Facebook Twitter Karel Hadek na YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 3/2016

Artróza?

 

Artrózu lze označit za degenerativní onemocnění jednoho či více kloubů, které vzniká pomalu, v průběhu mnoha let. Tendence onemocnět je vyšší hlavně pak u „dříve narozených“. Ono dříve narozených jsem dal úmyslně do uvozovek, neboť statisticky se nejvíce objevuje artróza u jedinců kolem 50 let. S přibývajícími léty pak postižených stále přibývá. To však vůbec neznamená, že se artróza nemůže objevit ve věku již podstatně nižším. Ani třicetiletí nejsou výjimkou. U artrózy se jedná o snížení funkčnosti kloubů a s tím spojené problémy. Jako věrný průvodce se samozřejmě objevuje i značná bolestivost. Nejčastěji se vyskytuje na nejzatíženějších kloubech, tedy v kyčlích a kolenou. Může se však objevit i kdekoli jinde, např. v oblasti páteře, rukou apod. Dalo by se říci, že doslova žádný kloub si před touto nemocí není jistý. Jedním z prvotních příznaků artrózy je bolestivost při zvýšeném zatížení postižených kloubů. Při změnách poloh, například ranním vstávání, se artróza projevuje ztuhlostí a vždy trvá nějakou dobu a žádá si jistou námahu dostat se zpět k běžné pohyblivosti. Zde nutno zmínit, že tyto problémy jsou běžné v počátečním stadiu, rozvinuté formy artrózy vedou až k nepohyblivosti. Zde pak není jiné řešení než operativní výměna nefunkčního kloubu. Dalším projevem u artrózy jsou záněty, které vyvolávají otoky postižených partií. Lze konstatovat, že na vzniku tohoto onemocnění se podstatnou měrou podílí životní styl. Choroba se daleko více vyskytuje u těch, kteří trpí nadváhou, která již sama o sobě klouby přetěžuje a vede k snížení pohyblivosti. Taktéž u profesí, kde dochází k zatěžování kloubů (mimo jiného i vrcholový sport), mohou být jednou z příčin vzniku tohoto onemocnění. Roli zde hraje též dědičnost, možné dřívější úrazy, z chorob pak cukrovka, případně i špatný metabolismus, tedy látková výměna.

 

Vzniká otázka, co při artróze dělat. To první doporučení by byla případná redukce tělesné nadváhy. S tím bude zcela jistě souviset i změna jídelníčku. Doporučuji omezit příjem tuků v běžné stravě a stravu doplnit o dostatek zeleniny. Jako velice zajímavý lze označit celer. Jako další z léků přírodní lékárny bych doporučil konzumaci pampeliškových listů. V době vegetace 3× denně 10 listů a v zimním období, tedy mimo vegetaci, pak pampelišku sušenou, pokud možno z vlastního sběru. Jen tak můžeme zajistit správné sušení a následně i nejvyšší kvalitu a tím i účinnost. (Článek o pampelišce je na našem webu v archivním časopise Aromaterapie, ročník 2007, dvojčíslo 2/3, str. 7 až 9). Dále bych samozřejmě doporučil i eleutherococcový extrakt (3011) v množství 3× denně 15 až 30 kapek, který zlepšuje a optimalizuje funkce imunitního systému. Potřebné kvalitní bílkoviny lze získat ze semen a jader. Zde nutno zmínit hlavně čerstvě mleté (v tříštivém mlýnku na kávu) lněné semeno, nejen díky obsahu vynikajících bílkovin, ale i vysokému obsahu kyseliny alfa---‑linolenové (tzv. Omega 3 kyselina), která krom jiného redukuje záněty v těle. Proto lze čerstvě mleté lněné semeno doporučit i jako prevenci některých chronických onemocnění jako je právě artritida, srdeční choroby, ale třeba i akné. Pozitivní vliv má pravidelná konzumace lněného semene na mozkovou činnost a díky obsahu lecitinu i na správnou činnost všech buněk našeho těla. I aromaterapie zde má co nabídnout.

 

Z koupelových olejů s logem KH lze doporučit prokrvující rozmarýnový koupelový olej, pokud dotyčný nemá vysoký krevní tlak. V případě otoků lze doporučit jalovcový koupelový olej. Při akutních bolestivých stavech nabídne svou pomoc masážní olej Cayatherm. U otoků lze doporučit buď preparát Lymfa-‑Pack, případně masážní olej Lecitol Walo. Zde se pro zvýšení účinnosti preparátů doporučuje zhruba hodinový zábal do potravinářské folie. Doslova specialitou u artrózy je preparát Thermoton. Vykazuje prokrvující i protizánětlivé účinky, podporuje regeneraci. Doporučuji pravidelné, dlouhodobé ošetřování bolestivých kloubů tímto preparátem. I zde je nutné provádět výše zmíněné zábaly. Bohužel příčiny vzniku artrózy nejsou do dnešních dnů zcela přesně určeny.

 

I to je důvod, proč neexistuje u tohoto degenerativního onemocnění léčba, která by navodila zpětné uzdravení. I výše uvedená doporučení nutno vnímat jako souhrn opatření, která více, či méně zpomalí progresi dané nemoci. Zmíněná lokální ošetření budou samozřejmě daleko účinnější tam, kde jsou klouby uloženy nedaleko od povrchu pokožky. Jedná se o preparáty, které mají díky použitým surovinám i účinným látkám dobrou schopnost pronikat pokožkou. Pro ty, kteří by si chtěli připravit na daný problém něco z „vlastní produkce“, mohu doporučit třezalkový olej, dle mých zkušeností, nejvhodnější je macerovaný v oleji z pšeničných klíčků a arnikový, který má též dobré jak protizánětlivé, tak prokrvující účinky. Z éterických olejů pak mohu doporučit na výrobu domácích mastí nebo olejů pro vnější ošetření rozmarýnový, jalovcový, kafrový, z černého pepře, borovicový, smrkový. V některých případech se může hodit i éterický olej z máty peprné, díky svým chladivým účinkům. Vzhledem k rozdílné individuální vnímavosti lze doporučit koncentrace v rozmezí 3 až 5 % éterických olejů, či jejich směsi ve vyráběném oleji, či masti. Doporučuji vždy začít s nižší koncentrací a vyzkoušet snášenlivost.


