Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 2/2022

SALTERICA a SEBOÖL aneb s vůní táborových ohňů

Určitě všichni víte, jak kouřově „voní“ vaše oblečení po večerním posezení u venkovního ohně. Je prosycené nostalgickými vzpomínkami na dětství, na mastný špekáček a v hlavě se pomalu rozeznívají první tóny krásné Dajány. Stejnou vůni mají i přípravky s obsahem březového dehtu SALTERICA, SEBOÖL a SEBOSAN. Je to taky aromaterapie, ale přesto na jejich specifickou vůni zákazníky vždy dopředu upozorňujeme.

Vůni březového dehtu vezme na milost jen velmi malé procento zákazníků. A to zejména ti, na jejichž kožní problémy jsou všechny ostatní přípravky krátké. Jedná se většinou o zákazníky postižené lupenkou, seboroickou dermatitidou, ekzémy a akné. Březový dehet má silně protizánětlivé, protiplísňové a antimikrobiální účinky. Vzniká suchou destilací dřeva různých druhů bříz. Je to hustá červenohnědá tekutina, špatně rozpustná ve vodě a dobře v lihu.

Náhoda tomu chtěla, že při kontrole kufru s přípravky, který vozíme na kurzy, sáhla moje ekzematická ruka po SALTERICE. To, že voní jako uzené maso, jsem věděla, ale to, že mi přinese rychlou úlevu, jsem však netušila. Protože jsem známá tím, že na sobě zkouším cokoliv jde rozetřít, ihned jsem si ruce namazala. Po zhruba dvou hodinách přišla úleva v podobě zmírnění začervenání a pocitu horkosti pokožky. Spolu s mořskou solí krém pomáhá mírnit zánět, podporuje detoxikaci pokožky a působí na intenzivnější látkovou výměnu, lymfatický systém a pohyb tělních tekutin. Kůže bledne, neštípe, nesvědí, ale díky soli je celkem vysušená. Promašťuji ji tedy jedním z nejsilnějších kalibrů, který v nabídce máme, a to

LECITINOVOU MASKOU. Nic nedbám na posměšné pozdravy kolegů: „Á, zdravíme naši klobásku.“ Když to funguje, ať to klidně smrdí. Prostě holka k nakousnutí.

Stejný úspěch mám i s mycím olejem SEBOÖL. Myji si s ním ruce a někdy i vlasy. Ve vlasové pokožce se mi občas dělají svědivé zarudlé flíčky zejména po zimním nošení čepic. Stačí umýt vlasy SEBOÖLEM a mám na pár dní od svědění pokoj. Kouřová vůně z vlasů sice lehce cítit je, ale vlasy jsou krásně lesklé a pokožka hlavy je zklidněná. A o to jde. Od zákazníků vím, že tento olej používají na mytí celého těla při výskytu lupenky a seborei.

Až budete tento článek číst, bude sezóna táboráků, grilování a venkovních ohňů již v plném proudu. Třeba vás kouřová vůně polechtá v nose a informace o vůni březového dehtu, který pomáhá, se dostane k těm, kteří ji potřebují.

 

Ing. Lenka Rigová

Úvodní slovo Karla Hadka

Již samotné pojmenování měsíce května napovídá, že je to měsíc zvyšující se sluneční intenzity, stoupajících teplot, projevující se nejen kvetoucími stromy a loukami, ale i úžasnými vůněmi.

Certifikáty a zase certifikáty

NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (ES) č. 1223/2009 je vhodným právním nástrojem, který stanovuje jasná a podrobná pravidla, jež nenechávají prostor pro rozdílné provedení Zhodnocení bezpečnosti kosmetického přípravku. Nařízení platí ve všech členských státech EU a definují přesné požadavky na kosmetické přípravky, povolené používané suroviny a především na jejich koncentrace používané v kosmetickém přípravku.

Novinka: Zubní olej pro děti ZOUBEK s rybízovým aromatem africké BUCHU

Po přivonění k éterickému oleji z BUCHU neuvěříte, že nestojíte vedle keře černého rybízu. Éterický olej buchu je neobvyklou surovinou, v aromaterapii se nevyužívá často. Díky krásnému rybízovému aromatu se používá v potravinářství pro dochucení nápojů, sladkých potravin a cukrovinek.

BUCHU s exotickým ovocným aromatem

Buchu (latinsky Agathosma betulina), správně vyslovováno “búkú”, pochází z oblasti jižní Afriky. Tímto slovem je v jazyce původních obyvatel označována jakákoli bylina používaná jako sušená. Českým názvem těhozev březový patří do čeledi routovitých, stejně jako třeba citrusy nebo amyris. Je označována také jako bookoo, buku, diosma, bucku nebo bucco.

