Facebook Twitter Karel Hadek na YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 2/2019

HORMONÁLNÍ NEROVNOVÁHA – AKNÉ

Nevzhledné aknózní „pupínky“ na obličeji, krku, hrudníku, zádech trápí nejen dívky, ale i chlapce.  Projevy v obličeji bývají na doporučení zakrývány make-upy, tím však problém nazvaný „akné“ není řešen. Na období dospívání bychom měli děti, ale i sebe připravit. Předcházet potížím, které se v období dospívání objeví.

 

Na první místo bych zařadila správnou životosprávu. Omezení pití tekutin s umělými sladidly, barvivy, vysokým obsahem cukru. Omezit jídla smažená, fritovaná, uzeniny. Dodávat dostatek zeleniny, ovoce, luštěnin a mořských ryb. Správné tuky hrají v našem organismu důležitou roli. Vzhledem k tomu, že naše stravování není zrovna ukázkové a nevědomky zpomalujeme fungování některých procesů v těle, je vhodné doplnit organizmu pro podporu funkcí omega 3, omega 6 a omega 9 mastné kyseliny. Pro podporu štítné žlázy jód ve formě mořských řas, vyvarovat se potravinám s dlouhou záruční lhůtou a tím pádem s velkým množstvím konzervantů, potravinám se zahušťujícími složkami, přemírou škrobů, mouky atd. Naše tělo si mnohdy neumí s těmito složkami poradit a ukládá je v organizmu. Pohyb na čerstvém vzduchu je nejen nedílnou součástí, ale nutností. V přetechnizované době se pohyb vytrácí a díky tomu náš organizmus funguje nepřirozeně. Řešením bývají tabletky. Tableta na bolavé nohy, tableta na bolest hlavy, tableta na zvýšenou teplotu… A začal koloběh léčiv… Tablety na potíže z nedostatku pohybu však nenajdeme.

 

Tak jak učíme děti čistit si zuby, mýt ruce před jídlem, tak je potřeba je naučit i pečovat o pokožku. Ošetřovat pokožku po koupání, sprchování je nedílnou součástí hygieny a péče. Nevhodnými mycími prostředky smýváme z pokožky ochranný kožní film a následně je potřeba jí pomoci vrchní bariéru  vytvořit. Prostřednictvím výrobků, které nejsou fyziologické s pokožkou, však kvalitní kožní film nevybudujeme. Nadměrná aktivita mazových žláz zapříčiní ucpání pórů. Nadměrné množství mazu je dobrou živnou půdou pro bakterie. Vytvoří se vřídky a z nich prosakující zanícená tekutina infikuje okolní tkáně. A akné je na pokožce… Podpora imunity a vhodná prevence jsou nedílnou součástí našeho života, ba dokonce nutností naší doby. Eleutherococc extrakt, pupalkový olej používají dospělí i děti.

 

Aromaterapie je vhodným pomocníkem. Na samém začátku je potřeba podniknout několik kroků, abychom zjistili, zda jde o povrchové záněty nebo zda jde o projevy vnitřních orgánů. U mladistvých jedinců bývá kombinace obou.

 

Mezi první kroky řadíme změnu mycích prostředků. Doporučit lze HY-INTIMU, HY-INTIM, SO ŠALVĚJ, SO ČAJOVNÍK, KO EUKALYPTOVO TYMIÁNOVÝ. Nedílnou součástí je i změna zubní pasty, nejlépe na zubní olej. Na ošetření pokožky po mytí použijeme ATOSAN LECI nebo LECITINIA BODY MONTANA. Pro mládež v období 11-15 let jsme připravili krémy LECITINIA GIRL, LECITINIA BOY a k nim vhodné pleťové tonikum. Mají pomoci při prvním kroku nápravy tvorby vhodného kožního filmu a úpravě mazotoku.

 

Pokud potíže přetrvávají, je na místě hlubší diagnostika. Aromaterapeut dle postižených míst na obličeji a těle rozpozná možný původ potíží a pomocí vhodných éterických olejů a rostlinných tukových základů vytvoří přípravek přímo pro svého klienta. Jeho pozornost se zaměří i na fungování vnitřních orgánů, žláz s vnitřní sekrecí. Doporučí masáže, kosmetické ošetření, detoxikaci, případně i návštěvu lékaře. Vhodnou pomocnou léčbou je homeopatie, celostní medicína, detoxikace MUDr. Jonáše. Nedílnou součástí je i domácí ošetřování.

