Facebook Twitter Karel Hadek na YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 3/2018

ECHINACEA

Echinacea purpurea je celé latinské pojmenování této velice zajímavé léčivky. Jejím českým názvem je třapatka nachová. Velice často je představována jako ozdobná květina zahrad. Něco na té okrasnosti bude. I mně se její květy líbí a i tato léčivka je součástí firemní zahrady. To je hezké, nikoli však nejdůležitější. Běžně je uváděno, že pochází ze Severní Ameriky, kde ji indiáni používali téměř jako všelék. V posledních letech nabývá tato rostlina na významu i v našich oblastech. Důvod se mi jeví logický. Ekologie se permanentně zhoršuje, o kvalitě potravin raději nemluvě. Velká většina nabízené kosmetiky nerespektuje fyziologii pokožky, léky občas více škodí, než léčí, a dalším fenoménem doby je u mnohých stres. Nelze se divit, že důsledkem je snižující se imunita v populaci jako takové. Právě v tomto případě lze říci, že Echinacea patří k tomu nejlepšímu, co máme k dispozici. Byť u mě to bude mít vždy těžké, první místo v tomto směru měl, má a vždy bude mít Eleutherococc. Nutno však podotknout, že právě permanentně se snižující imunita v populaci nabízí možnost terapeutické kombinace Eleutherococcu a Echinacey. Z mého pohledu, Eleutherococc rodu mužského a Echinacea rodu ženského, spolu tvoří excelentní, velice aktivní, vzájemně se doplňující pár. Poslední léta jsou nejen obdobím výzkumu, ale i poznatků, které vedly k tomu, že stejně jako Eleutherococc i Echinacea je v mnoha zemích oficiálním léčivem. Byť i zde nutno podotknout, že výsledky výzkumů se jeden od druhého diametrálně liší.

 

Někdy mi to připadá, že výsledek výzkumu záleží nejen na tom, kdo ho zadal, ale i za jaké výsledky si zaplatil. Nelze se divit, že z tohoto pohledu lze empirické poznatky hodnotit jako důležitější. Pokud někdo aplikuje denně 3 tobolky po 100 mg suché drogy, pak lze jen stěží nějaký účinek očekávat. Ten se dostavuje až při vyšších dávkách kolem 900–2 000 mg pro dospělou osobu. Terapeutický význam Echinacey je široce popisován a jako imunostimulant ji lze doporučit od běžných každodenních problémů až po těžká onemocnění. Jedním z velice rozšířených problémů jsou záněty. Právě zde zvyšování imunity pomáhá organizmu se s nimi rychle vypořádat. Blíží se nám podzim, zcela jistě i letos o nachlazení nebude nouze, nějaká ta chřipková epidemie se nám bude vehementně vnucovat. S podzimem a zimou jsou spojeny i problémy se záněty dýchacích cest, často se objevuje bolest v krku, zhoršuje se bronchitida, hlásí se záněty středního ucha a takto bych mohl ve výčtu široké palety onemocnění pokračovat. I zde řádná imunita může rozhodovat o tom, zda onemocníme, či nikoli. Lidová moudrost praví, že nemoci nechodí po horách, ale po lidech. Ono nejde vždy jen o zánět či chřipku či podobné „maličkosti“, byť i ty dovedou každého pořádně potrápit, dokonce u oslabených jedinců mohou i ohrožovat na životě. Stejně jako Eleutherococc pomáhá Echinacea navyšováním imunity i při tak závažných onemocněních, jako je rakovina. Dále pak pomáhá snižovat negativní účinky jak chemoterapie, tak i případného ozařování. Účinek Echinacey lze označit jako opravdu velice široký. Krom výše uvedeného je mi známo, že se osvědčila i u mnoha dalších onemocnění, jako jsou herpesová onemocnění, Crohnova choroba, psoriáza, ekzémy a další kožní problémy. Dále mohu uvést, že extrakt Echinacey je doporučeníhodný na chronické záněty močových cest včetně močového měchýře, při problémech ženských pohlavních orgánů. Ani muži nepřijdou zkrátka, vhodný je i při problémech s prostatou. Možno zmínit i bércové vředy a hemeroidy. V této návaznosti bych rád zmínil i skutečnost, že stejně jako Eleutherococc i Echinacea se osvědčila u některých tzv. autoimunitních onemocněních. Nelze se divit, že namísto podávání imunosupresivních léků se osvědčily adaptogeny Echinacea a Eleutherococc, které funkčnost imunitního systému optimalizovaly. To se samozřejmě netýká tak závažných záležitostí, jako jsou transplantace orgánů a podobně.

