Facebook Twitter Karel Hadek na YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 3/2018

Inovace obalů

Kdysi, když jsem byl s výrobou kosmetiky na samých počátcích, musel jsem řešit problém, do čeho preparáty plnit. Již tehdy bylo módou používání slov „přírodní kosmetika“. Jediným obalem přicházejícím v úvahu u „přírodní kosmetiky“ bylo sklo a pro krémy porcelánové kelímky. Požadované obaly jsem tedy pořídil a kosmetiku plnil. Ne dlouho. Skleněná lahev se sprchovacím olejem? To se mi nezdálo od samého začátku, a tak z bezpečnostních důvodů přišly do plastů, byť se to některým klientům nelíbilo. Koupelové oleje i další preparáty byly ve skle. Ne dlouho. Ti samí zákazníci, když jim láhev s koupeláčkem vyklouzla z ruky a poškodila vanu, se okamžitě začali dožadovat plastů. „Přírodní porcelánové kelímky“ na krémy to neměly o nic lehčí. Pár rozbitých umývadel je udělalo neprodejnými. V neposlední řadě nutno zmínit i škody, které pravidelně u těchto křehkých obalů vznikaly během přepravy.

 

Někdy mi to připadalo, že přepravce měl jediný úkol, a tím bylo je rozbít. Přesto zde byla i skupina preparátů, které od samého počátku ve skle byly a po dlouhá léta zůstaly. Jednalo o malé objemy a z tohoto pohledu i stabilní lahvičky. Jako příklad bych uvedl regenerační oleje. Tyto bezvodé olejové preparáty přišly do hnědých lékovek asi i proto, že na tehdejším trhu nebylo nic lepšího k sehnání. Po letech lze konstatovat, byly to celkem dobré obaly, byť nikoli neproblematické. Při jejich používání spotřebitelem docházelo k potřísnění závitů lahvičky olejovým preparátem. Těsnící guma pipety tak namísto funkce těsnění získávala funkci pružiny a uzávěru propůjčovala tendenci k samootvírání. Na druhou stranu tyto obaly velice dobře chránily preparáty i před světlem a případně i UV-‑zářením. Doba se mění a co potěší, rozšiřuje se i nabídka obalové techniky. Není tomu tak dlouho, co jsme objevili obaly zajímavé jak pro bezvodé olejové, tak i emulzní preparáty. Rozhodnutí, že je použijeme, na sebe nedalo dlouho čekat. Jejich hlavní zajímavostí je konstrukce. Obal je opatřen dávkovačem, který po naplnění preparátu obal nejen dokonale utěsní, ale i samotný odběr preparátu bude daleko jednodušší a pohodlnější. Zcela jednoduše, příjemnost pro spotřebitele.

 

Další výhodou obalu je tzv. systém airless. Obal má pohyblivé dno. Odebráním preparátu se vytváří podtlak, čímž je dno každým odběrem doslova nasáváno směrem k dávkovači. Výhodou je, že do obalu nemůže vstoupit žádný vzduch, který by mohl zavléci i všudypřítomné aerobní mikroorganizmy a způsobit mikrobiální kontaminaci preparátu. Toto nutno označit jako obrovskou výhodu pro preparáty s logem KH, neboť jsou vyráběny bez konzervace. Samozřejmě, i přístup vzduchu lze označit jako naprosto nežádoucí a to z toho důvodu, že vzdušný kyslík urychluje „stárnutí“, tedy oxidaci neboli žluknutí tuků či olejů v preparátech obsažených. Je tedy logické, že onen airless-‑systém přispěje i k trvanlivosti preparátů. Já vždy primárně posuzuji obaly z technického hlediska. Jejich úkolem je dobře chránit obsah obalu. Co se jejich líbivosti týká, k tomu mohu jen dodat, že krásný, honosný obal má vždy vliv na cenu výrobku samotného, na jeho kvalitu nikoli. Nezřídka se tak stává, že cena obalu je vyšší než cena výrobku samotného. Nové obaly bych tedy z mého pohledu označil jako technicky vynikající řešení. Pokud se budou líbit i klientům, jež v nich obdrží preparáty, bude to jejich další pozitivum. Obaly mají objem 30 ml a změna se bude týkat Regeneračních olejů, Lipio-‑Sér. Taktéž fluid Gothea Dream bude dodáván v novém obalu. Výjimkou budou jen 30 ml Regenerační olej neutrální (1911 Z), 30 ml Regenerační olej neutrální BPJ (1015 Z) a 35 ml Lipio-‑Sérum neutrální (1950 S). Důvodem je, že nové obaly již nebude možné otevřít po uzavření u výrobce a jejich použití i u jmenovaných preparátů by znemožnilo tvorbu vlastních specialit.

