Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 3/2011

Škola aromaterapie: Klimakterium (přechod, klimax)

Téma, o kterém se ne vždy mluví pozitivně. Většinou jde o období, na které se netěšíme a je pro mnoho žen velikým strašákem, především v důsledku informovanosti a neinformovanosti našich babiček, maminek a lékařů. Dnes se již uvádí, že podobný proces se vyskytuje i u mužů. Má však mnohem mírnější průběh. Na rozdíl od rychlé ženské menopauzy a následného klimakteria přichází mužský přechod neboli andropauza pozvolněji. Zatímco klimakterium se nevyhne žádné ženě, andropauza postihuje zhruba jen 40 procent mužů mezi čtyřicítkou a šedesátkou. Ach, jak je ta příroda k mužům shovívavá. Co za tím asi bude?

Klimakterium přichází zhruba mezi 40. až 50. rokem věku ženy, jsou ovšem i odchylky oběma směry. Jde o přirozený stav v životě ženy, kdy dochází k útlumu funkce vaječníků. Menstruace bývá většinou slabší a kratší, stává se nepravidelnou – cykly se prodlužují, až se menstruace ztratí docela (menopauza). Mnohé ženy však uvádějí v počátku i zesílení menstruace.

U žen po chirurgickém odstranění vaječníků se příznaky mohou objevit náhle až dramaticky, protože hormonální hladiny v tomto případě neklesají postupně, ale rychle a razantně. Čím mladší žena takovou operaci podstoupila, tím mohou být potíže výraznější.

Klimakterium bývá často doprovázeno řadou někdy velmi nepříjemných projevů a zdravotních problémů. Nejznámější, nejčastější a pro ženy nejnepříjemnější jsou časté návaly horka s pocením, zvýšené pocení obecně, poruchy spánku – nespavost, časté změny nálad, deprese, nesoustředěnost, závratě. V důsledku nedostatku estrogenu dochází k úbytku vody v pokožce, tedy ke zvýšené tvorbě vrásek a zrychlenému stárnutím pokožky. Závažné bývají zdravotní potíže – možnost vzniku osteoporózy, sklony k nadváze – ukládání tuku v partiích břicha, vysokému tlaku a zvýšeným hodnotám cholesterolu, a z toho plynoucí zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění; objevit se může i inkontinence a zvýšené riziko zánětu močových cest.

Pro mnoho žen bývá období klimakteria velikou životní změnou i v partnerském vztahu. Změny postavy, deprese, nervozita, náladovost. Samy si s tím nevíme rady a k tomu ještě: „Ty máš zase náladu“. „Podívej se jak vypadáš, kam s tebou mám jít.“ Býváme citlivější i k projevům mužské části populace. A k tomu můžete mít doma zrovna partnera z uváděných 40 % mužů, kteří mají také „klimakterium“ neboli andropauzu. Mnohdy se stává, že se vztah rozpadne, muž si najde novou, mladší partnerku. V tomto případě říkáme, že na mužského jde druhá míza nebo puberta. Tělo opět vytváří dostatek mužských hormonů androgenů, muž „omládl“… Je velice těžké toto vše přijmout. Ale věřte, že cesta existuje. Známe mnoho žen, které v době klimakteria vypadají lépe než ve 20 či 30 letech. Stárnou do krásy… Vždyť přece platí, že: „Žena zraje jako víno.“

Klimakterium je období jako každé jiné, ale je potřeba se na něj připravit, tak jako na každé jiné období v našem životě. Těhotenství bylo také „nové“ období a ne nemoc, přineslo s sebou mnoho nového a krásného, byť počáteční ranní nevolnosti a přibývající váha nejsou nic příjemného, ale zbylo mnoho pěkného. Porod ponechala příroda na nás ženách, nezapomenutelný okamžik zrození, poporodní úleva, první křik miminka a první něžný dotek. Zde bylo ženám přáno. A díky tomu stojí za to být ženou…

Mnohé informace o menopauze působí jako strašák, ale vhodnou prevencí a pozitivním přijetím tohoto období může žena prožít období plné krásných okamžiků a zkušeností. Děti odrostly, postavily se na vlastní nohy a nyní přišel čas na vlastní život plný poznání. Jistě je něco, co jste v životě chtěly prožít a stále to odkládaly na jindy… až… a zase až. A teď je ta vhodná doba.

