Facebook Twitter Karel Hadek na YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 2/2019

Element Oheň

Prošli jsme obdobím elementu DŘEVO a dostáváme se do období elementu OHNĚ. Jedná se o nejjasnější z pěti čínských elementů. Dřevo živí/sytí oheň. Jak logické. Zkuste si představit, co se Vám vybaví, když se řekne OHEŇ. Léto, opékání špekáčků, táborová vatra, horko, pohoda, sušení oblečení u ohně, láska, oheň v srdci, svatojánské ohně… Ano, období od 15. 5. do 14. 7. je ve znamení elementu OHNĚ.

 

OHEŇ je největší energie, která existuje. Je to mladá dospělost, doba, kdy nám nic nepřipadá nemožné. Nepřipadáte si v tomto období také tak? Je to období plné očekávání. Je ještě konec jara, nebo už začátek léta? Začíná léto, těšíme se, co nám budoucí dny přinesou a vše je před námi. Jsme plni sil. Prvku oheň náleží jih, léto, hořká chuť, horko a rudá barva a vášeň.

 

Orgány náležící elementu OHNĚ jsou srdce (jak příznačné), tenké střevo, osrdečník a trojitý ohřívač. Nejlepší medicínou pro srdce a krevní oběh je pohyb, ideálně na čerstvém vzduchu. Rovnováhu do srdce přináší procházka nebo pěší výlet. Srdce a tenké střevo můžete podpořit i cvičením cviků meridiánové gymnastiky. Posaďte se na podlahu a nohy přitáhněte co nejblíže k tělu, kolena od sebe. Chodidla přiložte k sobě, rukama uchopte nohy za nárty a trup nyní táhněte dopředu směrem k podlaze. V bodě nejsilnějšího napětí setrvejte a několikrát se zhluboka nadechněte a vydechněte. Prociťujte napětí v těle a s výdechem ho uvolňujte. Následně se vraťte do výchozí pozice. Tento pohyb opakujte tak často, jak jen to bude možné a příjemné.

 

Barvou elementu je červená. Nalezneme ji i v lidovém léčitelství u plodů hlohu. Hloh je bylinou číslo jedna při srdečních a cévních obtížích.

V létě je vhodné především pokračovat v lehké kuchyni. Potraviny tepelně upravovat kratší dobu (vhodné je dušení, blanšírování a krátké vaření). Zařazovat více syrové zeleniny. Více zařazovat hořkou chuť, která proniká do srdce, aby jej ochladila a vyčistila. Je dobré hodně pít, hlavně vodu nebo mátový, zelený či jasmínový čaj. Na ochlazení jsou vhodné tofu, tempeh, fazolky mungo, čočka, ječmen, pšenice, hnědá rýže. Ze zeleniny listové saláty, špenát, červená řepa, zeleninové šťávy, list pampelišky, okurky, rajčata.

 

Z energetického hlediska můžeme srdce podpořit také éterickými oleji. Pro element OHEŇ nám aromaterapie nabízí zázvor, jasmín, levanduli, růži, meduňku, ylang-ylang, mátu, pomerančové květy, koriandr a citrusy. Tyto éterické oleje mohou napomoci ke zklidnění nervozity, úzkosti, přecitlivělosti, projasnění nálady. Lze použít i pentagramovou směs OHEŇ vytvořenou přímo pro účely práce s elementy. Můžeme ji použít při masážích, do aromalampy i jako parfém.

 

Chybí-li srdci a krevnímu oběhu oheň, pomůže rozdmýchání rozmarýnem. Ten dodá tělu energii a prohřeje krev. Rozmarýn může vyvolat i novou radost do života.

Milovníkům parfémů jistě učaruje přírodní parfém OHEŇ. Kombinace zázvoru spolu s podmanivou vůní růží, exotickými pomerančovými květy, tajemným jasmínem, koriandrem a citrónovou kůrou jistě zažehnou OHEŇ v každém srdci. 

 

Lenka Rigová

Rezistence proti antibiotikům – jak mohou éterické oleje pomoci?

I když řada z nás pomoc antibiotik příliš nevyhledává a třeba při angíně sáhne spíše po CANDIOLU, někdy se jim přeci jen nevyhneme. Možná se (ne)budete divit, ale vědci zabývající se antibiotiky zaměřují svůj výzkum i na éterické oleje.

S aromaterapií od hlavy až k patě

A to doslova! Pokud si začneme představovat sebe jako celek, největší část, kterou na těle máme, je kůže, naše celoživotní „oblečení“. Jakmile se o ni začneme starat tak, jak to potřebuje, odmění se nám za to svým dobrým vzhledem.

HORMONÁLNÍ NEROVNOVÁHA – AKNÉ

Nevzhledné aknózní „pupínky“ na obličeji, krku, hrudníku, zádech trápí nejen dívky, ale i chlapce. Projevy v obličeji bývají na doporučení zakrývány make-upy, tím však problém nazvaný „akné“ není řešen. Na období dospívání bychom měli děti, ale i sebe připravit. Předcházet potížím, které se v období dospívání objeví.

Element Oheň

Prošli jsme obdobím elementu DŘEVO a dostáváme se do období elementu OHNĚ. Jedná se o nejjasnější z pěti čínských elementů. Dřevo živí/sytí oheň. Jak logické. Zkuste si představit, co se Vám vybaví, když se řekne OHEŇ. Léto, opékání špekáčků, táborová vatra, horko, pohoda, sušení oblečení u ohně, láska, oheň v srdci, svatojánské ohně…

Milý příteli

píši, abych ti poděkovala. Promiň, pokud se ti zdá mé oslovení příliš osobní. Přítel je ale přeci ten, kdo je připraven pomoci, kdo pomůže, stojí při tobě v časech zlých, a to ty jsi.

