Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 2/2022

Úvodní slovo Karla Hadka

Již samotné pojmenování měsíce května napovídá, že je to měsíc zvyšující se sluneční intenzity, stoupajících teplot, projevující se nejen kvetoucími stromy a loukami, ale i úžasnými vůněmi. Pro mě osobně je to i každoročně se opakující příchod doslova přírodní aromaterapie. Na kurzech aromaterapie vždy zdůrazňuji, že aromaterapie je velice individuální, neb co voní jednomu, nemusí vonět druhému. Výjimka potvrzuje pravidlo, ona kvetoucí a vonící příroda je příjemná každému. Za to vše vděčíme našemu, byť vzdálenému, přesto životodárnému sluníčku.

V průběhu chladného ročního období, kdy příroda spí a na vůně je skoupá, upřednostňujeme pobyt v teple domova. Od prvních jarních dnů nás přibývající sluneční intenzita láká čím dál více k pobytu v přírodě. Zcela jistě tomu tak má být. Sluneční svit v nás vyvolává biochemické reakce, které nás zbavují zbytků jarní únavy, splínu z nedostatku světla, zlepšuje náladu. Zapomenout nesmíme ani tvorbu slunečního vitamínu D, který na mnoha úrovních posiluje náš imunitní systém a chrání před různými nemocemi.

Čím více se sluníčko přibližuje obratníku Raka, tím vyšší je i naše biologická aktivita. Zvýšená pohybová činnost zlepšuje látkovou výměnu. Pro mnohé se v tomto období sluníčko stává doslova přírodním doktorem. Mnohé ze zdravotních problémů, především kožních, jež jsou spojeny
v chladném ročním období jak s nedostatkem slunečního světla, tak i UV záření, se podstatně zlepší, nezřídka přejdou i do latentního stadia.

Zanedlouho nám též nastane oblíbený čas dovolených a prázdnin. Přiznávám, na dovolenou jsem se vždy začínal těšit již ve chvíli, kdy končila ona předešlá. Kam nás asi tak letošní dovolená zanese? Jistě nic nezkazím, když napíši, že někam za sluníčkem a specifickou letní pohodou. Ať již to bude zahrada, chata, jezero, přehrada či hory nebo případně Balkán, Afrika nebo jiná exotika. Vždy bude platit, že ani se sluníčkem se to nesmí přehánět.

Dovolenkové cesty na jih jsou v současnosti rychlou záležitostí. Vždy bychom měli mít na paměti, že se ocitáme v oblastech s podstatně
vyšší sluneční aktivitou, tedy i teplotami, jež pro organismus znamenají stres, a je nezbytně nutné dopřát tělíčku dostatek času, aby se aklimatizovalo a my nemuseli řešit od samého počátku různé možné zdravotní problémy. Jižní sluníčko (v tropických dnech dokonce i to „naše“) je pro Středoevropany příliš silná káva. Pobyt ve stínu je stejně žádoucí, jakož i ochrana pokožky před nadbytkem UV záření. Vhodnou prevencí zmíněného nadbytku expozice ultrafialovými paprsky nabízí již tradičně osvědčené opalovací oleje s logem KH. Jako bonus díky svému složení současně chrání před vysoušením pokožky a urychlují regeneraci. Vynikající a stejnoměrnou roztíratelnost zajistíme nanášením na vlhkou/mokrou pokožku. I následně po každodenních „slunečních koupelích“ nutno poskytnout pokožce vhodnou péči. Zde se velice osvědčily poopalovací uklidňující a regenerační speciality, lecitinové přípravky PANTESON a LECISON.

Všem čtenářům přeji příjemný zbytek jarních dnů, krásné léto se sluníčkem jak v duši, tak i na nebi, pevné zdraví a jak jinak než krásnou, bezproblémovou dovolenou, plnou příjemných zážitků.

 

Váš Karel Hadek

Úvodní slovo Karla Hadka

Již samotné pojmenování měsíce května napovídá, že je to měsíc zvyšující se sluneční intenzity, stoupajících teplot, projevující se nejen kvetoucími stromy a loukami, ale i úžasnými vůněmi.

Certifikáty a zase certifikáty

NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (ES) č. 1223/2009 je vhodným právním nástrojem, který stanovuje jasná a podrobná pravidla, jež nenechávají prostor pro rozdílné provedení Zhodnocení bezpečnosti kosmetického přípravku. Nařízení platí ve všech členských státech EU a definují přesné požadavky na kosmetické přípravky, povolené používané suroviny a především na jejich koncentrace používané v kosmetickém přípravku.

Novinka: Zubní olej pro děti ZOUBEK s rybízovým aromatem africké BUCHU

Po přivonění k éterickému oleji z BUCHU neuvěříte, že nestojíte vedle keře černého rybízu. Éterický olej buchu je neobvyklou surovinou, v aromaterapii se nevyužívá často. Díky krásnému rybízovému aromatu se používá v potravinářství pro dochucení nápojů, sladkých potravin a cukrovinek.

