Facebook Twitter Karel Hadek na YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 3/2016

Dětská lékárnička a hygienické prostředky pro moji dcerku od jejího narození

 

Chtěla bych se s Vámi podělit o účinky aromaterapeutických prostředků, které používám pro svoji dcerku na každodenní hygienickou péči již od jejího narození jako prevenci nebo i v případě vzniklých problémů. Budu moc ráda, pokud tyto informace budou pro Vás užitečné.

 

Uplynul už 1 rok a 7 měsíců od narození naší dcery a od doby, kdy jsem si začala zapisovat tyto poznámky. Od narození dcera neví, co je to mýdlo, šampón nebo zubní pasta. Mýdlo samozřejmě viděla, ale pouze jako mýdlo na praní nebo pro potřeby v domácnosti. S tenzidy (pěnou) jsme ji výjimečně seznámili pouze ve formě mýdlových bublin. Tato kapalina krásně pění a tvoří se z ní úžasné mýdlové bublinky. Od jejího narození používám pouze aromaterapeutické prostředky Karel Hadek, které používá celá moje rodina již mnoho let. Tyto prostředky stále prokazují svůj účinek a bezpečnost. S ničím lepším jsem se po stránce přírodní a fyziologické dosud prostě nesetkala.

 

Začnu hygienickými prostředky. V porodnici za Vámi přijde druhý den lékař nebo zdravotní sestra a ukazují Vám první koupel a každodenní hygienickou péči, kterou je nutné doma provádět. Myslím si, že tyto informace jsou užitečné především pro prvorodičky. V porodnici se používá obyčejné mýdlo, samozřejmě tzv. dětské, které je určeno pro dětskou pokožku. Pro novorozence není příliš vhodné a je pro kůži agresivní. Ve velkém množství se také používají vlhčené ubrousky, a to nejen při výměně pleny, ale i na obličej a celé tělo, což mne nejvíce šokovalo. Vždyť tyto ubrousky obsahují parfémy a konzervační látky. Tedy nic prospěšného. Mýdlo ani vlhčené ubrousky jsem si samozřejmě s sebou nevzala. Místo toho mám jednoduché doporučení – záhybky (faldíky) na kůži potírat obyčejným kuchyňským olejem – olivovým nebo slunečnicovým, který je ovšem nutné sterilizovat (mohou se v něm vytvořit choroboplodné zárodky). Je samozřejmé, že záhybky musí být natřeny velmi pečlivě. Pokud ale nepoužíváte mýdlo, promašťovat není nutné.

 

Namísto doporučeného seznamu jsem si s sebou do porodnice přinesla dětský sprchový olej Karel Hadek (těm, kteří by se obávali alergické reakce, mohu místo toho doporučit neutrální hydrofilní olej ze série pro mytí obličeje, který neobsahuje éterické oleje a je jemnější než neutrální sprchový olej). Sprchový olej jsem měla v malé lahvičce s rozprašovačem a v případě nutnosti jsem ho mohla použít místo vlhčených ubrousků. S sebou jsem měla i aromatickou levandulovou vodu pro případ, že bude potřeba otřít očka nebo ji použít místo špatné vody z kohoutku při výměně plenek. Také jsem měla balzám INTIMISS na potření záhybků a pro intimní hygienu. Jde o multifunkční balzám, který je znám při péči o dětskou pokožku a intimní hygienu dětí. Především jej doporučuji pro maminky holčiček. Chrání jemnou sliznici před kontaktem s obsahem pleny, zabraňuje podráždění, zarudnutí a svědění. Je také vynikající prevencí proti synechii a opruzeninám. Balzám je velmi jemný, obsahuje přírodní éterický olej heřmánku lékařského, má protizánětlivé a zklidňující účinky a můžeme jej použít i k masáži. Těm, kteří z jakéhokoliv důvodu nechtějí na záhybky a pokožku používat prostředky s éterickými oleji, mohu doporučit mandlový olej nebo bambucké máslo. Mandlový olej je velmi jemný a je často nazýván dětským olejem. Při pokojové teplotě je bambucké máslo tuhé, a proto je nutné je před použitím třít a zahřát v dlani a až poté aplikovat na pokožku děťátka. Oleje nemusíte sterilizovat, neobsahují vodu, a proto se žádné choroboplodné zárodky nemohou objevit. Můžete použít i lecitinový masážní olej – LECITOL NEUTRAL SUPER. Obsahuje hodně lecitinu, který má blahodárné účinky na pokožku. Je vynikající na suchou a citlivou kůži. Můžeme jej používat v neutrální formě. Vyzkoušela jsem jej také, když jsem chtěla dcerku seznámit s jinými vůněmi a přidávala jsem do něj růžový nebo levandulový olej. INTIMISS se u nás používá několikrát denně od jejího narození.