Lze jen těžko mluvit o menopauze a nezmínit se o možnosti, vlastně nutnosti, doplnění hormonů „náhradní“ cestou. Jednou možností bývá podávání léků, které dodávají organizmu chybějící hormon estrogen, které však neblaze působí na játra. Šetrnější možností jsou náplasti, ale často se při jejich používání dramaticky zvyšuje tlak. Ne každá žena tuto léčbu snáší.

Alternativa je k ženskému tělu šetrnější, pomoci zde mají preparáty přírodní, i když s pomaleji nastupujícím účinkem. Mnohdy je potřeba vyzkoušet několik preparátů, než žena najde ten svůj nejúčinnější. V rostlinách nacházíme fytohormony, mnohé z nich jsou blízké pohlavním hormonům ženským. Pokud tuto možnost přijmeme za svou s lehkým předstihem, máme vyhráno. Do svého života zařadíme potravinové doplňky, které nám díky svým obsahovým složkám pomohou pomaleji stárnout. Doplňky stravy s obsahem fytoestrogenů ze sóji, z červeného jetele, lékořice, drmku, topolovky, vojtěšky, jeřábu ptačího a z mateří kašičky. Na depresivní stavy pomůže čaj z meduňky, třezalky, měsíčku, vřesu, šalvěje, kontryhele, petrklíče, levandule. Bylinné preparáty nám sice do organizmu nedodávají vápník, ale jsou nápomocny při lepším využití vápníku dodávaného denní potravou.

Jedinečným pomocníkem je aromaterapie. Ne vždy si můžeme okamžitě uvařit čajíček, ale mít po ruce éteráček, který, jen vyndáme z kabelky nebo zásuvky stolu a přivoníme. Z vyvolených éteráčků si můžeme vytvořit masážní olej a každý den jej použít nebo, a to je podle mne nejkrásnější možnost, namíchat si vlastní parfém, vlastní vůni, která nám vyhovuje hlavně v období, kdy nám mnoho syntetických parfémů smrdí.

Éterické oleje, rostlinné oleje, ale které…? PELARGÓNIOVÝ (Geranium) vyrovnává hormonální hladinu, RŮŽE tonizuje a čistí dělohu, HEŘMÁNEK zklidňuje – tiší, BERGAMOT působí antidepresivně, stejně jako MUŠKÁTOVÁ ŠALVĚJ, JASMÍN, YLANG-YLANG, NEROLI, LEVANDULE. V případě silného krvácení pomůže CYPŘIŠ, na otoky JALOVEC, při nadměrném pocení MÁTA, ŠALVĚJ

Jako první pomoc při potížích vyrábí firma AKH potřebné preparáty. Koupel v koupelovém JALOVCOVÉM oleji ocení každá žena, olej aktivuje slinivku, ledviny, lymfatické tekutiny. Sprchovací olej GRAPEFRUITOVÝ provoní ráno, osvěží a podpoří lymfu. HAPPY-DEO osvěží v průběhu dne, a to i toho nejteplejšího. CHINA BALSAM se jistě vejde do kabelky každé ženy a jeho chladivý účinek se dostaví ihned po aplikaci. V období největších depresí doporučujeme i vnitřní používání OLEJE ŠALVĚJE MUŠKÁTOVÉ. Jedna kapka ráno, případně můžete užívat společně s PUPÁLKOVÝM OLEJEM, který je v období menopauzy velice důležitý. Dodává kyselinu gamalinoleovou, kterou tělo potřebuje k produkci estrogenu. Za normálních okolností tělo vytváří v první polovině menstruačního cyklu více estrogenu a v polovině druhé více progesteronu, tudíž je vhodné, vlastně nutné, používání fytohormonů přizpůsobit tomuto cyklu. Aplikace estrogenových esenciálních olejů – OLEJ ŠALVĚJE MUŠKÁTOVÉ, FENYKL, BADYÁNOVÝ OLEJ, ESTRAGON atd. je vhodná prvních deset dní a následně progesteronové byliny – kontryhel, drmek, tonizující a pročišťující oleje. Od patnáctého dne podpoříme vyrovnaný cyklus pomocí éterických olejů – JALOVCOVÝ OLEJ EXTRA, BOROVICE-JEHLIČÍ, GRAPEFRUIT, BERGAMOT, ROZMARÝNOVÝ OLEJ EXTRAPELARGÓNIOVÝ (Geranium).