 

Mezi nejčastěji používané éterické oleje prospěšné v období „hormonálního akné“ patří:

Tymián, čajovník, šalvěj pro silné desinfekční účinky. Litsea cubeba pro antiseptický, antidepresivní účinek. Vyniká svou sladkou vůní. Rozmarýn stimuluje organismus, aktivuje tělesné funkce. Pelargonie pomáhá při depresi, vyrovnávání tvorby sekrece mazu, harmonizaci hormonálního systému. Borovice pro antibakteriální účinek a schopnost stimulovat nadledvinkovou kůru. Levandule pro antibakteriální účinek s klidnící a hojící schopnosti. Hřebíček se silným antibakteriálním účinkem. Je vhodným lokálním analgetikem při bolestivých zánětech. Cedr pro své působení na tvorbu mazu v pokožce a navracení sebevědomí.  Cypřiš pro schopnost stahovat póry. Bergamot pro adstringentní a antidepresivní účinky.

 

Mohla bych zmínit mnoho dalších. I ty zmíněné oleje mají mnoho dalších schopností, které se nemohou opomenout při diagnostice. Stejně tak je vhodné a potřebné je kombinovat. Každý olej působí na jinou oblast. Každý olej se z našeho těla vylučuje jinou částí a přitom ji ošetřuje, harmonizuje, dezinfikuje.

Aromaterapie působí na mnoha úrovních. Péče o tělo je jen jednou cestou. Péče o duši, o psychiku je však stejně důležitá. Než se u svých dětí rozhodnete pro hormonální léčbu, pokuste se si zjistit všechny možné informace.

 

 „Akné v mladším věku, v extrémních případech už i kolem 10. až 11. roku, by mělo být vždy signálem k hormonálnímu vyšetření se zaměřením nejen na činnost vaječníků, ale i nadledvin a štítné žlázy a mělo by být v kompetenci spolupracujících specialistů z oborů pediatrie, dermatologie, endokrinologie a dětské gynekologie. Léčba by se měla řídit typem poruchy, tedy zjistí-li se.“

Podávání hormonální antikoncepce mladistvým od 15 let nebo dříve, používání krémů s antibiotiky, zinkem neřeší problém těla spojený s psychikou. Zvolená péče přináší další potíže, které se objeví mnohem později. V jiném věku. Mnohdy se objeví v další generaci.

 

Michaela Švorcová

Rezistence proti antibiotikům – jak mohou éterické oleje pomoci?

I když řada z nás pomoc antibiotik příliš nevyhledává a třeba při angíně sáhne spíše po CANDIOLU, někdy se jim přeci jen nevyhneme. Možná se (ne)budete divit, ale vědci zabývající se antibiotiky zaměřují svůj výzkum i na éterické oleje.

S aromaterapií od hlavy až k patě

A to doslova! Pokud si začneme představovat sebe jako celek, největší část, kterou na těle máme, je kůže, naše celoživotní „oblečení“. Jakmile se o ni začneme starat tak, jak to potřebuje, odmění se nám za to svým dobrým vzhledem.

HORMONÁLNÍ NEROVNOVÁHA – AKNÉ

Nevzhledné aknózní „pupínky“ na obličeji, krku, hrudníku, zádech trápí nejen dívky, ale i chlapce. Projevy v obličeji bývají na doporučení zakrývány make-upy, tím však problém nazvaný „akné“ není řešen. Na období dospívání bychom měli děti, ale i sebe připravit. Předcházet potížím, které se v období dospívání objeví.

Element Oheň

Prošli jsme obdobím elementu DŘEVO a dostáváme se do období elementu OHNĚ. Jedná se o nejjasnější z pěti čínských elementů. Dřevo živí/sytí oheň. Jak logické. Zkuste si představit, co se Vám vybaví, když se řekne OHEŇ. Léto, opékání špekáčků, táborová vatra, horko, pohoda, sušení oblečení u ohně, láska, oheň v srdci, svatojánské ohně…

Milý příteli

píši, abych ti poděkovala. Promiň, pokud se ti zdá mé oslovení příliš osobní. Přítel je ale přeci ten, kdo je připraven pomoci, kdo pomůže, stojí při tobě v časech zlých, a to ty jsi.

Ženská intuice

Ráda bych se s vámi podělila o zkušenost, kterou jsem získala před pár dny. Produkty vlasové kosmetiky KH používám už dva roky. Ostatní preparáty KH donedávna postávaly malinko stranou a pomalinku mi vstupovaly do života s famózními výsledky.

Opalovací olej

S produkty značky Karel Hadek jsem se poprvé setkala u své kosmetičky, která s nimi pracovala. Byla a je s nimi velmi spokojená. Když jsem se zmínila, jaký opalovací přípravek by mi na základě své praxe doporučila, vůbec neváhala a po samých kladných odezvách svých klientek doporučila opalovací oleje zmiňované značky. Zvolila jsem Opalovací olej SPF 10.