 

Ve výčtu pozitivních vlastností Echinacey by bylo možné dlouhosáhle pokračovat.  Jistou výhodou Echinacey vůči Eleutherococcu je podstatně rychlejší účinnost. Do nabídky přichází Echinacea  buď jako suchý kořen, případně jako tekutý lihový extrakt kořene. Z mého pohledu je daleko jednodušší, přesnější, časově nenáročné i příjemnější používání extraktu. Zde doporučuji dávkování 3x denně 30 kapek. Ve 30 kapkách (cca 1 ml) je obsažen extrakt z 300 mg drogy. Extrakt obsahuje cca 30 % alkoholu. Vzhledem ke skutečnosti, že tento extrakt je z titulu legislativy definován jako potravinový doplněk, bude i zde povinnou součástí preparátu (dez)informace, že přípravek není vhodný pro těhotné a kojící ženy, jakož i děti do tří let. Na případnou otázku proč nejsem schopen věcně odpovědět. Ironicky bych poznamenal, že když jeden neonemocní, farmaceutický průmysl přijde o kšeft, což by mohl být pádný důvod. U dětí doporučuji dávkování dle jejich váhy. Dávku pro dospělého, tedy 30 kapek, vydělíme 75 (kg) a vynásobíme vahou děcka. V jednoduchosti je síla, tedy na 2,5 kg váhy přijde jedna kapka. Při aplikaci 4 kapek u děcka vážícího 10 kg to odpovídá následujícímu množství alkoholu: cca 30 kapek je 1 ml. V tomto množství je 0,3 ml alkoholu, váhově tedy 0,22 g. 4 kapky jsou pak 1/7,5. V tomto případě je konzumované množství 0,03 g 100% alkoholu. Snad jen pro úplnost, 1 kapka preparátu pak obsahuje 0,0074 g alkoholu. Humorně vyjádřeno, žádná celá, nula, nic.

 

U lihových extraktů se matky domnívají, že obsažený alkohol je nebezpečný, či i jen nevhodný pro děti. Ten však v daných případech funguje jako vynikající konzervant a rozpouštědlo současně. Navíc, konzumovat jej nikdo nemusí, stačí propočítanou dávku nakapat do např. horkého čaje a alkohol se odpaří.  Účinné látky tímto postupem nejsou likvidovány, lze je označit za termostabilní. Koneckonců, při výrobě čajů se taktéž droga přelévá vařící vodou, případně dokonce i po nějakou dobu vaří. Krom extraktu přichází do nabídky i sušený kořen Echinacey. Z něho lze připravit čaj, či spíše odvar. Dvě čajové lžičky drogy dáme do 0,5 litru vody a cca půl hodiny mírně vaříme. Takto připravený odvar vypijeme v průběhu dne. Jako šetrnější se mi jeví příprava do termosky. I zde použijeme dvě čajové lžičky drogy, přelijeme půl litrem vody a necháme přes noc vyluhovat. Co se snášenlivosti Echinacey týká, lze ji označit za vynikající, byť ani zde nelze apriori vyloučit případnou individuální nesnášenlivost. Proto doporučuji začínat s nižším dávkováním a pozvolna jej zvyšovat. Echinaceu doporučuji používat zhruba po dobu jednoho měsíce a následně udělat přestávku. V případě potřeby lze kúru prodloužit, případně i opakovat. Echinacea coby léčivka má dlouhou tradici, a tak i tradice uvádění novinek do nabídky káže, že na prvních 10 objednávajících čeká preparát Echinacea extrakt v balení 100 ml jako dárek.

