Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 2/2022

Štípance – co pomůže?

S jarním oteplením se na nás v přírodě chystají i drobné nepříjemnosti v podobě kousavých breberek. Nastává čas vybavit se repelentními přípravky. Mezi nejúčinnější repelentní éterické oleje patří ten z citronové trávy, pelargonie, hřebíčku, bazalky, eukalyptu a máty.

Naleznete je v řadě našich přípravků s antiparazitárními účinky, např. v oblíbeném lihovém spreji ANTIINSEKT SPRAY nebo TROPFI SPRAY i ve směsích éterických olejů REPELIN, TROPFINOL nebo GELSINEX, které použijete doma v difuzéru nebo aromalampě.

Pokud jste pro svého čtyřnohého psího miláčka pořídili INSI SPRAY, nemusíte se bát použít jej sami. Suroviny jsou stejně kvalitní jako v „lidské“ řadě. Spousta spokojených zákazníků jej před procházkou používá pro sebe i své děti.

Co na již vzniklé štípance?

Reakcí na sliny parazita po kousnutí vzniká lokální zánět, mezi jehož projevy kromě svědění patří zčervenání a otok. Éterické oleje dokážou pomoci právě svým zklidňujícím protizánětlivým účinkem, tlumí bolest a svědivost.

• Na štípanec aplikujte naši novinku ŠTIPÍK v praktickém balení roll-on. Obsahuje silně zklidňující LEVANDULI, MYRTU pečující o zánětlivou pokožku, protizánětlivou KOPAIVU, antiseptický ČAJOVNÍK. HŘEBÍČEK má silné antimikrobiální účinky, působí také jako lokální anestetikum, tzn. znecitlivuje bolestivou oblast. Základem je dezinfekční ethanol společně s ricinovým olejem.

• Při výrazném svědění štípanec zakápněte neředěným éterickým olejem z LEVANDULE, KOPAIVY nebo tasmánské KANUKY.

• Heřmánkový balzám INTIMISS pomůže s následnou péčí, zejména u rozškrábaných změn. Promastí pokožku a díky antiseptickému účinku éterických olejů bude bránit rozvoji bakteriální infekce.

 

MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

Úvodní slovo Karla Hadka

Již samotné pojmenování měsíce května napovídá, že je to měsíc zvyšující se sluneční intenzity, stoupajících teplot, projevující se nejen kvetoucími stromy a loukami, ale i úžasnými vůněmi.

Certifikáty a zase certifikáty

NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (ES) č. 1223/2009 je vhodným právním nástrojem, který stanovuje jasná a podrobná pravidla, jež nenechávají prostor pro rozdílné provedení Zhodnocení bezpečnosti kosmetického přípravku. Nařízení platí ve všech členských státech EU a definují přesné požadavky na kosmetické přípravky, povolené používané suroviny a především na jejich koncentrace používané v kosmetickém přípravku.

Novinka: Zubní olej pro děti ZOUBEK s rybízovým aromatem africké BUCHU

Po přivonění k éterickému oleji z BUCHU neuvěříte, že nestojíte vedle keře černého rybízu. Éterický olej buchu je neobvyklou surovinou, v aromaterapii se nevyužívá často. Díky krásnému rybízovému aromatu se používá v potravinářství pro dochucení nápojů, sladkých potravin a cukrovinek.

BUCHU s exotickým ovocným aromatem

Buchu (latinsky Agathosma betulina), správně vyslovováno “búkú”, pochází z oblasti jižní Afriky. Tímto slovem je v jazyce původních obyvatel označována jakákoli bylina používaná jako sušená. Českým názvem těhozev březový patří do čeledi routovitých, stejně jako třeba citrusy nebo amyris. Je označována také jako bookoo, buku, diosma, bucku nebo bucco.

Fototoxicita éterických olejů

Při studování účinků bylin a éterických olejů můžete u některých druhů objevit varování před fototoxicitou. Co si pod tímto termínem představit a na co si dát pozor?

Limetkový éterický olej: parní destilace vs. lisování

V naší široké nabídce naleznete limetkový éterický olej získávaný pomocí parní destilace ze sušené kůry plodu. Setkáváme se s dotazy, proč nenabízíme olej získávaný lisováním za studena, že ten je lepší... Opravdu je tomu tak? Pojďme si objasnit rozdíly mezi těmito dvěma produkty.

