Facebook Twitter Karel Hadek na YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 3/2018

Roupi

Poslední dobou jsem odpovídal dost často na dotazy, které se týkaly jak prevence roupů, tak i jejich výskytu. Samozřejmě, že i zde má aromaterapie co říci, dokonce byla, je a zcela jistě i v budoucnosti bude součástí zbavování se těchto nepříjemných parazitů. Na otázku, jak se člověk nakazí, je celkem jednoduchá odpověď. Je nezbytně nutné pozřít jejich vajíčka. Asi nejčastějším způsobem přenosu nákazy bude jejich přímý přenos z prstů, které přišly do kontaktu s okolím konečníku, do úst.

 

Další možností je jejich přenos například na hračky, ložní prádlo a podobně, následkem čehož bývá i nepřímé nakažení. Z vajíček se ve střevním traktu vylíhnou larvy, které následně dospívají až v roupy schopné kladení vajíček. U tohoto onemocnění se občas objevuje i označení „roup dětský“. Nelze se divit. Ve chvíli, kdy děti jdou do školky, školy či podobných zařízení, kde je vysoká koncentrace dětí, jsou pro přenos a šíření infekce ideální podmínky. Nutno vědět, že u infikovaného člověka samičky těchto parazitů kladou v době spánku v okolí konečníku obrovská kvanta vajíček. Svědění v oblasti konečníku, které je s roupy spojeno a nutnost jeho eliminace poškrábáním, pak vede k jejich přenášení. Již zde je třeba zabránit kontaktu rukou se svědícími partiemi oblasti konečníku. Důležitá je v danou dobu i zvýšená hygiena. První ranní činností, hned po otevření očí, by mělo být osprchování, aby došlo k odstranění vajíček nakladených v oblasti konečníku. Jako vhodné mycí prostředky mohu doporučit HY-‑Intima, Čajovníkový sprchovací olej, případně i mycí olej Desinfi. Na následné uklidnění pokožky mohu doporučit osvědčený preparát Intimiss, případně i Femishea. Celodenně je důležité aktivně dodržovat hygienické návyky, např. mytí rukou po použití toalety, jako důležité lze označit u dětí i čištění nehtů. Na mytí rukou mohu doporučit výše zmíněný mycí olej Desinfi. Mimořádnou pozornost nutno věnovat ručníkům, které by se po každém použití měly měnit. Nutná je taktéž velice častá, nejlépe každodenní, výměna jak ložního, tak i spodního prádla. Ideální je vyvářka prádla. Jistotu, že vajíčka praní nepřežijí, zaručují až teploty nad 70 °C.

 

Zvýšenou pozornost bytové hygieně je nezbytně nutné věnovat i po odeznění nemoci. Vajíčka na různých předmětech zůstávají životaschopná až jeden měsíc. Doporučuji předměty, které mohou být kontaminovány vajíčky a snesou to, ošetřovat preparátem Thymicon. Zapomenout nesmíme ani na skutečnost, že roupi mají rádi cukry, které jsou nutné pro jejich přežití. Proto doporučuji u tohoto onemocnění podstatně omezit příjem jak cukrů, tak i „vyšších cukrů“ (mouky, škrobu), které jsou v organizmu rozkládány na ony stravitelné.

 

Pokud již tito vnitřní parazité někoho infikují, lze vyzkoušet preparát Endoparazin z produktů Aromafauna. Dávkování se určuje podle tělesné váhy. Jedna kapka se aplikuje na 7 kg váhy. Preparát má ostrou chuť, proto jej doporučuji aplikovat do želatinových tobolek. Dávkování je 3× denně. Kúra by měla trvat 7 až 10 dní. Zde však vzniká problém s aplikací tobolek u malých dětí. Malé děcko jej nepozře. Podobná situace vzniká i u dalších olejů či směsí, které vykazují antiparazitní účinky, např. česnek, dobromysl, červený tymián, mateřídouška, čajovník, Candiol. Zde lze doporučit stravu bohatou na česnek, cibuli. Do jídla lze přidávat i kurkumu, rozemletou černuchu (černý egyptský kmín). Jako vhodnou i zde mohu doporučit pampelišku. Krom dalšího širokého spektra účinků, které jsou dány obsahovými složkami, je i pampeliška vhodnou součástí terapie u roupů díky vysokému obsahu hořčin. Lze konzumovat čerstvé pampeliškové listy, případně pampelišku usušit, rozemlít na prach v tříštivém kávovém mlýnku. U čerstvé pampelišky je doporučené dávkování 3 × denně 10 listů, u dětí pak přiměřeně méně. U sušené pampelišky doporučuji 3 × denně lžičku pampeliškového prášku dát do úst a zapít vodou. Více informací o pampelišce lze najít v článku archivní Aromaterapie 2–3/2007, na stránkách 7 až 9 na našem webu. Stejně jako roupi nesnáší hořké, je jim nepříjemné kyselé. Dalším pomocníkem může být i kysané zelí, případně pokrmy z něj připravené. Podobné platí i o kysaných mléčných produktech. Samozřejmě že pro volbu vhodné terapie bude u každého děcka věk. Pokud je nad roupy vyhráno, radost by neměla být přehnaná. Důvodem je skutečnost, že právě v dětských kolektivech velice často hrozí reinfekce. Zvýšená hygiena v takovýchto případech by měla být samozřejmě dlouhodobou každodenní záležitostí. Ta pak v může vést k realizaci úsloví, že předcházet je jednodušší než léčit.