 

Karel Hadek

ECHINACEA EXTRAKT 

ECHINACEA KOŘEN   

Úvodní slovo pana Hadka

Stále se opakující, a přesto pokaždé jiné. Mám na mysli čtyři roční období, která nás provází životem. Mají zajímavé vlastnosti. Např. takové jaro. V chladu zimy na něj netrpělivě čekáme, aby pak rychle uběhlo. Ještě že následuje léto, které vykazuje podobné, hlavně hřejivější znaky.

Inovace obalů

Kdysi, když jsem byl s výrobou kosmetiky na samých počátcích, musel jsem řešit problém, do čeho preparáty plnit. Již tehdy bylo módou používání slov „přírodní kosmetika“. Jediným obalem přicházejícím v úvahu u „přírodní kosmetiky“ bylo sklo a pro krémy porcelánové kelímky.

Zrušení služby „Sloučený balík s AKH“

Vážení zákazníci, dlouhodobě jsme Vám umožňovali spojit Vaši objednávku od společnosti 1. Aromaterapeutická KH a. s., s objednávkou od společnosti Aromaterapie Fauna s. r. o.

ECHINACEA

Echinacea purpurea je celé latinské pojmenování této velice zajímavé léčivky. Jejím českým názvem je třapatka nachová. Velice často je představována jako ozdobná květina zahrad. Něco na té okrasnosti bude.

Jablko – elixír zdraví

Na dotaz jedné čtenářky ohledně nikoli jablek jako takových, ale jejich doošetřování před uvedením na trh, jsem odpověděl v poradně, co si o tom myslím. Když jsem si článek sám po sobě přečetl, pomalu mě na jablka přešla chuť. Neprávem. Jablko je jablko, tedy ovoce.

Roupi

Poslední dobou jsem odpovídal dost často na dotazy, které se týkaly jak prevence roupů, tak i jejich výskytu. Samozřejmě, že i zde má aromaterapie co říci, dokonce byla, je a zcela jistě i v budoucnosti bude součástí zbavování se těchto nepříjemných parazitů. Na otázku, jak se člověk nakazí, je celkem jednoduchá odpověď. Je nezbytně nutné pozřít jejich vajíčka.

Éterický olej NIAOULI

Ono poněkud exotické pojmenování tohoto oleje může způsobovat problémy při prvním vyslovováním čtyř po sobě jdoucích samohlásek. INCI označení tohoto oleje je: Melaleuca viridiflora Leaf Oil. Bohužel, při grafickém zpracování se do našeho tištěného katalogu vloudila chyba a NIAOULIOVÝ OLEJ má u INCI uvedeno označení pro olej myrhový (Commiphora myrha Oil).

LECITIN SUPER

Velice často dostávám dotaz na použití rostlinných olejů nikoli v kosmetice, ale jako kosmetiky. Odpověď je celkem jednoduchá. ROSTLINNÉ OLEJE jsou vynikající suroviny na výrobu kosmetiky, jako kosmetiku je z mého pohledu nelze označit. Důvod je zcela jednoduchý a principiálně vychází z poznatků o pokožce.

TAMANU-‑DERM – rychlá pomoc při regeneraci pokožky kolem očí

Dobrý den, vážení čtenáři Aromky Aromka není jen skvělý časopis, ve kterém si můžete přečíst odborné informace, ale i výborná příležitost a místo pro sdílení osobních zkušeností. Proto se s Vámi chci podělit o své zkušenosti s použitím krému „TAMANU-‑DERM“, a to nejen na základě jeho přesného aplikování.

Aromaterapie není zázrak, ale…

S aromaterapií pracuji asi 25 let, proto vím, že skvěle funguje. Pomáhá všude a všem, ale není pro každého. Je k tomu důležitá jedna věc – musíte chtít. Ze svých zkušeností, poznatků a životního nastavení vím, že aromaterapie pomáhá a zvládá řešit zdravotní problémy bez vedlejších účinků. To nelze říct o lécích, kterými se léčí nemoci a zdravotní problémy..

