem, ale není pro každého. Je k tomu důležitá jedna věc – musíte chtít. Ze svých zkušeností, poznatků a životního nastavení vím, že aromaterapie pomáhá a zvládá řešit zdravotní problémy bez vedlejších účinků. To nelze říct o lécích, kterými se léčí nemoci a zdravotní problémy..

Dejte sbohem podzimním chmurům

Podzim… roční období, které každoročně lidi rozděluje na dva tábory. Na ty, kteří se jej nemohou dočkat, protože se konečně ochladí a na ty, kteří se podzimního chmurného času téměř děsí. Sama patřím mezi milovníky jara a léta a žloutnoucí listí na stromech ve mne vyvolává jakýsi nepříjemný pocit, vlezlou myšlenku na chlad, déšť, krátké dny a věčně studené ruce.

S Hadkem do fitka

Tento článek není věnován jen těm, kteří chodí do fitness centra pravidelně, nýbrž i těm, kteří se tam chystají jen vybít přebytečnou energii v deštivých podzimních dnech. I když je fyzická aktivita v tomto období velmi důležitá, protože pohybem a cvičením je do našeho těla uvolňován tzv. hormon štěstí (endorfin), který spolehlivě zažene podzimní melancholii.

Hadkův nálev

Kdo by nyní čekal, že se dozví o využívání olejů od pana Hadka k péči o střevní trakt, bude zklamán. Nic takového se nekoná… Ne tedy u nás! Tak jaký nálev je ve hře?

Chvála ORANGE ACIDOLU

Dobrý večer, pane Hadku, dnes nepotřebuji poradit, ale naopak bych chtěla poděkovat za další skvělý výrobek a podělit se o mou zkušenost. Měla jsem teď nějaké potíže s pletí (intolerance na jídlo, takže vyrážky), které jsem si opravdu hojně musela mazat. Doma bylo všechno věčně „upatlané“.

Voňavý mateřídouškovo- tymiánový med

Až se podzim zeptá, co jsem dělala v létě, jsem připravena odpovědět: domácí kečup, švestkové čatní, cibulovou marmeládu, mátovo-meduňkový sirup, ořechový likér, ale hlavně mateřídouškovo-tymiánový med. Je to jeden z nejoblíbenějších prostředků k podpoře při nachlazení našich dětí.

LECINOS v akci

Minulý týden jsem měla rýmu. Četla jsem doporučení, že LECINOS je lepší v zimě, když jsou virová onemocnění a normální nosní olej, popř. heřmánkový ve zbývajícím ročním období. Tak jsem i učinila. Popravdě, vyzkoušela jsem ho poprvé a dle mého názoru jste opět vykouzlil výrobek, který plní několik funkcí:

Škola začíná - pozor, vši!

A je to tu znovu. Začátek školního roku roztočí kolotoč domácích úkolů, mazání svačin, rovnání tužek do penálu…ale to všichni známe. Děti si ze školy bohužel nenosí jenom jedničky a zážitky z výletů, ale také vši. Kdo se s těmito potvůrkami setkal, ví, že někdy se jedná o nekonečný proces mytí vlasů, vyčesávání hnid, praní a desinfikování ložního prádla a doufání, že už tam nezbyla ani jediná.

Od Diora k Hadkovi

Jít spát neodlíčená? Nemyslitelné! Že je večerní péče o pleť důležitá a v pozdějším věku se pravidelnost a důslednost vyplácí, ví asi každá žena.

Pro večerní pohodu a zahřátí

Horká koupel, teplá deka, dobré čtivo – ideální kombinace podzimního večera po fyzické aktivitě. Ale přeci jen tomu ještě něco schází… čaj.

OHLASY AROMKA

Vážení zákazníci, velice nás těší vaše přízeň, kterou nám projevujete jak na sociálních sítích, tak písemnými ohlasy přímo k nám do firmy. S vaším dovolením pár z nich otiskujeme.

Dětský nosní olej BABY pomáhá při alergii

Mojí holčičce je 3 a půl roku. Letos na jaře, v polovině května, se u ní poprvé objevila alergie. Kýchání, rýma. Projevila se, když začala kvést bříza a jiné stromy v tomto období. Testy na alergii jsme jí nedělali, nevidím v tom žádný smysl. Stejně jako podávat antihistaminika.

Životem s Hadkem

Vážený pane Hadku, moc ráda bych Vás poprosila o radu týkající se hnisající seborey u dvou a půl měsíčního syna. Nejprve ale začnu s poděkováním a zkušenostmi s produkty AKH. Již delší dobu mám silnou touhu Vám popsat můj příběh a také vyjádřit veliké díky za celou firmu a produkty AKH.