Facebook Twitter Karel Hadek na YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 3/2016

Dýňový olej

 

Jedním z olejů s logem KH, jenž se nachází v naší nabídce, je dýňový olej. Občas dostávám od klientů dotazy, zda je to skutečně kosmetický nebo léčebný zázrak, jak se na internetu dočetli. Samozřejmě nechybí ani otázka, zda je tento olej možné používat vnitřně. Nejprve bych rád uvedl, že na internetu je sice velké množství informací (a nejen o dýňovém oleji), které psal nejspíše někdo, kdo měl potřebu sepisovat olejové pohádky, jen aby mohl lépe prodávat. Odborné a věcné informace mohou občas i překážet, a tak se jednoduše vynechají. K nalezení jsou ovšem i seriózní informace, nikoli od prodejců, ale z nezávislých zdrojů. Pokud někdo u olejů zmiňuje obsah vitamínů rozpustných ve vodě, pak mu nedochází, že tyto složky mohou být v semenech, ale nikoli ve vylisovaném oleji. To se samozřejmě týká i mnoha dalších složek, které jsou v původní surovině obsaženy.

 

Dýňový olej lze používat jako specialitu ve studené kuchyni, do salátů a podobně.

 

V kosmetice pak vidím jeho použití vzhledem k jeho barvě jako problematické, byť možné. Pokud chce někdo něco udělat pro své zdraví, měl by svoji pozornost upřít nikoli na dýňový olej, byť i lisovaný za studena (denaturovaná potravina), ale na onu původní plnohodnotnou formu, tedy dýňová semena. Ty bych označil jako velice vhodnou a hodnotnou součást stravy. Důvod je zcela jednoduchý. Mnohé z toho, co obsahují semena, se již v oleji nenachází. To se týká například ve vodě rozpustných vitamínů skupiny B. V semenech najdeme tiamin, riboflavin, niacin, kyselinu pantotenovou, pyridoxin a další, které již v oleji chybí. Oleje jsou též ochuzeny o velice kvalitní bílkovinu, které se v semenech nachází v množství kolem 30%. Ze stopových prvků najdeme v dýňových semenech zinek, který brání vzniku osteoporózy a u mužů má velmi pozitivní vliv na prostatu. Dalším pozitivem tohoto stopového prvku je skutečnost, že omezuje schopnost virů vstupovat do organizmu přes sliznice a chrání nás tak před různými virózami. Dále jsou dýňová semena bohatá na hořčík, mangan, měď a železo. Zapomenout nelze ani na fosfor, převážně ve formě fosfolipidů neboli lecitinu. Další zajímavou složkou jsou fytosteroly, které pozitivně ovlivňují, tedy snižují hladinu cholesterolu v organizmu. Opomenout nelze ani vlákninu, která napomáhá k mechanické očistě střevních stěn. Též lze zmínit i obsah vitamínu E, který je rozpustný v tucích a v organismu působí jako antioxidant. Pokud má být dosaženo terapeutických účinků, doporučuji zhruba tříměsíční kúru s denní konzumací kolem 100 g dýňových semínek, což odpovídá v přepočtu na olej zhruba 35 g, tedy 4 polévkovým lžícím oleje. Nutno též zmínit, že dýňová semínka jsou bohatá i na kalorie. Ona denní terapeutická dávka loupaných semínek 100 g obsahuje kolem 550 kcal. Použití v kosmetice, jak jsem již uvedl, může být problematické. Mnohé popisované účinky lze dosáhnou i s jinými daleko levnějšími oleji.


Karel Hadek

Úvodní slovo Karla Hadka

Ach, to léto. Dlouho se na něj vždy čeká, a potom uběhne tak rychle, že se ho jeden nestačí nabažit. V tuto dobu nezbývá než věřit, že přechod do onoho dušičkového podzimu bude více než pomalý a ještě nás očekávají půvaby babího léta.

ANTIOXI

Již delší dobu se všude kolem nás velice často setkáváme s termínem volné radikály (dále jen VR). Bývá to ve spojení s naším zdravím.

Aromatácky

Aromalampy, inhalátory, keramika, odpařovače a mnohé další pomůcky nám mohou sloužit k provonění místností, ve kterých pobýváme.