Dejte sbohem podzimním chmurům

Podzim… roční období, které každoročně lidi rozděluje na dva tábory. Na ty, kteří se jej nemohou dočkat, protože se konečně ochladí a na ty, kteří se podzimního chmurného času téměř děsí. Sama patřím mezi milovníky jara a léta a žloutnoucí listí na stromech ve mne vyvolává jakýsi nepříjemný pocit, vlezlou myšlenku na chlad, déšť, krátké dny a věčně studené ruce.

S Hadkem do fitka

Tento článek není věnován jen těm, kteří chodí do fitness centra pravidelně, nýbrž i těm, kteří se tam chystají jen vybít přebytečnou energii v deštivých podzimních dnech. I když je fyzická aktivita v tomto období velmi důležitá, protože pohybem a cvičením je do našeho těla uvolňován tzv. hormon štěstí (endorfin), který spolehlivě zažene podzimní melancholii.

Hadkův nálev

Kdo by nyní čekal, že se dozví o využívání olejů od pana Hadka k péči o střevní trakt, bude zklamán. Nic takového se nekoná… Ne tedy u nás! Tak jaký nálev je ve hře?

Chvála ORANGE ACIDOLU

Dobrý večer, pane Hadku, dnes nepotřebuji poradit, ale naopak bych chtěla poděkovat za další skvělý výrobek a podělit se o mou zkušenost. Měla jsem teď nějaké potíže s pletí (intolerance na jídlo, takže vyrážky), které jsem si opravdu hojně musela mazat. Doma bylo všechno věčně „upatlané“.

Voňavý mateřídouškovo- tymiánový med

Až se podzim zeptá, co jsem dělala v létě, jsem připravena odpovědět: domácí kečup, švestkové čatní, cibulovou marmeládu, mátovo-meduňkový sirup, ořechový likér, ale hlavně mateřídouškovo-tymiánový med. Je to jeden z nejoblíbenějších prostředků k podpoře při nachlazení našich dětí.

LECINOS v akci

Minulý týden jsem měla rýmu. Četla jsem doporučení, že LECINOS je lepší v zimě, když jsou virová onemocnění a normální nosní olej, popř. heřmánkový ve zbývajícím ročním období. Tak jsem i učinila. Popravdě, vyzkoušela jsem ho poprvé a dle mého názoru jste opět vykouzlil výrobek, který plní několik funkcí:

Škola začíná - pozor, vši!

A je to tu znovu. Začátek školního roku roztočí kolotoč domácích úkolů, mazání svačin, rovnání tužek do penálu…ale to všichni známe. Děti si ze školy bohužel nenosí jenom jedničky a zážitky z výletů, ale také vši. Kdo se s těmito potvůrkami setkal, ví, že někdy se jedná o nekonečný proces mytí vlasů, vyčesávání hnid, praní a desinfikování ložního prádla a doufání, že už tam nezbyla ani jediná.

Od Diora k Hadkovi

Jít spát neodlíčená? Nemyslitelné! Že je večerní péče o pleť důležitá a v pozdějším věku se pravidelnost a důslednost vyplácí, ví asi každá žena.

Pro večerní pohodu a zahřátí

Horká koupel, teplá deka, dobré čtivo – ideální kombinace podzimního večera po fyzické aktivitě. Ale přeci jen tomu ještě něco schází… čaj.

OHLASY AROMKA

Vážení zákazníci, velice nás těší vaše přízeň, kterou nám projevujete jak na sociálních sítích, tak písemnými ohlasy přímo k nám do firmy. S vaším dovolením pár z nich otiskujeme.

Dětský nosní olej BABY pomáhá při alergii

Mojí holčičce je 3 a půl roku. Letos na jaře, v polovině května, se u ní poprvé objevila alergie. Kýchání, rýma. Projevila se, když začala kvést bříza a jiné stromy v tomto období. Testy na alergii jsme jí nedělali, nevidím v tom žádný smysl. Stejně jako podávat antihistaminika.

Životem s Hadkem

Vážený pane Hadku, moc ráda bych Vás poprosila o radu týkající se hnisající seborey u dvou a půl měsíčního syna. Nejprve ale začnu s poděkováním a zkušenostmi s produkty AKH. Již delší dobu mám silnou touhu Vám popsat můj příběh a také vyjádřit veliké díky za celou firmu a produkty AKH.