BUCHU s exotickým ovocným aromatem

Buchu (latinsky Agathosma betulina), správně vyslovováno “búkú”, pochází z oblasti jižní Afriky. Tímto slovem je v jazyce původních obyvatel označována jakákoli bylina používaná jako sušená. Českým názvem těhozev březový patří do čeledi routovitých, stejně jako třeba citrusy nebo amyris. Je označována také jako bookoo, buku, diosma, bucku nebo bucco.

Fototoxicita éterických olejů

Při studování účinků bylin a éterických olejů můžete u některých druhů objevit varování před fototoxicitou. Co si pod tímto termínem představit a na co si dát pozor?

Limetkový éterický olej: parní destilace vs. lisování

V naší široké nabídce naleznete limetkový éterický olej získávaný pomocí parní destilace ze sušené kůry plodu. Setkáváme se s dotazy, proč nenabízíme olej získávaný lisováním za studena, že ten je lepší... Opravdu je tomu tak? Pojďme si objasnit rozdíly mezi těmito dvěma produkty.

Registrovaní & neregistrovaní

V loňském roce jsme vás informovali o našem novém e-shopu. S touto změnou byly spojené kroky potřebné k dalšímu nákupu. Přihlášení na novou doménu, vyplňování kontaktních údajů, pak následovalo velké množství souhlasů nutných i těch volitelných. Souhlas s GDPR a obchodními podmínkami, souhlas se zasíláním novinek, požadavek na zasílání tištěného časopisu a souhlas se zasíláním elektronických informací.

Bergamotový olej

iž samotný vznik pojmenování bergamot lze označit za zajímavý. Původní označení pochází z turečtiny – „beg- armūdi“. Jistá fonetická podobnost a skutečnost, že nejkvalitnější druhy pocházejí z Itálie, vedla k tomu, že byl tento strom/plod v názvu přizpůsoben pojmenování po italském městě Bergamo. To se však nachází v severní Itálii, zatímco pěstování se daří daleko jižněji.

Brutnákový olej

Brutnák lékařský je léčivka původem z oblasti Středomoří. Latinské označení je Borago officinalis. V současnosti se vyskytuje i ve střední Evropě, velice často zplaňuje. Zajímavostí je, že brutnák má chuť okurky a lze se setkat i s označením „okurková bylina“. Občas bývá používán jako součást salátových koření.

Opalování se blíží

Neznám nikoho, kdo by se netěšil na jaro a léto. Sluníčko nás zbaví zbytků zásob letargie z chladného období. S potěšením budeme využívat možnost pobytu v přírodě. Krom procházek a výletů v zeleni luk a lesů je jedním z příjemných způsobů trávení času v přírodě opalování. Pobyt na sluníčku a jeho UV záření zajišťuje tvorbu vitamínu D, o jehož zásoby nás připravilo chladné roční období a deficit slunečního svitu.

Hyperpigmentace pleti

Naše pleť bývá v určitých obdobích nadměrně zatěžována. Vlivem různých vnějších i vnitřních faktorů ztrácí svěžest, je ochablá a mohou se na ní objevit tmavé pigmentové flíčky. Pigmentové skvrny jsou častým tématem naší poradny, proto jsme vám shrnuli nejdůležitější informace o vzniku hyperpigmentace.

Slunce je lék. Dávkujte ho s mírou, nenechte se spálit

Dnes už existuje mnoho studií, které dokazují pozitivní účinky slunečních paprsků nejen na naši dobrou náladu, ale i na naše zdraví. Všichni známe dávné rčení „Kam nemůže slunce, tam chodí lékař“.

Štípance – co pomůže?

S jarním oteplením se na nás v přírodě chystají i drobné nepříjemnosti v podobě kousavých breberek. Nastává čas vybavit se repelentními přípravky. Mezi nejúčinnější repelentní éterické oleje patří ten z citronové trávy, pelargonie, hřebíčku, bazalky, eukalyptu a máty.

Aromaterapeutický kufřík na léto (aromaterapie na cesty)

Léto máme za dveřmi a my bychom už měli začít s vybavováním našich cestovních lékárniček, které nám pomohou se situacemi, jež nás doma běžně nepotkávají.

Poklady z úlu v našich přípravcích

Květen je v plném proudu a dělá čest svému jménu. Příroda je jako velká rozkvetlá zahrada a zvuk slastného bzučení nenasytných včel zní jako relaxační hudba. Výsledkem neúnavné práce včel jsou biologicky cenné a lidskému zdraví prospěšné látky, jako je med, propolis, mateří kašička a včelí vosk.

SALTERICA a SEBOÖL aneb s vůní táborových ohňů

Určitě všichni víte, jak kouřově „voní“ vaše oblečení po večerním posezení u venkovního ohně. Je prosycené nostalgickými vzpomínkami na dětství, na mastný špekáček a v hlavě se pomalu rozeznívají první tóny krásné Dajány.

Trendem letošní sezóny je samet

Známkou luxusu nemusí být jen drahá auta a nejmodernější technologické výstřelky, ale také to, že halíte své tělo do drahých látek, např. do sametu

RECENZE

ORANGE SANITOL Ověřený zákazník Agáta 100 % Doporučuje produkt • Neskutečně omamná vůně pomeranče! • Krásně čistí