Facebook Twitter Karel Hadek na YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 3/2016

Návrat ku kolíske parfumov

 

Vône a parfumy. Dnes sú symbolom luxusu, čistoty a osobného štýlu, no v dávnej minulosti ich ľudia používali aj na celkom iné účely.

História vôní, ktoré nám skrášľujú život a zvyšujú našu príťažlivosť, sa začala už pred 7000 rokmi, keď sa parfumy začali vyrábať v ďalekej Mezopotámii a Egypte. V tej dobe si však pod slovom parfum môžeme predstaviť niečo celkom iné ako sú dnešné voňavky v drahých parfumériách. Boli to oleje, maste, živice alebo bylinky. Okrem pestovania tela sa používali aj na nadviazanie kontaktu s vyššími silami, balzamovanie mŕtvych, pri uctievaní božstiev či na osobité účely. Napríklad v Egypte sa na telesnú hygienu nesmierne dbalo a nešlo pritom len o očistu. Dôležitý bol hlavne relax, ktorý si Egypťania dopriali v podobe kúpeľov.

 

Podobnú filozofiu a zloženie majú aj parfumy v ponuke Karla Hadka, ale k nim sa dostaneme až po krátkom výlete do histórie voňaviek a výroby parfumov.

 

Dnes pri výbere voňavky zohráva flakón – nádoba na parfum – dôležitú úlohu. Často si nejakú voňavku kúpime len pre ten krásny obal. V minulosti sa všetko, čo bolo považované za „parfum“, uschovávalo v nádobách z kameňa, hliny, bronzu alebo dreva. Egyptský národ sa však považuje nielen za kolísku vzniku vôní a za civilizáciu s perfektným vkusom, ale môže sa rovnako pochváliť výrobou flakónov. O prvých sa hovorí už v roku 1000 pred naším letopočtom a boli vyrobené zo skla, ktorého receptúra pochádza z Mezopotámie.

 

Vône začínali byť postupne obľúbené aj v ďalších kútoch sveta a neskôr sa Egyptom inšpirovala aj staroveká Čína, hinduisti, izraeliti, Kartáginci, Arabi, Gréci, Rimania. Skutočný prelom nastal vďaka Arabom, ktorí objavili destiláciu a alkohol sa stal veľmi dôležitou súčasťou voňaviek.

 

V novodobej histórii sa za kráľovstvo parfumov považuje Francúzsko. Parfumy si túto krajinu podmanili s veľkým úspechom v 17. storočí a odvtedy je Francúzsko voňavkárskou veľmocou. Používanie vôní sa rozmáhalo aj počas vlády Ľudovíta XV., no tentoraz slúžili skôr na prekrytie zápachu. Paradoxne, kým hygiena v starovekom Egypte napredovala a stala sa súčasťou bežného života, vo vzdelanej a vyspelej Európe upadala. A tak na Versaillskom dvore sa to síce hmýrilo drahými šatami, prepychovými šperkami a parochňami, no luxus bol v kontraste s otrasným nedostatkom hygieny. Samotný kráľ sa odmietal kúpať a ulicami Paríža sa vtedy šíril príšerný zápach. Voňavky to všetko museli prekryť a práve z tohto dôvodu sa Francúzsko stalo veľmocou voňaviek. Nepoužívali sa len na telo, striekali sa aj do vejárov, na nábytok či oblečenie.

 

V 18. storočí vďaka kráľovnej Márie Antoinette vznikla prvá kolínska voda: osviežujúca zmes rozmarínu, bergamotu, citróna a neroli, ktorá bola uskladňovaná v pozlátených nádobách.

 

Používala sa vo vodnom kúpeli, zriedená s vínom ako ústna voda, na kocke cukru ako pokrm alebo aj ako obklad na rany.

 

Neskôr sa centrom parfumov stáva Provensálsko so svojimi levandulovými poliami a vďaka jazmínu, ružiam a citrusom sa mesto Grasse v Provensálsku stalo veľkým centrom vonných surovín. V Paríži vznikli tzv. „vonné domy“ a od 19. storočia sa toto mesto stalo komerčným a svetovým centrom parfumov.

 

Okrem kraľujúcich kvetinových vôní prichádzali vtedy do módy aj „kožené“ pánske vône. Ide o špeciálnu kategóriu parfumov so zložkami imitujúcimi vôňu kože. Pánske vône boli vtedy kombinované s kadidlom, tabakom či drevom a dámske s kvetmi. Tak ako to bolo za čias faraónov, aj dnes sa mnohí muži o seba starajú často viac ako ženy. Niet sa čo čudovať, veď už faraóni sa veľmi zaujímali o módu. Túto filozofiu vystihuje aj jemný a zaujímavý parfum, ktorý Karel Hadek vytvoril pre pánov – FARAO. V jeho zložení kraľuje kadidlo, doplnené ylangom, pelargóniou, pánskou sviežosťou elemi a citrónu.

