Facebook Twitter Karel Hadek na YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 3/2017

Měsíční proměny ženy

 
Žena bývá nevyzpytatelná a nepochopitelná nejen pro muže, ale mnohdy i sama pro sebe. Vnitřní pocity, myšlenkové pochody a tělesnou kondici ovlivňuje nejen věk, ale i měsíční cyklus. Někdy má žena pocit, že se jí neuvěřitelně daří – jeden den je skálopevně přesvědčená, že v zaměstnání odvedla výborný kus práce, partner je skvělý a rodina i ona sama jsou v pořádku. Neuplyne ani den a všechno je jinak – klid narušují silné emoce, v práci jde najednou vše ztěžka, s nikým se nedá pořádně mluvit, v rodině jsou cítit nesváry a celková nespokojenost narůstá.
 

Spisovatelka Miranda Gray se ve své knize Cyklická žena zamýšlí právě nad těmito proměnami, které se v ženě dějí a popisuje čtyři fáze, jimiž žena každý měsíc prochází. Pochopení a přijmutí těchto fází umožní ženě využít plně své schopnosti k obohacení soukromého i pracovního života, k osobnímu rozvoji, ke zlepšení vztahů. Aromaterapie může přispět k naladění na jednotlivé fáze a v důsledku pak i k celkové spokojenosti.
 
První fáze se nazývá dynamická. Jedná se o fázi, která nastává po menstruaci. Z hlediska optimální doby se jedná přibližně o 7.–13. den. Žena se fyzicky, emočně i duševně cítí aktivní, schopná, nezávislá, její mysl je soustředěná, systematická, rozumové schopnosti jsou velmi silné, daří se plánovat, promýšlet nové kroky. Je to období vhodné pro nové projekty, učení, duševní práci, pro změny v pracovním i osobním životě. Žena je otevřená světu, koná, je fyzická zdatná. Tuto fázi lze podpořit i z pohledu aromaterapie a přispět tak k jejímu pohodovému plynutí. Z koupelových olejů lze doporučit ROZMARÝNOVÝ, CITRONOVO-‑KAFROVÝ, FRISCH, ŠALVĚJOVÝ, MASÁŽNÍ A TĚLOVÝ OLEJ LECITOL LINDENOL, LECITOL YLJA, z éterických olejů ROZMARÝN, PIMENTOVNÍK, MATEŘÍDOUŠKU A DOBROMYSL.
 
Druhá fáze je expresivní. Je to fáze ovulace, přibližně 14.–20. den. Toto období je vhodné pro budování vztahů, protože je žena více vnímavá, sebejistá, komunikativní, společenská, dokáže se lépe vcítit do druhých. V této fázi není vhodné dělat změny – schopnost soustředit se a rozumně se rozhodnout je slabší. Z hlediska aromaterapie lze doporučit JALOVCOVÝ, LEVANDULOVÝ, PELARGONIOVÝ KOUPELOVÝ OLEJ NEBO SPRCHOVACÍ OLEJ ROZMARÝNOVÝ, ŠALVĚJOVÝ či z RŮŽOVÉHO DŘEVA, MASÁŽNÍ A TĚLOVÝ OLEJ LECITOL LINDENOL, LECITOL YLJA, éterické oleje může použít ty samé jako ve fázi dynamické a přidat JALOVCOVÝ či z RŮŽOVÉHO DŘEVA. Jak ve fázi dynamické, tak i expresivní může mít žena pocit, že udělá spoustu práce a má více energie.
 
Třetí fáze se nazývá kreativní, předchází menstruaci a zahrnuje období 21.–28. dne. Pro některé ženy je tato fáze méně příjemná – klesá přísun energie a naopak narůstá intenzita emocí. Žena pociťuje příliv inspirace, dokáže rozpoznat problémy, je to období originality. Způsob myšlení může ženu v tomto období potrápit – logické myšlení ustupuje strachům a negativitě. Je to období, kdy má žena tendenci „uklízet“ ve svém životě. Z hlediska aromaterapie lze doporučit JALOVCOVÝ, LEVANDULOVÝ A MEDUŇKOVÝ KOUPELOVÝ ČI SPRCHOVACÍ OLEJ, MASÁŽNÍ A TĚLOVÝ OLEJ LECITOL LINDENOL, LECITOL YLJA, KOUPELOVÝ OLEJ NA NOHY, PREVENTY MASÁŽNÍ OLEJ NA TĚŽKÉ NOHY, PMS MASÁŽNÍ OLEJ na bříško při napětí a bolestech předcházejících menstruaci, ÉTERICKÉ OLEJE CITRONOVÝ, LITSEU CUBEBU, MÁTU PEPRNOU či oleje z jehličnanů.
 
Čtvrtá fáze, reflektivní, přibližně 1.–6. den, je fází menstruace. Charakterizuje ji pasivní, do nitra k reflexi zaměřený postoj. Žena v této fázi přemítá, přehodnocuje, chce nalézt podstatu věcí, dokáže nechat odplout staré a dát prostor novému. Je to čas odpočinku, spánku a regenerace. V tomto období není vhodné začínat nový projekt. Relaxaci lze navodit díky LEVANDULOVÉMU ČI MEDUŇKOVÉMU SPRCHOVACÍMU OLEJI, MASÁŽNÍMU A TĚLOVÉMU OLEJI LECITOL LINDENOL, LECITOL YLJA, PMS MASÁŽNÍ OLEJ na bříško pomůže při napětí a bolestech předcházejících menstruaci. Zajímavá je i směs HARMONIE, ÉTERICKÝ OLEJ LEVANDULOVÝ, MEDUŇKOVÝ, Z RŮŽOVÉHO DŘEVA, PELARGONIOVÝ či PAČULIOVÝ.

