Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 3/2011

Škola aromaterapie: Země původu

Jako spotřebitel si vždy přeji být řádně informován. A tak se velice často i vyptávám. V mezidobí jsem již přivykl i tomu, že občas i zde platí ono: „Mluviti stříbro, mlčeti zlato“. Nejednou se mi stalo, že jsem položil otázku, nad kterou se dotazovaný místo odpovědi usmíval. Z literatury věnující se éterickým olejům jsem se dozvěděl, že každý solidní prodejce mimo jiné uvádí i zemi původu jím nabízeného éterického oleje. Požadavek celkem zajímavý, dokonce se zdá být i logický. Hlavně pak těm, kteří nejen o éterických olejích, ani o pěstování rostlin nic nevědí.

Onen údaj o původu by měl být i jakýmsi ukazatelem kvality. Měl by snad vypovídat i o složení. Bohužel žijeme v reálném světě a nikoli v pohádce o blaničtích rytířích.

Už je to pár let, co jsem navštívil Chorvatsko, speciálně ostrov Hvar. Z pohledu turisty takový malý ráj na Zemi. Slunce, moře, povětšinou klídek a pohoda. To, co mě nezajímalo, byla kvalita tamního, údajně vynikajícího vína. Naopak, co mě zajímalo, byl hvarský levandulový olej. Prvním takovým malým šokem byla skutečnost, že vlastně na Hvaru se žádný levandulový olej z biotypu „Lavandula angustifolia“ nedestiluje. Tamní „levandule“ je v principu lavandin pocházející z rostlinky, jež se honosí jménem Lavandula hybrida, nebo Lavandula intermedia. Takže turisté, kteří si tam nějaký ten „levandulový“ olejíček pořídí, si domů přivezou „nějaký“ lavandinový… Nějaký píši proto, že Hvar sice není nijak rozsáhlé území, ale je velice zajímavý geograficky. Jeho polohu bych označil jako severo–jižní. Prostě kopec se stráněmi na jih a na sever, šikovně strčený do Jaderského moře. Nelze opomenout ani jeho náhorní planinu. A tak náhle zjišťujeme, že právě ona jižní strana nabízí úplně jinou, vynikající, kvalitu lavandinového oleje, zatím co strana severní… Co říci? Podle jména je to také lavandinový olej, posuzováno dle kvality však něco úplně jiného. Nutno ještě dodat, že lavandin se také pěstuje na náhorní planině. Tuto kvalitu bych označil jako střední. Abych nezapomněl! Země původu? Hvar je přece součástí Chorvatska. Takže chorvatský olej! Byť zhruba 80kilometrová délka a bezmála 10kilometrová šíře ostrova Hvar by oleji jistě zasloužila označení „hvarský“. Ale co udělat s původem z jihu, ze severu, či náhorní planiny?

Tonoucí se stébla chytá. Mně nezbývá než přiznat, že žádné stéblo v dohledu nevidím! Taky jsem cestoval po Ukrajině. Cesty mě zavedly na poloostrov Krym, do městečka Bachčisaraj. I toto je oblast, kde se mimořádně daří vínům. I tato oblast nese zásluhu na kvalitativním označení „Krymská vína“. To říkám jako vinařský laik, ostatní z této oblasti ponechám rád odborníkům – vinařům. Stejně jako na Hvaru i zde se daří, či spíše dařilo, levanduli. Omlouvám se, nikoli levanduli, ale lavandinu. Zde byly doslova lavandinové plantáže. Sklízelo se, destilovalo se, prodávalo se… Není bez zajímavosti, že o krymském lavandinovém oleji jsem prakticky nikdy nic neslyšel. Až tamní návštěva poodkryla roušku tajemství…

Ono „prodávalo se“ nutno upřesnit na „exportovalo se“. Ptáte se kam? Do Francie! No a tam místní průmysloví destilatéři olejíček podrobili frakční destilaci, následně „obohatili“ např. o linalylacetát a do světa šel francouzký lavandinový olej. Ani bych se nedivil, kdyby i nějaký ten levandulový olej.

Kurňa, doufám, že tam byla uvedena země původu… Vždyť by se klidně mohlo stát, že by si ještě někdo mohl myslet, že pochází, no třeba… Třeba i z Krymu. Samozřejmě, že nikdy není na škodu, pokud je země původu uvedena jen jako „zajímavá“ informace, která s kvalitou oleje nemusí mít vůbec nic společného. I zde jako důkaz kvality může posloužit zase jen a jen analytické vyhodnocení oleje a stanovení obsahových složek a jejich procentuálního podílu.

A toto platí pro každý éterický olej. Ať pochází odkudkoli. Naopak jako mimořádně důležitou bych považoval i informaci o latinském názvu původní rostliny. On takový nápis francouzský levandulový olej zní i mému uchu velice hezky, ale co jestli ho vyrobila syntetickou cestou nějaká francouzská chemička?