 

Karel Hadek

Úvodní slovo pana Hadka

Stále se opakující, a přesto pokaždé jiné. Mám na mysli čtyři roční období, která nás provází životem. Mají zajímavé vlastnosti. Např. takové jaro. V chladu zimy na něj netrpělivě čekáme, aby pak rychle uběhlo. Ještě že následuje léto, které vykazuje podobné, hlavně hřejivější znaky.

Inovace obalů

Kdysi, když jsem byl s výrobou kosmetiky na samých počátcích, musel jsem řešit problém, do čeho preparáty plnit. Již tehdy bylo módou používání slov „přírodní kosmetika“. Jediným obalem přicházejícím v úvahu u „přírodní kosmetiky“ bylo sklo a pro krémy porcelánové kelímky.

Zrušení služby „Sloučený balík s AKH“

Vážení zákazníci, dlouhodobě jsme Vám umožňovali spojit Vaši objednávku od společnosti 1. Aromaterapeutická KH a. s., s objednávkou od společnosti Aromaterapie Fauna s. r. o.

ECHINACEA

Echinacea purpurea je celé latinské pojmenování této velice zajímavé léčivky. Jejím českým názvem je třapatka nachová. Velice často je představována jako ozdobná květina zahrad. Něco na té okrasnosti bude.

Jablko – elixír zdraví

Na dotaz jedné čtenářky ohledně nikoli jablek jako takových, ale jejich doošetřování před uvedením na trh, jsem odpověděl v poradně, co si o tom myslím. Když jsem si článek sám po sobě přečetl, pomalu mě na jablka přešla chuť. Neprávem. Jablko je jablko, tedy ovoce.

Roupi

Poslední dobou jsem odpovídal dost často na dotazy, které se týkaly jak prevence roupů, tak i jejich výskytu. Samozřejmě, že i zde má aromaterapie co říci, dokonce byla, je a zcela jistě i v budoucnosti bude součástí zbavování se těchto nepříjemných parazitů. Na otázku, jak se člověk nakazí, je celkem jednoduchá odpověď. Je nezbytně nutné pozřít jejich vajíčka.

Éterický olej NIAOULI

Ono poněkud exotické pojmenování tohoto oleje může způsobovat problémy při prvním vyslovováním čtyř po sobě jdoucích samohlásek. INCI označení tohoto oleje je: Melaleuca viridiflora Leaf Oil. Bohužel, při grafickém zpracování se do našeho tištěného katalogu vloudila chyba a NIAOULIOVÝ OLEJ má u INCI uvedeno označení pro olej myrhový (Commiphora myrha Oil).

LECITIN SUPER

Velice často dostávám dotaz na použití rostlinných olejů nikoli v kosmetice, ale jako kosmetiky. Odpověď je celkem jednoduchá. ROSTLINNÉ OLEJE jsou vynikající suroviny na výrobu kosmetiky, jako kosmetiku je z mého pohledu nelze označit. Důvod je zcela jednoduchý a principiálně vychází z poznatků o pokožce.

TAMANU-‑DERM – rychlá pomoc při regeneraci pokožky kolem očí

Dobrý den, vážení čtenáři Aromky Aromka není jen skvělý časopis, ve kterém si můžete přečíst odborné informace, ale i výborná příležitost a místo pro sdílení osobních zkušeností. Proto se s Vámi chci podělit o své zkušenosti s použitím krému „TAMANU-‑DERM“, a to nejen na základě jeho přesného aplikování.

Aromaterapie není zázrak, ale…

S aromaterapií pracuji asi 25 let, proto vím, že skvěle funguje. Pomáhá všude a všem, ale není pro každého. Je k tomu důležitá jedna věc – musíte chtít. Ze svých zkušeností, poznatků a životního nastavení vím, že aromaterapie pomáhá a zvládá řešit zdravotní problémy bez vedlejších účinků. To nelze říct o lécích, kterými se léčí nemoci a zdravotní problémy..