 

Karel Hadek

Úvodní slovo pana Hadka

Stále se opakující, a přesto pokaždé jiné. Mám na mysli čtyři roční období, která nás provází životem. Mají zajímavé vlastnosti. Např. takové jaro. V chladu zimy na něj netrpělivě čekáme, aby pak rychle uběhlo. Ještě že následuje léto, které vykazuje podobné, hlavně hřejivější znaky.

Inovace obalů

Kdysi, když jsem byl s výrobou kosmetiky na samých počátcích, musel jsem řešit problém, do čeho preparáty plnit. Již tehdy bylo módou používání slov „přírodní kosmetika“. Jediným obalem přicházejícím v úvahu u „přírodní kosmetiky“ bylo sklo a pro krémy porcelánové kelímky.

Zrušení služby „Sloučený balík s AKH“

Vážení zákazníci, dlouhodobě jsme Vám umožňovali spojit Vaši objednávku od společnosti 1. Aromaterapeutická KH a. s., s objednávkou od společnosti Aromaterapie Fauna s. r. o.

ECHINACEA

Echinacea purpurea je celé latinské pojmenování této velice zajímavé léčivky. Jejím českým názvem je třapatka nachová. Velice často je představována jako ozdobná květina zahrad. Něco na té okrasnosti bude.

Jablko – elixír zdraví

Na dotaz jedné čtenářky ohledně nikoli jablek jako takových, ale jejich doošetřování před uvedením na trh, jsem odpověděl v poradně, co si o tom myslím. Když jsem si článek sám po sobě přečetl, pomalu mě na jablka přešla chuť. Neprávem. Jablko je jablko, tedy ovoce.

Roupi

Poslední dobou jsem odpovídal dost často na dotazy, které se týkaly jak prevence roupů, tak i jejich výskytu. Samozřejmě, že i zde má aromaterapie co říci, dokonce byla, je a zcela jistě i v budoucnosti bude součástí zbavování se těchto nepříjemných parazitů. Na otázku, jak se člověk nakazí, je celkem jednoduchá odpověď. Je nezbytně nutné pozřít jejich vajíčka.

Éterický olej NIAOULI

Ono poněkud exotické pojmenování tohoto oleje může způsobovat problémy při prvním vyslovováním čtyř po sobě jdoucích samohlásek. INCI označení tohoto oleje je: Melaleuca viridiflora Leaf Oil. Bohužel, při grafickém zpracování se do našeho tištěného katalogu vloudila chyba a NIAOULIOVÝ OLEJ má u INCI uvedeno označení pro olej myrhový (Commiphora myrha Oil).

LECITIN SUPER

Velice často dostávám dotaz na použití rostlinných olejů nikoli v kosmetice, ale jako kosmetiky. Odpověď je celkem jednoduchá. ROSTLINNÉ OLEJE jsou vynikající suroviny na výrobu kosmetiky, jako kosmetiku je z mého pohledu nelze označit. Důvod je zcela jednoduchý a principiálně vychází z poznatků o pokožce.

TAMANU-‑DERM – rychlá pomoc při regeneraci pokožky kolem očí

Dobrý den, vážení čtenáři Aromky Aromka není jen skvělý časopis, ve kterém si můžete přečíst odborné informace, ale i výborná příležitost a místo pro sdílení osobních zkušeností. Proto se s Vámi chci podělit o své zkušenosti s použitím krému „TAMANU-‑DERM“, a to nejen na základě jeho přesného aplikování.