Naopak mohu garantovat, že Lavandula angustifolia je název rostlinky, nikoli chemické fabriky! O kvalitě konečného éterického oleje pak rozhoduje ještě několik dalších faktorů. Tím může být např. sklizeň rostliny (ruční či strojní) či zacházení se sklizenou rostlinou. Již jsem byl svědkem, že sklizený lavandin byl před destilací dlouho skladován na haldách, kde se nutně musel zapařit. Výsledkem nemohlo být nic jiného než právě tímto neodborným zacházením vyprodukovaný sice přírodní, ale současně i denaturovaný olej. No a taktéž sama technologie výroby, následná doprava a skladování samotných éterických olejů se v nemalém podepisují na kvalitě konečného produktu, tedy éterického oleje, který si zákazník pořizuje.

Karel Hadek

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Jaro, léto, podzim, zima – čtyři střídající se roční období, jež individuálně přijímáme každý po svém.

Novinky: Dekubitol a proleženiny

Proleženiny neboli dekubity, jsou jedním z problémů, který je pro medicínu těžko řešitelný. O tom svědčí již dlouhá léta přicházející dotazy, jak proleženiny ošetřovat.

Novinky: Baby-Dent

Dětský pláč, horečka z neznámého důvodu, průjem. Co to má být? Následují zduřelé dásně. Děťátku porostou zoubky…

Novinky: Menoton

Jedním z dobrých zvyků Karla Hadka je vytvářet preparáty, které prospívají lidem, činí jim radost, pomáhají jim v životních situacích. Jednou velice závažnou etapou v našich životech je klimakterium – menopauza.

Novinky: Antiinsekt spray (repelent)

Již pár let jsou v nabídce kompozice éterických olejů s názvem ANTIINSEKT a INSEKTOL. Jedná se o preparáty, které odpuzují hmyz.

Novinky: Proatem

Jistě každý z nás zná tu beznaděj při respiračním onemocnění našich dětí. Z počátku kašel, suchý a dráždivý nebo zahleněný, který se může rozvinout až v zánět průdušek. V poslední době se častěji a častěji vyskytuje laryngitida, zánětlivé onemocnění hrtanu.

Novinky: Dobrý den (Guten Tag)

„Dobrý den“ – dvě slova vystihující pozdrav i přání. Používáme je denně několikrát. Zdravíme tak, někdy s úsměvem, někdy bez, známé i neznámé lidi na ulici, v obchodě, v zaměstnání nebo při různých příležitostech. Zvoní telefon a na druhé straně slyšíme: „Dobrý den…“

Novinky: Leci-Carre

Dnes je tomu již pár let, co přišly na trh lecitinové regenerační krémy. Znamenaly velikou, přímo revoluční změnu v péči o pokožku. Lecitinové krémy jsou preparáty bez chemické konzervace i emulgace.

Novinky: Leciderma Supra

Vznik lecitinových krémů byl doprovázen vytvořením kompozice éterických olejů, které působí jako konzervace v krému a přitom podporují symbiotickou mikroflóru pokožky.

Slovo odborníka: Krásná po létě

Užili jsme si kouzelné léto plné sluníčka, koupání, vycházek do přírody či večerního posezení u táboráku. Vrátili jsme se od moře nabití energií a krásnými zážitky. Ale najednou zjišťujeme, že máme přesušené, lámající se vlasy, sice opálenou, ale vysušenou pokožku, vějířky vrásek okolo očí, třepící se nehty a hrubou kůži na loktech, kolenou a patách.

Slovo odborníka: Podzimní nálada

Léto končí a začínáme se těšit na podzim. No ano, opravdu těšit! Toto roční období jsem dlouho brala jako depresivní přechod k tomu, než zase budu lyžovat.

Slovo odborníka: Pro začínající kosmetičky

S aromaterapií jsem se seznámila před cca 12 lety, kdy jsem poprvé podstoupila kosmetické ošetření s preparáty Karel Hadek.

Slovo odborníka: Lipioséra a žehlení

Již pár let používám „Galvanickou žehličku“ na vrásky a chtěla bych se s vámi podělit o své zkušenosti a poznatky.

Zkušenosti a rady: Preparáty – postřehy, zkušenosti z domácnosti

Krásné jarní dny, plno sluníčka, kvetoucí květiny, stromy, byliny se pomalinku přehouply do letních dnů, sluníčko stále lákalo ven.

Škola aromaterapie: Konopí, rostlina v roli zakázaného léku aneb neposlouchejte vše, co vám říkají

Kdykoliv se dnes řekne konopí, každý si hned vybaví rostlinu, která nesmí být pěstována, protože se z ní získává droga v podobě sušených květů. Nevím, jestli si lidé uvědomují, co činí, a nechci to tu rozebírat, ale pár důležitých faktů bych k tomu říci chtěl.

