Facebook Twitter Karel Hadek na YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 2/2019

Element ZEMĚ

Nejvyšším vyjádřením tohoto elementu je EMPATIE. Po vládě elementu OHEŇ přebírá žezlo element ZEMĚ. Ačkoliv to není ještě jasně patrné, přichází konec léta. Rostliny nejsou již tak svěží, vzduch už není tak průzračný a voda jiskřivá. Během srpna zahalí krajinu melancholie, kterou někteří citliví jedinci mohou vnímat. Toto období se nazývá pozdní léto-babí léto a trvá od 15. 7. do 14. 9.

V lidském životě by se dalo období elementu ZEMĚ přirovnat do stádia, kdy máme dobře zajetou firmu, už nás živí a můžeme si dovolit odjet na dovolenou. V osobním životě je to období, kdy zakládáme rodinu. Už jsme schopni uživit dítě, být členem komunity a o někoho se starat. Návaznost je opět logická, ze spáleného DŘEVA vznikne popel, který se stane ZEMÍ.

Elementu ZEMĚ patří žlutá barva, sladká chuť. Smyslovým orgánem je chuť. Žlutá barva je symbolem pozdního léta - dozrávání klasů, úrodnosti, slunečnic a žlutých hrušek.

Orgány patřící tomuto období jsou slezina, slinivka a žaludek. Základní funkcí tohoto okruhu je přeměna a přenos. Tyto orgány zodpovídají za transport potravy a přeměňují ji na látky využitelné pro organismus. Při nerovnováze tohoto okruhu se můžeme potýkat s narušeným zažíváním, např. průjmem, zácpou, přejídáním se, případně odmítáním jídla. Proto je v tomto období více než jindy důležité konzumovat potraviny kvalitní, chemicky nezatížené, protože energie se dá generovat jenom z potravin. Vhodné je konzumovat dozrávající jablka, hrušky či jiné sezónní ovoce, ovšem také v omezené míře, případně i tepelně upravené. Zelenina posilující ZEMI je vhodná zejména zelenina zrozená z ní, tedy kořenová – celer, mrkev, batáty. K dalším potravinám posilujícím ZEMI patří obilí, proso, polenta, kukuřice, ořechy, dýně hokaido, fazolky adzuky, hlíva ústřičná, žampiony.

 

Posílit meridiány sleziny a žaludku můžete i cvičením. Klekněte si na podlahu a posaďte se na paty. Zkřižte a zaklesněte za sebe palce na rukou a protáhněte se k obloze. Nyní se zaklánějte dozadu. V ideálním případě končí pohyb tím, že záda leží na podlaze. Což se vám pravděpodobně na první pokus nepodaří, nicméně s každým dalším pokusem bude vaše snaha přiblížit se k ZEMI pravděpodobnější.

 

Dalšími způsoby, jak se se ZEMÍ ještě více propojit (připojit, uzemnit se), je kontakt s ní. Práce na zahradě, pobyt v přírodě, chůze na boso, uzemňovací cvičení. Pomoci propojit se se ZEMÍ nám pomohou i vůně. Hlavně ty zemité – vetiver, cedr. Zemitou vůni vystihuje i kadidlovník s růží a pelargonií, odlehčenou citronem a grepem. Jasmín dodává vůni tajemna a santal nás přenese blíže k orientu. Směs éterických olejů ZEMĚ a přírodní pentagramový parfém ZEMĚ vám pomohou zpříjemnit chvíle nejen po celé toto období.

 

Žaludek se také považuje za sídlo pocitů. Obzvlášť citlivě reaguje na emocionální výkyvy - nálady, napětí, obavy, starosti a hněv. Lidové rčení také říká „Láska prochází žaludkem“. Pokusme se proto o harmonizaci tohoto okruhu, aby námi LÁSKA mohla lépe procházet.

 

Lenka Rigová

Rezistence proti antibiotikům – jak mohou éterické oleje pomoci?

I když řada z nás pomoc antibiotik příliš nevyhledává a třeba při angíně sáhne spíše po CANDIOLU, někdy se jim přeci jen nevyhneme. Možná se (ne)budete divit, ale vědci zabývající se antibiotiky zaměřují svůj výzkum i na éterické oleje.

S aromaterapií od hlavy až k patě

A to doslova! Pokud si začneme představovat sebe jako celek, největší část, kterou na těle máme, je kůže, naše celoživotní „oblečení“. Jakmile se o ni začneme starat tak, jak to potřebuje, odmění se nám za to svým dobrým vzhledem.

HORMONÁLNÍ NEROVNOVÁHA – AKNÉ

Nevzhledné aknózní „pupínky“ na obličeji, krku, hrudníku, zádech trápí nejen dívky, ale i chlapce. Projevy v obličeji bývají na doporučení zakrývány make-upy, tím však problém nazvaný „akné“ není řešen. Na období dospívání bychom měli děti, ale i sebe připravit. Předcházet potížím, které se v období dospívání objeví.

Element Oheň

Prošli jsme obdobím elementu DŘEVO a dostáváme se do období elementu OHNĚ. Jedná se o nejjasnější z pěti čínských elementů. Dřevo živí/sytí oheň. Jak logické. Zkuste si představit, co se Vám vybaví, když se řekne OHEŇ. Léto, opékání špekáčků, táborová vatra, horko, pohoda, sušení oblečení u ohně, láska, oheň v srdci, svatojánské ohně…

Milý příteli

píši, abych ti poděkovala. Promiň, pokud se ti zdá mé oslovení příliš osobní. Přítel je ale přeci ten, kdo je připraven pomoci, kdo pomůže, stojí při tobě v časech zlých, a to ty jsi.