 

Kromě toho jsem s sebou měla i nosní olej, který jsem připravila z mandlového oleje a malého množství éterického oleje z heřmánku modrého (lékařského) tak, abych získala velmi nízkou koncentraci. Novorozencům ovšem nedoporučuji kapat olej do nosíku, ale kroucením vaty udělat tamponek, kápnout na něj olej a tímto tamponkem namazat sliznici nosíku. Tak sliznici hydratujeme a ochráníme, a pokud jsou v nosíku nečistoty, jednoduše jej odstraníme. Karel Hadek má v nabídce i speciální dětský olej do nosu, který je také velmi jemný a můžeme jej použít.

 

Po návratu domů z porodnice jsme řadu našich hygienických prostředků doplnili o oleje do koupele. Nejprve jsme přidávali meduňkový a levandulový olej, potom borovicový a eukalypto-‑tymiánový. Karel Hadek má v nabídce i speciální dětský koupelový olej heřmánkový. Ten jsme používali jen na počátku prvního měsíce, potom jsme přešli na meduňkový a levandulový olej.

 

Když se objevily zoubky, bylo třeba je začít čistit a učit dcerku návykům hygieny. Objevili jsme zubní olej BABY-‑DENT. Když dceruška během čistění zoubků olej olizuje a polyká, jsem v naprostém klidu. Všechny složky, které olej obsahuje, jsou kvalitními potravinami, takže o přirozenost a bezpečnost se není třeba obávat. To však nemůžeme říct o zubních pastách. Speciální dětské zubní pasty jsou dokonce nebezpečné pro cévní systém miminek – obsahují barviva, vůně a konzervační látky, nemluvě o tenzidech (pokud jsou pěnivé). Zubní olej BABY-‑DENT můžeme používat i v době prořezávání zubů a provádět s nimi masáž dásní. V tomto případě jsme olej netestovali, protože všechny zoubky dcerce vylezly hladce a bez problémů.

 

Když holčička povyrostla, začala malovat, lepit, hrát si na písku, běhat po venku a ručkama na všechno sahat. Ručičky bylo třeba mýt častěji. Nejprve jsme je myli sprchovým olejem, který jsme používali při výměně pleny – meduňkovým, levandulovým nebo jiným, který byl zrovna po ruce. Později jsme začali používat speciální olej na mytí ručiček, který při častějším mytí vyjde levněji.

 

Když jdeme na procházku, vždy s sebou beru levandulový extra olej, levandulovou nebo růžovou vodu, tamponky, třezalkový olej a THYMICON v rozprašovači. I když jsem z toho zatím nic nepoužila, s tímto vybavením jsem v klidu. Vlastně dvakrát nám přišel vhod třezalkový olej. V Jekatěrinburgu jsme měli několik dní nesnesitelné vedro. Jednou před polednem a podruhé v pozdních odpoledních hodinách jsme museli odejít z domu. Jít dlouhou dobu ve stínu nebylo možné. Abychom se nespálily, namazala jsem sobě i dcerušce nezahalené části kůže třezalkovým olejem W10 (pamatovala jsem si zkušenosti Karla Hadka s tímto olejem v Egyptě). Olej dokonale ochránil pokožku.Co se týká hygieny, je to asi všechno, co bych mohla poradit. Teď bych se chtěla zmínit o našich terapeutických a preventivních prostředcích.

 

Díky bohu, že dcerka netrpěla na nachlazení, záněty středního ucha, záněty průdušek apod. Pouze dvakrát dostala rýmu a teplotu. Rýmu rychle vyřešil nosní olej. Horečka nebyla nijak kritická. Pomohl také balzám PROATEM. PROATEMEM jsem namazala zádička, vnitřní stranu stehen a paží, potřela hrudní koš a chodidla. PROATEM mám vždy v ledničce, a to zejména v období respiračních chorob a epidemií. Tento balzám můžete použít při prvních příznacích nachlazení – potřete záda a hrudník.