Ahoj Michaelo

na podzim loňského roku jsem se s Tebou radila ohledně oleje, který by mohl být účinný na opistorchiózu. Díky Tvé konzultaci jsem doporučila tuto následující směs: červený tymián (30 %), cypřiš (25 %), bobule jalovce (20 %), šalvěj lékařskou (10 %), hřebíček (10 %) a česnek (5 %) v třezalkově - olivovém oleji 010, který má příznivé účinky na játra.

Velká podpora a pomocník

Chtěla bych se s Vámi podělit o můj příběh. Pocházím z rodiny, ve které ženy pečovaly o všechny ostatní, jen ne o sebe. Odnesla jsem si proto do života zprávu, že péče o sebe je něco, co není potřeba, maximálně se člověk může jednou za týden „napatlat“ krémem.

Element ZEMĚ

Nejvyšším vyjádřením tohoto elementu je EMPATIE. Po vládě elementu OHEŇ přebírá žezlo element ZEMĚ. Ačkoliv to není ještě jasně patrné, přichází konec léta. Rostliny nejsou již tak svěží, vzduch už není tak průzračný a voda jiskřivá. Během srpna zahalí krajinu melancholie, kterou někteří citliví jedinci mohou vnímat.

Rostlinné oleje KH u vás v kuchyni

Rostlinné oleje KH u vás v kuchyni - Semínkové krekry – zdravá svačinka - Kuřecí maso s cayanským pepřem a sladkou chilli omáčkou - Dresink k masu - Mlsání bez výčitek

Ukliďme Česko

Zaměstnanci 1. Aromaterapeutická KH a. s. a Aromaterapie Fauna s. r. o. se zúčastnili akce. V Kšicích uklízelo 23 zaměstnanců kolem firmy a okolí silnice vedoucí do Stříbra.

Úvodní slovo pana Hadka

Nejkrásnější roční období i se všemi půvaby je zde. Musím se přiznat, můj osobní latentní začátek jara je každoročně kolem 21. prosince, kdy sluníčko ukončí svoji pouť na jih, udělá čelem vzad a šouravým krokem se k nám začíná vracet.

Onrit

Jak se užívá cyklistův přítel, aneb když Vás na kole bolí… Příčiny diskomfortu v sedacích partiích při jízdě na bicyklu jsou mnohé: nízká trénovanost (sedací partie sedlu nepřivykly, nejsou tzv. osezené), špatně nastavený posed na kole, nevhodně zvolené oblečení, příliš velký tlak v pneumatikách atd.

To za Hadka nebylo…

V minulém vydání časopisu Aromaterapie jsem zmiňoval, že zaměstnanci poslední dobou slýchají častěji od některých popuzených klientů, že si budou stěžovat u pana Hadka na novoty, které se u firmy zavádí. Dalším okřídleným úslovím se stalo rčení „No to za Hadka nebývalo“. Souhlasím s takovýmto konstatováním snad u všeho, ale…

Heřmánci

Dle pojmenování článku by se mohlo zdát, že jeho tématem bude pojednání o voňavých aktivitách u firmy v Heřmanově Městci. Nikoli. Zkusím to tedy jinak. Heřmánky. Ano, na mysli mám heřmánkový olej, nikoli však v čísle jednotném, na místě je plurál. Různých heřmánků nám příroda nabízí povícero, a tedy i existence vícera heřmánkových olejů je nabíledni. Dokonce existují i heřmánkové oleje, které vlastně vůbec heřmánkové nejsou, i když heřmánkově voní a původní bylinky jsou heřmánku podobné.

Voňavý jarní úklid

Při běžné návštěvě supermarketu jsem tak trochu nechtěně zavítal k regálu s čisticími prostředky, takzvanou „domácí chemií“. Vznikl ve mně pocit, že každá maličkost domácnosti nejen potřebuje, ale i má nějaký ten svůj speciální čistič. Své dělá i reklama do zpitomění opakující nutnost přítomnosti oné široké chemické nabídky proto, aby naše domovy byly prosté různých choroboplodných bakterií.

Kosmetické alkoholy

Občas se stává, pokud někdo věnuje pozornost složení preparátu dle INCI, zjistí, že se v preparátu, krom jiného, nějaký ten alkohol vyskytuje. A tak vzniká fůra různých „alkoholických“ otázek, na něž odpověď není vůbec jednoduchá. Hlavně pak proto, že oněch různých alkoholů je doslova nepřeberné množství.