Ženská intuice

Ráda bych se s vámi podělila o zkušenost, kterou jsem získala před pár dny. Produkty vlasové kosmetiky KH používám už dva roky. Ostatní preparáty KH donedávna postávaly malinko stranou a pomalinku mi vstupovaly do života s famózními výsledky.

Opalovací olej

S produkty značky Karel Hadek jsem se poprvé setkala u své kosmetičky, která s nimi pracovala. Byla a je s nimi velmi spokojená. Když jsem se zmínila, jaký opalovací přípravek by mi na základě své praxe doporučila, vůbec neváhala a po samých kladných odezvách svých klientek doporučila opalovací oleje zmiňované značky. Zvolila jsem Opalovací olej SPF 10.

Ahoj Michaelo

na podzim loňského roku jsem se s Tebou radila ohledně oleje, který by mohl být účinný na opistorchiózu. Díky Tvé konzultaci jsem doporučila tuto následující směs: červený tymián (30 %), cypřiš (25 %), bobule jalovce (20 %), šalvěj lékařskou (10 %), hřebíček (10 %) a česnek (5 %) v třezalkově - olivovém oleji 010, který má příznivé účinky na játra.

Velká podpora a pomocník

Chtěla bych se s Vámi podělit o můj příběh. Pocházím z rodiny, ve které ženy pečovaly o všechny ostatní, jen ne o sebe. Odnesla jsem si proto do života zprávu, že péče o sebe je něco, co není potřeba, maximálně se člověk může jednou za týden „napatlat“ krémem.

Element ZEMĚ

Nejvyšším vyjádřením tohoto elementu je EMPATIE. Po vládě elementu OHEŇ přebírá žezlo element ZEMĚ. Ačkoliv to není ještě jasně patrné, přichází konec léta. Rostliny nejsou již tak svěží, vzduch už není tak průzračný a voda jiskřivá. Během srpna zahalí krajinu melancholie, kterou někteří citliví jedinci mohou vnímat.

Rostlinné oleje KH u vás v kuchyni

Rostlinné oleje KH u vás v kuchyni - Semínkové krekry – zdravá svačinka - Kuřecí maso s cayanským pepřem a sladkou chilli omáčkou - Dresink k masu - Mlsání bez výčitek

Ukliďme Česko

Zaměstnanci 1. Aromaterapeutická KH a. s. a Aromaterapie Fauna s. r. o. se zúčastnili akce. V Kšicích uklízelo 23 zaměstnanců kolem firmy a okolí silnice vedoucí do Stříbra.

Úvodní slovo pana Hadka

Nejkrásnější roční období i se všemi půvaby je zde. Musím se přiznat, můj osobní latentní začátek jara je každoročně kolem 21. prosince, kdy sluníčko ukončí svoji pouť na jih, udělá čelem vzad a šouravým krokem se k nám začíná vracet.

Onrit

Jak se užívá cyklistův přítel, aneb když Vás na kole bolí… Příčiny diskomfortu v sedacích partiích při jízdě na bicyklu jsou mnohé: nízká trénovanost (sedací partie sedlu nepřivykly, nejsou tzv. osezené), špatně nastavený posed na kole, nevhodně zvolené oblečení, příliš velký tlak v pneumatikách atd.

To za Hadka nebylo…

V minulém vydání časopisu Aromaterapie jsem zmiňoval, že zaměstnanci poslední dobou slýchají častěji od některých popuzených klientů, že si budou stěžovat u pana Hadka na novoty, které se u firmy zavádí. Dalším okřídleným úslovím se stalo rčení „No to za Hadka nebývalo“. Souhlasím s takovýmto konstatováním snad u všeho, ale…

Heřmánci

Dle pojmenování článku by se mohlo zdát, že jeho tématem bude pojednání o voňavých aktivitách u firmy v Heřmanově Městci. Nikoli. Zkusím to tedy jinak. Heřmánky. Ano, na mysli mám heřmánkový olej, nikoli však v čísle jednotném, na místě je plurál. Různých heřmánků nám příroda nabízí povícero, a tedy i existence vícera heřmánkových olejů je nabíledni. Dokonce existují i heřmánkové oleje, které vlastně vůbec heřmánkové nejsou, i když heřmánkově voní a původní bylinky jsou heřmánku podobné.

Voňavý jarní úklid

Při běžné návštěvě supermarketu jsem tak trochu nechtěně zavítal k regálu s čisticími prostředky, takzvanou „domácí chemií“. Vznikl ve mně pocit, že každá maličkost domácnosti nejen potřebuje, ale i má nějaký ten svůj speciální čistič. Své dělá i reklama do zpitomění opakující nutnost přítomnosti oné široké chemické nabídky proto, aby naše domovy byly prosté různých choroboplodných bakterií.

Kosmetické alkoholy

Občas se stává, pokud někdo věnuje pozornost složení preparátu dle INCI, zjistí, že se v preparátu, krom jiného, nějaký ten alkohol vyskytuje. A tak vzniká fůra různých „alkoholických“ otázek, na něž odpověď není vůbec jednoduchá. Hlavně pak proto, že oněch různých alkoholů je doslova nepřeberné množství.