Věřím, že pro mnohé ženy je zvládání klimakteria pomocí aromaterapie výzvou a najdou si vůni, která jim dodá sebevědomí v dalším „obtížnějším“ životním období. Přeji všem ženám krásné, voňavé, klidné klimakterium plné životní síly, nového poznání třeba o sobě. Věřte, že to opravdu jde. Občas sice přijde nějaký mráček v podobě deprese, ale zaprší a zase svítí sluníčko…

Michaela Švorcová

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Jaro, léto, podzim, zima – čtyři střídající se roční období, jež individuálně přijímáme každý po svém.

Novinky: Dekubitol a proleženiny

Proleženiny neboli dekubity, jsou jedním z problémů, který je pro medicínu těžko řešitelný. O tom svědčí již dlouhá léta přicházející dotazy, jak proleženiny ošetřovat.

Novinky: Baby-Dent

Dětský pláč, horečka z neznámého důvodu, průjem. Co to má být? Následují zduřelé dásně. Děťátku porostou zoubky…

Novinky: Menoton

Jedním z dobrých zvyků Karla Hadka je vytvářet preparáty, které prospívají lidem, činí jim radost, pomáhají jim v životních situacích. Jednou velice závažnou etapou v našich životech je klimakterium – menopauza.

Novinky: Antiinsekt spray (repelent)

Již pár let jsou v nabídce kompozice éterických olejů s názvem ANTIINSEKT a INSEKTOL. Jedná se o preparáty, které odpuzují hmyz.

Novinky: Proatem

Jistě každý z nás zná tu beznaděj při respiračním onemocnění našich dětí. Z počátku kašel, suchý a dráždivý nebo zahleněný, který se může rozvinout až v zánět průdušek. V poslední době se častěji a častěji vyskytuje laryngitida, zánětlivé onemocnění hrtanu.

Novinky: Dobrý den (Guten Tag)

„Dobrý den“ – dvě slova vystihující pozdrav i přání. Používáme je denně několikrát. Zdravíme tak, někdy s úsměvem, někdy bez, známé i neznámé lidi na ulici, v obchodě, v zaměstnání nebo při různých příležitostech. Zvoní telefon a na druhé straně slyšíme: „Dobrý den…“

Novinky: Leci-Carre

Dnes je tomu již pár let, co přišly na trh lecitinové regenerační krémy. Znamenaly velikou, přímo revoluční změnu v péči o pokožku. Lecitinové krémy jsou preparáty bez chemické konzervace i emulgace.

Novinky: Leciderma Supra

Vznik lecitinových krémů byl doprovázen vytvořením kompozice éterických olejů, které působí jako konzervace v krému a přitom podporují symbiotickou mikroflóru pokožky.

Slovo odborníka: Krásná po létě

Užili jsme si kouzelné léto plné sluníčka, koupání, vycházek do přírody či večerního posezení u táboráku. Vrátili jsme se od moře nabití energií a krásnými zážitky. Ale najednou zjišťujeme, že máme přesušené, lámající se vlasy, sice opálenou, ale vysušenou pokožku, vějířky vrásek okolo očí, třepící se nehty a hrubou kůži na loktech, kolenou a patách.

Slovo odborníka: Podzimní nálada

Léto končí a začínáme se těšit na podzim. No ano, opravdu těšit! Toto roční období jsem dlouho brala jako depresivní přechod k tomu, než zase budu lyžovat.

Slovo odborníka: Pro začínající kosmetičky

S aromaterapií jsem se seznámila před cca 12 lety, kdy jsem poprvé podstoupila kosmetické ošetření s preparáty Karel Hadek.

Slovo odborníka: Lipioséra a žehlení

Již pár let používám „Galvanickou žehličku“ na vrásky a chtěla bych se s vámi podělit o své zkušenosti a poznatky.

Zkušenosti a rady: Preparáty – postřehy, zkušenosti z domácnosti

Krásné jarní dny, plno sluníčka, kvetoucí květiny, stromy, byliny se pomalinku přehouply do letních dnů, sluníčko stále lákalo ven.

Škola aromaterapie: Konopí, rostlina v roli zakázaného léku aneb neposlouchejte vše, co vám říkají

Kdykoliv se dnes řekne konopí, každý si hned vybaví rostlinu, která nesmí být pěstována, protože se z ní získává droga v podobě sušených květů. Nevím, jestli si lidé uvědomují, co činí, a nechci to tu rozebírat, ale pár důležitých faktů bych k tomu říci chtěl.