Otevřeli jsme pro vás novou pobočku

Vážení a milí příznivci AROMATERAPIE KAREL HADEK, AROMAFAUNY a AROMAFLÓRY, velmi nás těší Váš stále větší zájem o naše produkty. Děkujeme i za užitečné rady a zkušenosti, které nám posíláte.

Dýňový olej

Jedním z olejů s logem KH, jenž se nachází v naší nabídce, je dýňový olej. Občas dostávám od klientů dotazy, zda je to skutečně kosmetický nebo léčebný zázrak, jak se na internetu dočetli.

Sestřička od levandule

O pravém (netuším, zda existuje také levý) levandulovém oleji jsem již na stránkách časopisu Aromaterapie psal mnohokráte.

Artróza?

Artrózu lze označit za degenerativní onemocnění jednoho či více kloubů, které vzniká pomalu, v průběhu mnoha let.

Podzim se blíží

Hlavní sezóna letošních dovolených je neodvratně za námi. Kalendářní léto nám sice ještě pár dní potrvá, ale chladna z rána… Nebude dlouho trvat a bude chladněji nejen z rána, ale i přes den.

Dražší Koala

Jak již to u produktů z přírodních surovin chodí, stačí jen neúroda a ceny chvátají nahoru. Není to však jediný faktor, který má na tvorbu cen vliv.

Přeji hezký den, pane Hadku

Moc Vám děkuji za odpověď a za rady. Dnes mi došel balíček s objednávkou z internetu.

Dobrý den, pane Hadku!

Nepatřím do skupinky lidí-‑pisatelů, ani nejsem zrovna sdílný typ člověka, ale Vám již delší dobu cítím potřebu napsat a poděkovat! Velmi mě baví číst Vaše vtipné reakce na nově vycházející články a doporučení, co bychom měli a neměli… S Vašimi názory se naprosto ztotožňuji.

THERMO-‑BALSAM a CELLU-‑THERAP

Od doby, co pravidelně sportuji a dodržuji zdravý životní styl, jsem začala být sama se sebou spokojená až na dvě věci – celulitidu a břišní partie. A tak jsem přemýšlela, jak tomu bříšku pomoct dolů, samozřejmě kromě pohybu a stravy.

Aromaterapie v Ostravě –Zatočíme s akné

Zdravím Vás z Ostravy. Léto, období bezstarostnosti, prázdnin, slunečných dnů a dovolených je pomalu za námi. Pupínky a drobné záněty způsobené teplem, opalovacími krémy, změnami prostředí a stresem z cestování nám někdy dokážou znepříjemnit skvělé zážitky.

THYMICON – – zachránce zvířecích kalamit

Možná to neznáte, možná ano. Máte--‑li doma zvířátka, obzvláště pak takové příšerky, jako jsou kočičky a pejsci, pak máte stejně jako my o zábavu postaráno.

Rozmarné léto

Už si začínám zvykat, že české léto neznamená pouze lány zlatavého obilí s vlčími máky a pár letních bouřek, ale i zvláštní, rádoby podzimní počasí, které mě při večerním sezení u ohně přimělo navléknout si teplé ponožky a svetr.

Spať (ako) v mede

Niekedy sa nám podarí spať ako v mede. Toto si väčšinou pomyslíme, keď sa ráno zobudíme s pocitom hlbokého a sladkého oddychu. No ja mám skutočne niekedy pocit, že u nás doma spíme v mede…, a to skoro doslova!

Návrat ku kolíske parfumov

Vône a parfumy. Dnes sú symbolom luxusu, čistoty a osobného štýlu, no v dávnej minulosti ich ľudia používali aj na celkom iné účely.

Milí,

protože se již delší dobu pohybuji mezi „zdravými a nemocnými“, shledávám, že preparáty a rady pana Karla Hadka a paní Michaely Švorcové jsou nedocenitelné.

Dětská lékárnička a hygienické prostředky pro moji dcerku od jejího narození

Chtěla bych se s Vámi podělit o účinky aromaterapeutických prostředků, které používám pro svoji dcerku na každodenní hygienickou péči již od jejího narození jako prevenci nebo i v případě vzniklých problémů. Budu moc ráda, pokud tyto informace budou pro Vás užitečné.

Nekky klub ve Zlíně

Tímto příspěvkem bych ráda poděkovala panu Karlu Hadkovi, který nás v květnu navštívil v našem centru Nekky ve Zlíně, a pro jeho věrné fanynky uskutečnil přednášku, na niž se už tolik těšily.