 

Dnes v 21. storočí sa na svetovom trhu nachádza okolo 30 000 „značkových“ vôní, vytvorených zmesou esencií z rastlín a drevín, ale často, niekedy prevažne alebo výlučne aj zložkami živočíšneho pôvodu a samozrejme, netreba si klamať, veľmi často „syntetikou“, chemicky vyrobenými napodobeninami esencií.

 

Naše čuchové vnemy toho už skúsili dosť. Spoznali sme množstvo nových odvážnych kombinácií a hádam, každý človek má tie svoje obľúbené kategórie vôní: ovocné, sladké, ťažké, korenisté… Často však po vyprchaní prvej vonnej zložky ostávame sklamaní. Na oblečení a pokožke nachádzame neveľmi pekné pachové stopy. Syntetické zložky vedia nepekne zmeniť pôvodne príjemnú vôňu na zápach.

 

A tu sa po širokej historickej prechádzke náš kruh uzatvára. Ocitáme sa opäť pri kolíske parfumov, tvorených čistými vonnými olejmi a rastlinnými esenciami. Ich základom - ako v starovekom Egypte - sú oleje, živice alebo bylinky.

 

Parfumy, ktoré vo veľkom výbere príjemných kombinácií vytvoril Karel Hadek nám tak trochu pripomínajú voňavky našich babičiek, sú nedotknuté syntetikou a našim zmyslom lahodiace: LILIEN, MAGIC, VALENTINE, KLEOPATRA, VIOLA, FARAO… Zaujímavým zážitkom sú i ČAKROVÉ a PENTAGRAMOVÉ VÔNE, na ktorých je stále čo objavovať.

 

Na záver neodolám a pripojím nielen svoju skúsenosť, ale i skúsenosť a zistenie mnohých používateľov parfumov Karel Hadek: Vždy keď si medzi svoje zaužívané voňavky či dezodoranty pokusne zaradili niektorý Hadkov parfum, spočiatku sa im zdal príliš intenzívny, trochu starosvetský, akýsi zvláštne orientálny alebo odvážny… Po krátkom čase však zistili, že tie pôvodne obľúbené voňavky im čudne až nepochopiteľne zosmradli, skrátka prestali voňať. Ostali na poličke bokom a parfum MAGIC, KLEOPATRA či iný z Hadkových parfumov si zrazu museli objednať vo väčšom balení.

 

Zatiaľ sa nestalo, že by našim zmyslom tieto parfumy prestali krásne lahodiť.

 

Kvetinové vône sú stále obľúbené, do módy prichádzajú kožené

V roku 1930 začali byť kvetinové vône ešte populárnejšie a kožené sa dostávali do módy (špeciálna kategória parfumov, so zložkami imitujúcimi vôňu kože, pánske vône sú kombinované s kadidlom, tabakom či drevom a dámske s kvetmi). S francúzskou kozmetikou to na vrchol dotiahli aj ďalší návrhári - Christian Dior, Jacques Fath, Nina Ricci či Pierre Balmain. Ak uctievaš jedného z nich a rád si dopraješ luxusnú vôňu, potom určite tušíš, že okrem rastlinných výťažkov obsahujú aj živočíšne zložky. Ak si o nich vedel, chválime ťa, ak nie, neľakaj sa. Môže ísť o pižmo, cibet, kastoreum či zložku, ktorá znie oveľa lepšie v podobe slova ambra než ako veľrybie zvratky. Nuž, kvalita má svoje dane. Rozhodne sa nimi nenechaj odradiť. Parfumy sú totižto tie najlepšie darčeky, ktorým potešíš nielen seba, ale aj druhých. Ak niekomu darujete voňavku a on v nej nájde svoje ja, potom ste vyhrali na plnej čiare. Dokonale ho totižto poznáte. Na záver ti už len zaželáme voňavý deň.

 

Monika Mannová, výhradný distribútor pre SR

www.aromaterpie.sk

Úvodní slovo Karla Hadka

Ach, to léto. Dlouho se na něj vždy čeká, a potom uběhne tak rychle, že se ho jeden nestačí nabažit. V tuto dobu nezbývá než věřit, že přechod do onoho dušičkového podzimu bude více než pomalý a ještě nás očekávají půvaby babího léta.

ANTIOXI

Již delší dobu se všude kolem nás velice často setkáváme s termínem volné radikály (dále jen VR). Bývá to ve spojení s naším zdravím.