Pochopení zmíněných čtyř fází může ženě přinést úlevu a vnést plynulost do jejího každodenního života. Stačí si uvědomit, kdy je v plné síle a kdy je lépe zvolnit tempo.

Milena Nováková,
distributorka v Nizozemí a Belgii
Pozn.: rozřazení a popis fází pochází z knihy Cyklická žena od Mirandy Gray.

Úvodní pana Hadka

I přes vše nepříjemné, co sluníčko může natropit, ho mám rád. Koneckonců, vždyť je to „prarodič“ života na planetě Zemi.

Balení zásilek

Vyřizování zakázek v expedici je specifický problém. Krom jiného je stále aktuální otázka, jaký materiál používat na vyplňování prázdných prostorů v kartonech.

Vysoké poštovné?

Jedním z občasných postesknutí je situace s výší poštovného.

Alergeny

Od poloviny prosince 2014 musí výrobci potravin povinně zvýrazňovat alergeny v popisu složení potravin.

Cypřišový olej

Je dalším z olejů, který má v aromaterapii velice dlouhou tradici. Olej se získává z jehličí vysokého, stále zeleného jehličnanu, který připomíná obrovskou zelenou svíci. Lze jej nalézt v oblasti celého Středomoří.

Kurz Aromaterapie Hurghada

Jak již jsem v minulém vydání časopisu Aromaterapie uvedl, ve dnech 11. až 18. listopadu bude v egyptské Hurghadě uspořádán podzimní základní kurz Aromaterapie.

Rady pana Hadka

Vážený pane Hadku, před nedávnem jsem Vás žádala o radu ohledně mých vnitřních i vnějších problémů souvisejících s kvasinkami a také sníženou imunitou.

Vši

Milý pane Hadku, ve škole jsem chytila vši a nic na ně nepůsobilo.

Děti a bradavice

Krásny den, pane Hadku. Pětiletý vnouček měl na plosce nohy bradavici.

Lékař léčí, ale Karel uzdravuje

Milý Karle, předem mého e-‑mailu Vám posílám srdečné pozdravení.

Intimiss a děti

Dobrý den, pane Hadku, někdy na jaře jsem Vám psala o radu, co byste doporučoval na ošetřování zúžené předkožky penisu u mého tříletého vnuka.

Třezalkový macerát na vlastní kůži

Zatímco většina lidí trávila červencové sváteční dny na koupalištích nebo po výletech, členové Aromaterapie (dvounozí i čtyřnozí) si dobrovolně vyzkoušeli, jak náročné je vytvořit kvalitní třezalkový macerát.

Měsíční proměny ženy

Žena bývá nevyzpytatelná a nepochopitelná nejen pro muže, ale mnohdy i sama pro sebe. Vnitřní pocity, myšlenkové pochody a tělesnou kondici ovlivňuje nejen věk, ale i měsíční cyklus.

Bílo-zelená domácnost

Vážený pane Hadku, dovolte mi, abych i já přispěla svým psaním do kolonek spokojených zákaznic. Kdysi dávno, už to budou asi 2 roky, jsem se dostala náhodou k Vašim produktům přes kamarádku.

Femishea záchranář

Dobrý den, pane Hadku,  chtěla bych Vám touto cestou velmi poděkovat za záchranu zdraví i partnerského života.

Parazity v pohybe

Horúčavy tohto leta nám pripomenuli, že sa náš kontinent skutočne akosi otepľuje. Tropické letá a teplotné rekordy posledných rokov okrem iného vyvolali rozširovanie niektorých chorôb a parazitov, ktoré ich prenášajú.

Pedikúra v praxi

S kosmetikou AKH provedeme dokonalou péči o nohy v salónu i doma. Při profesionálním ošetření odvedeme perfektní práci od začátku do konce čistě s přípravky AKH.

Thymicon stokrát jinak

Když se řekne dezinfekce, většina lidí si vybaví nepříjemný dráždivý odér chemie. Lidé v aromaterapii jsou v tomto ohledu už tak trochu „zkažení“, protože si pod slovem dezinfekce vybaví vůni tymiánu, čajovníku a citronu, a to v podobě přípravku THYMICON.

Zbavte se otoků

Léto je v plné síle, sluníčko svítí a my si můžeme užívat všeho, co nám tento čas nabízí.

Tinnitus a ušní olej

"Tinnitus je zvukový vjem bez přítomnosti vyvolávajícího podnětu. Typickými zvukovými projevy ušního šelestu jsou zvonění, klepání, pískání, šumění, hučení, bzučení, syčení, bušení, skřípání aj."

Olej z pražených vlašských ořechů

Vlašský ořech je plod z ořešáku královského. Je to mohutný listnatý strom z čeledi ořešákovitých. Přirozeně se vyskytuje na Balkáně, v Malé a Střední Asii, pochází z oblasti dnešního Íránu. Upřednostňuje vlhké nížinné oblasti.

Péče o miminko

Naše péče o miminko pomocí aromaterapeutické kosmetiky začala již v prenatálním období. Ve 20. týdnu těhotenství má dítě nosánek o velikosti čočky, dokáže rozeznávat vůně a chutě, které se k němu dostanou prostřednictvím plodové vody.