Škola aromaterapie: Země původu

Jako spotřebitel si vždy přeji být řádně informován. A tak se velice často i vyptávám. V mezidobí jsem již přivykl i tomu, že občas i zde platí ono: „Mluviti stříbro, mlčeti zlato“.

Škola aromaterapie: Vítání růžového dřeva

Jaro bylo v plném proudu, když jsem chtě nechtě pro stránky Aromky psal článek „Loučení s růžovým dřevem“. Jednalo se od druh Aniba rosaeodora var. amazonica, tedy olej pocházející z oblasti Amazonky.

Škola aromaterapie: Opakování je matka moudrosti

Již v některém z minulých čísel Aromaterapie jsem psala, jak pečovat o pleť a ošetřovat ji, abychom byli s jejím stavem spokojeni. Jelikož se stále setkávám s těmito dotazy, rozhodla jsem se opět popsat, jakou péči si naše pleť zaslouží.

Škola aromaterapie: Podzim a naše orgány

Podle tradiční čínské medicíny je v měsíci září zapotřebí posilovat slinivku a slezinu.

Škola aromaterapie: Klimakterium (přechod, klimax)

Téma, o kterém se ne vždy mluví pozitivně. Většinou jde o období, na které se netěšíme a je pro mnoho žen velikým strašákem, především v důsledku informovanosti a neinformovanosti našich babiček, maminek a lékařů.

Škola aromaterapie: Lymfa

Na počátku byla voda. Z vody jsme vzešli. Celé naše tělo je prakticky vodní prostředí, ve kterém probíhají všechny děje potřebné k životu. Vodě v živém organizmu se říká lymfa – míza. Je to tekutina, ve které se jakoby „koupou“ všechny buňky a v tomto vodním prostředí probíhají procesy látkové výměny.

Poradna

Koutek pro maminky: Ale když pan doktor říkal vazelína…

Poměrně často v našem Nekky clubu slýchám otázku: „Prosím vás, nemáte něco, čím bych mohla namazat svoje dítě, ono má na sobě takové červené suché fleky. A pan doktor říká, mažte ho přece vazelínou. Ale ono se to vůbec nelepší.“

Koutek pro maminky: Zeptali jsme se v Nekky

Baby club Nekky je jedna z našich prvních prodejniček, která se zpočátku zaměřila jen na dětský sortiment a postupně nabídku rozšířila. S naší firmou spolupracuje od roku 2006.

Koutek pro maminky: Aromaterapie a děti

Moje zkušenost s aromaterapií je poměrně čerstvá. Před čtyřmi lety se u našeho tehdy osmiměsíčního syna objevilo podezření na atopický ekzém. Nechtěla jsem se smířit s tím, že bychom ho měli natírat kortikoidními mastmi, a tak jsemse začala zajímat o alternativní způsoby léčby tohoto dnes tak rozšířeného onemocnění.

Aktuálně: Platby a počítač

V dnešní „zelektronizované“ době si již mnozí zvykli platit své internetové nákupy bankovním převodem. I u nás můžete využít tento způsob platby. Na rozdíl od mnohých jsme jedna z mála firem, které nevyžadují platbu předem, ale naopak, až po dodání zboží.

AromaFauna: Proč AromaFauna?

V září loňského roku jste byli seznámeni se vznikem aromaterapeutických preparátů AromaFauna. První rok přinesl další preparáty, mnoho zkušeností s novými klienty, ale hodně mne obohatil v oblasti vědomostí, zkušeností, a především mi ukázal jiný pohled na svět.

AromaFauna: Fauna spot

Kožíšky našich zvířat bývají častým útočištěm různých parazitů a bodavého hmyzu. Díky éterickým olejům, které tvoří hlavní obsahové složky preparátu Fauna Spot, můžete škůdcům zabránit v jejich činnosti.

AromaFauna: Lidé i zvířata potřebují péči

V posledních letech rapidně stoupá počet chovaných psů, objevují se nová a nová plemena. Pes již není hlídačem u boudy, ale stává se rovnocenným partnerem člověka.

AromaFauna: Rok s kosmetikou AromaFauna

V dnešní době se k používání přírodních produktů přiklání velké množství majitelů pejsků. Někteří z nich sami používají kosmetiku pana Karla Hadka, a tak ji chtějí dopřát i svému psímu mazlíčkovi, uvítali proto s nadšením kosmetiku AromaFauna.

Podzimní prevence

Léto bylo skromné na teplo. Občas se objevila tropická horka a nyní doufáme, že „babí léto“ s sebou přinese teplé dny.