Aromatácky

Aromalampy, inhalátory, keramika, odpařovače a mnohé další pomůcky nám mohou sloužit k provonění místností, ve kterých pobýváme.

Otevřeli jsme pro vás novou pobočku

Vážení a milí příznivci AROMATERAPIE KAREL HADEK, AROMAFAUNY a AROMAFLÓRY, velmi nás těší Váš stále větší zájem o naše produkty. Děkujeme i za užitečné rady a zkušenosti, které nám posíláte.

Dýňový olej

Jedním z olejů s logem KH, jenž se nachází v naší nabídce, je dýňový olej. Občas dostávám od klientů dotazy, zda je to skutečně kosmetický nebo léčebný zázrak, jak se na internetu dočetli.

Sestřička od levandule

O pravém (netuším, zda existuje také levý) levandulovém oleji jsem již na stránkách časopisu Aromaterapie psal mnohokráte.

Artróza?

Artrózu lze označit za degenerativní onemocnění jednoho či více kloubů, které vzniká pomalu, v průběhu mnoha let.

Podzim se blíží

Hlavní sezóna letošních dovolených je neodvratně za námi. Kalendářní léto nám sice ještě pár dní potrvá, ale chladna z rána… Nebude dlouho trvat a bude chladněji nejen z rána, ale i přes den.

Dražší Koala

Jak již to u produktů z přírodních surovin chodí, stačí jen neúroda a ceny chvátají nahoru. Není to však jediný faktor, který má na tvorbu cen vliv.

Přeji hezký den, pane Hadku

Moc Vám děkuji za odpověď a za rady. Dnes mi došel balíček s objednávkou z internetu.

Dobrý den, pane Hadku!

Nepatřím do skupinky lidí-‑pisatelů, ani nejsem zrovna sdílný typ člověka, ale Vám již delší dobu cítím potřebu napsat a poděkovat! Velmi mě baví číst Vaše vtipné reakce na nově vycházející články a doporučení, co bychom měli a neměli… S Vašimi názory se naprosto ztotožňuji.

THERMO-‑BALSAM a CELLU-‑THERAP

Od doby, co pravidelně sportuji a dodržuji zdravý životní styl, jsem začala být sama se sebou spokojená až na dvě věci – celulitidu a břišní partie. A tak jsem přemýšlela, jak tomu bříšku pomoct dolů, samozřejmě kromě pohybu a stravy.

Aromaterapie v Ostravě –Zatočíme s akné

Zdravím Vás z Ostravy. Léto, období bezstarostnosti, prázdnin, slunečných dnů a dovolených je pomalu za námi. Pupínky a drobné záněty způsobené teplem, opalovacími krémy, změnami prostředí a stresem z cestování nám někdy dokážou znepříjemnit skvělé zážitky.

THYMICON – – zachránce zvířecích kalamit

Možná to neznáte, možná ano. Máte--‑li doma zvířátka, obzvláště pak takové příšerky, jako jsou kočičky a pejsci, pak máte stejně jako my o zábavu postaráno.

Rozmarné léto

Už si začínám zvykat, že české léto neznamená pouze lány zlatavého obilí s vlčími máky a pár letních bouřek, ale i zvláštní, rádoby podzimní počasí, které mě při večerním sezení u ohně přimělo navléknout si teplé ponožky a svetr.

Spať (ako) v mede

Niekedy sa nám podarí spať ako v mede. Toto si väčšinou pomyslíme, keď sa ráno zobudíme s pocitom hlbokého a sladkého oddychu. No ja mám skutočne niekedy pocit, že u nás doma spíme v mede…, a to skoro doslova!

Návrat ku kolíske parfumov

Vône a parfumy. Dnes sú symbolom luxusu, čistoty a osobného štýlu, no v dávnej minulosti ich ľudia používali aj na celkom iné účely.

Milí,

protože se již delší dobu pohybuji mezi „zdravými a nemocnými“, shledávám, že preparáty a rady pana Karla Hadka a paní Michaely Švorcové jsou nedocenitelné.

Dětská lékárnička a hygienické prostředky pro moji dcerku od jejího narození

Chtěla bych se s Vámi podělit o účinky aromaterapeutických prostředků, které používám pro svoji dcerku na každodenní hygienickou péči již od jejího narození jako prevenci nebo i v případě vzniklých problémů. Budu moc ráda, pokud tyto informace budou pro Vás užitečné.

Nekky klub ve Zlíně

Tímto příspěvkem bych ráda poděkovala panu Karlu Hadkovi, který nás v květnu navštívil v našem centru Nekky ve Zlíně, a pro jeho věrné fanynky uskutečnil přednášku, na niž se už tolik těšily.