Škola aromaterapie: Země původu

Jako spotřebitel si vždy přeji být řádně informován. A tak se velice často i vyptávám. V mezidobí jsem již přivykl i tomu, že občas i zde platí ono: „Mluviti stříbro, mlčeti zlato“.

Škola aromaterapie: Vítání růžového dřeva

Jaro bylo v plném proudu, když jsem chtě nechtě pro stránky Aromky psal článek „Loučení s růžovým dřevem“. Jednalo se od druh Aniba rosaeodora var. amazonica, tedy olej pocházející z oblasti Amazonky.

Škola aromaterapie: Opakování je matka moudrosti

Již v některém z minulých čísel Aromaterapie jsem psala, jak pečovat o pleť a ošetřovat ji, abychom byli s jejím stavem spokojeni. Jelikož se stále setkávám s těmito dotazy, rozhodla jsem se opět popsat, jakou péči si naše pleť zaslouží.

Škola aromaterapie: Podzim a naše orgány

Podle tradiční čínské medicíny je v měsíci září zapotřebí posilovat slinivku a slezinu.

Škola aromaterapie: Klimakterium (přechod, klimax)

Téma, o kterém se ne vždy mluví pozitivně. Většinou jde o období, na které se netěšíme a je pro mnoho žen velikým strašákem, především v důsledku informovanosti a neinformovanosti našich babiček, maminek a lékařů.

Škola aromaterapie: Lymfa

Na počátku byla voda. Z vody jsme vzešli. Celé naše tělo je prakticky vodní prostředí, ve kterém probíhají všechny děje potřebné k životu. Vodě v živém organizmu se říká lymfa – míza. Je to tekutina, ve které se jakoby „koupou“ všechny buňky a v tomto vodním prostředí probíhají procesy látkové výměny.

Poradna

Koutek pro maminky: Ale když pan doktor říkal vazelína…

Poměrně často v našem Nekky clubu slýchám otázku: „Prosím vás, nemáte něco, čím bych mohla namazat svoje dítě, ono má na sobě takové červené suché fleky. A pan doktor říká, mažte ho přece vazelínou. Ale ono se to vůbec nelepší.“

Koutek pro maminky: Zeptali jsme se v Nekky

Baby club Nekky je jedna z našich prvních prodejniček, která se zpočátku zaměřila jen na dětský sortiment a postupně nabídku rozšířila. S naší firmou spolupracuje od roku 2006.

Koutek pro maminky: Aromaterapie a děti

Moje zkušenost s aromaterapií je poměrně čerstvá. Před čtyřmi lety se u našeho tehdy osmiměsíčního syna objevilo podezření na atopický ekzém. Nechtěla jsem se smířit s tím, že bychom ho měli natírat kortikoidními mastmi, a tak jsemse začala zajímat o alternativní způsoby léčby tohoto dnes tak rozšířeného onemocnění.

Aktuálně: Platby a počítač

V dnešní „zelektronizované“ době si již mnozí zvykli platit své internetové nákupy bankovním převodem. I u nás můžete využít tento způsob platby. Na rozdíl od mnohých jsme jedna z mála firem, které nevyžadují platbu předem, ale naopak, až po dodání zboží.

AromaFauna: Proč AromaFauna?

V září loňského roku jste byli seznámeni se vznikem aromaterapeutických preparátů AromaFauna. První rok přinesl další preparáty, mnoho zkušeností s novými klienty, ale hodně mne obohatil v oblasti vědomostí, zkušeností, a především mi ukázal jiný pohled na svět.

AromaFauna: Fauna spot

Kožíšky našich zvířat bývají častým útočištěm různých parazitů a bodavého hmyzu. Díky éterickým olejům, které tvoří hlavní obsahové složky preparátu Fauna Spot, můžete škůdcům zabránit v jejich činnosti.

AromaFauna: Lidé i zvířata potřebují péči

V posledních letech rapidně stoupá počet chovaných psů, objevují se nová a nová plemena. Pes již není hlídačem u boudy, ale stává se rovnocenným partnerem člověka.

AromaFauna: Rok s kosmetikou AromaFauna

V dnešní době se k používání přírodních produktů přiklání velké množství majitelů pejsků. Někteří z nich sami používají kosmetiku pana Karla Hadka, a tak ji chtějí dopřát i svému psímu mazlíčkovi, uvítali proto s nadšením kosmetiku AromaFauna.

Podzimní prevence

Léto bylo skromné na teplo. Občas se objevila tropická horka a nyní doufáme, že „babí léto“ s sebou přinese teplé dny.