Aromaterapie není zázrak, ale…

S aromaterapií pracuji asi 25 let, proto vím, že skvěle funguje. Pomáhá všude a všem, ale není pro každého. Je k tomu důležitá jedna věc – musíte chtít. Ze svých zkušeností, poznatků a životního nastavení vím, že aromaterapie pomáhá a zvládá řešit zdravotní problémy bez vedlejších účinků. To nelze říct o lécích, kterými se léčí nemoci a zdravotní problémy..

Dejte sbohem podzimním chmurům

Podzim… roční období, které každoročně lidi rozděluje na dva tábory. Na ty, kteří se jej nemohou dočkat, protože se konečně ochladí a na ty, kteří se podzimního chmurného času téměř děsí. Sama patřím mezi milovníky jara a léta a žloutnoucí listí na stromech ve mne vyvolává jakýsi nepříjemný pocit, vlezlou myšlenku na chlad, déšť, krátké dny a věčně studené ruce.

S Hadkem do fitka

Tento článek není věnován jen těm, kteří chodí do fitness centra pravidelně, nýbrž i těm, kteří se tam chystají jen vybít přebytečnou energii v deštivých podzimních dnech. I když je fyzická aktivita v tomto období velmi důležitá, protože pohybem a cvičením je do našeho těla uvolňován tzv. hormon štěstí (endorfin), který spolehlivě zažene podzimní melancholii.

Hadkův nálev

Kdo by nyní čekal, že se dozví o využívání olejů od pana Hadka k péči o střevní trakt, bude zklamán. Nic takového se nekoná… Ne tedy u nás! Tak jaký nálev je ve hře?

Chvála ORANGE ACIDOLU

Dobrý večer, pane Hadku, dnes nepotřebuji poradit, ale naopak bych chtěla poděkovat za další skvělý výrobek a podělit se o mou zkušenost. Měla jsem teď nějaké potíže s pletí (intolerance na jídlo, takže vyrážky), které jsem si opravdu hojně musela mazat. Doma bylo všechno věčně „upatlané“.

Voňavý mateřídouškovo- tymiánový med

Až se podzim zeptá, co jsem dělala v létě, jsem připravena odpovědět: domácí kečup, švestkové čatní, cibulovou marmeládu, mátovo-meduňkový sirup, ořechový likér, ale hlavně mateřídouškovo-tymiánový med. Je to jeden z nejoblíbenějších prostředků k podpoře při nachlazení našich dětí.

LECINOS v akci

Minulý týden jsem měla rýmu. Četla jsem doporučení, že LECINOS je lepší v zimě, když jsou virová onemocnění a normální nosní olej, popř. heřmánkový ve zbývajícím ročním období. Tak jsem i učinila. Popravdě, vyzkoušela jsem ho poprvé a dle mého názoru jste opět vykouzlil výrobek, který plní několik funkcí:

Škola začíná - pozor, vši!

A je to tu znovu. Začátek školního roku roztočí kolotoč domácích úkolů, mazání svačin, rovnání tužek do penálu…ale to všichni známe. Děti si ze školy bohužel nenosí jenom jedničky a zážitky z výletů, ale také vši. Kdo se s těmito potvůrkami setkal, ví, že někdy se jedná o nekonečný proces mytí vlasů, vyčesávání hnid, praní a desinfikování ložního prádla a doufání, že už tam nezbyla ani jediná.

Od Diora k Hadkovi

Jít spát neodlíčená? Nemyslitelné! Že je večerní péče o pleť důležitá a v pozdějším věku se pravidelnost a důslednost vyplácí, ví asi každá žena.

Pro večerní pohodu a zahřátí

Horká koupel, teplá deka, dobré čtivo – ideální kombinace podzimního večera po fyzické aktivitě. Ale přeci jen tomu ještě něco schází… čaj.

OHLASY AROMKA

Vážení zákazníci, velice nás těší vaše přízeň, kterou nám projevujete jak na sociálních sítích, tak písemnými ohlasy přímo k nám do firmy. S vaším dovolením pár z nich otiskujeme.

Dětský nosní olej BABY pomáhá při alergii

Mojí holčičce je 3 a půl roku. Letos na jaře, v polovině května, se u ní poprvé objevila alergie. Kýchání, rýma. Projevila se, když začala kvést bříza a jiné stromy v tomto období. Testy na alergii jsme jí nedělali, nevidím v tom žádný smysl. Stejně jako podávat antihistaminika.

Životem s Hadkem

Vážený pane Hadku, moc ráda bych Vás poprosila o radu týkající se hnisající seborey u dvou a půl měsíčního syna. Nejprve ale začnu s poděkováním a zkušenostmi s produkty AKH. Již delší dobu mám silnou touhu Vám popsat můj příběh a také vyjádřit veliké díky za celou firmu a produkty AKH.