 

Jako prevenci podávám holčičce od narození EXTRAKT ELEUTHEROCOCCA – kapu jí ho do kompotu, který moje dcerka miluje. (Kompot vařím z kvalitního, chemicky neupravovaného sušeného ovoce bez cukru.) Množství kapek vždy rozpočítávám podle váhy.

 

V chřipkové sezóně preventivně velmi často používáméterické oleje eukalyptu, tea tree, levandule, borovice, směs ATEMOL. Pokapu papírový ubrousek a dám na topení.

 

Zvláště bych chtěla vyzdvihnout vynikající prostředek, kterým je „dehtový“ krém SALTERICA. Tento krém nám už dvakrát prakticky okamžitě pomohl s dvěma různými problémy.

 

V prvním případě jsme podcenili lišej. Byli jsme totiž na návštěvě, kde měli kočku s koťaty, které byly napadené lišejem. V té době už naše holčička aktivně lezla po podlaze. Nějaký čas jsem nemohla pochopit, cože to má na nožce za skvrnu, dokud jí nezačala růst a dokud nenabyla výrazného tvaru. Ani INTIMISS, ani levandulový olej nepomohl. Pak jsem se rozhodla zkusit SALTERICU, vlastně nevím ani proč. Jaksi podvědomě. Během několika dní byla skvrna pryč.

 

Druhý případ se stal nedávno. Léto, ovoce… Zdá se, že jsme to přehnali. Po nějakém ovoci dostala silnou alergickou reakci. Těžko říci, které to způsobilo. V té době jsem s ní zrovna nebyla, překládala jsem na semináři Karlu Hadkovi, který přijel v červnu do Jekatěrinburgu. Na noze i na břichu se jí objevila vyrážka, pokožka byla drsná, posetá tvrdými bělavými pupínky. Vyrážka byla na velké ploše a na pohled i na dotyk vypadala hrozně. Navzdory vyloučení všech možných alergenů se stav kůže každým dnem zhoršoval. První panická myšlenka, která se objevila v mé hlavě, byla běžet rychle k lékaři. Jelikož se ale dcerka chovala normálně a neměla teplotu, rozhodla jsem se, že na to, utíkat jako splašená k doktorovi, je zatím čas. Nejdříve jsem se podívala do odborné literatury, popřemýšlela, jaké léčebné postupy by navrhl lékař v podobné situaci, a rozhodla jsem se zkusit aromaterapii. Vědomě jsem vybrala krém SALTERICU, který obsahuje sůl z Mrtvého moře a olej z březového dehtu. Bylo nutné provést detoxikaci pokožky a zbavit se toxinů. S tím si bezvadně poradí sůl, která je součástí krému a má hygroskopické vlastnosti. Dehet z břízy je další velmi účinnou složkou. Vnitřním adsorbentem byl chléb z otrub, který dcerce moc chutnal.

 

Předtím než jsem začala holčičku mazat krémem, jsem bohužel nestihla udělat žádné fotky. Po prvním použití krému se vyrážka velmi zlepšila a dělat fotky ztratilo smysl. Po druhém nanesení krému opět velký skok ke zlepšení. O několik dní později vše zmizelo beze stopy. A to i navzdory tomu, že se vyrážka zhoršovala i poté, co byla nasazena dieta, kdy jsem ji mazala levandulovým olejem, INTIMISSEM a chtěla běžet k lékaři. SALTERICU jsem během dne nasadila dvakrát. Na noc jsem jí dávala SHEADERM, aby se promastila pokožka (jen INTIMISSEM nestačilo). Z důvodu specifické vůně jsem SALTERICU v noci nepoužívala. Snad je to všechno, o co jsem se chtěla s Vámi podělit.

 

Ať jste zdraví a máte radost!

Oxana Mich, Jekatěrinburg

Úvodní slovo Karla Hadka

Ach, to léto. Dlouho se na něj vždy čeká, a potom uběhne tak rychle, že se ho jeden nestačí nabažit. V tuto dobu nezbývá než věřit, že přechod do onoho dušičkového podzimu bude více než pomalý a ještě nás očekávají půvaby babího léta.

ANTIOXI

Již delší dobu se všude kolem nás velice často setkáváme s termínem volné radikály (dále jen VR). Bývá to ve spojení s naším zdravím.

Aromatácky

Aromalampy, inhalátory, keramika, odpařovače a mnohé další pomůcky nám mohou sloužit k provonění místností, ve kterých pobýváme.