Karel Hadek

Úvodní slovo Karla Hadka

Ach, to léto. Dlouho se na něj vždy čeká, a potom uběhne tak rychle, že se ho jeden nestačí nabažit. V tuto dobu nezbývá než věřit, že přechod do onoho dušičkového podzimu bude více než pomalý a ještě nás očekávají půvaby babího léta.

ANTIOXI

Již delší dobu se všude kolem nás velice často setkáváme s termínem volné radikály (dále jen VR). Bývá to ve spojení s naším zdravím.

Aromatácky

Aromalampy, inhalátory, keramika, odpařovače a mnohé další pomůcky nám mohou sloužit k provonění místností, ve kterých pobýváme.

Otevřeli jsme pro vás novou pobočku

Vážení a milí příznivci AROMATERAPIE KAREL HADEK, AROMAFAUNY a AROMAFLÓRY, velmi nás těší Váš stále větší zájem o naše produkty. Děkujeme i za užitečné rady a zkušenosti, které nám posíláte.

Dýňový olej

Jedním z olejů s logem KH, jenž se nachází v naší nabídce, je dýňový olej. Občas dostávám od klientů dotazy, zda je to skutečně kosmetický nebo léčebný zázrak, jak se na internetu dočetli.

Sestřička od levandule

O pravém (netuším, zda existuje také levý) levandulovém oleji jsem již na stránkách časopisu Aromaterapie psal mnohokráte.

Artróza?

Artrózu lze označit za degenerativní onemocnění jednoho či více kloubů, které vzniká pomalu, v průběhu mnoha let.

Podzim se blíží

Hlavní sezóna letošních dovolených je neodvratně za námi. Kalendářní léto nám sice ještě pár dní potrvá, ale chladna z rána… Nebude dlouho trvat a bude chladněji nejen z rána, ale i přes den.

Dražší Koala

Jak již to u produktů z přírodních surovin chodí, stačí jen neúroda a ceny chvátají nahoru. Není to však jediný faktor, který má na tvorbu cen vliv.

Přeji hezký den, pane Hadku

Moc Vám děkuji za odpověď a za rady. Dnes mi došel balíček s objednávkou z internetu.

Dobrý den, pane Hadku!

Nepatřím do skupinky lidí-‑pisatelů, ani nejsem zrovna sdílný typ člověka, ale Vám již delší dobu cítím potřebu napsat a poděkovat! Velmi mě baví číst Vaše vtipné reakce na nově vycházející články a doporučení, co bychom měli a neměli… S Vašimi názory se naprosto ztotožňuji.

THERMO-‑BALSAM a CELLU-‑THERAP

Od doby, co pravidelně sportuji a dodržuji zdravý životní styl, jsem začala být sama se sebou spokojená až na dvě věci – celulitidu a břišní partie. A tak jsem přemýšlela, jak tomu bříšku pomoct dolů, samozřejmě kromě pohybu a stravy.

Aromaterapie v Ostravě –Zatočíme s akné

Zdravím Vás z Ostravy. Léto, období bezstarostnosti, prázdnin, slunečných dnů a dovolených je pomalu za námi. Pupínky a drobné záněty způsobené teplem, opalovacími krémy, změnami prostředí a stresem z cestování nám někdy dokážou znepříjemnit skvělé zážitky.

THYMICON – – zachránce zvířecích kalamit

Možná to neznáte, možná ano. Máte--‑li doma zvířátka, obzvláště pak takové příšerky, jako jsou kočičky a pejsci, pak máte stejně jako my o zábavu postaráno.

Rozmarné léto

Už si začínám zvykat, že české léto neznamená pouze lány zlatavého obilí s vlčími máky a pár letních bouřek, ale i zvláštní, rádoby podzimní počasí, které mě při večerním sezení u ohně přimělo navléknout si teplé ponožky a svetr.

Spať (ako) v mede

Niekedy sa nám podarí spať ako v mede. Toto si väčšinou pomyslíme, keď sa ráno zobudíme s pocitom hlbokého a sladkého oddychu. No ja mám skutočne niekedy pocit, že u nás doma spíme v mede…, a to skoro doslova!

Návrat ku kolíske parfumov

Vône a parfumy. Dnes sú symbolom luxusu, čistoty a osobného štýlu, no v dávnej minulosti ich ľudia používali aj na celkom iné účely.

Milí,

protože se již delší dobu pohybuji mezi „zdravými a nemocnými“, shledávám, že preparáty a rady pana Karla Hadka a paní Michaely Švorcové jsou nedocenitelné.

Dětská lékárnička a hygienické prostředky pro moji dcerku od jejího narození

Chtěla bych se s Vámi podělit o účinky aromaterapeutických prostředků, které používám pro svoji dcerku na každodenní hygienickou péči již od jejího narození jako prevenci nebo i v případě vzniklých problémů. Budu moc ráda, pokud tyto informace budou pro Vás užitečné.

Nekky klub ve Zlíně

Tímto příspěvkem bych ráda poděkovala panu Karlu Hadkovi, který nás v květnu navštívil v našem centru Nekky ve Zlíně, a pro jeho věrné fanynky uskutečnil přednášku, na niž se už tolik těšily.