Dejte sbohem podzimním chmurům

Podzim… roční období, které každoročně lidi rozděluje na dva tábory. Na ty, kteří se jej nemohou dočkat, protože se konečně ochladí a na ty, kteří se podzimního chmurného času téměř děsí. Sama patřím mezi milovníky jara a léta a žloutnoucí listí na stromech ve mne vyvolává jakýsi nepříjemný pocit, vlezlou myšlenku na chlad, déšť, krátké dny a věčně studené ruce.

S Hadkem do fitka

Tento článek není věnován jen těm, kteří chodí do fitness centra pravidelně, nýbrž i těm, kteří se tam chystají jen vybít přebytečnou energii v deštivých podzimních dnech. I když je fyzická aktivita v tomto období velmi důležitá, protože pohybem a cvičením je do našeho těla uvolňován tzv. hormon štěstí (endorfin), který spolehlivě zažene podzimní melancholii.

Hadkův nálev

Kdo by nyní čekal, že se dozví o využívání olejů od pana Hadka k péči o střevní trakt, bude zklamán. Nic takového se nekoná… Ne tedy u nás! Tak jaký nálev je ve hře?

Chvála ORANGE ACIDOLU

Dobrý večer, pane Hadku, dnes nepotřebuji poradit, ale naopak bych chtěla poděkovat za další skvělý výrobek a podělit se o mou zkušenost. Měla jsem teď nějaké potíže s pletí (intolerance na jídlo, takže vyrážky), které jsem si opravdu hojně musela mazat. Doma bylo všechno věčně „upatlané“.

Voňavý mateřídouškovo- tymiánový med

Až se podzim zeptá, co jsem dělala v létě, jsem připravena odpovědět: domácí kečup, švestkové čatní, cibulovou marmeládu, mátovo-meduňkový sirup, ořechový likér, ale hlavně mateřídouškovo-tymiánový med. Je to jeden z nejoblíbenějších prostředků k podpoře při nachlazení našich dětí.

LECINOS v akci

Minulý týden jsem měla rýmu. Četla jsem doporučení, že LECINOS je lepší v zimě, když jsou virová onemocnění a normální nosní olej, popř. heřmánkový ve zbývajícím ročním období. Tak jsem i učinila. Popravdě, vyzkoušela jsem ho poprvé a dle mého názoru jste opět vykouzlil výrobek, který plní několik funkcí:

Škola začíná - pozor, vši!

A je to tu znovu. Začátek školního roku roztočí kolotoč domácích úkolů, mazání svačin, rovnání tužek do penálu…ale to všichni známe. Děti si ze školy bohužel nenosí jenom jedničky a zážitky z výletů, ale také vši. Kdo se s těmito potvůrkami setkal, ví, že někdy se jedná o nekonečný proces mytí vlasů, vyčesávání hnid, praní a desinfikování ložního prádla a doufání, že už tam nezbyla ani jediná.

Od Diora k Hadkovi

Jít spát neodlíčená? Nemyslitelné! Že je večerní péče o pleť důležitá a v pozdějším věku se pravidelnost a důslednost vyplácí, ví asi každá žena.

Pro večerní pohodu a zahřátí

Horká koupel, teplá deka, dobré čtivo – ideální kombinace podzimního večera po fyzické aktivitě. Ale přeci jen tomu ještě něco schází… čaj.

OHLASY AROMKA

Vážení zákazníci, velice nás těší vaše přízeň, kterou nám projevujete jak na sociálních sítích, tak písemnými ohlasy přímo k nám do firmy. S vaším dovolením pár z nich otiskujeme.

Dětský nosní olej BABY pomáhá při alergii

Mojí holčičce je 3 a půl roku. Letos na jaře, v polovině května, se u ní poprvé objevila alergie. Kýchání, rýma. Projevila se, když začala kvést bříza a jiné stromy v tomto období. Testy na alergii jsme jí nedělali, nevidím v tom žádný smysl. Stejně jako podávat antihistaminika.

Životem s Hadkem

Vážený pane Hadku, moc ráda bych Vás poprosila o radu týkající se hnisající seborey u dvou a půl měsíčního syna. Nejprve ale začnu s poděkováním a zkušenostmi s produkty AKH. Již delší dobu mám silnou touhu Vám popsat můj příběh a také vyjádřit veliké díky za celou firmu a produkty AKH.