Otevřeli jsme pro vás novou pobočku

Vážení a milí příznivci AROMATERAPIE KAREL HADEK, AROMAFAUNY a AROMAFLÓRY, velmi nás těší Váš stále větší zájem o naše produkty. Děkujeme i za užitečné rady a zkušenosti, které nám posíláte.

Dýňový olej

Jedním z olejů s logem KH, jenž se nachází v naší nabídce, je dýňový olej. Občas dostávám od klientů dotazy, zda je to skutečně kosmetický nebo léčebný zázrak, jak se na internetu dočetli.

Sestřička od levandule

O pravém (netuším, zda existuje také levý) levandulovém oleji jsem již na stránkách časopisu Aromaterapie psal mnohokráte.

Artróza?

Artrózu lze označit za degenerativní onemocnění jednoho či více kloubů, které vzniká pomalu, v průběhu mnoha let.

Podzim se blíží

Hlavní sezóna letošních dovolených je neodvratně za námi. Kalendářní léto nám sice ještě pár dní potrvá, ale chladna z rána… Nebude dlouho trvat a bude chladněji nejen z rána, ale i přes den.

Dražší Koala

Jak již to u produktů z přírodních surovin chodí, stačí jen neúroda a ceny chvátají nahoru. Není to však jediný faktor, který má na tvorbu cen vliv.

Přeji hezký den, pane Hadku

Moc Vám děkuji za odpověď a za rady. Dnes mi došel balíček s objednávkou z internetu.

Dobrý den, pane Hadku!

Nepatřím do skupinky lidí-‑pisatelů, ani nejsem zrovna sdílný typ člověka, ale Vám již delší dobu cítím potřebu napsat a poděkovat! Velmi mě baví číst Vaše vtipné reakce na nově vycházející články a doporučení, co bychom měli a neměli… S Vašimi názory se naprosto ztotožňuji.

THERMO-‑BALSAM a CELLU-‑THERAP

Od doby, co pravidelně sportuji a dodržuji zdravý životní styl, jsem začala být sama se sebou spokojená až na dvě věci – celulitidu a břišní partie. A tak jsem přemýšlela, jak tomu bříšku pomoct dolů, samozřejmě kromě pohybu a stravy.

Aromaterapie v Ostravě –Zatočíme s akné

Zdravím Vás z Ostravy. Léto, období bezstarostnosti, prázdnin, slunečných dnů a dovolených je pomalu za námi. Pupínky a drobné záněty způsobené teplem, opalovacími krémy, změnami prostředí a stresem z cestování nám někdy dokážou znepříjemnit skvělé zážitky.

THYMICON – – zachránce zvířecích kalamit

Možná to neznáte, možná ano. Máte--‑li doma zvířátka, obzvláště pak takové příšerky, jako jsou kočičky a pejsci, pak máte stejně jako my o zábavu postaráno.

Rozmarné léto

Už si začínám zvykat, že české léto neznamená pouze lány zlatavého obilí s vlčími máky a pár letních bouřek, ale i zvláštní, rádoby podzimní počasí, které mě při večerním sezení u ohně přimělo navléknout si teplé ponožky a svetr.

Spať (ako) v mede

Niekedy sa nám podarí spať ako v mede. Toto si väčšinou pomyslíme, keď sa ráno zobudíme s pocitom hlbokého a sladkého oddychu. No ja mám skutočne niekedy pocit, že u nás doma spíme v mede…, a to skoro doslova!

Návrat ku kolíske parfumov

Vône a parfumy. Dnes sú symbolom luxusu, čistoty a osobného štýlu, no v dávnej minulosti ich ľudia používali aj na celkom iné účely.

Milí,

protože se již delší dobu pohybuji mezi „zdravými a nemocnými“, shledávám, že preparáty a rady pana Karla Hadka a paní Michaely Švorcové jsou nedocenitelné.

Dětská lékárnička a hygienické prostředky pro moji dcerku od jejího narození

Chtěla bych se s Vámi podělit o účinky aromaterapeutických prostředků, které používám pro svoji dcerku na každodenní hygienickou péči již od jejího narození jako prevenci nebo i v případě vzniklých problémů. Budu moc ráda, pokud tyto informace budou pro Vás užitečné.

Nekky klub ve Zlíně

Tímto příspěvkem bych ráda poděkovala panu Karlu Hadkovi, který nás v květnu navštívil v našem centru Nekky ve Zlíně, a pro jeho věrné fanynky uskutečnil přednášku, na niž se už tolik těšily.