Registrovaní & neregistrovaní

V loňském roce jsme vás informovali o našem novém e-shopu. S touto změnou byly spojené kroky potřebné k dalšímu nákupu. Přihlášení na novou doménu, vyplňování kontaktních údajů, pak následovalo velké množství souhlasů nutných i těch volitelných. Souhlas s GDPR a obchodními podmínkami, souhlas se zasíláním novinek, požadavek na zasílání tištěného časopisu a souhlas se zasíláním elektronických informací.

Bergamotový olej

iž samotný vznik pojmenování bergamot lze označit za zajímavý. Původní označení pochází z turečtiny – „beg- armūdi“. Jistá fonetická podobnost a skutečnost, že nejkvalitnější druhy pocházejí z Itálie, vedla k tomu, že byl tento strom/plod v názvu přizpůsoben pojmenování po italském městě Bergamo. To se však nachází v severní Itálii, zatímco pěstování se daří daleko jižněji.

Brutnákový olej

Brutnák lékařský je léčivka původem z oblasti Středomoří. Latinské označení je Borago officinalis. V současnosti se vyskytuje i ve střední Evropě, velice často zplaňuje. Zajímavostí je, že brutnák má chuť okurky a lze se setkat i s označením „okurková bylina“. Občas bývá používán jako součást salátových koření.

Opalování se blíží

Neznám nikoho, kdo by se netěšil na jaro a léto. Sluníčko nás zbaví zbytků zásob letargie z chladného období. S potěšením budeme využívat možnost pobytu v přírodě. Krom procházek a výletů v zeleni luk a lesů je jedním z příjemných způsobů trávení času v přírodě opalování. Pobyt na sluníčku a jeho UV záření zajišťuje tvorbu vitamínu D, o jehož zásoby nás připravilo chladné roční období a deficit slunečního svitu.

Hyperpigmentace pleti

Naše pleť bývá v určitých obdobích nadměrně zatěžována. Vlivem různých vnějších i vnitřních faktorů ztrácí svěžest, je ochablá a mohou se na ní objevit tmavé pigmentové flíčky. Pigmentové skvrny jsou častým tématem naší poradny, proto jsme vám shrnuli nejdůležitější informace o vzniku hyperpigmentace.

Slunce je lék. Dávkujte ho s mírou, nenechte se spálit

Dnes už existuje mnoho studií, které dokazují pozitivní účinky slunečních paprsků nejen na naši dobrou náladu, ale i na naše zdraví. Všichni známe dávné rčení „Kam nemůže slunce, tam chodí lékař“.

Štípance – co pomůže?

S jarním oteplením se na nás v přírodě chystají i drobné nepříjemnosti v podobě kousavých breberek. Nastává čas vybavit se repelentními přípravky. Mezi nejúčinnější repelentní éterické oleje patří ten z citronové trávy, pelargonie, hřebíčku, bazalky, eukalyptu a máty.

Aromaterapeutický kufřík na léto (aromaterapie na cesty)

Léto máme za dveřmi a my bychom už měli začít s vybavováním našich cestovních lékárniček, které nám pomohou se situacemi, jež nás doma běžně nepotkávají.

Poklady z úlu v našich přípravcích

Květen je v plném proudu a dělá čest svému jménu. Příroda je jako velká rozkvetlá zahrada a zvuk slastného bzučení nenasytných včel zní jako relaxační hudba. Výsledkem neúnavné práce včel jsou biologicky cenné a lidskému zdraví prospěšné látky, jako je med, propolis, mateří kašička a včelí vosk.

SALTERICA a SEBOÖL aneb s vůní táborových ohňů

Určitě všichni víte, jak kouřově „voní“ vaše oblečení po večerním posezení u venkovního ohně. Je prosycené nostalgickými vzpomínkami na dětství, na mastný špekáček a v hlavě se pomalu rozeznívají první tóny krásné Dajány.

Trendem letošní sezóny je samet

Známkou luxusu nemusí být jen drahá auta a nejmodernější technologické výstřelky, ale také to, že halíte své tělo do drahých látek, např. do sametu

RECENZE

ORANGE SANITOL Ověřený zákazník Agáta 100 % Doporučuje produkt • Neskutečně omamná vůně pomeranče! • Krásně čistí