Ženská intuice

Ráda bych se s vámi podělila o zkušenost, kterou jsem získala před pár dny. Produkty vlasové kosmetiky KH používám už dva roky. Ostatní preparáty KH donedávna postávaly malinko stranou a pomalinku mi vstupovaly do života s famózními výsledky.

Opalovací olej

S produkty značky Karel Hadek jsem se poprvé setkala u své kosmetičky, která s nimi pracovala. Byla a je s nimi velmi spokojená. Když jsem se zmínila, jaký opalovací přípravek by mi na základě své praxe doporučila, vůbec neváhala a po samých kladných odezvách svých klientek doporučila opalovací oleje zmiňované značky. Zvolila jsem Opalovací olej SPF 10.

Ahoj Michaelo

na podzim loňského roku jsem se s Tebou radila ohledně oleje, který by mohl být účinný na opistorchiózu. Díky Tvé konzultaci jsem doporučila tuto následující směs: červený tymián (30 %), cypřiš (25 %), bobule jalovce (20 %), šalvěj lékařskou (10 %), hřebíček (10 %) a česnek (5 %) v třezalkově - olivovém oleji 010, který má příznivé účinky na játra.

Velká podpora a pomocník

Chtěla bych se s Vámi podělit o můj příběh. Pocházím z rodiny, ve které ženy pečovaly o všechny ostatní, jen ne o sebe. Odnesla jsem si proto do života zprávu, že péče o sebe je něco, co není potřeba, maximálně se člověk může jednou za týden „napatlat“ krémem.

Element ZEMĚ

Nejvyšším vyjádřením tohoto elementu je EMPATIE. Po vládě elementu OHEŇ přebírá žezlo element ZEMĚ. Ačkoliv to není ještě jasně patrné, přichází konec léta. Rostliny nejsou již tak svěží, vzduch už není tak průzračný a voda jiskřivá. Během srpna zahalí krajinu melancholie, kterou někteří citliví jedinci mohou vnímat.

Rostlinné oleje KH u vás v kuchyni

Rostlinné oleje KH u vás v kuchyni - Semínkové krekry – zdravá svačinka - Kuřecí maso s cayanským pepřem a sladkou chilli omáčkou - Dresink k masu - Mlsání bez výčitek

Ukliďme Česko

Zaměstnanci 1. Aromaterapeutická KH a. s. a Aromaterapie Fauna s. r. o. se zúčastnili akce. V Kšicích uklízelo 23 zaměstnanců kolem firmy a okolí silnice vedoucí do Stříbra.

Úvodní slovo pana Hadka

Nejkrásnější roční období i se všemi půvaby je zde. Musím se přiznat, můj osobní latentní začátek jara je každoročně kolem 21. prosince, kdy sluníčko ukončí svoji pouť na jih, udělá čelem vzad a šouravým krokem se k nám začíná vracet.

Onrit

Jak se užívá cyklistův přítel, aneb když Vás na kole bolí… Příčiny diskomfortu v sedacích partiích při jízdě na bicyklu jsou mnohé: nízká trénovanost (sedací partie sedlu nepřivykly, nejsou tzv. osezené), špatně nastavený posed na kole, nevhodně zvolené oblečení, příliš velký tlak v pneumatikách atd.

To za Hadka nebylo…

V minulém vydání časopisu Aromaterapie jsem zmiňoval, že zaměstnanci poslední dobou slýchají častěji od některých popuzených klientů, že si budou stěžovat u pana Hadka na novoty, které se u firmy zavádí. Dalším okřídleným úslovím se stalo rčení „No to za Hadka nebývalo“. Souhlasím s takovýmto konstatováním snad u všeho, ale…

Heřmánci

Dle pojmenování článku by se mohlo zdát, že jeho tématem bude pojednání o voňavých aktivitách u firmy v Heřmanově Městci. Nikoli. Zkusím to tedy jinak. Heřmánky. Ano, na mysli mám heřmánkový olej, nikoli však v čísle jednotném, na místě je plurál. Různých heřmánků nám příroda nabízí povícero, a tedy i existence vícera heřmánkových olejů je nabíledni. Dokonce existují i heřmánkové oleje, které vlastně vůbec heřmánkové nejsou, i když heřmánkově voní a původní bylinky jsou heřmánku podobné.

Voňavý jarní úklid

Při běžné návštěvě supermarketu jsem tak trochu nechtěně zavítal k regálu s čisticími prostředky, takzvanou „domácí chemií“. Vznikl ve mně pocit, že každá maličkost domácnosti nejen potřebuje, ale i má nějaký ten svůj speciální čistič. Své dělá i reklama do zpitomění opakující nutnost přítomnosti oné široké chemické nabídky proto, aby naše domovy byly prosté různých choroboplodných bakterií.

Kosmetické alkoholy

Občas se stává, pokud někdo věnuje pozornost složení preparátu dle INCI, zjistí, že se v preparátu, krom jiného, nějaký ten alkohol vyskytuje. A tak vzniká fůra různých „alkoholických“ otázek, na něž odpověď není vůbec jednoduchá. Hlavně pak proto, že oněch různých alkoholů je doslova nepřeberné množství.