Fototoxicita éterických olejů

Při studování účinků bylin a éterických olejů můžete u některých druhů objevit varování před fototoxicitou. Co si pod tímto termínem představit a na co si dát pozor?

Limetkový éterický olej: parní destilace vs. lisování

V naší široké nabídce naleznete limetkový éterický olej získávaný pomocí parní destilace ze sušené kůry plodu. Setkáváme se s dotazy, proč nenabízíme olej získávaný lisováním za studena, že ten je lepší... Opravdu je tomu tak? Pojďme si objasnit rozdíly mezi těmito dvěma produkty.

Registrovaní & neregistrovaní

V loňském roce jsme vás informovali o našem novém e-shopu. S touto změnou byly spojené kroky potřebné k dalšímu nákupu. Přihlášení na novou doménu, vyplňování kontaktních údajů, pak následovalo velké množství souhlasů nutných i těch volitelných. Souhlas s GDPR a obchodními podmínkami, souhlas se zasíláním novinek, požadavek na zasílání tištěného časopisu a souhlas se zasíláním elektronických informací.

Bergamotový olej

iž samotný vznik pojmenování bergamot lze označit za zajímavý. Původní označení pochází z turečtiny – „beg- armūdi“. Jistá fonetická podobnost a skutečnost, že nejkvalitnější druhy pocházejí z Itálie, vedla k tomu, že byl tento strom/plod v názvu přizpůsoben pojmenování po italském městě Bergamo. To se však nachází v severní Itálii, zatímco pěstování se daří daleko jižněji.

Brutnákový olej

Brutnák lékařský je léčivka původem z oblasti Středomoří. Latinské označení je Borago officinalis. V současnosti se vyskytuje i ve střední Evropě, velice často zplaňuje. Zajímavostí je, že brutnák má chuť okurky a lze se setkat i s označením „okurková bylina“. Občas bývá používán jako součást salátových koření.

Opalování se blíží

Neznám nikoho, kdo by se netěšil na jaro a léto. Sluníčko nás zbaví zbytků zásob letargie z chladného období. S potěšením budeme využívat možnost pobytu v přírodě. Krom procházek a výletů v zeleni luk a lesů je jedním z příjemných způsobů trávení času v přírodě opalování. Pobyt na sluníčku a jeho UV záření zajišťuje tvorbu vitamínu D, o jehož zásoby nás připravilo chladné roční období a deficit slunečního svitu.

Hyperpigmentace pleti

Naše pleť bývá v určitých obdobích nadměrně zatěžována. Vlivem různých vnějších i vnitřních faktorů ztrácí svěžest, je ochablá a mohou se na ní objevit tmavé pigmentové flíčky. Pigmentové skvrny jsou častým tématem naší poradny, proto jsme vám shrnuli nejdůležitější informace o vzniku hyperpigmentace.

Slunce je lék. Dávkujte ho s mírou, nenechte se spálit

Dnes už existuje mnoho studií, které dokazují pozitivní účinky slunečních paprsků nejen na naši dobrou náladu, ale i na naše zdraví. Všichni známe dávné rčení „Kam nemůže slunce, tam chodí lékař“.

Štípance – co pomůže?

S jarním oteplením se na nás v přírodě chystají i drobné nepříjemnosti v podobě kousavých breberek. Nastává čas vybavit se repelentními přípravky. Mezi nejúčinnější repelentní éterické oleje patří ten z citronové trávy, pelargonie, hřebíčku, bazalky, eukalyptu a máty.

Aromaterapeutický kufřík na léto (aromaterapie na cesty)

Léto máme za dveřmi a my bychom už měli začít s vybavováním našich cestovních lékárniček, které nám pomohou se situacemi, jež nás doma běžně nepotkávají.

Poklady z úlu v našich přípravcích

Květen je v plném proudu a dělá čest svému jménu. Příroda je jako velká rozkvetlá zahrada a zvuk slastného bzučení nenasytných včel zní jako relaxační hudba. Výsledkem neúnavné práce včel jsou biologicky cenné a lidskému zdraví prospěšné látky, jako je med, propolis, mateří kašička a včelí vosk.

SALTERICA a SEBOÖL aneb s vůní táborových ohňů

Určitě všichni víte, jak kouřově „voní“ vaše oblečení po večerním posezení u venkovního ohně. Je prosycené nostalgickými vzpomínkami na dětství, na mastný špekáček a v hlavě se pomalu rozeznívají první tóny krásné Dajány.

Trendem letošní sezóny je samet

Známkou luxusu nemusí být jen drahá auta a nejmodernější technologické výstřelky, ale také to, že halíte své tělo do drahých látek, např. do sametu

RECENZE

ORANGE SANITOL Ověřený zákazník Agáta 100 % Doporučuje produkt • Neskutečně omamná vůně pomeranče! • Krásně čistí